ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Β. Παπακωνσταντίνου, Μπουλάς, Ζουγανέλης, Θηβαίος, Καλυβάτσης στην Ακτή

    Xrononaytis
    29.09.2008, 00:39

    Μπορει να ειναι 60 αλλα δεν μασαει και δεν εχει κορεστει . Πως το 2006 εκανε 3 ωρες προγραμμα με 1550 και τωρα λιγοτερο πολλα παιζονται .

    Τωρα με την Ακτη Πειραιως θα δουμε πως θα παει ελπιζω να το εχουν φτιαξει το μαγαζι γιατι ειναι σκυλαδικο στυλ πιστα .

     

     

     


    antonLOrd
    29.09.2008, 11:43

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 28-09-2008 στις 19:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Xrononaytis στις 28-09-2008 στις 19:07 έγραψε...

    Μας προσφερει δυναμη ενεργεια παθος ερωτα ολα τα αισθηματα ειναι πανω απο ολα ανθρωπος με αισθηματα γεματος ειναι αυτοσιος ποτε δεν μπλεκει σε συστηματα και τρυπακια .

     

     



     

    και ολα αυτα πώς προκύπτουν ?



     

    Να τα πάρουμε λίγο από την αρχή.Το πιο εύκολο πράγμα είναι να το παίξεις έξυπνος και να μειώσεις τον άλλο για τα κριτήρια του. Επειδή λοιπόν αδυνατείς να καταννοήσεις την συναισθηματική σχέση που μπορεί να τρέφει ένας φαν με το "είδωλό" του, θα στο πω με πιο απτά παραδείγματα. Όταν την δεκαετία του '70, η ελληνική ροκ σκηνή(τότε Σιδηρόπουλος, Πουλικάκος κλπ) πάσχιζε να εδραιωθεί και να έχουμε σήμερα αυτό που λέγεται ελληνικό Ροκ, ο Παπακωνσταντίνου, είχε ήδη κερδίσει την εύνοια των δισκογραφικών  καθώς και συνθετών.(Λοίζος,Θεοδωράκης).. Ψάξε λίγο τις πωλήσεις που είχε κάνει, και μιλάω για τις πωλήσεις εκείνης της περιόδου με τα τότε κριτήρια(και νοοτροπίας, και μάρκετινγκ και οικονομίας), καθώς τους μουσικούς που στάθηκαν δίπλα του(Γανωσέλης, ΜΙκρούτσικος,Κροκίδης,Ζηκογιάννης,Αποστόλου,Πατεράκης και πάει λέγοντας),την μεγάλη μερίδα του ελληνικού έθνους που έχει πάει σε συναυλία του, τον αριθμό και τις συνεργασίες της δισκογραφίας του, και τέλος κάτι απλό..Λες ο Παπακωνσταντίνου, να μην έχει λεφτά να περάσει για άλλες 10 ζωές......???? Άρα υπάρχει κάποιος λόγος που επιμένει να εμφανίζεται.Κάτι που μόνο ο ίδιος ξέρει τι είναι και θέλει να το περάσει προς τα έξω(γιατί αυτός είναι ο ρόλος του καλλιτέχνη), και που η γραφικότητα και η εγκεφαλική στενότητα αυτού του λαού χρειάζεται μια δεκαετία για να το καταλάβει.

    Εννοείται πως δεν έχω κάποιο πρόβλημα μαζί σου. Πρόβλημα έχω με την νοοτροπία του μηδενισμού.

    Φιλικά, Αντώνης


    antonLOrd
    29.09.2008, 11:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Xrononaytis στις 29-09-2008 στις 00:39 έγραψε...

    Μπορει να ειναι 60 αλλα δεν μασαει και δεν εχει κορεστει . Πως το 2006 εκανε 3 ωρες προγραμμα με 1550 και τωρα λιγοτερο πολλα παιζονται .

    Τωρα με την Ακτη Πειραιως θα δουμε πως θα παει ελπιζω να το εχουν φτιαξει το μαγαζι γιατι ειναι σκυλαδικο στυλ πιστα .

