ελληνική μουσική
    738 online   ·  210.851 μέλη

    Γνώμες για τους Rush

    JonLord
    20.09.2008, 15:22

    αφορμη αυτου του topic ηταν η απροσμενη ''συναντηση'' μου με καποια αλμπουμ των Rush που εχω σε cd και που για χρονια ηταν καταχωνιασμενα κυριολεκτικα στην ντουλαπα μου....ωσπου προχθες εντελως τυχαια ψαχνωντας κατι επεσαν ξανα στα χερια μου και φυσικα δεν αργησα να τα ''ριξω'' στο cd player για να μου θυμησουν αξεχαστες συνθεσεις  των πρωτεργατων της progressive rock σκηνης !θεωρω οτι ειναι ενα απο τα πιο αξιολογα συγκροτηματα τη rock σκηνης απο καθε αποψη....ειδικα φωνη,μπασο,ντραμς...θεωρω ομως οτι ειναι λιγο παρεξηγημενοι και υποτιμημενοι απο το ευρυ κοινο της rock μουσικης...ποια ειναι η γνωμη σας?περιμενω αποψεις!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-09-2008 17:19 ]


    ALXthrasher
    20.09.2008, 16:17

    Τα σπάνεεεε! Από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα. Και οι τρεις είναι πάρα πολύ καλοί μουσικοί, ενδεικτικά ο Geddy Lee (μπασίστας) παίζει πολλές φορές μπάσο και πλήκτρα ταυτόχρονα. Αλλά όντως είναι πολύ υποτιμημένοι και στην Ελλάδα είναι σχεδόν άγνωστοι {#emotions_dlg.mad}.


    sitzoune81
    20.09.2008, 16:29

    Αυτή την μπάντα της βγάζω το καπέλο στον "εκτελεστικό" τομέα τους, πρώτα απ' όλα στον drummer Neil Peart! Ο "ποιητής" Neil Peart είναι ΘΕΟΣ! Οποιαδήποτε κατώτερη λέξη χρησιμοποιηθεί είναι άκρως προσβλητική και μηνύσιμη.

    Αυτή η μπάντα είναι πολύ παρεξηγημένη (στην Ελλάδα τουλάχιστον) και λατρεύεται κυρίως (ίσως και ΜΟΝΟ) απ' τους μεταλλάδες.... κρίμα!

    ...όμως περισσότερο κρίμα για τους "και-καλά" ψαγμένους ακροατές του σύγχρονου Pop-Rock ήχου, αλλά ΚΑΙ του σύγχρονου ηλεκτρονικού/dance/funk ήχου. Χάνουν πράγματα και θάματα όταν προσπερνάνε στο ντούκου δισκάρες όπως τα Grace Under Preassure, Counterparts, Roll The Bones, Presto, Hold Your Fire...

    Στο DVD τους "Rush In Rio 2003" η μπάντα παρουσιάζεται ώς η απόλυτη επιτομή του cool τρόπου παράδοσης συναυλιακών μουσικών υπερθεαμάτων, μα κυρίως, they stick to the point...

    "Leave That Thing Alone", babe... we're heading to "Red Sector A" !


    ALXthrasher
    20.09.2008, 16:51

    Επίσης να αναφέρω ότι πολλάκις έχουν αντιγραφεί από άλλους μελωδίες από κομμάτια τους (π.χ. Working Man - χιλιοαντιγραμμένο σόλο και όχι μόνο).


    kwstasagas
    21.09.2008, 13:26

    We are the priests

    Of The Temple Of Syrinx

    Our great computers

    fill the halowed halls

    We are the priests

    in the Temple Of Syrinx

    all the gifts of life

    are held within οur walls .....

     

    Τι να κάνω βρε παιδιά .... μόνο που είδα το τόπικ που ανοίξατε, μού ήρθε η όρεξη να ακούσω Rush ... Έτσι, έβαλα στο cd player μου το πολύ - πολύ αγαπημένο 2112, απ' όπου και παραθέτω τους στίχους .....

    Χρειάζεται να προσθέσω κι εγώ κάτι γι' αυτήν την μεγαλειώδη ΓΚΡΟΥΠΑΡΑ ???? Για το άρτιο και ανυπέρβλητο παίξιμό τους ??? Για τα φωνητικά τους ??? Για τον υπέροχο / κρυστάλλινο ήχο που ακούς στους δίσκους τους [άραγε υπάρχει άλλη μπάντα που πρόσεχε, και προσέχει, τόσο μα τόσο πολύ τον τομέα της ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ???] ??? Για τα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ artwork που υπάρχουν στους δίσκους τους [αυτό είναι εμφανές ιδίως στα ΒΙΝΥΛΙΑ τους !! Εγώ έχω στη δισκοθήκη μου μόνο το βινύλιο του "FAREWELL TO THE KINGS"] ???? Για τον στιχουργικό τους κόσμο, γεμάτο μυστήριο και βάθος ???? [ω ναι, οι Rush είναι ιδιαιτέρως .... βιβλιοφάγοι !!!!] .....    

    Κι όμως, παρόλο που τους θαυμάζω πολύ .... έχω δύο "ενστάσεις" σχετικά με τους Rush : 1/ ΠΟΤΕ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ??? Αν και ... γνωρίζω αρκετό κόσμο που πέρυσι τέτοια εποχή πήραν το αεροπλάνο και πήγαν στο Μιλάνο για να τούς δούνε λάιβ !!! Και, φυσικά ... βγήκαν πολύ - πολύ κερδισμένοι !!! Αν η συναυλία τους στο Μιλάνο δεν έπεφτε σε εργάσιμη μέρα, ίσως και να τους ακολουθούσα κι εγώ ....]. 2/ Καμιά φορά .... η ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ τους και η ΤΕΛΕΙΟΘΗΡΙΑ τους με ενοχλεί κάπως !!!! Αυτή η "τελειότητά" τους μού δίνει καμιά φορά την εντύπωση ότι .... δεν παίζουν άνθρωποι αλλά .... μηχανές !!!! Όμως, η ροκ μουσική .... τα χρειάζεται και τα "λαθάκια" της και τις "ανορθογραφίες" της !!! Κι αυτό ... για να μην χάνει κάποια από τα βασικά χαρακτηριστικά της, που είναι η ΑΝΘΡΩΠΙΑ και η ΖΕΣΤΑΣΙΑ .....  

     

     

     

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 21-09-2008 13:43 ]