ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.833 μέλη

    Βυσματωμενος συνεχεια ή οχι;

    jethroomi
    21.09.2008, 00:07

    Εξηγουμαι, μεχρι τωρα εβαζα - εβγαζα βυσματα (κιθ., ενισχ., πεταλ.) με τα γνωστα προβληματα επαφης, επειτα απο καποιο διαστημα.

    Προσφατα, με καποιες αγορες που εκανα, αποφασισα να εχω τα νεα μου αποκτηματα συνεχεια βυσματωμενα. Κανω σωστα ή οχι;

    Οπωσδηποτε τα οργανα, λογω μετακινησης, θα ξεβυσματωθουν, ομως για το καλο της υγειας τους (input, output,) τι ειναι καλυτερο; Οταν τα εχω σταθερα για καιρο να εινα βυσματωμενα συνεχεια;


    noizreduction
    21.09.2008, 00:37

    Καταρχας, εαν τα προϊοντα που εχεις ειναι χαμηλης ποιοτητας ( βλεπε Behgringer ), λογικο ειναι η επιστρωση του βυσματος να χασει την ποιοτητα της και με το καιρο να "φυραινει" ο ηχος.

    Βεβαια, ειναι και θεμα πως το βγαζεις. Εχω δει κιθαριστα να το βγαζει τοσο μαλακα, που θα εσπαγε αυγα, ενω εγω ( σαν κλασσικος πληκτρας ) νομιζα πως μονο οι πληκτραδες προσεχουν τοσο.

    Σημασια εχει επισης και ποσο καλη ποιοτητα ειναι τα καλωδια ( βυσματα κυριως ).

    Παντως, οπως το θετεις, ειναι μια καλη λυση αυτο που λες. Δεν προκειται να γινει ζημια βεβαια, αλλα καλο ειναι μερικες φορες να το ξεκουμπωνεις ( ιδιαιτερα εαν υπαρχουν μεταβολες ζεστης και κρυου εντονες στο δωματιο ή στο σημειο που τα χεις ).


    jethroomi
    21.09.2008, 00:41

    Ευχαριστω noizreduction.


    AsterisPartalios
    23.09.2008, 17:10

    Επίσης όταν έχεις πολύ καιρό τα βυσματα, βυσματωμένα, {#emotions_dlg.wacko} , υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί στατικός ηλεκτρισμός στα σημεία επάφής και να έχεις θόρυβο...

    Παίζει ρόλο βέβαια και η ποιότητα των υλικών...


    jethroomi
    24.09.2008, 19:16

    Σ' ευχαριστω και σενα Asteris.


    anagnar
    25.09.2008, 16:55

    Επισης αν χρησιμοποιεις μπαταριες στα πεταλακια σου απο την στιγμη που εχεις συνδεσει το βυσμα τις καταναλωνει.


    jethroomi
    28.09.2008, 01:05

    Το πεταλακι το εχω συνεχεια στο ρευμα μεσω ανταπτορα. Ξερω κανω κακο στην ατμοσφαιρα γιατι καταναλωνω ηλ. ρευμα και εκλυω διοξ. του ανθρακα. ΩΧ πρεπει να παιζω μονο ακουστικη.

    Ευχαριστω φιλοι.


    manosr
    06.10.2008, 14:07

    Καλημέρα παίδες!

    Μια ερώτηση ηθελα να κανω.Παιζω μπουζουκι και πηρα εναν καινουριο ενισχυτη της Laney και εχω την εξης απορία:

    Το μπουζουκι το συνδεω στην Active ή στην Passive εισοδο? Και στις δυο παίζει αλλα αλλαζει ο ήχος.Ρωταω γιατι ο παλιος μου ενισχυτης ειχε μια εισοδο (παλιός HOHNER) και τωρα αυτος εχει μια Passive και μια Active.Το μπουζούκι που δεν παιρνει μπαταρίες κλπ κλπ στους μαγνητες του που συνδεεται?

    Ευχαριστω εκ των προτέρων!


    revelation
    06.10.2008, 14:25

    δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. απλά αλλάζει τον ήχο. και στον ενυσχιτή μπασσου μου το έχει.


    noizreduction
    06.10.2008, 15:45

    Κι ομως εχει σημασια, διοτι εχει αμεση σχεση με το εαν οι μαγνητες ειναι passive ( δηλαδη δεν δουλευουν με μπαταρια ) ή active ( ενισχυονται απο μπαταρια ).

    Και προτεινω να προσεχετε τετοια πραγματα, διοτι μπορει να προκληθει ζημια στον ενισχυτη, εαν δεν ακολουθησετε τις οδηγιες του κατασκευαστη ( αλλιως δεν θα τις ειχε βαλει κιολας,ετσι?  )


    manosr
    06.10.2008, 16:04

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06-10-2008 στις 15:45 έγραψε...