     

     

     



    Φίλε μου, ο Παπακωνσταντίνου έχει 9 χρόνια να κάνει διάλειμμα.Είναι λογικό για μία χρονιά μέσα στη δεκαετία να θέλει να ψιλοξεκουραστεί χωρίς όμως να χάσει επαφή με το κοινό του.Εμένα αυτό σαν φαν του Βασίλη από την κούνια μου, μόνο κάτι το θετικό μπορεί να μου αφήσει..

     


    Xrononaytis
    29.09.2008, 15:25

    Επισης εχω προσεξει και εχετε προσεξει οτι ο Βασιλης με νεα παιδια διπλα του γινεται πιο δυνατος ...


    theo182
    29.09.2008, 16:35

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 28-09-2008 στις 19:41 έγραψε...

    εκπληκτικα επιχειρήματα, μεστά και με λογική. κανένας άλλος φαν θέλει να προσπαθήση ?

     

    Ναι αμέ...το sold out σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Ελλάδα με παρόμοιο σχήμα παρέα πέρυσι...

    Μάλλον δεν έχετε καταλάβει ότι προσπαθεί να φτιάξει κάτι διαφορετικό και ποιοτικό από τις καθημερινές εμφανίσεις σε μπουζουκομάγαζα και μακριά απο προσωπικά υψηλά νυχτοκάματα...

    Επιλεγμένες εμφανίσεις με επιλεγμένη παρέα...

    Και ότι δε μπορεί να βγάλει πρόγραμμα λόγω ηλικίας είναι τουλάχιστον γελοίο ...τουλάχιστον....


    Chitarrista
    29.09.2008, 17:47

    Ο Βασιλής έχει ίσως τους πιο κολλημένους fan στην ελληνική μουσική σκηνή. Αλλά όπως συμβαίνει αυτό επίσης έχει και τους πιο κολλημένους "πολέμιους" του. Όσοι ανήκετε αν ανήκετε σε οποιαδήποτε απο τις 2 κατηγορίες απλά ξεκολλήστε.

     

    Ο Βασίλης σίγουρα έχει πέσει σε απόδοση και υπάρχουν αρκετά πράγματα που με ξενερώνουν τα τελευταία χρόνια, όμως σίγουρα δεν έχει γεράσει σε βαθμό που να η μπορεί να βγάλει μόνος του μια συναυλία και πέρσι που πήγα τελευταία παράσταση στη Πύλη Αξιού είχα μείνει πάρα πολυ ευχαριστημένος.

    Έτσι και φέτος περιμένω κάτι καλό πιστεύω οτι θα έχει ακόμα περισσότερο γέλιο λόγω Καλιβα αλλά μου φαίνεται λίγο άσχετος σε όλο το σχήμα ο Θηβαίος.

    Πιστευω θα είναι κάτι αρκετά καλό εως και πολύ καλό. Θα δείξει...


    Termite
    29.09.2008, 22:28

    Νομίζω οτι ξεχνάμε να αναφέρουμε (όσοι το γνωρίζουν δηλαδή) το εξής:

    Το φετινό σχήμα είναι μια παρέα φίλων. Δεν έγινε γιατι κάποιος έχει ανάγκη τον άλλο. Φίλοι ειναι όλοι μεταξύ τους, ακομα και ο Θηβαίος που είναι ο νεότερος...


    Eliza21
    30.09.2008, 14:32

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 29-09-2008 στις 22:28 έγραψε...

    Νομίζω οτι ξεχνάμε να αναφέρουμε (όσοι το γνωρίζουν δηλαδή) το εξής:

    Το φετινό σχήμα είναι μια παρέα φίλων. Δεν έγινε γιατι κάποιος έχει ανάγκη τον άλλο. Φίλοι ειναι όλοι μεταξύ τους, ακομα και ο Θηβαίος που είναι ο νεότερος...



     

     

     

    Πιο λογικο το βρισκω, για να ειναι μαζι και ο Καλυβατσης.....{#emotions_dlg.confused1}


    ProMousikantis
    02.10.2008, 16:08

    Re paidia o Kaluvatsis to rolo varaei? O.o


    Xrononaytis
    02.10.2008, 16:14

    Θα κανει καποια σκετς με τον Ζουγανελη και Μπουλα και ισως πει καπιο τραγουδι εκπληξη .


    malmsteen17
    16.10.2008, 01:53

    Εμένα πάλι, ποτέ, μα ποτέ όμως, δεν μ'άρεσε η φωνή του "μεγάλου" Βασίλη...

