ελληνική μουσική
    570 online   ·  210.845 μέλη

    Γιάννης Κότσιρας - Νέος Δίσκος - Και πάλι παιδί

    manifesto
    03.10.2008, 09:09

    ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ : και πάλι παιδί

     

    ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

     

    Tο καινούριο του album, που έκανε ήδη την διαφορά 2 μήνες πριν την κυκλοφορία του. Με προάγγελο του album το «Κάνε τον χειμώνα καλοκαίρι», ο Γιάννης Κότσιρας πετυχαίνει να δώσει την μουσική ταυτότητα του καλοκαιριού που πέρασε και να καρφωθεί στις πρώτες θέσεις του National Airplay Chart, κάνοντας μια από τις μεγαλύτερες ραδιοφωνικές επιτυχίες των τελευταίων μηνών.

    Και έπεται συνέχεια, γιατί το καινούριο του album είναι ακριβώς αυτό που περιμέναμε από έναν τραγουδιστή σαν τον Γιάννη Κότσιρα. H συγκεκριμένη έκδοση είναι μια μεγάλη παραγωγή που ολοκληρώθηκε στα Abbey Road Studios του Λονδίνου.
    Στο «και πάλι παιδί» ο Γιάννης Κότσιρας συνεργάζεται με έναν συνθέτη, τον Γιάννη Κωνσταντινίδη, τον οποίο ουσιαστικά μας προτείνει, ως νέο δημιουργό σε ολοκληρωμένη δισκογραφική δουλειά και έναν στιχουργό, τον Νίκο Μωραΐτη, ο οποίος πια δεν χρειάζεται συστάσεις, αφού έχει ταυτίσει το όνομά του με μια σειρά μεγάλων επιτυχιών τα τελευταία χρόνια.
    Σε δύο τραγούδια έχει γράψει την μουσική ο Γιάννης Κότσιρας και σε δύο τους στίχους.

    Κάθε album έχει την δική του ιστορία. Περισσότερο ή λιγότερο γοητευτική. Το «Και πάλι παιδί» κρύβει από πίσω του μια καθημερινή ιστορία, αυτήν που γράφουν οι παρέες και οι καλές προθέσεις. Από την επιλογή των μουσικών και το γράψιμο των στίχων, μέχρι την ηχογράφηση του album, τις ενορχηστρώσεις, αλλά και το εικαστικό της έκδοσης, πίσω από κάθε στάδιο, κρύβεται μια παρέα. Πολλές φορές η ίδια παρέα. Ο Γιάννης Κότσιρας επιμελήθηκε ο ίδιος την παραγωγή, δούλεψε μαζί με τον Γιάννη Κωνσταντινίδη τις ενορχηστρώσεις, τα τραγούδια συζητήθηκαν, άλλαξαν, άλλα προστέθηκαν και άλλα αφαιρέθηκαν σε συνεργασία με τους 2 δημιουργούς του δίσκου, ενώ τέλος το artwork και γενικά η έκδοση που κρατάτε στα χέρια σας, φροντίστηκε με τέτοιον τρόπο ώστε να είναι η φιλικότερη δυνατή στο περιβάλλον. Η συγκεκριμένη έκδοση αποτελεί και την συλλεκτική εκδοχή του album, το οποίο κυκλοφορεί και σε jewel box.

    Ο Γιάννης Κότσιρας επιστρέφει, μας προτείνει νέο ήχο, και ένα δίσκο με σπουδαία τραγούδια.

     

    Συνθέτης: ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ, JEAN-JACQUES GOLDMAN
    Στιχουργός: ΝΙΚΟΣ ΜΩΡΑΙΤΗΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΙΡΑΣ
    Εταιρεία: MINOS-EMI
    Κυκλοφορία: 16/09/2008

     

    Ενημερωτικά, τον αγόρασα πριν 2 ημέρες, τον άκουσα πολύ προσεκτικά και οφείλω να ομολογήσω πως είναι υπέροχος. Μουσική,ερμηνείες, ενορχηστρώσεις, εξώφυλλο, ήχος (απίστευτος!!!). Υπολείπεται ελαφρως στιχουργικά αλλά λόγω της εξαιρετικής συνολικής ποιότητας την δεύτερη φορά που τον άκουσα δεν με απασχόλησε καθόλου.

