ελληνική μουσική
    529 online   ·  210.843 μέλη

    Το ροκ το ελληνικό είναι ζεϊμπέκικο;

    noizreduction
    02.10.2008, 10:00

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 01-10-2008 στις 18:24 έγραψε...

    Εννέα μέτρα των τεσσάρων τετάρτων.

     

    {#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.lol}

    Μετα απο τοσα χρονια στα θεωρητικα μαθηματα, νομιζω πως πρεπει να σκισω τα πτυχια μου και να κανω μαθημα μαζι σου!

     

    Προφανως κανεις λαθος ή κατι αλλο θελεις να πεις!

    Διοτι 9/4, δεν σημαινει 9 μετρα των 4 τεταρτων, αλλα ενα ολοκληρο μετρο, το οποιο χωραει 9 τεταρτα μεσα του!

    Διαβασε πιο προσεκτικα την Α θεωρια μουσικης ( γιατι εκει τα μαθαινουν αυτα ) και θα καταλαβεις το λαθος σου. Wink


    djmetronomos
    02.10.2008, 11:12

    OK GUYS... Πάω πάσο. Ίσως και να έχετε δίκιο... Μάλλον πρόκειται για δύο μέτρα των 4/4 συν ένα επιπλέον τέταρτο για να βγει το 9... Καλά το είπα τώρα?

    Αυτοδίδακτος είμαι, όπως πολλοί μουσικοί της γενιάς μου. Βέβαια αυτό ποτέ δεν στάθηκε εμπόδιο στην καριέρα μου! Τα λέμε...


    billy2002gr
    02.10.2008, 11:42

    Παλι λαθος τα λες αλλα αυτο που ειναι προς τιμην σου ειναι το οτι παραδεχεσαι οτι κανεις λαθος.

    ΜΠΡΑΒΟ.Ελαχιστοι εχουν αυτο το θαρρος.Αν δεχτεις και μια συμβουλη...μην γραφεις κατι αν δεν εισαι απολυτα  σιγουρος και προ παντων μην προσβαλεις τους συνομιλητες σου διοτι ΕΣΥ διασυρεσαι...

    Νασαι καλα

    Φιλικα

    Β.Β


    noizreduction
    02.10.2008, 14:14

    Dj, εαν αναφερεσαι στο μετρημα με το χερι, τοτε πρεπει καπως να μοιρασεις το χρονο.

    Αλλα σε μουσικη σημειογραφια, ολα αυτα θα τα βαλεις σε ενα μετρο! Αλλιως θα ειναι λαθος.

    Να σου επισημανω μονο:

    Παράθεση:
    Ό,τι άλλες απορίες ρυθμολογικής φύσης έχεις, εδώ είμαι!

    και

    Παράθεση:
    Αυτοδίδακτος είμαι, όπως πολλοί μουσικοί της γενιάς μου. Βέβαια αυτό ποτέ δεν στάθηκε εμπόδιο στην καριέρα μου!

    δεν ταιριαζουν.

    Καλο ειναι σε θεματα που δεν κατεχουμε απολυτα, να μην ειμαστε και απολυτοι σε αυτα που γραφουμε, γιατι υπαρχει κινδυνος να μας "γιουχαρουν". Και για να μην το παιζω "καποιος", κι εγω εχω πεταξει πολλες φορες πατατες, στις οποιες επεμεινα και στο τελος αναγκαστηκα να παραδεχτω το λαθος. ;)

     

     


    djmetronomos
    02.10.2008, 16:25

    Ααα, θα πάει μακριά η βαλίτσα μού φαίνεται... Will go far the suitcase...

    Είδα ένα ενδιαφέρον θέμα με τίτλο "Το ροκ το ελληνικό είναι ζεϊμπέκικο;" και διατύπωσα την άποψή μου. Εκεί που περίμενα σχόλια και αντιδράσεις, το μόνο που βρήκα ήταν μια απορία για τα 9/4. Έκανα μια προσπάθεια να απαντήσω και δέχτηκα άπειρα πυρά. Ούτε στο site της Ιεράς Εξέτασης να είχα γραφτεί. Κατηγορήθηκα για έπαρση (οκ, χρειάζεται και λίγο χιούμορ. Αν μου πει κάποιος "έλα ρε μεγάλε, είσαι και μουσικός" δεν πρόκειται να παρεξηγηθώ. Κουβέντα κάνουμε). Τα σχόλια μου καλοπροαίρετα είναι.  Επίσης έμαθα ότι "διασύρομαι". Πώς? Πού? Εξετάσεις στην Βασιλική Ακαδημία του Λονδίνου έδινα και δεν το ήξερα?  Ας φωνάξουμε και το Star Channel να με κάνει βούκινο...

