ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Oλομέτωπη επίθεση Αγγελάκα σε Νταλάρα

    karelia
    07.10.2008, 01:08

    Απόσπασμα από μία συνέντευξη που παραχώρησε ο Γιάννης Αγγελάκας στην εφημερίδα "Το ποντίκι",στις 18/09/08.

    Τι σημαίνει ήθος στη μουσική;

    Γ.Α.: Το να βρίσκεσαι σε αυτήν από αγάπη και όχι να τη χρησιμοποιήσεις για να κάνεις οτιδήποτε άλλο. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι οι πιτσιρικάδες πια, αυτοί που λανσάρονται κατά καιρούς, δεν έχουν πολλά πάρε-δώσε με τη μουσική. Χρειαζόμαστε πιστούς, καλλιτέχνες που θα δοθούν στους ήχους τους. Για πολλούς η μουσική έχει γίνει δημόσιες σχέσεις. Ο Νταλάρας το ξεκίνησε.

     

    Ο Νταλάρας κάνει δημόσιες σχέσεις παρά μουσική;

    Γ.Α.: Όχι μόνον αυτός. Κι άλλοι. Βρίσκονται διαρκώς στο προσκήνιο, συναναστρέφονται με πολιτικούς, κάνουν μεθοδευμένες κινήσεις και καριέρα.

     

    Μπορεί ο Νταλάρας να μην αγαπάει τη μουσική; Απ’ όσο ξέρω, έχει φτιάξει στούντιο στο σπίτι του και χώνεται εκεί μέσα από το πρωί έως το βράδυ.

    Γ.Α.: Όλοι αυτοί οι άνθρωποι είναι από το πρωί μέχρι το βράδυ στις τηλεοράσεις, στα έντυπα, στα ραδιόφωνα. Ποια είναι η σχέση τους με τη μουσική; Μπορείτε να το κρίνετε και από το αποτέλεσμα. Το λαϊκό τραγούδι έχει νερώσει αρκετά, έχει χάσει τον πυρήνα του. Έπεσε σε μία αυταρέσκεια και μία ενορχηστρωτική ελαφράδα που προσπαθεί να τους μαζέψει όλους. Δεν ξεκινάς να κάνεις μουσική για να γοητεύσεις τους πάντες. Πολύ ελαφριά ως στάση. Ακόμα κι αν ο Νταλάρας νομίζει πως αγαπά τη μουσική, αισθητικά της έχει κάνει πολύ μεγάλη ζημιά.

     


    jorge
    07.10.2008, 01:23

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 07-10-2008 στις 01:08 έγραψε...

    Όλοι αυτοί οι άνθρωποι είναι από το πρωί μέχρι το βράδυ στις τηλεοράσεις, στα έντυπα, στα ραδιόφωνα.

    Απ' αυτό και μόνο, φαίνεται πόσο λίγο ξέρει τον Νταλάρα...


    marylin
    07.10.2008, 01:32

    Συμφωνώ, ειδικά ο Νταλάρας σπάνια εμφανίζεται! {#emotions_dlg.yes}


    F_ANGEL
    07.10.2008, 02:19

    Ποιος είναι ο Γιάννης Αγγελάκας???


    mellia
    07.10.2008, 02:25

    Εγώ θα το θέσω αλλιώς: η τελευταία δισκογραφική δουλειά του Νταλάρα δικαιώνει τον Αγγελάκα ή όχι? Συν κάτι εμφανίσεις του σε εκπομπές του Τριανταφυλλόπουλου (δεν ξέρω πόσες ήταν).