     

    Ξεχώρισα τα:

    1. Όπου πας θα σε κοιτάζω (Μπαλαντάρα)

    2. Γύρω απ' την αγάπη (Καινούριος ήχος)

    3. Να είσαι εκεί (Απίστευτος στίχος του Κότσιρα)

    4. Πως τα περνάω (Απόλυτα σημερινό)

    5. Ο Ήρωάς σου (Η καλύτερη Ροκ μπαλάντα που έχω ακούσει τελευταία)

    6. Και πάλι παιδί (Εξαιρετικό τραγούδι σε μουσική του ίδιου)

    10. Χωρίς κανένα φίλο (Ροκ ζεϊμπεκιά)

    11. Μην ταξιδεύεις (Ηλ.Κιθάρα - Φωνή - Το μεγαλείο της απλότητας)

    13. Δέντρα φύλλα (Κρυφό Ένα σπουδαίο τραγούδι για το περιβάλλον)

     

    Χωρίς να είμαι υπερβολικός η δουλειά συνολικά αγγίζει επάξια αντίστοιχες παραγωγές του εξωτερικού.

    Συγχαρητήρια σε όλους.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : manifesto στις 03-10-2008 09:10 ]


    KIT_KAT
    03.10.2008, 10:08

    Εγώ προτείνω να γίνει πράγματι "και πάλι παιδί" και να τραγουδήσει τα ωραία τραγούδια που τραγουδούσε κάποτε, πριν αρχίσει να κάνει γύρους γύρω-γύρω-γύρω-γύρω-γύρω απ'την αγάπη... {#emotions_dlg.thumbdown}


    spyrosssss
    03.10.2008, 10:52

    ...πιστευω πως αυτη η δουλεια του Κοτσιρα ειναι πολυ κατωτερη κ της αξιας του ιδιου, αλλα και της προηγουμενης δουλειας (Ταξιδια Φιλια),που ηταν πραγματικα εξαιρετικη.Καποια τραγουδια θα τα ξεχωριζα σαφως,ομως σε γενικες γραμμες στιχουργικα ειναι πολυ φτωχα.Η αισθηση μου ειναι πως καποια απο τα τραγουδια θα μπορουσαν να βρισκονται και σε CD του Χατζιγιαννη ή της Π.Ζηνα.Ευχομαι η επομενη δουλεια του να ειναι λιγο περισσοτερο 'ψαγμενη΄...Αυτα,τα ισως λιγο ισοπεδοτικα...


    sophi05
    03.10.2008, 15:25

    Οι παλιοτερες δουλειες του ηταν 1000 φορες καλυτερες απο την τωρινη.Δεν πιστευω οτι τον κολακευει και πολυ.Γι αυτο το λογο ας κανει κατι καινουριο συντομα και να ειναι ο Κοτσιρας που ξερουμε!!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}


    kwstasagas
    03.10.2008, 16:32

    Πάντως ο δίσκος του "ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΦΙΛΙ" [1997] ήταν πολύ όμορφος, γεμάτος φρεσκάδα και ενδιαφέρουσες προτάσεις. Εκτός από τη βελούδινη φωνή του Κότσιρα, οι μουσικές της Ρεμπούτσικα και οι στίχοι της Ζιώγα κινήθηκαν σε επίπεδο είτε αξιοπρεπέστατο, είτε υψηλό. Και μάλιστα τα τραγούδια εκείνου του δίσκου, παρόλο που ήταν γεμάτα πρωτότυπες ιδέες, είχαν την ικανότητα να αγγίξουν οποιονδήποτε, από τον πιο μικρό μέχρι τον πιο μεγάλο σε ηλικία, κι από τον πιο απλό μέχρι τον πιο "εξειδικευμένο" ακροατή. Ο δίσκος αυτός αρκεί, κατά τη γνώμη μου, για να δεχθεί κανείς ότι ο κ. Κότσιρας πράγματι άφησε το δικό του στίγμα στο Ελληνικό τραγούδι ....

     

    Τώρα, για τη μετέπειτα πορεία του ... τα είπανε ήδη οι προλαλήσαντες!!! Το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι του αναγνωρίζω το .... "ελαφρυντικό" ότι η δισκογραφία, οι τραγουδιστές, οι συνθέτες και όλο το εν γένει "σύστημα" διανύουν δύσκολους καιρούς. Έτσι, δικαιούται ο τραγουδιστής να βάλει "νερό στο κρασί" του για να παραμείνει επίκαιρος και να κερδίσει κι άλλους ακροατές [ιδίως από τις μικρές ηλικίες]. Κάτι τέτοιο δεν το βρίσκω ούτε "κακό", ούτε "αθέμιτο". Πόσο, μάλλον, που ο κ. Κότσιρας μού είναι αρκετά συμπαθητικός, καθόσον, όσες φορές έχω διαβάσει ή ακούσει συνέντευξή του, ποτέ δεν τον άκουσα να εκτοξεύει πικρή κουβέντα ή "σπόντα" για συνάδελφό του ......   

