ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.832 μέλη

    Που μπορω να βρω παρτιτουρες για drums σε μορφη PDF?

    linguamortis
    20.09.2008, 20:49
    Κυριως σε ξενα και καθε ειδους Rock κομματια;
    music4u
    02.02.2014, 20:17
    Ακριβώς αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ! Ξεκίνησα φέτος ντραμς και ψάχνω παρτιτούρες! Μετά από 6 χρόνια λέω ίσως κάποιος μπορεί να ξέρει.
    ORFEASMIRSINIS
    02.02.2014, 23:15

    http://www.drumstheword.com. 

      Με 50€ παίρνεις αναλυτικές παρτιτούρες , επεξήγηση μέτρο μέτρο σε DVD , αργή κΆι κανονική ταχύτητα, μέχρι και ανάλυση του ύφους και του τρόπου παιξίματος  του κάθε  καλλιτέχνη. Βρίσκεις κι άλλους και με 10€ έχεις πολλές πολλές δεκάδες από τα κορυφαία κομμάτια όλων των εποχών σε πλήρη ντραμμιστική ανάλυση.

       Εγώ είχα δώσει 3 ευρώ για ένα κομμάτι που με ενδιέφερε και για να δω τί ανάλυση κάνει και μου τα έστειλε με mail πάρτα και mp4. Πραγματικά  είχε αναλύσει και την παραμικρότερη λεπτομέρεια που δύσκολα την πιάνεις μόνο με το αυτί σου.


    -----------------
    ... όλα είναι δυνατά,αρκεί εσύ να θέλεις!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ORFEASMIRSINIS, 02-02-2014 23:16 ]


    lina18
    03.02.2014, 22:36
    λοιπον κατεβάζεις το κομμάτι που θέλεις σε μορφή MIDI και το ανοίγεις με το finale ή το sibelius.Εκει θα σου βγάλει το μέρος των ντραμς.Αν θέλεις το κάνεις και μια αποθηκευση σε μορφη pdf.
    ORFEASMIRSINIS
    03.02.2014, 22:40

    Οι πάρτες ντραμς από midi αρχεία είναι συνήθως άθλιες γραμμένες απο μη ντράμερς


    lina18
    03.02.2014, 23:07
    Ισχύει οτι δεν είναι καθόλου καλογραμμένες αλλά σου δίνουν μια γενική εντύπωση που δεν θα βρεις δωρεάν με άλλο τρόπο.. LlamaWithHat συμφωνώ απόλυτα
    ORFEASMIRSINIS
    03.02.2014, 23:23

    Γειά σου ρε Liama με την καπελαδούρα σου! Τί λέει στο UK? Βρέχει, βρέχει? )

      Για να σοβαρευτούμε τώρα, αν προσέξατε το αρχικό post ζητά πάρτες για κάθε είδους ροκ κομμάτια. 

      Σε ότι αφορά εμένα  Llama, βεβαίως και το να μου εξηγήσει τα triplets του Bohnam στο Black Dog  ή του Zigaboo Modeliste στο Cissy strut και να βλέπω και ολόσωστη την πάρτα είναι σημαντικό