    Πραγματικά δεν έχω καταλάβει πως καταφέρατε να τον θεοποιήσετε...

    Τέλος πάντων... Αν και δεν είμαι fan της ελληνικής μουσικής, μάλλον θα πάω μία βόλτα να τους δω μόνο και μόνο για τον ασύγκριτο χαβαλέ που θα μου προσφέρουν, καθώς και για να ακούσω από κοντά τον άνθρωπο που για μένα είναι ο καλύτερος τραγουδιστής που έχω συναντήσει στη χώρα μας... Δεν είναι άλλος από τον Χρήστο Θηβαίο και την εκπληκτική φωνή του...


    Termite
    16.10.2008, 09:17

    Περισσότερες πληροφορίες

    www.aktipireos.gr


    johnfrusciante
    17.10.2008, 03:33

    καταρχην δεν θελω να ριξω κανεναν σας απλα απαντω μονο κ μονο επειδη μου αρεσαν αυτα που ειπε το παλικαρι ο antonLOrd..οχι οτι συμφωνω μαζι του..αλλα μου αρεσε η σκεψη του απο την αλλη πλευρα..κ φυσικα οποιος αλλος θελει παρεμβαινει σε αυτα που θα πω..

    Δεν ειμαι ουτε αντι-φαν η οτιδηποτε..απλα ειμαι δικαιος κ αντικειμενικος..οσο αυτο γινεται..ο Παπ εχει οντως απο τις πιο ωραιες ελληνικες φωνες...αρα..αυτο το κανει ωραιο τραγουδιστη..απο την δημιουργικη πλευρα..ειναι απο τους πιο ανικανους συνθετες..γιατι οταν επαψαν να του γραφουν ωραια τραγουδια..προσπαθησε να γραψει κ ο ανθρωπος δε το χει..το θεμα για μενα ειναι οτι δεν ειναι κακο που δεν μπορει να γραψει..ο Παπ δεν ειναι ο συνθετης που θα μας βγαλει απο το βουρκο κ πρεπει να γραψει!!!..απλα πρεπει να καταλαβουν ολοι οτι ειναι ενας καλος τραγουδιστης τελεια κ παυλα..κ μια ερωτηση λιγο χαζη αλλα εχει το σκοπο της για να καταλαβει κανεις την αξια του συνθετη-στιχουργου με καποιον που απλα τραγουδαει ωραια...η Πεγκυ Ζηνα..εχει ασχημη φωνη??μια χαρα φωνη..αλλα δεν την παιρνουμε στα σοβαρα λογων των τραγουδιων της..που θελω να καταληξω...ο Βασιλης Παπακωνσταντινου..οταν καποτε εκανε κριτικη για τα reality κ τα fame story...με ποιες ξενες πλατες εκανε τον καμποσο???του ΛΟΙΖΟΥ...ΤΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ????κριτικη περι ηθικης της μουσικης συγνωμη κιολας..αλλα εγω θα ακουσω απο τον ΚΡΑΟΥΝΑΚΗ..απο τον ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ..απο το ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ  απο τον Θαναση ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ..οχι απο καποιον που απλα τους τραγουδαει..

    κ τωρα παω στο σχολιο του παλικαριου του antonLord..

    ποσα λεφτα νομιζεις οτι εχει κανει ο Παπ?ενας τραγουδιστης πρωτοκλασσατος μεν..αλλα με ανθρωπους που εγραψαν τραγουδια κ θελουν κ την ανταμοιβη...κ ποιον ανθρωπο ξερεις εσυ που σταματα να ζητα λεφτα..αν ειναι ετσι..γιατι βαζει φυαλη 180 ευρω ο κυριος Παπ πριν 4 χρονια οταν ειχε ερθει Σαλονικα κ εμφανιζοταν σε μια σκηνη??γιατι δεν προσφερει την δουλεια του δωρεαν στο ιντερνετ??