     


    valia1984
    03.10.2008, 17:08

    Εγώ θα συμφωνήσω με τον πρώτο σχολιασμό του δίσκου...

    Πράγματι έχει απλό στίχο αλλά οι ερμηνείες του Κότσιρα είναι εξαιρετικές

    εώς και συγκλονιστικές θα τολμούσα να πω σε κάποιες στιγμές!

    Τον θεωρώ πολύ καλύτερο από το "ταξίδια φιλιά" που για μένα ήταν μια "κακή" να το πω

    παρένθεση στην όλη του δισκογραφική πορεία...

    Το "και πάλι παιδί" εμένα μου θύμίζει τον παλιό Γιάννη Κότσιρα που ήξερα..


    emmanuella
    03.10.2008, 17:29

    Εγώ θα διαφωνήσω κάπως με τους προλαλήσαντες ...

    Ο καινούργιος δίσκος του Γ. Κότσιρα είναι αρκετά όμορφος !!!

     ... Εντάξει τώρα ... φυσικά και οι παλιοί του δίσκοι είναι το κάτι άλλο ( βλέπε Μονο ένα φιλί ) ... αλλά και ο νέος του ... είναι " Φοβερόοοος "


    Thanasis-Gioglou
    03.10.2008, 18:09

    Εμένα πάλι μου φάνηκε πως είναι ο πιο αδιάφορος δίσκος που έχει κάνει στην καριέρα του...Τόσο συνθετικά όσο και στιχουργικά...Όσον αφορά τους στίχους βέβαια, τα θέματα πάνω-κάτω τα ίδια ήταν πάντα...Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι που να με παρακινήσει,  πριν τον ακούσω μερικές φορές , να μην τον βάλω στο ράφι...


    -----------------
    "Kαλαμαριά...Αν ήταν έτσι όλη η Ελλάδα δε θα είχαμε να φοβηθούμε τίποτα" (Γ.Νταλάρας- "Πολίτης Κ"- Σεπτέμβρης '07)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 03-10-2008 18:10 ]


    nowaveband
    04.10.2008, 04:25

    Δεν ακούω σύγχρονη Ελληνική μουσική αλλα έχω μια απορία.Ποιόν έχει κιθαρίστα ο Κότσιρας?Έχω ακούσει πως έχει από τους καλύτερους.Αληθεύει?


    manifesto
    04.10.2008, 09:03

    Επειδή συνολικά το φόρουμ έχει ένα ψηλό επίπεδο συνομιλητών θα προτιμούσα οι εμπαθείς να μην χαλάνε την ατμόσφαιρα. Εν πάση περιπτώση καλό θα ήτανε να μην συγκρίνουμε τα αυγά με τα Πασχάλια και να αναφέρουμε Ζήνα, Χατζηγιάννη κτλ με μόνο σκοπό να γίνουμε απλά επιθετικοί. Ας αναρτήσετε τα σχόλιά σας όσοι πραγματικά έχουν ακούσει αυτό τον δίσκο. Το να ειρωνεύεσαι κάτι που δεν έχεις ακούσει όπως ο ΚΙΤ_ΚΑΤ ή απλώς να πετάς κακίες όπως ο spyrossss είναι απλώς ανώριμο και ανούσιο.

    @nowaband Από όσο γνωρίζω ο Κότσιρας έχει συνεργαστεί με τρεις από τους καλύτερους Έλληνες ηλεκτρικούς κιθαρίστες. Τον Αντώνη Μιτζέλο, τον Γιάννη Κωνσταντινίδη(που είναι και ο συνθέτης του τελευταίου CD) και τον Βασίλη Πιερακέα. Τους γνωρίζω από την δουλειά καθότι μουσικός κι εγώ και έχω δηλώσει θαυμαστής τους.


    KIT_KAT
    04.10.2008, 09:21

    Παράθεση:

    Το μέλος manifesto στις 04-10-2008 στις 09:03 έγραψε...

     

    Το να ειρωνεύεσαι κάτι που δεν έχεις ακούσει όπως ο ΚΙΤ_ΚΑΤ ή απλώς να πετάς κακίες όπως ο spyrossss είναι απλώς ανώριμο και ανούσιο.

