ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορα μικροφωνου και αλλων περιφεριακων για PC

    Thodoris1278
    22.09.2008, 17:04

    Γεια σας!

    Θελω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τα μικροφωνα και γενικα.

    Κατ'αρχην θελω να με βοηθισει καποιος να διαλεξω ενα μικροφωνο λογω του οτι ειμαι εντελως ασχετος περι του θεματος.Για να σας βοηθησω θα σας πω οτι το θελω αποκλειστικα και μονο για ηχογραφιση φωνης και οχι καποιου μουσικου οργανου.

    Το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 90 Ευρω.

    Περα απο αυτο θα ηθελα τις συμβουλες σας για το πως θα καταφερω να βελτιωσω την ποιοτητα της ηχογραφισης με καποιο αλλο τροπο περα του μικροφςνου(καρτες ηχου κτλ)

    Ευχαριστω εκ των προτερων!


    noizreduction
    22.09.2008, 21:52

    Για αρχη θα προτεινα να ριξεις μια ματια εδω


    mprext
    07.10.2008, 01:41

    Καλησπέρα σε όλους

    Ενδιαφέρομαι να ηχογραφήσω στο σπίτι αλλά δεν το κατέχω.

    Αν και κάνω φιλότιμες  προσπάθειες να μάθω και αφού διάβασα όλες τις σχετικές ερωτήσεις-προτάσεις-βοήθειες  του forum και  είδα αρκετές σελίδες στο “tomann”  μπορώ να παραδεχτώ ότι όχι απλά δεν κατέληξα αλλά τα έχω χάσει

    Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει να ηχογραφήσω στο lap top κιθάρες (ηλεκτροακουστική, κλασσική και ηλεκτρική ίσως, αλλά το πολύ 2 εξ’ αυτών ταυτόχρονα), 2 φωνές μαζί ( ο ιδιόκτητης της άλλης φωνής έχει  στην ιδιοκτησία του μικρόφωνο και καλώδιο), τζούρα(με μικροφωνο) και πλήκτρα.

    Διαθέτω :  lap top Compaq 6710b(windows xp) me 1 G RAM, ένα μικρόφωνο  sennheiser    e-855 πυκνωτικο εχω την εντυπωση, ένα καλώδιο  καρφί - καρφί και ένα μικρόφωνου (μάρκα Klotz 6 μετρά το καθένα),  ένα καλώδιο 3 μετρά καρφί – καρφί  μάρκας propel,μια βάση μικρόφωνου(γερανό),καλώδιο για τα πλήκτρα και ένα παλιό ενισχυτή για την ηλεκτρική 20W aria-pro 2 μοντέλο AG-20.

    Δεν έχω  ακουστικά αλλά και τα ηχειάκια του υπολογιστή είναι στα τελευταία τους. Όσο αφορά τα καλώδια δεν ξέρω αν είναι καλά ποιοτικώς αλλά είναι καινούργια. επίσης δεν έχω κάποιο πρόγραμμα ούτε και γνωρίζω ποιο θα ήταν το κατάλληλο και στο fl studio που πειραματίστηκα λίγο δεν ενθουσιαστικά.

    Δεν γνωρίζω κατά ποσό θα ήταν χρήσιμος ένας μίκτης η μια μικρή κονσόλα  πλην  της κάρτας ήχου που κάποιοι μου ανέφεραν

    Μπορώ να διαθέσω μέχρι  400 ευρώ το μέγιστο και θα παρακαλούσα να μου προτείνετε τι θα χρειαζόμουν

    Ρωτώντας πας στην πόλη κα εγώ δεν ξέρω ούτε κατά που πέφτει

    Ειλικρινά ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο  και την βοήθεια σας


    noizreduction
    07.10.2008, 11:17

    Αυτο που βασικα λειπει απο ολο το συστημα σου ειναι μια καλη καρτα ηχου και ενα ζευγαρι monitors/ακουστικων.

     

    Απο καρτες, εχεις πολλες επιλογες, ομως 2-3 ειναι αυτες που αποδιδουν τα δεοντα για την τιμη που πληρωνεις.

    H μια ειναι η Io2 Alesis με καλη ποιοτητα προενισχυτων. Σου δινει μεχρι 2 καναλια συγχρονης ηχογραφησης ( με phantom power ). Υποψιν, εαν θελεις να ηχογραφησεις στερεοφωνικα τα πληκτρα, θα πρεπει τα 2 καναλια να γινουν ενα,ωστε να παρεις δεξι κι αριστερο καναλι.Κοστολογειται στα 135Ε

    Εαν θελεις να πας σε κατι μεγαλυτερο, μπορεις να παρεις την αντιστοιχη καρτα σε κονσολα.

    Εαν το λαπτοπ σου εχει firewire εισοδο, σου προτεινω ανεπιφυλακτα την αντιστοιχη IO Alesis με περισσοτερες εισοδους και καλυτερους preamps απ'ο,τι η κονσολα.

     

    Γενικα, επειδη θα εισαι με laptop, θελεις μια καρτα που να ειναι εξωτερικη κι ευκολη στη μεταφορα. Η Alesis ( γιατι θα πουν πως κανω διαφημιση προφανως, παρολο που εχω αλλη μαρκα τελειως ) σου δινει τη δυνατοτητα καλων convertors ( απο ψηφιακο σε αναλογικο κι αντιστροφα ), καθως και καλων προενισχυτων. Σιγουρα οχι οι καλυτεροι της αγορας, αλλα μονο με 1000Ε θα μπορουσες να παρεις πραγματικα καλους.

     

    Επειδη θα εισαι με λαπτοπ, καλο ειναι να μην παρεις monitors ( πως θα τα κουβαλας; ), αλλα ενα σετ καλων ακουστικων. Εδω κυκλοφορουν αρκετα προϊοντα, ομως θα σου ελεγα να αποφυγεις μαρκες πως Behringer ή audio technica και να επικεντρωθεις σε γερμανικες, οπως AKG, Beyer Dynamic, Sennheiser

    Ενδεικτικα, μπορεις να δεις εδω


    mprext
    21.10.2008, 22:39

    ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια noizreduction,ηταν πραγματικα κατατοπιστικοτατη η παραθεση των επιλογων. επειδη το λαπτοπ μου εχει firewire εισοδο, κατεληξα και αναμενω στην IO Alesis οπως προτεινες(καθως και ακουστικα) με την οποια πιστευω θα καλυψω στο επακρον τις τωρινες μου αναγκες

     

    ευχαριστω και παλι και ευχομαι καλη διαρκεια στην αγαπη σας για την μουσικη σε ολους


    noizreduction
    22.10.2008, 11:09

    Ευχομαι ο,τι το καλυτερο και συντομα να ακουσουμε το αποτελεσμα της δουλειας σας