    τωρα..για αυτο που λες οτι προσπαθει να δειξει κατι τα τελευταια χρονια εχεις δικιο...καταφερε να με κανει να μην θελω να τον ακουω..κ να με κανει να γελαω..εμενα που καποτε με εκανε να τραγουδαω τα τραγουδια του κ να κλαιω με το ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΟΣ..

    για τον "καλλιτεχνη" που λες...ψαξε αλλου να τον αναζητησεις..γιατι θεωρητικα ειναι..αλλα στην πραξη καπου το χανει...ακουσε τραγουδια του πριν 30 χρονια κ ακουσε τα "καινουργια" του..ποια η διαφορα?πειραματισμος?μηδεν!..εμπνευση??μηδεν..ενα απολυτο τιποτα..κ θα εφερνα σε παραδειγμα την δισκαρα αυτη που εβγαλε τα εσωψυχα χιλιαδων ελληνων...ΤΑ ΒΑΤΟΟΟΜΟΥΡΑ..αλλα δε το κανω..γιατι θα θελα να σου δωσω κ μια ευκαιρια να βρεις ενα τροπο ισως να μου αλλαξεις γνωμη..

    Τωρα αναφερομαι γενικα..του Μπουλα την δισκογραφια που μπορω να την βρω??η του Ζουγανελη αν εξαιρεσεις την "στελλα"..δισκο..εχουν κανει αυτοι οι ανθρωποι?ειναι μουσικο το θεαμα που ανεβαζουν η λιγο αρπα κολλα?κ αν νομιζει κανεις οτι ο Παπακωνσταντινου ειναι αυτος που ειναι το βαρυ ονομα κ οτι αυτος φερνει το κοσμο κανετε μεγαλο λαθος..αυτο που κανει ο Βασιλης ειναι πολυ εξυπνο..ο Ελληνας αυτη τη στιγμη εχει την επιθυμια να γελασει...με χαζομαρες..με σοβαρα με οτιδηποτε..κ οταν δεν υπαρχουν κ σοβαρα νεα τραγουδια να τον φερεις στην σκηνη το κοσμο να σε δει..το γυριζεις λιγο απ ολα το μαγαζι..να γελασουμε λιγακι..να πουμε κ καμια μαμακια...για ποοοοσο καιρο θα παει καποιος να ακουει την σφεντονα κ το χρονια πολλα???

    λοιπον ειπα παρα πολλα..φυσικα ελπιζω να σας περασα οτι δεν απεχθανομαι τον βασιλη απλα πιο πολυ απογοητευμενος ειμαι..αλλα παντα..οταν χρειαζεσαι κατι..παντα μπορεις να γυρισεις πισω..στο παρελθον..γι αυτο antonLord(δεν εχω καποιο κολλημα μαζι σου..{#emotions_dlg.beer})οταν θα θελω καλλιτεχνη θα τον βρω στο προσωπο του Χατζιδακι,του Ασιμου,του Σιδηροπουλου και μερικων που ζουν ακομα..λοιπον..φιλικα φυσικα..εδω μιλαμε..δε μαλωνουμε..


    Termite
    17.10.2008, 09:22

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 17-10-2008 στις 03:33 έγραψε...

    για τον "καλλιτεχνη" που λες...ψαξε αλλου να τον αναζητησεις...

    Συμφωνούμε. Ο Παπακωσταντίνου μόνο ώς τραγουδιστής αξίζει πραγματικά να κρίνεται. Αλλα ακόμα κ έτσι, ο Παπακωσταντίνου είναι ένας εξαιρετικός τραγουδιστής...

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 17-10-2008 στις 03:33 έγραψε...

    Τωρα αναφερομαι γενικα..του Μπουλα την δισκογραφια που μπορω να την βρω??η του Ζουγανελη αν εξαιρεσεις την "στελλα"..δισκο..εχουν κανει αυτοι οι ανθρωποι?

    Ναί έχουν κανει και οι δύο...απλά πάνε άπατοι (υπο νορμάλ συνθήκες) γιατι ο κόσμος ΔΕΝ αγοράζει cd το οποίο δεν φτάνει με κάποιο τρόπο στο αυτί του.

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 17-10-2008 στις 03:33 έγραψε...