    Καταρχήν από πού συνάγεται το ότι δεν τον έχω ακούσει;! Από το ότι δεν είπα "πωπω τι δίσκος, να η επιστροφή του Κότσιρα στην ποιότητα";

    Κατά δεύτερον δε σχολίασα τίποτε για το δίσκο, την πορεία του Κότσιρα σχολίασα (με αφορμή το δίσκο φυσικά), και ελπίζω να μου δίνεις το δικαίωμα να την ήθελα διαφορετική, έτσι; Smile

    Το επίπεδο που επικαλείσαι προϋποθετει να περιμένεις και να εύχεσαι, όταν ανοίγεις ένα θέμα, να διατυπωθούν και αντίθετες απόψεις.


    manifesto
    04.10.2008, 09:51

    Αγαπητέ ΚΙΤ_ΚΑΤ όταν μιλάμε για ένα νέο CD και ο εισηγητής του θέματος παραθέτει λεπτομερώς απόψεις δεν μπορείς να απντάς ειρωνευόμενος με το "χιτ" του CD που το έχουν ακούσει άπαντες. Από αυτό κατάλαβα και είμαι βέβαιος πως δεν έχεις καν ακούσει το CD. Και είσαι και "συντονιστής" όπως αναγράφεται κάτω από το ΚΙΤ_ΚΑΤ. Αυτό εκτός από κύρος όμως σου προσδίδει και ευθύνη... Δεν κατάλαβα πως μέσα σε δύο γραμμές σχολίασες την πολυετή πορεία ενός επιτυχημένου καλλιτέχνη. Σαφώς και η αρνητική κριτική είναι καλοδεχούμενη και σημαντική για αυτό και δεν σχολίασα άλλους παρευρισκόμενους που εξέφρασαν αρνητική διάθεση.


    jorge
    04.10.2008, 10:12

    Πολύ ωραίο εξώφυλλο πάντως...


    KIT_KAT
    04.10.2008, 10:24

    Έννοια σου, και να μην ήθελα να τον ακούσω, έχω -δόξα τω θεώ- φίλους που φροντίζουν για μένα... Αλλά το να μου είναι αδιάφορος ο δίσκος (και ο Κότσιρας πλέον σαν καλλιτέχνης) σου φαίνεται τόσο απίθανο;

    Λες: "ο εισηγητής του θέματος παραθέτει λεπτομερώς απόψεις..."

    Συμφωνώ, διάβασα και εκτιμώ και σέβομαι αυτά που έγραψες, αλλά σαφώς αυτό δεν υπαγορεύει πως κάθε μέλος που θα απαντήσει πλέον στο θέμα πρέπει να κάνει δισκοκριτική... σωστά;

    Μην ξεχνάς πως δε βρισκόμαστε στα φιλοσοφικά ζητήματα όπου τα αναιτιολόγητα "πυροτεχνήματα" θα διαλύσουν μία ολόκληρη κουβέντα - εδώ μιλάμε για τελείως υποκειμενικές απόψεις: το γιατί δε μου αρέσει κάτι είναι προσωπικό θέμα και είναι τελείως θεμιτή η απουσία "επιχειρημάτων"... Το γιατί σ'αρέσει κάτι ή γιατί όχι είναι κάτι που ούτε εσύ ο ίδιος μπορείς να το ορίσεις...

    ’λλωστε δε νομίζω να "πληγούν" σημαντικά οι πωλήσεις του δίσκου από την άποψη που κατέθεσα. ’σε τον καθέναν να γράφει ό,τι θέλει και οι πιο ολοκληρωμένες/αντικειμενικές απαντήσεις θα ξεχωρίσουν από μόνες τους Cool

    Φιλικά


    manifesto
    04.10.2008, 10:40

    Απολύτως αποδεκτά όλα αυτά που μου παρέθεσες τώρα ΚΙΤ_ΚΑΤ. Η διαφωνία μου ήταν απλά στην διάθεση και όχι στην άποψη. Σ'ευχαριστώ για την κουβέντα.

    Όσο για τις πωλήσεις, αν κρίνω από την πλειοψηφία του υλικού, δεν νομίζω να τους απασχόλησε ιδιαίτερα καθότι δεν τον θεωρώ ιδιαίτερα εμπορικό δίσκο αν και πλέον σε σχέση με την επιτυχία ή μη ενός CD, οι πωλήσεις δεν έχουν καμία σημασία. Αυτό (το μη εμπορικό) διαφαίνεται κυρίως στην τελική αίσθηση που σου αφήνει εάν φυσικά τον ακούσεις ολόκληρο και μέχρι το τέλος που τον άκουσα εγώ, την οποία και ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα.