    Επανέρχομαι στο θέμα των 9/4. Αφού από ολόκληρο το κειμενάκι, αυτό ήταν που σας έμεινε (ίσως θα έπρεπε να ανοίξουμε νέο θέμα με τίτλο "Μονοί ρυθμοί"), μάλιστα, το παραδέχομαι - πάνω στη βιασύνη μου ν' απαντήσω, έκανα λάθος στην υποδιαίρεση και είπα "έννέα μέτρα των τεσσάρων τετάρτων". Επειδή είμαι περισσότερο εμπειρικός παρά θεωρητικός, ιδού και μια επεξήγηση από το εξαιρετικό βιβλίο του Γιώργου Μεταλληνού, "Τα ντραμς και οι ελληνικοί λαίκοί ρυθμοί"... σελίδα 31. Ζεϊμπέκικος. Το σύνθετο μέτρο των 9/4 χωρίζεται σε δύο μέτρα των 4/4, με μια μετρημένη καθυστέρηση στην 4η κίνηση του δεύτερου μέτρου..

    Και από το λεξικό Τεγόπουλος/Φυτράκης: ΡΥΘΜΟΛΟΓΙΑ - μελέτη, πραγματεία για τους μουσικούς ή χορευτικούς ρυθμούς... Όπερ και έπραξα. Ή καλύτερα, προσπάθησα...

    Τώρα, θα γράψει κανείς την άποψή του για το "Ζεϊμπέκικο - Ροκ"?

     

     


    noizreduction
    02.10.2008, 18:34

    Προς Θεου, εγω δεν μιλησα για καποια επαρση. Ισα ισα που κι εγω μπλεξει με τετοιες "λανθασμενες" απαντησεις ( και μαλιστα πιο ασχημα απο ενα απλο μπερδεμα των ρυθμων :D ).

     

    Για να κλεισει και πιο σωστα το θεμα, η αναφορα των μελετων ειναι καθαρα για τον τροπο που θα μετρησει καποιος το χτυπημα ενος μετρου των 9/4. Δεν εχει καμια σχεση ομως με τον τροπο που ενας μουσικος θα γραψει σε ενα πενταγραμμο το μετρο των 9/4.

     

    Απλως, ειπες με εναν τροπο "Ηχοληπτης εισαι" και "Εαν θελεις κατι αλλο περι τα ρυθμικα κλπ κλπ" βαζοντας τον εαυτο σου στη θεση της αυθεντιας, ενω ελεγες κατι λαθος ;). Εκει φανταζομαι κολλησε ο billy.

     

    Τωρα, επι του θεματος, εχω να πω πως δεν συμφωνω με την αντιστοιχιση ελληνικων ειδων μουσικης με ξενα! Δεν γινεται να εκτιμησω ενα κομματι ελληνικης λαϊκης μουσικης, ως jazz ή ως rock! Δεν χρειαζονται ξενοφερτες εννοιες και λογους για να μπορουμε να τα αναγνωρισουμε ως τις βασεις της ελληνικης παραδοσιακης και λαϊκης μουσικης! Ισα ισα, που τιμη κανει καποιος στην rock ή στα blues, εαν αντιστοιχει τα ειδη.


    djmetronomos
    02.10.2008, 19:10

    Guys, I love you all !!! Ακόμα κι αν με μαλλώνετε, δεν πειράζει. Το λάθος πρέπει να επισημαίνεται... και ομολογώ πως δεν είμαι η αυθεντία στους ελληνικούς ρυθμούς (κι ας τους έχω παίξει όλους σε κάτι γάμους στην Αμερική). Έξάλλου τι θα έκανα χωρίς εσάς τους ηχολήπτες στις συναυλίες; Σας χρειάζομαι !!!  Λοιπόν, θα επανέλθω με πρώτη ευκαιρία στο αρχικό θέμα, πρέπει να φύγω λίγο βιαστικά για πρόβα... ροκ σε 4/4... ουφ... τουλάχιστον εκεί τα καταφέρνω καλά...