    mrdrummergr
    07.10.2008, 02:45

    ...μάλλον έχει δίκηο, εκφράζεται εύστοχα και τεκμηριώνει τις απόψεις του...κάτι σχετικό είχα γράψει κάποτε εδώ.
    Cool


    johnfrusciante
    07.10.2008, 03:11

    σιγουρα μπορει να εκνευρισει αρκετους αυτα που ειπε ο αγγελακας..αλλα οπως κ να χει αδικο δεν εχει..μεγαλα ονοματα..σε μεγαλη ηλικια που την εχουν βρει κ απλα περνα ο καιρος,βγαζοντας καποιο ανουσιο δισκο..μονο κ μονο ωστε να συντηρησουν τον λογο που βγαινουν το χειμωνα σε μια σκηνη για να βγαλουν κανα φραγκο.(κ σαφεστατα δεν ειναι ο νταλαρας μονο)οσον αφορα τα σχολια οτι ο νταλαρας εμφανιζεται σπανια..ενταξει..τι να πω..εγω που δεν βλεπω τηλεοραση τον εχω πετυχει αρκετες φορες..σε διαφορες εκπομπες..απλα το προβλημα ειναι οτι ο αγγελακας ακουγεται λαθος σε σας γιατι ειναι της παλιας γνησιας σχολης..της σχολης που αν δεν εχεις κατι καινουργιο να πεις δεν μπαινεις σε κανενα στουντιο μονο κ μονο επειδη πρεπει να βγαλεις cd..καμια σχεση..ζει..ο καλλιτεχνης κ αφου εχει αναγκη να βγαλει απο μεσα του αυτο που τον πνιγει καθεται κ γραφει..στην σημερινη εποχη ειδικα στην ελλαδα αυτο δεν υπαρχει..εχει πεθανει..κ για οσους ξεκινησουν μια αντιπαραθεση ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ-ΝΤΑΛΑΡΑΣ πολυ κακως θα το κανουν..ο καθενας εχει βοηθησει με διαφορετικο τροπο την μουσικη κ ειναι δικο του θεμα ποιο προτιμα..ποιον εκτιμα...κ για να κλεισω με την προσωπικη μου αποψη..ο ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ ειναι κατι αλλο...δεν ασχολειται απλα με την μουσικη..δεν γραφει για να γραφει...για μενα καλλιτεχνης με την δικια μου αντιληψη ταυτιζεται με την προσωπικοτητα αγγελακας..john frusciante..lou reed..jim morrison..περιεργοι ανθρωποι που δε θα τους δεις με κουστουμακι κ γραβατουλα σε εκδηλωσεις στην αθηνα..δεν λεω οτι κανουν κατι κακο..απλα ΕΓΩ γουσταρω τουσ γνησιους εκεινους καμενους τυπους στυλ Ασιμο..γιατι πολυ απλα ο τελευταιος τυπος "καλιτεχνη" της δεκαετιας μας που ολοι οι μουσικοι ειναι "καλα παιδια" κατα την αποψη μου οδηγησε εκει την μουσικη οχι μονο στην ελλαδα αλλα κ στο εξωτερικο..οι μουσικοι..απο τα 15 θελουν να γραψουν για την ζωη κ τον ερωτα..μα πως να γραψεις αν δεν εχεις ζησει πρωτα..αλλα η λαμψη απο τα φωτα..τα λεφτα την γκλαμουρια τους θαμπωνει ολους..


    Thanasis-Gioglou
    07.10.2008, 08:02

    Παιδιά συγγνώμη...

    ...αλλά ποιος είναι αυτός ο Αγγελάκας και τι έχει να επιδείξει στο μουσικό στερέωμα;{#emotions_dlg.helpsmilie}


    -----------------
    "Kαλαμαριά...Αν ήταν έτσι όλη η Ελλάδα δε θα είχαμε να φοβηθούμε τίποτα" (Γ.Νταλάρας- "Πολίτης Κ"- Σεπτέμβρης '07)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 07-10-2008 08:03 ]


    kalouka
    07.10.2008, 08:16

    ούτε και εμένα μου αρέσουν πολλές από τις δραστηριότητες και τις δηλώσεις του Νταλάρα τα τελευταία χρόνια από την άλλη μετά από τόσα χρόνια δεν είναι περίεργο.Ο Αγγελάκας έχει θέμα με αυτό και το ίδιο αν θυμάμαι καλά είχε δηλώσει και στο schooligans για τον Βοno.

