ελληνική μουσική
    421 online   ·  210.845 μέλη

    Εξετάσεις πιστοποίησης διπλώματος μουσικής τεχνολογίας

    jacamar
    02.10.2008, 22:49

    Χμμμ θα ήθελα αν καποιος γνωρίζει μερικές πληροφορίες για το πως ειναι αυτές οι εξετάσεις των ιεκ....αν υπάρχει καποια ύλη.... αν έχει δόσει κάποιος.....βιβλία κτλ...


    noizreduction
    02.10.2008, 22:59

    Εαν καταλαβα καλα, αναζητας πως γινεται η κρατικη πιστοποιηση των πτυχιων των ΙΕΚ.

     

    Θα επικοινωνησεις με τη σχολη σου γι'αυτο το θεμα ;)


    jacamar
    02.10.2008, 23:02

    noizreduction ναι για αυτή μίλαω....!

    με το ύπεροχο ιδιωτικο ιεκ που τελειωσα επικοινωνισα....έκανα τα χαρτια μου και πήρα ένα πακέτο απο 163 ερωτησεις που περιλαμβάνουν ύλη που δεν έχω διδακτεί.....

    οποτε αναρωτιεμαι που θα βρω τις απαντησεις ειδικα για εκεινη την ιστορια μουσικης.....


    noizreduction
    03.10.2008, 00:10

    Κι οπως παντα, πολλα ιδιωτικα εκπαιδευτηρια βρισκονται "εκτος τοπου και χρονου" κοιταζοντας πως θα βγαλουν το χρονο απο εσοδα, κι οχι πως θα βγαλουν επαγγελματιες ετοιμους! ( αλλο θεμα, αλλη συζητηση ).

    Πολυ φοβαμαι πως θα πρεπει να προμηθευτεις καποιον "ατλα της μουσικης ιστοριας". Μπορεις ομως να ενοχλησεις ξανα τη γραμματεια της σχολης σου και να τους εξηγησεις την κατασταση. Μαλλον δεν θα εισαι ο μονος που θα εχει παρει τηλεφωνο ;)

     


    jacamar
    03.10.2008, 00:54

    μεγάλο θεμα αυτό για τους έτοιμους επαγγελματίες.....2 χρόνια μετα μετανιώνω πικρά την επιλογή μου άσε.

    ίσως να ειναι η λύση να κατεβασω τους τόμους της μουσικής ιστορίας και να βρω απαντησεις....!

    οχι τπτ αλλο με 44 ευρω παράβολα δεν συμφέρει να μην εχω διαβάσει καλα....!

     

    noizreduction θα ειναι λιγο άδικο να σε αποκαλέσω συνάδελφο έστω και μελοντικο σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!!

     

     

    υγ: απαντηση γραμματιας ιεκ σε σχετικη ερωτηση: "ε? εξετάσεις? α! ε ριξε καμια ματια στις σημειωσουλες μωρε σιγα τωρα κρατικές ειναι αμα ξέρεις και κανέναν στην επιτροπη...."


    noizreduction
    03.10.2008, 11:13

    Ελπιζω τουλαχιστον να αποκτησες την απαραιτητη εμπειρια, διοτι στο χωρο της ηχοληψιας ( ιδιαιτερα των PA live ) εαν δεν την εχεις, τοτε την...πατησες :D

     

    Δεν ειμαστε συναδελφοι, γιατι εσυ εχεις καλυτερο θεωρητικο υποβαθρο jacamar. Εαν αποκτησεις και την εμπειρια, θα εισαι ενας ολοκληρωμενος επαγγελματιας. Απλως, βρες εναν καλο ηχοληπτη ( μεγαλο σε ηλικια κατα προτιμηση ) να δουλεψεις σαν βοηθος και να μαθεις τα "μυστικα" της δουλειας αυτης!

    Ευχομαι καλη επιτυχια!

     

    Παράθεση:
    υγ: απαντηση γραμματιας ιεκ σε σχετικη ερωτηση: "ε? εξετάσεις? α! ε ριξε καμια ματια στις σημειωσουλες μωρε σιγα τωρα κρατικές ειναι αμα ξέρεις και κανέναν στην επιτροπη...."

    Απιστευτο {#emotions_dlg.blink} Καλα, ποια σχολη ειναι αυτη?!!!!


    CROSS
    03.10.2008, 13:28

    Λογικά οι ερωτήσεις θα είναι απαντημένες.Αν είναι απλώς διάβασέ τες...πριν απο χρόνια το είχα κάνει κι εγώ{#emotions_dlg.lol}...αν αισθάνεσαι ότι έχασες το χρόνο σου σ'αυτό το ΙΕΚ..δεν ξέρω αν ήταν το ίδιο..απο Α..αρχίζει???{#emotions_dlg.lol}έπαιξε ρόλο και η δική σου συμπεριφορά σίγουρα...μην το αρνηθείς..όποιος ενδιαφέρεται κερδίζει κάτι(έστω και κάτι μικρό)..όποιος αντί για μάθημα πήγαινε για καφέ κλπ...τότε ....

    Αυτές οι εξετάσεις ακόμα άσχετες με το περιεχόμενο των σπουδών έχουν μείνει??χαχαχαχα

    περίμενα μετά απο τόσα χρόνια να είχε αλλάξει η κατάσταση,και να είχε ενημερωθει το υπουργείο παιδείας για την ύλη που διδάσκεται στα ΙΕΚ μουσικής τεχολογίας.

    Το αν έχεις εμπειρία ή όχι..απο σένα εξαρτάται...είχες ευκαιρίες να ξημερωβραδιαστείς στα στούντιο της σχολής σου..αλλά προφανώς δεν το έκανες..μπορείς και τώρα όμως...υπήρξες φοιτητής εκεί..έχεις κάθε δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις τα στούντιο ακόμα και ως απόφοιτος!{#emotions_dlg.yes}

     


    -----------------
    http://encoremusiceducation.blogspot.com/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 03-10-2008 13:29 ]


    jacamar
    03.10.2008, 19:09

    Αμ δε που είναι απαντημένες....!

    Cross δεν έχω πρόβλημα να το αναφέρω στο Ακμή αναφέρομαι. Έχασα χρόνο σε σχέση με την αναγνωρισιμοτητα του πτυχίου και το τι μπορω να κάνω μετα απο αυτό για ανέλυξη....!

     

    πήρα το χαρτί με 1400 απο τις 1428 ωρες που ηταν συνολικα τα μαθηματα....

     

     

    Ασχετες εντελώς τουλάχιστο με αυτα που κάναμε εμεις.....

    Εμπειρία θεωρώ οτι έχω αρκετή.....ήμουν μόνιμη κάτοικος των στούντιο της σχολής.....

    αλλα δεν σημαινει οτι ξέρω να απαντησω σε ερωτησεις του τύπου....: "ποια τα κυριοτερα χαρακτηριστικα του εργου του Debussy...."!