    Καλημέρα.Smile


    KIT_KAT
    04.10.2008, 10:58

    Παράθεση:

    ..διαφαίνεται κυρίως στην τελική αίσθηση που σου αφήνει εάν φυσικά τον ακούσεις ολόκληρο και μέχρι το τέλος που τον άκουσα εγώ, την οποία και ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα.

    ...κι αυτό άλλωστε είναι το σημαντικό, με όποια μουσική μπορεί να το νιώσει ο καθένας.

    Καλημέρα και σε σένα {#emotions_dlg.beer}


    spyrosssss
    04.10.2008, 12:03

    Παράθεση:

    Το μέλος manifesto στις 04-10-2008 στις 09:03 έγραψε...

    Επειδή συνολικά το φόρουμ έχει ένα ψηλό επίπεδο συνομιλητών θα προτιμούσα οι εμπαθείς να μην χαλάνε την ατμόσφαιρα. Εν πάση περιπτώση καλό θα ήτανε να μην συγκρίνουμε τα αυγά με τα Πασχάλια και να αναφέρουμε Ζήνα, Χατζηγιάννη κτλ με μόνο σκοπό να γίνουμε απλά επιθετικοί. Ας αναρτήσετε τα σχόλιά σας όσοι πραγματικά έχουν ακούσει αυτό τον δίσκο. Το να ειρωνεύεσαι κάτι που δεν έχεις ακούσει όπως ο ΚΙΤ_ΚΑΤ ή απλώς να πετάς κακίες όπως ο spyrossss είναι απλώς ανώριμο και ανούσιο.

    @nowaband Από όσο γνωρίζω ο Κότσιρας έχει συνεργαστεί με τρεις από τους καλύτερους Έλληνες ηλεκτρικούς κιθαρίστες. Τον Αντώνη Μιτζέλο, τον Γιάννη Κωνσταντινίδη(που είναι και ο συνθέτης του τελευταίου CD) και τον Βασίλη Πιερακέα. Τους γνωρίζω από την δουλειά καθότι μουσικός κι εγώ και έχω δηλώσει θαυμαστής τους.



    Ειλικρηνα,manifesto, εαν η διαφωνια σου ειναι στην διαθεση κ οχι στην αποψη οπως λες, να σε ενημερωσω πως ο Κοτσιρας ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου τραγουδιστες.Τον σεβομαι κ τον εκτιμω.Δεν ειχα καμμια προθεση να γινω επιθετικος ουτε κανενα λογο να 'πεταξω κακιες'. Παραδεκτηκα κ μονος μου πως το σχολιο μου ισως θεωρηθει ισοπεδοτικο,απλα με βαση την αξια κ τις ικανοτητες του Κοτσιρα περιμενα μια δουλεια ανταξια της μεχρι τωρα πορειας του( με βαση παντα τα δικα μου γουστα).Επισης,καλο θα ηταν να προσεχεις πως χαρακτηριζεις ανθρωπους -εμπαθεις που χαλανε την ατμοσφαιρα- που το μονο που γνωριζεις για εκεινους ειναι ενα σχολιο τους που ενδεχομενως να εχεις παρανοησει κιολας.Δεν εχει νοημα να συνεχησω...{#emotions_dlg.rockon}


    gikostas
    04.10.2008, 12:40

    Δεν ξέρω αλλά καμιά φορά έχουμε περισσότερες απαιτήσεις από κάποιους καλιττέχνες είτε γιατί τους θεωρούμε αξιόλογους και πολλά υποσχόμενους,είτε γιατί απλά μας αρέσουν.Αν ήταν η πρώτη δουλειά του Κότσιρα θα έλεγα ότι είναι ένα καλό ξεκίνημα για να τον μάθει ο κόσμος και να μπει μέσα στα πράγματα και πως στην συνέχεια θα δούμε από τον συγκεκριμένο πολύ καλές δουλειές.Μετά από τόσα χρόνια στην δισκογραφία περίμενα κάτι καλύτερο.Τον εκτιμώ σαν καλιττέχνη και για την στάση που έχει κρατήσει όλα αυτά τα χρόνια ,αλλα και για τις επιλογές του.Ίσως γι'αυτό μπήκα στην διαδικασία να γράψω την άποψή μου.Για να προλάβω κάποια σχόλια σας ενημερώνω πως αν μου ήταν αδιάφορος δεν θα ασχολιόμουνα καν.Όσες φορές έχω απαντήσει σε διάφορα θέματα αυτά έχουν να κάνουν με καλιττέχνες και πράγματα που με ενδιαφέρουν.Αν δεν συμπαθώ κάποιον δεν μπαίνω στο τρυπάκι του ότι κάτι πρέπει να γράψω εναντίον του επειδή εμένα δεν μου αρέσει.Πράγμα που βλέπω ότι γίνεται αρκετές φορές από κάποιους.Τελειώνω λέγοντας πως μερικές φορές περιμένουμε περισσότερα πράγματα από κάποιους και αλλιώς φανταζόμαστε την πορεία τους, συγκρίνοντάς την με τα δικά μας θέλω πράγμα που μπορεί να μην έχει καμία σχέση με τα θέλω του καλιττέχνη. Και έρχεται η απογοήτευση.


