ελληνική μουσική
    587 online   ·  210.848 μέλη

    Τα Γυμνά Καλώδια στον Πευκώνα

    marylin
    02.10.2008, 16:58

    ΤΑ ΓΥΜΝΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΣΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΑΦΕ «ΠΕΥΚΩΝΑΣ»,

    Λ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ & ΚΟΡΩΝΑΙΟΥ, ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ

    ΓΙΑ 4 ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ: 4, 11, 18 & 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2008 


    Τα Γυμνά Καλώδια, ένα από τα πιο γνωστά στη νεολαία συγκροτήματα ροκ μουσικής, που δημιουργούν εκρηκτική ατμόσφαιρα στις live εμφανίσεις τους, θα πραγματοποιήσουν 4 εμφανίσεις στο Μουσικό Καφέ «ΠΕΥΚΩΝΑΣ», 4, 11, 18 & 25 Οκτωβρίου 2008.  

    Το συγκρότημα σχηματίστηκε το χειμώνα του 2000 και μέχρι σήμερα έχει κυκλοφορήσει 3 δίσκους δημιουργώντας πιστό κοινό που τους ακολουθεί σταθερά. 

    Ξεκίνησαν επηρεασμένοι από το hard rock, σύντομα όμως πειραματίστηκαν με διαφορετικές τεχνικές σύνθεσης και καινούρια ακούσματα (βιολί, βιόλα, πιάνο). Οι επιρροές τους απορρέουν από το Heavy Metal, το Hard Rock, το goth και φτάνουν μέχρι την κλασική μουσική. Η μουσική τους περιλαμβάνει ελληνικά στοιχεία, που ερμηνεύονται όμως με ιδιαίτερο τρόπο και χρήση διαφορετικών ρυθμικών σχημάτων. Από τα τραγούδια τους ξεπηδάει οργή και έντονο συναίσθημα, που δεν επιτρέπουν τον εφησυχασμό.  

    Έχουν συνεργαστεί με το Μάνο Ξυδούς (Πυξ Λαξ) και την Τάνια Κικίδη (Β. Παπακωνσταντίνου), έχουν πραγματοποιήσει ζωντανές εμφανίσεις σε διάφορα μέρη της Ελλάδας (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Λάρισα, Βόλος, Πάτρα, Καλαμπάκα, Πρέβεζα, Πτολεμαίδα, Αλεξανδρούπολη, Χαλκίδα κ.α.) και σε πολλούς συναυλιακούς χώρους (Θέατρο Πέτρας, Κύτταρο, Υδρόγειος, Πλατεία Συντάγματος, ‘στον Αέρα’, Underworld, Ανοιχτό Θέατρο Καλαμπάκας κ.α.), δίπλα στους Λ. Μαχαιρίτσα, Θ. Μικρούτσικο, Φ. Δεληβοριά, Χ. Θηβαίο, Σ. Μάλαμα, Μ. Μητσιά, Μ. Πασχαλίδη, Ο. Περίδη, Σπυριδούλα, Δ. Τσακνή, Ε. Τσαλιγοπούλου, Μ. Φάμελο κ.ά.  

    Τα τραγούδια τους «Θέλω», «Δάκρυα στο χώμα», «Μέσα στη νύχτα μου», «Η νεράιδα της απελπισίας», «Σάπια τριαντάφυλλα», «Ό,τι καίγεται», έχουν γίνει επιτυχίες και παίζονται στα ραδιόφωνα και τα ροκ στέκια όλης της Ελλάδας.  

    Σύνθεση συγκροτήματος:

    Χρήστος Καλογράνης - φωνή, κιθάρα 

    Θανάσης Μπουρίκας – τύμπανα

    Κώστας Ζορμπάς – κιθάρα 

    Παναγιώτης Ροντογιάννης – μπάσο 



    Για περισσότερες πληροφορίες και free downloads:

    http://www.gimnakalwdia.com

    http://www.myspace.com/gimnakalwdiamyspace

    http://www.mycorner.gr/Gimna_Kalwdia 






    marylin
    05.10.2008, 11:00

    Περάσαμε πολύ ωραία, άψογα τα παιδιά! Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι αν και το μαγαζί ήταν γεμάτο όλος ο κόσμος παρακολουθούσε το πρόγραμμα σχεδόν ευλαβικά χωρίς να μιλούν μεταξύ τους όπως συνήθως γίνεται παντού. Στο "Θέλω" από τις πρώτες νότες δεν περιγράφεται ο χαμός που έγινε! {#emotions_dlg.clap} {#emotions_dlg.thumbup} {#emotions_dlg.clap}


    Lhiam
    06.10.2008, 14:38

    Το επόμενο Σάββατο αναμένεται να γινει χαμός!!!!!    {#emotions_dlg.rockon}


    Lhiam
    17.10.2008, 13:24

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lhiam στις 27-10-2008 19:44 ]


    pclos
    18.10.2008, 16:36

    r c dav-arrow!! dika sou einai ayta?lol steile kana mp4 na tous akusw...


    Lhiam
    27.10.2008, 19:46