    κ αν νομιζει κανεις οτι ο Παπακωνσταντινου ειναι αυτος που ειναι το βαρυ ονομα κ οτι αυτος φερνει το κοσμο κανετε μεγαλο λαθος..αυτο που κανει ο Βασιλης ειναι πολυ εξυπνο..ο Ελληνας αυτη τη στιγμη εχει την επιθυμια να γελασει...με χαζομαρες..με σοβαρα με οτιδηποτε..

     

    Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτό το σημείο. Πέρυσι ο κόσμος στήριζε το σχήμα απο τον Οκτώβριο μέχρι και το Μάιο που σταμάτησε. Αυτό το πράγμα με εντεχνο-ροκ σχήμα σε μεγάλη σκηνή, δεν είχε ξανασυμβεί ποτέ. Και γιατι; Γιατι θύμιζε κάτι απο παλιό καλό Αχ Μαρία...με άφθονες στιγμές γέλιου που χάριζαν ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως. Τα σκετσάκια, οι ατάκες (που ήταν μελετημένες και γραμμένες σε χαρτί αλλα ποιός νοιάζεται;) τα τραγούδια, οι διάλογοι...όλα έκαναν τον κόσμο να χαμογελάει και να περνάει καλα.

    Και νομίζω οτι όταν αναγκάζεσαι να δίνεις 50 ευρώ (το άτομο) για να διασκεδάσεις, ειναι άξιο συγχαρητηρίων που υπάρχουν άνθρωποι - μουσικά σχήματα / καλλιτέχνες - μαγαζιά που να το υπολογίζουν αυτό, και να σε κάνουν να περνάς καλά.


    jon63
    20.10.2008, 20:34

    Katse re heartbreak-kid, pou tha (kata)krineis ki ton Papakonstantinou... Pou pas?? Sou trwei tin douleia, ki ton krineis etsi?? Poios ise esi pou tha peis toso ironika sxolia gia enan tetoio antropo. Pote den eimoun trelos tou fan, alla den mporw na akouw ki tetoies "anorimotites". Eleos dld! O antropos einai 60 xronwn, ki kanei oti kanei, ki tha ertheis esi enas aplos "mousikos" (na fantastw?), ki tha krineis ton papakontantinou, afta pou exei kanei, den pianonte file mou. Einai xronia sto "kourmpeti", ki ton exoun paradexti terastia onoma tis ellinikis mousikis, ki tha erheis esi na kaneis ton e3ipno is varos tou?? Apo pou ki os pou?? Ki sto katw katw, an den s'aresei tin asxolise mazi tou ki kaneis sxolia tou tupou "kaki tixi..." ktl. Alla etsi einai, i zilia...


    theo182
    20.10.2008, 21:11

    Γιατί το άλλο???Πείτε μου ότι δε το έχετε προσέξει ότι φαλτσάρει.....{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}


    -----------------
    ...ποιες λέξεις μέσα σου σαπίζουν και δε θέλουν να βγουν, ποια ελπίδα σε οδηγεί στη πιο γλυκιά αυταπάτη, ποια θλίψη σε κλωτσάει πιο μακριά από παντού, πες μου ποιο φόβο αγάπησες πάλι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theo182 στις 20-10-2008 21:14 ]


