ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη
    kwstasagas
    30.09.2008, 12:21

    Όχι, συμφορουμίτες μου, δεν είμαι offtopic, δεν πρόκειται να ανοίξω θέμα για τον ωκεανολόγο ΖΑΚ ΥΒ ΚΟΥΣΤΩ και το πλοιάριό του "ΚΑΛΥΨΩ", παρά το γεγονός ότι οι ταινίες του είναι συνδεδεμένες με όμορφες αναμνήσεις μου από τα παιδικά μου χρόνια .....

    Θα ανοίξω θέμα για ένα υπέροχο, υπερ - ευαίσθητο αγγλικό συγκρότημα ονόματι COUSTEAU, το οποίο σχηματίσθηκε στο Λονδίνο περί το 1999 !!!! Λοιπόν, είχε πέσει στα χέρια μου το ντεμπούτο αυτής της μπάντας και .... έπαθα μεγάλη πλάκα !!! Από τα 11 τραγούδια του cd τα 8 είναι .... όχι απλώς καλά αλλά ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΑ !!!! Συγκεκρικένα, τα Your Day Will Come, Last Good Day Of The Year, Mesmer, Jump In The River, How Will I Know, Lunar Queen και One good reason είναι ικανά να μάς προκαλέσουν έντονες συγκινήσεις και ανατριχίλες !!! Και ... σαν να μην φτάνουν όλα αυτά, έρχεται το τελευταίο τραγούδι του δίσκου, OFF THIS GOODBYE, και .... σε αποτελειώνει !!!! Η μουσική τους .... είναι έντονες οι επιρροές από TOM WAITS, οι οποίες, όμως, μάς προσφέρονται με λεπτότητα, ευγένεια και - ας μού επιτραπεί η έκφραση - "ελιτισμό" και αριστοκρατικότητα !!!! Κι αυτό επειδή κυριαρχεί ο ήχος του ΦΥΣΙΚΟΥ ΠΙΑΝΟΥ [ο οποίος ... με κάνει να φαντάζομαι ότι βρίσκομαι σε κάποιο λονδρέζικο πιάνο - μπαρ την ώρα που έξω βρέχει καταρρακτωδώς] !!! Ω ναι, πόσο όμορφο είναι στη σημερινή "κάργα ελεκτρόνικα" εποχή να εμφανίζεται μια μπάντα που επιμένει στον ήχο φυσικού πιάνου. Και ... να ήταν μόνο αυτό ... ο ήχος του πιάνου συνδυάζεται αριστουργηματικά με "βρώμικες πινελιές" από ηλεκτρική κιθάρα [εκεί φανερώνονται οι επιρροές από Nick Cave], με σπαρακτικά σόλο τρομπέτας, με γυρίσματα βιολιού .... Με λίγα λόγια είναι, κατά την προσωπική - ταπεινή μου άποψη, ο καλύτερος ροκ δίσκος που άκουσα από το 2000 κι εφεξής [πολλά - πολλά συγχαρητήρια στη μερακλίδικη δισκογραφική εταιρία HITCH - HYKE που φροντίζει να φθάσουν στα αυτιά μας τέτοια όμορφα πράγματα] !!!!

    Τελευταία, όμως ... τους έχασα !!!! Γνωρίζω ότι έβγαλαν το έτος 2005 έναν δίσκο ονόματι NOVA SCOTIA, απ' όπου άκουσα το πολύ όμορφο 7λεπτο ECHOES [όπου πρωταγωνιστεί πάλι ο "ξεθωριασμένος" ήχος ενός πιάνου]. Παιδιά, ποια η γνώμη σας γι' αυτήν τη μπάντα ??? Εκτός από το ντεμπούτο τους έχετε ακούσει άλλα τραγούδια τους ??? Αλήθεια, υπάρχουν ακόμη ή βαρέσανε διαλυση ???? Δίνουν ακόμη συναυλίες ???? Θα είναι χαρά μου να διαβάσω ο,τιδήποτε γράψετε γι' αυτούς .....

    [είχα εντοπίσει για το καλοκαίρι του 2006 μια συναυλία τους στο νησί ΚΑΠΡΙ της Ιταλίας !!! Έτοιμος ήμουν .... να πάω εκεί για διακοπές, να τις συνδυάσω με τη συναυλία τους. Όμως, προσωπικά προβλήματα που μού έτυχαν άλλαξαν τα σχέδια {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad} ............. ] 

     

      

     

     

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 30-09-2008 18:40 ]


    kwstasagas
    05.10.2008, 00:43

    Είναι περίπου 5 μέρες που άνοιξα αυτό το τόπικ και ... κανείς δεν έχει απαντήσει {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}........ Μα .... κανένας δεν ξέρει τους καημένους τους Cousteau {#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}????

    Tεσπα .... το μόνο πού μπορώ να πω είναι ... "ανακαλύψτε το καταπληκτικό ομώνυμο πρώτο άλμπουμ τους [του 2000, δεν νομίζω ότι είναι και τόσο παλιό], το οποίο είναι γεμάτο ευγένεια και κρυμμένους θησαυρούς" .... Τίποτε άλλο ....  


    nowaveband
    06.10.2008, 01:56

    Ειλικρινά έψαξα παντού αλλά δεν βρήκα τίποτα φίλε μου....