    manifesto
    04.10.2008, 19:47

    Αγαπητέ Spyrosss. Συγνώμη αν αισθάνθηκες θιγμένος με την ενόχλησή μου αλλά εάν όπως λες ο Κότσιρας είναι ο αγαπημένος σου τραγουδιστής δεν μπορείς να συγκρίνεις την αισθητική του με της Ζήνα. Αν κρίνουμε έτσι τους αγαπημένους, τους μη αγαπημένους πως τους κρίνουμε; Και εν πάση περιπτώση αν τους στίχους αυτούς εσύ θεωρείς ότι θα τους έλεγε η Πέγκη γιατί δεν τους είπε ποτέ;

    Φυσικά ο καθένας έχει την γνώμη του και όλοι έχουμε το δικαίωμα να κρίνουμε αλλά όχι να συγκρίνουμε τις μεταξωτές κορδέλες με τα φύκια. Όλα χρήσιμα είναι απλά δεν συγκρίνονται. Γι αυτό αναφέρθηκα στη διάθεση και όχι στο αν σου αρέσει ή όχι. Εμένα μου αρέσει εσένα πάλι όχι. Μια χαρά φυσιολογικό το βρίσκω.

    Ως προς το άλλο, το τι περιμένει κανείς από τον οποιονδήποτε, αυτό είναι θέμα του καθενός. Κι εγώ θα ήθελα για παράδειγμα πως ο Θεωδοράκης να γράφει κάθε χρόνο ένα ’ξιον Εστί αλλά δεν το έκανε. Σε κάποιους το ’ξιον Εστί ήταν αδιάφορο και κακό. Αυτό όμως δεν σημαίνει απογοήτευση. Μου έδωσε κάποια άλλα. ’λλα ενδιαφέροντα και άλλα αδιάφορα. Έτσι είναι η τέχνη άλλωστε. Το πανηγύρι του υποκειμενισμού.

    Να σου πω για να καταλάβεις τις διαφορές μας. Το "Μόνο ένα φιλί" που είχε μέσα "Το τσιγάρο" και τα άλλα καθως και το "Ταξίδια φιλιά" εμένα δεν μου άρεσαν καθόλου. Όμως είχα τον "Αθώο ένοχο", τον "Φύλακα ’γγελο" το "30 και κάτι" και τώρα τον καινούριο που με κάνουν και νοιώθω μεγάλη ικανοποίηση και χαρά όταν τους ακούω. Και πίστεψέ με επειδή οι βλακείες που βγαίνουν είναι πάρα πολλές ένοιωσα μεγάλη ικανοποίηση που εν έτη 2008 απέκτησα ξανά ένα καινούριο, Ελληνικό, αγαπημένο CD. Μου είχε λείψει. Εσύ από την άλλη έχεις το ταξίδια φιλιά. Χαίρομαι γι αυτό.

    Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως δεν έχω καμία αρνητική διάθεση απέναντί σου ούτε προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη. Αν και πιστεύω ειλικρινά πως αν πάρεις στα χέρια σου το Και πάλι παιδί και το ακούσεις προσεκτικά και όχι με την πρώτη ακρόαση θα τον αγαπήσεις πολύ. Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση πως ο Κότσιρας είναι ο αγαπημένος σου τραγουδιστής όπως είπες. Αν πάλι δεν σου αρέσει κάνε λίγο υπομονή μέχρι τον επόμενο...


    F_ANGEL
    05.10.2008, 05:17

    άκουσα 2-3 τραγούδια του..Μου αρέσανε..Γενικά σαν καλλιτέχνης μου αρέσει..