    Love, peace & happiness


    billy2002gr
    02.10.2008, 22:27

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 02-10-2008 στις 18:34 έγραψε:

     

     

    Απλως, ειπες με εναν τροπο "Ηχοληπτης εισαι" και "Εαν θελεις κατι αλλο περι τα ρυθμικα κλπ κλπ" βαζοντας τον εαυτο σου στη θεση της αυθεντιας, ενω ελεγες κατι λαθος ;). Εκει φανταζομαι κολλησε ο billy.

    Και πολυ καλα φανταζεσαι noiz.Εγω δεν θα απαντησω διοτι ο φιλος μου ο metronomos,μαλλον δεν προσεξε και την παρακατω παραγραφο,

    ''Παλι λαθος τα λες αλλα αυτο που ειναι προς τιμην σου ειναι το οτι παραδεχεσαι οτι κανεις λαθος.

    ΜΠΡΑΒΟ.Ελαχιστοι εχουν αυτο το θαρρος''... την προσπερασε

    Κι εμεις σε αγαπαμε φιλε metronome

    Χωρις μουσικους τι θα ηχογραφουσαμε ???

     


    kapil
    02.01.2009, 22:37

    Παιδια γεια σας

    Ειμαι Ο Νικος Καπηλιδης

    Διαβασα τις ερωτησεις και τις απαντησεις για το θεμα του ζειμπκικου και ειπα να σας πω την   γνωμη μου.

    Το ζειμπεκικο ειναι ρυθμος 9/4 (9 μεροι στο μετρο που το καθενα εχει την αξια του ενος τεταρτου)

    Παλιοτερα το γραφανε 9/8 για να κερδιζουνε χωρο στις παρτιτουρες,γιατι ενα μετρο 9/4    πιανει πολυ χωρο στην παρτιτουρα και θα χρειζωντουσαν πολλες σελιδες για καθε  κοματι,ομως οταν το γραφανε ως 9/8 τις πιο απλες μελωδιες επρεπε να τις γραφουνε σαν 32α οπτε και αυτο ητανε αρκετα βασανιστηκο για αυτους που το γραφανε και αυτους που το διαβαζανε βεβαια.

    Οποτε τα τελευταια χρονια ολοι το γραφουνε 9/4 που ειναι και το πιο σωστο φυσικα γιατι ειναι βασικα ενας ρυθμος σε αργη ταχυτητα αν και παρα πολλες φορες το ακουμε και σε γρηγορη ταχυτητα.

    Το να το χωισουμε σε 4/4 και 5/4 κατ αρχας ειναι σωστο ωσ βοηθητικο για να καταλαβουμε την συνθεση του ρυθμου. ΑΠο την στιγμη ομως που καταλαβουμε την δομη του πρεπει να το δουμε και να το ακουμε σαν ενα μετρο γιατι οπως το ακουμε ετσι και το παιζουμε.

    Αρα αν το ακουμε και το βλεπουμε ωσ 2 μετρα ετσι και θα το παιζουμε η αν το ακουμε ωσ ενα μετρο ετσι και θα το παζουμε.Και αυτο εχει διαφορα πραγματι.

    Τωρα το ζειμπεκικο περα απο το να ειναι ενα μετρο 9/4 εχει μια συγκεκρημενη ρυθμικη αγωγη.

    Για οσους ξερουν να διαβαζουν παραθετω τον ρυθμο με λογια, τις νοτες που περιεχη η βασικη ρυθμικη αγωγη.

    Ογδοο-τεταρτο-ογδοο-τεταρτο-τεταρτο (εως εδω ειναι τα 4/4) ογδοο-τεταρτο-ογδοο-τεταρτο-τεταρτο-τεταρτο (και εως εδω ειναι τα 5/4)

    Υπαρχουν αλλες δυο βασικες παραλαγες του ζειμπεκικου

    Η μια ειναι αυτο που λεμε Το Απταλικο ζειμπεκικο που αρχιζει με τα τεταρτα.

