ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Αχ κορμί ζωγραφιστό μου...

    stipiothliptis
    18.10.2004, 22:18
    Μήμως γνωρίζει κάποιος ποιό είναι το τραγούδι με τη φωνή του Χ. Αηδονίδη, που έχει αυτούς τους στίχους;

    Eυχαριστώ.
    composer
    19.10.2004, 00:24
    Στίχοι: Ηλίας Κατσούλης
    Μουσική: Παντελής Θαλασσινός
    Ερμηνευτές: Γεράσιμος Ανδρεάτος, Χρόνης Αηδονίδης


    Απ' την Αλεξανδρούπολη
    και τη γιαγιά Ροδόπη
    σου γράφω τώρα π' άλλαξαν
    κι ομόρφυναν οι τόποι

    Τώρα που ήρθε η άνοιξη
    σαν κόκκινη ανεμώνα
    και γίναν τριαντάφυλλα
    οι μέρες του χειμώνα

    Αχ κορμί ζωγραφιστό μου
    και γαρίφαλο κλειστό μου
    μες στο μπαξεδάκι μου
    πού γυρνάς ξενάκι μου

    Απ' την Αλεξανδρούπολη
    και τη μητέρα Θράκη
    σου στέλνω και το δάκρυ μου
    σε άσπρο μαντιλάκι

    Δυο παπαρούνες έκοψα
    απ' τον παππού τον Έβρο
    όπου και να 'σαι μάτια μου
    θα ψάξω και θα σε βρω

    Αχ κορμί ζωγραφιστό μου
    και γαρίφαλο κλειστό μου
    μες στο μπαξεδάκι μου
    πού γυρνάς ξενάκι μου


    stipiothliptis
    21.10.2004, 20:03
    composer,
    χίλια ευχαριστώ!
    Μήπως το έχει κανείς σε mp3 να μου το στείλει;;;