    gelarios
    21.10.2008, 17:31
    ελεος!!! ο Βασιλης Παπακωνσταντινου φαλτσαρει........σου εχουν πει οτι εχεις μουσικο αυτι? γιναμε ολοι μουσικοι και κρινουμε........ εχουμε πολλους Βασιληδες στην Ελλαδα και μας περισσευουν , οποτε ας τον απαξιωσουμε........ οταν σταματησει , τοτε θα μας λειψει , τοτε θα καταλαβετε καποιοι που εχετε προκαταληψη , οτι ειναι ο μεγαλυτερος Ελληνας ερμηνευτης.... μπορει να τραγουδησει τα παντα......πατε φετος να ακουσετε και λαικα.....βαλτε youtube να τον ακουσετε πως λεει δημοτικα......για ροκ δεν τιθεται θεμα με αλλον Ελληνα. ακομα και ο Καζαντζιδης που ηταν φωναρα ,τραγουδουσε με τον ιδιο τροπο ολα τα τραγουδια , και μονο 1 ειδος! για αυτο ειναι ο μεγαλυτερος Ελληνας ερμηνευτης για μενα! johnfrusciante καταρχην το οτι δεν γνωριζεις καλα την ιστορια αυτων των ανθρωπων φαινεται απτο γεγονος , οτι δεν ξερεις αν εχουν δισκο οι Μπουλας και Ζουγανελης..... ο Ζουγανελης εχει γυρω στους 50 δισκους στο ενεργητικο του.... εγινε μαγκας με τις πλατες του Σαββοπουλου? .....γνωριζεις οτι μονο ενα τραγουδι του εχει τραγουδησει σε δισκογραφια ........? τοτε πως γινεται ? ....και ευτυχως που δεν εγινε μαγκας απο ενα ατομο που τραγουδαει σε οποιο πολιτικο κομμα τον φερνει ο ανεμος......(βλεπε φετος Κυπρος) οσο μεριδιο επιτυχιας εχει ενα κομματι απτον συνθετη , το ιδιο εχει και απο τον ερμηνευτη, δεν ηταν βλακες ο Λοιζος κ ο Θεοδωρακης........δεν δωσανε τα τραγουδια τυχαια στο Βασιλη, αλλιως θα τα δινανε σε μενα και εσενα.... δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχει σημασια που ο Βασιλης δεν ειναι μεγαλος συνθετης..... αν συμφωνησω μαζι σου βεβαια......γιατι ποιος απο τους σημερινους τραγουδοποιους εχει γραψει Παρε με, Χαιρετισματα , Να γαραφεις να τηλεφωνεις, Σα να μη σ' εχασα, Στειλε μου μυνημα, Σφεντονα, και πολλα αλλα.....απλα αυτα που εχει γραψει δεν τα χει προωθησει το ιδιο και δεν εγιναν ευρεως γνωστα. δηλαδη ο Μαχαιριτσας που βαραει 3 ακορντα γραφει καλυτερα? το Βασιλη θα σταματησουν καποιοι να τον κατηγορουν , οταν παει να μεινει σε μια παραγκα, οταν τραγουδαει συνεχεια τζαμπα σε ολα τα μαγαζια , και οχι να κανει μονο 20 συναυλιες δωρεαν το χρονο , οπως τωρα (κανενας αλλος δεν το κανει). πατε να τον ακουσετε στη ΚΝΕ αν δεν θελετε να δωσετε 50 ΕΥΡΩ.......δηλαδη αυτο το προγραμμα που κανει φετος μπορει να το κανει καπου αλλου , σε μικροτερη σκηνη .....??? ....να κρινουμε σωστα καποια πραγματα.....και οχι απλα επιφανειακα να λεμε οτι δεχεται να ειναι ακριβο το εισητηριο....... δηλαδη οταν τα παντα γυρω μας ειναι φθηνα στις μερες μας, οι εμφανισεις του Βασιλη πρεπει να μενουν στα 5 ευρω,ε? οταν μαλιστα δεν εξαρταται και απο τον ιδιο....?
    Eliza21
    21.10.2008, 20:39

    Διακρινω μια ενταση {#emotions_dlg.blink}....Μηπως θα μπορουσαμε να ηρεμησουμε λιγο???? Ο καθε ανθρωπος εχει την αποψη του βρε παιδια........ας μην το κουραζουμε αλλο {#emotions_dlg.whistling}


    Termite
    22.10.2008, 09:39

    Ο Παπακωσταντίνου με την εμφάνισή του φέτος, σήκωσε για μένα πολύ ψηλά τον πήχη...

    Τα τραγούδια που διάλεξε να πεί, ειναι πραγματικά ξεχωριστά.

    Το πρόγραμμα ειναι πολύ καλό, και αξίζει πραγματικά τα λεφτά του.

    Καλό θα είναι βέβαια, να μήν το συγκρίνουμε με το περυσινό γιατι ειναι εντελώς διαφορετικό.


    Chitarrista
    25.10.2008, 19:26

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 17-10-2008 στις 03:33 έγραψε...

    καταρχην δεν θελω να ριξω κανεναν σας απλα απαντω μονο κ μονο επειδη μου αρεσαν αυτα που ειπε το παλικαρι ο antonLOrd..οχι οτι συμφωνω μαζι του..αλλα μου αρεσε η σκεψη του απο την αλλη πλευρα..κ φυσικα οποιος αλλος θελει παρεμβαινει σε αυτα που θα πω.......

