ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.848 μέλη

    Συγκροτήματα με δύο ντραμίστες...

    djmetronomos
    04.10.2008, 11:42

    Έχω την εντύπωση ότι είναι κάτι που σπανίζει στις μέρες μας. Ξεκινάω με ένα γκρουπ που ξεκίνησε στη Φλόριντα το 1969: The Allman Brothers.

     


    pclos
    05.10.2008, 05:15

    brufford+masteloto   o prwtos stadart drummer sto group kai o deyteros apo mister mister....oi dyo mazi stous king krimson se mia yperoxh synavlia sto tokyo


    CHE
    05.10.2008, 08:20

    Και οι Genesis έπαιζαν για ένα διάστημα με δύο drummers σε συναυλίες τους (για studio ηχογραφήσεις δεν είμαι σίγουρος).


    Hastaroth
    05.10.2008, 13:59

    Αν καί κάποτε είχα επιχειρήσει να γράψω ένα κομμάτι γιά να το παίξω μαζί μέ έναν άλλο drummer,εξακολουθώ να έχω την απορία γιατί να χρειάζωνται ΔΥΟ drummers σέ ένα συγκρότημα,αντί γιά έναν drummer + έναν percussionist.

    Ακόμα καί άν ο καθένας παίζει διαφορετικό rythmic pattern,έχω την εντύπωση οτι είναι πολύ δύσκολο να μήν "μπλέκουν" ηχητικά,δίνοντας μιά ασάφεια στο ρυθμικό χαρακτήρα τού κομματιού (πράγμα που δέν κατάφερα να αποφύγω στό ανωτέρω αναφερόμενο δικό μου εγχείρημα,το οποίο ώς εκ τούτου εγκατέλειψα πρίν ολοκληρωθή...).

      

     


    noizreduction
    05.10.2008, 14:41

    Τα περισσοτερα επισημα live του Mike Oldfield καθως και το Tribute των Dream Theater για τους Pink Floyd.


    djmetronomos
    06.10.2008, 00:51

    Όντως, είναι δύσκολο για δύο ντραμίστες να παίζουν ταυτόχρονα. Αφού βγάλουμε από τη μέση το πρακτικό ζήτημα "πώς να χωρέσεις δύο ντραμς σε ένα πάλκο", από εκεί και πέρα, δεν είναι ακατόρθωτο. Οι James Brown, Grateful Dead, Doobie Brothers, είχαν στο μεγαλύτερο διάστημα της καριέρας τους δύο ντράμερ. Εάν μπορούν να συνυπάρχουν δύο κιθαρίστες σε μια μπάντα, γιατί όχι και δύο ντραμίστες?  Πρέπει να έχουν και οι δύο καλό χρόνο για να αποφευχθούν τα flam, όπου η μια ταμπουριά ας πούμε του ενός πέφτει με ελάχιστη καθυστέρηση από την ταμπουριά του άλλου, και να είναι σε θέση να αλληλοσυμπληρώνονται. Αν το πετύχουν αυτό, το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό - θυμίζει κάπως την αφρικανική πολυρυθμία, ένα σιδηρόδρομο με δύο ατμομηχανές!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : djmetronomos στις 06-10-2008 00:54 ]


    antreas_dr
    06.10.2008, 12:48

    Είχα την εμπειρία να είμαστε 2 drummers στο σχήμα του Vox με Ελένη Βιτάλη και Βασίλη Παπακωνσταντίνου. Στο μεγαλύτερο διάστημα βέβαια παίζαμε ξεχωριστά ο καθένας στο set του αλλά έναρξη και φινάλε πάιζαμε μαζί.

    Είχαμε βρει μια λύση για να μην γίνεται χαμός...

    όταν ο ένας έπαιζε ένα groove (hi-hat, bass drum, snare) ο 'αλλος συμπλήρωνε κάτι στα tom ή κάποιους τονισμούς στο hihat η στο ride.

    στο σχήμα υπήρχε και κρουστος, πράγμα που έκανε το δέσιμο ακόμα πιο δύσκολο...

     

     

     

     


    -----------------
    Καπ' καπ' απ' κατ, κατ' καν' γκαπ γκαπ...




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antreas_dr στις 06-10-2008 12:51 ]





    επισυναπτόμενα: vox spyros andreas.jpg