    Η άποψη είναι άποψη αλλά ότι έχει κάνει ζημιά αισθητικά στη μουσική ο Νταλάρας  είναι τουλάχιστον αστείο.


    sigur
    07.10.2008, 08:53

    ο φίλος Θανάσης αναρωτιέται για την προσφορά του Αγγελάκα στην μουσική  μάλλον έχοντας ως σύγκριση την καριέρα του Νταλάρα.

     Έχω την εντύπωση οτι την μουσική καταξίωση την γνώρισε ο μέν γράφοντας και ερμηνεύοντας με άλλα 3-4 άτομα δικά του τραγούδια (Αγγελάκας) στο κορυφαίο ελληνόφωνο ροκ γκρούπ των τελευταίων 20 ετών και ο άλλος κυρίως διασκευάζοντας παλαιά κομμάτια παρέα με φιλαρμονικές , ωδεία, χορωδίες, σε τελείως διαφορετικό είδος.

    Άσε που ο δεύτερος λόγω της μοναδικής χροιάς του έγινε ο αγαπημένος μαθητής ορισμένων τεράστιων μορφών του ελληνικού πενταγράμμου από τα νιάτα του (πχ Λοίζος), βρισκόταν στην σωστή εποχή του Νέου Κύματος και του δώθηκαν πολλές και αξιόλογες ευκαιρίες ως νέος τραγουδιστής.

    Ο Νταλάρας είναι από τους πιο προικισμένους τραγουδιστές μιας γενιάς και για αυτό τον θαυμάζει ο κόσμος και όχι για την συνθετική/στιχουργική του ικανότητα. Ο Αγγελάκας δε, δύσκολα λογίζεται ως τραγουδιστής αλλά η στιχουργική του δυνότητα τον έχει φτάσει εδώ που βρίσκεται. Συγκρίσεις μάλλον δεν αρμόζουν.

     

    Μήπως να συνεργάζονταν καλύτερα, ας του έγραφε κάτι ο Γιαννάκης , και να το έπαιζε λίγο ασυμβίβαστος και διαφορετικός ο Νταράλας έστω και στα γεράματα...


    noizreduction
    07.10.2008, 11:18

    ...δουλεια δεν ειχε ο διαολος....


    PashalinaMakia
    07.10.2008, 12:08

    Ούτε ο Αγγελάκας ούτε ο Νταλάρας , που και τους δυό τους λατρεύω μουσικά , δεν είναι σε θέση να κρίνουν ο ένας τον άλλον.

    Ώρε ώρες δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα της οπιασδήποτε κριτικής. Είναι κάτι παντελώς ανούσιο.

    Δεν ξέρω κατά πόσο έχει δίκιο ή άδικο ο Γιάννης Αλλεγάκας αλλά δεν νομίζω να λέει αυθαιρεσίες. Δεν πιστεύω πως είναι τόσο επιπόλαιος στα λόγια του.

    Άντρη δεν παραξενεύομαι που δεν γνωρίζεις τον Αγγελάκα.Θα παραξενευόμουν εαν τον γνώριζες. {#emotions_dlg.biggrin}


    kourmpas
    07.10.2008, 12:10

    Μπορουμε να εχουμε ολοκληρη τη συνεντευξη για να σχηματισουμε αποψη?


    johnygrohl
    07.10.2008, 12:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanasis-Gioglou στις 07-10-2008 στις 08:02 έγραψε...

    Παιδιά συγγνώμη...