    Τεταρτο-τεταρτο-τεταρτο-ογδοο-τεταρτο-ογδοο (εδω τωρα εχουν ερθει μπροστα τα 5/4) τεταρτο-τεταρτο-ογδοο-τεταρτο-ογδοο (και τα 4/4 στο δευτερο μερος)

    Οπως επισης και το παληο ζειμπεκικο

    Τεταρτο-ογδοο-ογδοο-τεταρτο-τεταρτο (παλι εδω εχουμε τα 4/4) τεταρτο-ογδοο-ογδοο-τεταρτο-τεταρτο-τεταρτο (και παλι εδω εχουμε τα 5/4)

    Ελπιζω ολα αυτα να ειναι βοηθητικα για οποιον ενδιαφερεται.

    Οσο για τους μονου ρυθμους επειδη εχω κανει καποια εργασια μπορειται να ακουσεται δειγματα και μουσικη που βασιζεται στους μονους ρυθμους

    εδω μπορειτε να ακουσεται τα κοματια μου απο την δουλεια μου με τους Τζαζ Ουτοπια''αροθυμιαν''

    www.myspace.com/thejazzutopia

    Και εδω στιν προσοπικη μου σελιδα μπορειται να ακουσεται καποια δειγματα μονων ρυθμων

    www.myspace.com/nickoskapilidis

    Οποιος επισης θελει μπορει να επικοινωνηση μαζι μου για περισσοτερες πληροφοριες στο

    kapilnik@otenet.gr

    Ν ασται ολοι καλα ,να διαφωνειται και να δημιουργουνται

    προβληματισμοι.

    Πολους χαιρετισμους

    Συγνωμη για τα ορθογραφικα μου λαθοι

    Νικος Καπηλιδης

     


    tweek
    04.01.2009, 11:19

    Καλημερα! Ειδα τον πολυ ενδιαφερον τιτλο του συγκεκριμενου θεματος και ειπα να πω κι εγω την αποψη μου.. Μετα ομως ειδα να ''μαλωνετε'' για ρυθμους και μετρα.. Τελοσπαντων, αν και θα γραψω μετα τον κ.Καπηλιδη(γεια σας κυριε Νικο!!) θελω να πω πως το ροκ το ελληνικο ειναι κατ'αρχας τα ελληνικα μπλουζ, τα ρεμπετικα δηλαδη, μα ροκ ειναι και τα παραδοσιακα(παντα μιλωντας για το ροκ σαν τροπο εκφρασης και δημιουργιας).Ροκ ειναι ο Τσιτσανης, ο Βαμβακαρης, η Μπελλου, ο Σιδηροπουλος, ο Ασιμος και ολοι αυτοι οι αγιοι(πλεον)..

    Στις μερες μας πιστευω πως το ελληνικο ροκ το κρατουν ζωντανο(περα απο τα τραγουδια του Παυλου, του Νικολα και των Τρυπες)τα Διαφανα Κρινα, ο Αγγελακας(αν και μεγαλωσε) και μερικα γρουπακια που τωρα ειναι στα σπαργανα και αρχιζουν τον δρομο τους. Τα τελευταια μαλλον δεν κρατουν το ροκ ζωντανο μα θα το αναστησουν οταν αυτο πεθανει  


    margot
    04.01.2009, 20:43

    Στο μέτρο που το ζεϊμπέκικο (διευκρινίζω το καθαρό ζεϊμπέκικο και όχι οι φθηνές σύχρονες απομιμήσεις του) καθρεφτίζει την ψυχή εκείνου που το τραγουδάει ή το χορεύει είναι ροκ. Με την έννοια ό,τι εκφράζει τις βαθυτερες λαχτάρες, πόνους και θέλω. Όσο για το ζεϊμπέκικο χορό καθόλου δεν είναι μία "μεθυσμένη μαϊμού που χοροπηδά κι αν ανέβεις πάνω σε έσφαξε". Αντίθετα το γεγονός ότι το χορεύει ένας μόνος του δηλώνει το σεβασμό προς τον χορευτή, ο οποίος μέσα στο χορό του έκλεινε όλο του το πάθος. Εξάλλου το ζεϊμπέκικο δε χορεύεται χοροπηδώντας αλλά με βαριά βήματα που ακουμπούν πάνω στη γη σα να θέλουν να δέσουν το χορευτή με αυτήν


    -----------------
    Τα συναισθήματα είναι άγρια άλογα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margot στις 04-01-2009 20:47 ]


    fireroc
    04.01.2009, 21:09

    ακουστε το  tell me   και το day after day του παυλου σιδηροπουλου και θα σας λυθουν οι αποριες!