ελληνική μουσική
    874 online   ·  210.851 μέλη

    'Παρατραγουδα' κατα την καλλιεργεια της φωνης...

    freddieKrueger
    26.09.2008, 16:34

    Θελω να θιξω το εξης θεμα:Κατα τη διαρκεια της φωνητικης μου εκπαιδευσης,εχω παρατηρησει ορισμενα,'ανεπιθυμητα' συμπτωματα οπως ενω τραγουδαω να θελω κατα ενοχλητικο τροπο να καταπιω...ακομη νοιωθω που και που ενα δυσαρεστο 'κομπο' στο λαιμο...Κατα καιρους μπορει να παρατηρησω ακομη αυτοματο σφιξιμο στην κοιλια στο υψος του διαφραγματος,η προβληματα με το στομαχι μου...

    Εχετε παρατηρησει αναλογα φαινομενα και σε σας αγαπητοι φιλοι του τραγουδιου?Κι αν ναι πως τα αντιπμετωπισατε?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 26-09-2008 16:35 ]


    BAGRATION
    26.09.2008, 22:49

    Αν θές συνέχεια να καταπιείς, τσέκαρε μήπως σου κάνει καμμία ελαφρά φαρυγγιτιδα.Δες το φάρυγγα σου σε ένα καθρέφτη με καλό φώς και παρατήρησε μήπως σχηματίζονται τίποτα κοκκινίλες μετά το τραγούδι.

    Με το στομάχι και τα σφιξίματα έχε το νού σου μήπως καμμία μέρα το παρακάνες με την διαφραγματική αναπνοή.

    "Παρενέργεις" συμβαίνουν συχνά πάντως.....

     


    freddieKrueger
    27.09.2008, 01:52

    Στρατηγε μου,εχεις δικιο!Ισως και να κουραζω τους μυες του διαφραγματος λιγο παραπανω...Φαρυγγιτιδα δεν εχω,αν εξαιρεσουμε το γνωστο αιωνιο προβλημα με τα 'βατραχια' του λαιμου,που τωρα ειναι πολυ καλυτερα απο καποτε...

    Για να γινω πιο ακριβης,οταν τραγουδαω, νοιωθω το λαιμο μου να ανοιγει και να πηγαινει 'κοντρα' στην καταποση εμποδιζοντας την...αυτο ακριβως το αισθανομαι σαν ενα 'κομπο' στο λαιμο και σαν εντονη επιθυμια να γινει αυτο ακριβως που εμποδιζεται,δηλαδη η καταποση...Αναρρωτιεμαι αν εχει καποιο ρολο σ αυτο και το διαφραγμα...Για να γινω ακομη πιο απλος στην περιγραφη μου νοιωθω οπως ακριβως αισθανεται καποιος οταν βαζει το δεικτη χεριου του η την ακρη ενος κουταλιου,βαθια στη γλωσσα για να προκαλεσει εμετο...


    BAGRATION
    27.09.2008, 13:30

     

    Λίγο Παράξενο αυτό......Εχεις δοκιμάσει καμμιά άλλη τεχνική? Αν ναι, σε ενοχλούσε πάλι?

    Είναι σύνηθες σε πολλούς να "ξεχειλώνουν" την κοιλιά πρός τα έξω σε κάθε αναπνοή για να έχουν περισσότερο αέρα και να είναι σίγουροι ότι λειτουργεί το διάφραγμα. Αν αυτό σου κάνει προβλήματα με το στομάχι νομίζω ότι πρέπει να το σταματήσεις να το κάνεις σε τέτοιο βαθμό. Μπορείς να αναπνέεις με λιγότερο αέρα (αρα και λιγότερη διαστολή του διαφράγματος).

    Στα βατράχια ίσως να πάιζει ρόλο αν ξενυχτάς η όχι....  {#emotions_dlg.sleep1}