    Κι ομως εχει σημασια, διοτι εχει αμεση σχεση με το εαν οι μαγνητες ειναι passive ( δηλαδη δεν δουλευουν με μπαταρια ) ή active ( ενισχυονται απο μπαταρια ).

    Και προτεινω να προσεχετε τετοια πραγματα, διοτι μπορει να προκληθει ζημια στον ενισχυτη, εαν δεν ακολουθησετε τις οδηγιες του κατασκευαστη ( αλλιως δεν θα τις ειχε βαλει κιολας,ετσι?  )



    Οπότε πρεπει να το βαζω στο passive εφοσον δεν εχει ενισχυση με μπαταρια το μπουζουκι.Η αληθεια ειναι οτι οταν το εχω στο passive ακουγεται πολυ καλυτερα!


    noizreduction
    06.10.2008, 16:12

    Ακομα και καλυτερα να μην ακουγοταν, καλο θα ηταν να το βαζεις στο passive, εφοσον δεν εχεις active μαγνητες ( ιδιαιτερα κατι active EMG που βλεπω να "φορανε" μερικα μπουζουκια ειναι...να μη το σχολιασω ).

     

    Μακαρι να δουλευανε ολοι σε χαμηλες εντασεις, για να πιανουμε τον ηχο του μπουζουκιου με μικροφωνο. Αλλο η χαρη του ηχειου, αλλο ο τσιγκινος ηχος του μαγνητη... Τι να κανουμε ομως..ο σκοπος αγιαζει τα μεσα


    manosr
    06.10.2008, 16:26

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06-10-2008 στις 16:12 έγραψε...

    Ακομα και καλυτερα να μην ακουγοταν, καλο θα ηταν να το βαζεις στο passive, εφοσον δεν εχεις active μαγνητες ( ιδιαιτερα κατι active EMG που βλεπω να "φορανε" μερικα μπουζουκια ειναι...να μη το σχολιασω ).

     

    Μακαρι να δουλευανε ολοι σε χαμηλες εντασεις, για να πιανουμε τον ηχο του μπουζουκιου με μικροφωνο. Αλλο η χαρη του ηχειου, αλλο ο τσιγκινος ηχος του μαγνητη... Τι να κανουμε ομως..ο σκοπος αγιαζει τα μεσα



    Δηλαδη εχεις δει μπουζουκι που ο μαγνητης που εχει στην τρυπα εχει μπαταρια?????ΕΛΕΟΣ!


    noizreduction
    06.10.2008, 21:19

    Κι οταν το μπουζουκι ανερχεται σε αρκετα "χιλιαρικα ευρω", μαλλον ειναι ακομα πιο "ελεος" {#emotions_dlg.crying}


    DaveMustaine
    16.10.2008, 01:48

    Άκυρο φίλε δεν λέει να ειναι συνεχως βυσματομένα.....πρωτον το πεταλι σου καταναλωνει μπαταρια και αν το εχεις με ανταπτορα ενταξει δεν ειναι οτι καλυτερο να το εχεις παντα βυσματομενο...επισης δεν μπορεις να εχει συνδεμενη την κιθαρα σου συνεχεια αν εχει active μαγνητες EMG 81 ας πουμε που εχουν μπαταρία μέσα τους και καταναλωνεται οσο ειναι βυσματομενοι και επισης καποιες κιθαρες εχουν μπαταριες οπως τα πεταλια απο μονες τους.....αν το κανω δηλαδη εγω....απλα δεν παιζει να κρατησει πανω απο 2 βδομαδες η κιθαρα μου που εχει ηδη δικη της μπαταρια και φοραει EMG 81 σετ πανω της και εχω και το πεταλι με μπαταρια...και το κακο ειναι οτι στην κιθαρα δεν καταλαβαινεις ποτε σου τελειωνουν οι μπαταριες οπως με το πεταλι που βλεπεις ποσο φωτιζει το λαμπακι και ετσι αν πας καμια μερα να παιξεις και εκει που παιζεις νεκρωσει με την μια ο ηχος θα φρικαρεις ασχημα....γι αυτο βγαζε τα βυσματακια και μια χαρα θα εισαι.....απλως θα τα βαζεις με προσοχη αυτονοητο ειναι δεν βαζεις βενζινη στο αμαξι σου ουτε καρφωνεις καρφι...ενα βυσματακι ειναι...σαν να βαζει το καλωδιο τροφοδοσιας στον υπολογιστη σου.....αυτα......


    jethroomi
    17.10.2008, 01:15

    ΟΚ.