    Kαι πάλι ευχαριστώ.
    istoxastis
    21.10.2004, 21:19
    Να σου θυμίσω οτι το τραγούδι που ζητάς βρίσκεται στο διπλό άλμπουμ του Παντελή Θαλασσινού "Στης καρδιας μου τ' ανοιχτά" και πέρα απ' όλα τα άλλα που θα δεις παρακάτω- έτσι όπως τα αντιγράφω από την εφημερίδα "ΤΑ ΝΕΑ"-, συνοδεύεται και από ένα άξιόλογο ένθετο στο οποίο θα βρεις και όλους τους στίχους των τραγουδιών.
    Η συμμετοχή των Χρόνη Αηδονίδη και Μανώλη Λιδάκη, με παραδοσιακά και λαϊκά, είναι η έκπληξη στο νέο διπλό cd τού Παντελή Θαλασσινού
    Eίκοσι τέσσερα τραγούδια σε ένα διπλό cd από τον Παντελή Θαλασσινό; «Γνωρίζω ότι αυτό που έκανα είναι παράτολμο, αλλά δεν μπορούσα να πράξω διαφορετικά, γιατί θέλω τα τραγούδια που γράφω να μην είναι διάσπαρτα. Τώρα νιώθω άνετα που τά 'χω συγκεντρώσει σ' έναν κύκλο», λέει
    «Κουράστηκα, ξενύχτησα, βασανίστηκα επί πέντε μήνες μέχρι να ολοκληρώσω την καινούργια δουλειά μου», λέει στα «ΝΕΑ» ο Παντελής Θαλασσινός, για το διπλό cd «Στης καρδιάς μου τ' ανοιχτά» με 24 τραγούδια, που θα κυκλοφορήσει από την ΜΒΙ. Στο οποίο συμμετέχουν άλλοι τέσσερις ερμηνευτές - ο Χρόνης Αηδονίδης, ο Μανώλης Λιδάκης, ο Δημήτρης Υφαντής και ο Νίκος Κουραντάκης- και νέοι συνθέτες και δημιουργοί.
    «Ξέρω πολύ καλά ότι είναι παράτολμο αυτό που έκανα, έχει μεγάλο ρίσκο. Όμως το έκανα συνειδητά, επειδή πιστεύω ότι ο καλλιτέχνης πρέπει να ανανεώνεται και να δημιουργεί κάτι καινούργιο. Ο κόσμος σήμερα, έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί η ζωή και η κοινωνία, έχει απαιτήσεις και μάλιστα πολύ περισσότερες από τους καλλιτεχνικούς χώρους. Εγώ, ως άνθρωπος του καιρού μας, προβληματίστηκα και φέρνω τώρα στο κοινό μια δουλειά για να την κρίνει», προσθέτει.
    Ρίσκο και εμπόδιο είναι και η πειρατεία. «Υπάρχει όμως το αντίβαρο σ' αυτήν, που είναι η τιμή. Το cd μου θα κοστίζει (παρότι είναι διπλό) 19-20 ευρώ... Εκείνο που μου δίνει δύναμη και κουράγιο είναι πως αυτά τα καινούργια τραγούδια θα τα παρουσιάσω ζωντανά σε συναυλίες το ερχόμενο καλοκαίρι, τις οποίες προγραμματίζω από τώρα. Πιστεύω ότι ο κόσμος έχει τη δυνατότητα να διαλέξει και να αγαπήσει κάποια από τα 24 τραγούδια, τα οποία μπορώ να χαρακτηρίσω ώριμα για τη σημερινή εποχή».
    Ο Χρόνης Αηδονίδης στο cd αποδίδει δύο κλασικά (παραδοσιακά) τραγούδια: «Αχ κορμί ζωγραφιστό μου» και «Κατερίνα, καρδερίνα» (συνοδεία γκάιντας) και ο Μανώλης Λιδάκης δύο λαϊκά του Θαλασσινού: «Όλη η ζωή» (στίχοι Β. Βελώνια), «Στα βήματά του να πατάς» (ζεϊμπέκικος).
    Στο διπλό cd υπάρχει ένα ακόμη παλιό και πολύ αγαπημένο τραγούδι του Χρήστου Λεοντή, το «Ξενιτεμένο μου πουλί» (πρώτη εκτέλεση: Γιώργος Μπαγιώκης), που τραγουδά ο Παντελής Θαλασσινός, ο οποίος λέει ότι ένιωσε την ανάγκη να το ερμηνεύσει, γιατί η φόρμα αυτού του τραγουδιού τού φέρνει στον νου το κλίμα από τις παλιές μπουάτ και την πνευματική και καλλιτεχνική δημιουργία της εποχής εκείνης. «Δεν σας κρύβω ότι το "Ξενιτεμένο μου πουλί" το τραγουδούσα όταν πρωτοβγήκα στον χώρο του τραγουδιού».
    «Πάντα πίστευα ότι με τη συλλογική προσπάθεια έρχονται καλύτερα αποτελέσματα», λέει ο Παντελής Θαλασσινός. «Οι καλλιτέχνες που συμμετέχουν στην καινούργια μου δουλειά αντιπροσωπεύουν απόλυτα το μουσικό κλίμα, σε παραδοσιακά, λαϊκά και μπαλάντες.
    Έφτιαξα με τέτοιον τρόπο αυτό το διπλό cd, ώστε να λειτουργεί σαν ένα πρόγραμμα ραδιοφώνου, με συνεχή ροή, και να μην αφήνει τον ακροατή να αποσπασθεί από αυτό προτού τελειώσει». Στο cd υπάρχουν και δύο οργανικά κομμάτια, που θ' ακουστούν για πρώτη φορά. Είναι τμήμα από τη μουσική που έχει γράψει ο Παντελής Θαλασσινός για την ταινία μικρού μήκους της Αποστολίας Παπαϊωάννου «Το σπίτι της οδού Πάγκαλου», που προβλήθηκε στην Ελευσίνα. Ο Θαλασσινός, εκτός από τα τραγούδια που έχει συνθέσει και τραγουδάει, έχει κάνει την ενορχήστρωση και στα 24 κομμάτια του διπλού cd. Στις μπαλάντες χρησιμοποιεί σύγχρονη ορχήστρα, στα λαϊκά μπουζούκια και στα παραδοσιακά γκάιντες, κανονάκι, νέι. Οι άλλοι συνθέτες και στιχουργοί, που συμμετέχουν στον διπλό δίσκο, είναι οι Δημήτρης Αποστολάκης (μέλος του συγκροτήματος Χαΐνηδες) Κώστας Φασουλάς, Πάρις Περισυνάκος, Βασίλης Καρόζας, Σταμάτης Χατζηευσταθίου και ο Νίκος Κουρουπάκης (ως συνθέτης). Στην παραγωγή και την επιμέλεια του cd ο Κώστας Κωτούλας.
    «Χτυπούν τους δημιουργούς»
    Η πειρατεία πνίγει το ποιοτικό τραγούδι και πλήττει τη δισκογραφία στο πιο ευαίσθητο σημείο της, λέει ο Παντελής Θαλασσινός. Και το εξηγεί: «Χτυπάει τη δισκογραφία κατ' ευθείαν στην καρδιά της, που είναι η δημιουργία. Γιατί ο τραγουδιστής, σ' έναν κύκλο τραγουδιών, σ' ένα έργο που θα ερμηνεύσει, θα πάρει τα ποσοστά του από το κέντρο που θα εμφανισθεί ή από τις συναυλίες του, ενώ ο δημιουργός δεν παίρνει τα ποσοστά του όταν τα CD του πλασάρουν στην αγορά οι πειρατές.
    Τα κυκλώματα της πειρατείας δρουν ανενόχλητα», συνεχίζει. «Γιατί η Πολιτεία αδιαφορεί. Και το κράτος με την αδιαφορία του συνεργεί στην ανάπτυξη, στο άπλωμα της πειρατείας. Όταν οι κρατικοί φορείς δεν κάνουν συνείδηση στα όργανα της τάξης ότι η αχαλίνωτη πειρατεία είναι έγκλημα, τότε αυτό λέγεται συνέργεια. Θα σας πω ένα απλό παράδειγμα. Γιατί η Πολιτεία κυνηγά και τιμωρεί όσους φτιάχνουν τα σήματα-μαϊμούδες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες; Η απάντηση είναι απλή: τα έσοδα είναι του κράτους. Πάντως, η κλοπή της πνευματικής ιδιοκτησίας έχει κατοχυρωθεί νομοθετικώς και οι παραβάτες εγκληματούν, αλλά δρουν ανενόχλητοι».