    ....πισω..στο παρελθον..γι αυτο antonLord(δεν εχω καποιο κολλημα μαζι σου..{#emotions_dlg.beer})οταν θα θελω καλλιτεχνη θα τον βρω στο προσωπο του Χατζιδακι,του Ασιμου,του Σιδηροπουλου και μερικων που ζουν ακομα..λοιπον..φιλικα φυσικα..εδω μιλαμε..δε μαλωνουμε..



     

     

     

    Όσο και να διατυμπανίζεις πόσο ακριβοδίκαιος και αντικειμενικός είσαι τα λεγομένα σου ακριβώς το αντίθετο δείχνουν...

    Απο τη μιά πολύ σωστά λες πως ο Παπακωνσταντίνου είναι τραγουδιστής (με ωραία φωνή) και από την άλλη χωρίς ποτέ να διεκδίκησε το ρόλο του συνθέτη τον αποκαλείς τον πιο ανίκανο συνθέτη.... Παρακάτω λες ότι έκανε τον καμπόσο με πλάτες άλλων και ουσιαστικά τον έβαλες στην ίδια θέση με τη Ζήνα και υπαινίχθηκες πως δεν είναι καλλιτέχνης...

     

    Πρώτον ποιος σου είπε οτι ο τραγουδιστής δεν είναι καλλιτέχνης????

    Δεύτερον ως καλλιτέχνης-τραγουδιστής ο χαρακτηρισμός για το αν εισαι καλός κακός κτλ κτλ.. δεν καθορίζεται μόνο απο τις ερμηνευτικές σου ικανότητες αλλα και απο την επιλογή των τραγουδιών που θα ερμηνέψεις!!!!

    Τρίτον είναι γελοιοτητα το ότι έκανε τον καμπόσο με πλάτες άλλων. Καλλιτέχνης είναι και εκφράζει την άποψη του που στη προκειμενη περίπτωση η στάση του δεν έχει έρθει ποτέ σε αντίθεση με την άποψή του. Για να βγει ένα καλό αποτέλεσμα χρειάζεται και καλός συνθέτης και καλός τραγουδιστής και γενικά καλοί μουσικοί... Ας μην έδινε ο Θεοδωράκης τα υπεροχα κομμάτια του στον Βασίλη, τον Νταλάρα, τον Μητσιά... και ας τα τραγουδούσε ο ίδιος θα βλεπες πόσο καλό απότέλεσμα θα εβγαίνε...

     

    Και τέταρτον εγώ ανίκανο συνθέτη δεν θεωρώ αυτόν που έγραψε λίγα αλλά αυτόν που έχει γράψει άνοστα κομμάτια. Ο Παπ έχει γράψει συνολικά γύρω στα 30 με 40 κομμάτια (αν δε κάνω λάθος) τις περισσότερες φορές με στίχους άλλων και σχεδόν όλα ήταν τουλάχιστον ευχάριστα, ενώ υπάρχουν αρκέτα όπως πχ το Βικτώρια(για μένα ένα απο τα καλύτερα κομμάτια που τραγούδησε ο Βασίλης), το Πάρε με (το συγκεκριμενο απο πάρα πολλους έχω ακούσει να το αναφέρουν ως ένα απο τα ωραιώτερα ερωτικά κομμάτια), το Για σένα, τα ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ, το Έλα, το Σφεντόνα και άλλα που είναι τραγουδάρες!!!

     

    Και όσο για το ότι όταν σταμάτησαν να του δίνουν ωραία κομμάτια άρχισε να γράφει κι αυτός.... Στο δίσκο Χαιρέτισματα που ήταν 3 κομμάτια με τη μουσική του
    (και δεν ήταν η πρώτη του απόπειρα καθώς στο δίσκο Διαίρεση είχε ήδη ντύσει μουσικά κάτι στίχους του Θανάση) ήταν όταν του δωσε 5 κομμάτια ο Άσιμος........


    -----------------
    Κι αν είμαι Ροκ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Chitarrista στις 25-10-2008 19:28 ]