    stipiothliptis
    21.10.2004, 22:12
    Εξαιρετικές οι πληροφορίες σου για την συγκεκριμένη δισκογραφική δουλειά istoxastisκαι σε ευχαριστώ πάρα πολύ . Εξαιρετικός και έντεχνος και ο τρόπος κριτικής σου για την αναζήτηση mp3 του τραγουδιού. Για να μην το κάνω προσωπικό, έχω να πω πως δεν διαφωνώ καθόλου με τον Παντελή Θαλασσινό στα παρακάτω που ανέφερες στο μήνυμά σου «…Τα κυκλώματα της πειρατείας δρουν ανενόχλητα. Γιατί η Πολιτεία αδιαφορεί. Και το κράτος με την αδιαφορία του συνεργεί στην ανάπτυξη, στο άπλωμα της πειρατείας. Όταν οι κρατικοί φορείς δεν κάνουν συνείδηση στα όργανα της τάξης ότι η αχαλίνωτη πειρατεία είναι έγκλημα, τότε αυτό λέγεται συνεργεία. Θα σας πω ένα απλό παράδειγμα. Γιατί η Πολιτεία κυνηγά και τιμωρεί όσους φτιάχνουν τα σήματα-μαϊμούδες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες; Η απάντηση είναι απλή: τα έσοδα είναι του κράτους» Συνεχίζω, λέγοντάς σου πως καθ’ ότι μουσικός και μάλιστα ενεργός μέχρι το πολύ πρόσφατο παρελθόν, γνωρίζω καλά τι σημαίνουν «κυκλώματα πειρατείας», πόσο κακό κάνουν και κατά πόσο δρουν ανενόχλητα. Παρ’ όλα αυτά, δεν αισθάνομαι καθόλου εγκληματίας, όταν ζητάω mp3 από κάποια τραγούδια, διότι εκτός από τα παραπάνω, γνωρίζω καλά και τι σημαίνει «δισκογραφική εταιρία», έσοδα από δισκογραφικές δουλειές και «σχέση κόστους προϊόντος- προσφοράς τιμής». Η πειρατεία «σκοτώνει τις δισκογραφικές εταιρίες και όχι το τραγούδι!» Αυτή είναι η γνώμη μου.
    Nα 'σαι καλά.
    istoxastis
    21.10.2004, 22:28
    Το κακό στην όλη ιστορία, είναι πως... ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!