    ...αλλά ποιος είναι αυτός ο Αγγελάκας και τι έχει να επιδείξει στο μουσικό στερέωμα;{#emotions_dlg.helpsmilie}


    -----------------
    "Kαλαμαριά...Αν ήταν έτσι όλη η Ελλάδα δε θα είχαμε να φοβηθούμε τίποτα" (Γ.Νταλάρας- "Πολίτης Κ"- Σεπτέμβρης '07)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 07-10-2008 08:03 ]



     

    Kala milame gia tin apoluti ierosyleia.... Poios einai autos o Aggelakas??? Kai ti exei na epideiksei??? Oi Trypes sou lene kati??? Ena apo ta kalutera, an oxi to kalutero, ellinika rock sygrotimata pou ypirkse???


    BAGRATION
    07.10.2008, 12:27

    Eτσι, για να προκαλείται και ολίγον Ντόρος, να έχουμε και κάτι να λέμε βρε αδερφέ....

    Πάντως να πω επίσης στους φίλους του ΜΗ, ότι οι διασυνδέσεις δεν χρειάζονται απαραίτητα κανάλια και ραδιόφωνα και περιοδικά για να γίνουν.

    Γινονται και στο ησυχαστήριο του καλλιτέχνη, στα πάρτυ φίλων και σε πολλά άλλα μέρη, μακρυά από τα "ενοχλητικά και χυδαία" media. Πολιτισμένα και low profile πράματα....

     

     


    theo182
    07.10.2008, 14:41

    Για τη Κύπρο παιδια.....για τη Κύπρο....{#emotions_dlg.lol}


    Debauchee
    07.10.2008, 14:45

    Παράθεση:

    Το μέλος theo182 στις 07-10-2008 στις 14:41 έγραψε...

    Για τη Κύπρο παιδια.....για τη Κύπρο....{#emotions_dlg.lol}



    για την Κυπρο,για τα δαση,για τους φτωχους τραγουδιστες,για τα 80 χρονια απο την Μικρασιατικη καταστροφη, για τον Μικη,για τον Μπιθικωτση,για τη χελωνα καρετα καρετα,για την Αγια Σοφια,για τον μικρο Αλεξ,για το δικαιωμα στη σεξουαλικη ζωη στην 3η ηλικια

    δισκους να πουλαμε και ολο και κατι θα βρισκουμε για να τραγουδαμε.


    pramateftis
    07.10.2008, 15:32

    Τα λόγια του Πουλικάκου -τα οποία με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο- απο εδώ: http://www.rocking.gr/article4903.php

    "Βέβαια από ότι φάνηκε και εξ αρχής ακόμα, ενώ το γενικεύουμε και λέμε «οι Τρύπες», ουσιαστικά είναι ο Αγγελάκας όλη η ιστορία. Ο οποίος έβγαλε ένα καταπληκτικό δισκάκι, πέρυσι, πριν ενάμιση χρόνο κάπου εκεί (σ.σ.: εννοεί το “Από ‘δω Και Πάνω”, που κυκλοφόρησε το 2005). Πολύ αξιόλογο και σχεδόν έχει περάσει ντούκου, να πούμε! Βλέπεις είναι και αυτοί οι πούστηδες οι δημοσιογράφοι, που ως επί το πλείστον κοιμούνται όρθιοι. Μόνο όταν μυρίσουν μάσα και κονόμα, κάπως κουνιούνται. Μιλάμε τώρα για το Σαββόπουλο, μιλάμε για αυτά, πούτσες μπλε, να πούμε! Τα τελευταία δέκα χρόνια, δε νομίζω να έχει βγει πιο σημαντικός δίσκος στην ελληνική δισκογραφία και εννοώ σε όλα τα είδη. "

    Για όσους δεν γνωρίζουν περι Αγγελάκα...


    Thanasis-Gioglou
    07.10.2008, 15:36

    Παράθεση:

    Το μέλος johnygrohl στις 07-10-2008 στις 12:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Thanasis-Gioglou στις 07-10-2008 στις 08:02 έγραψε...

    Παιδιά συγγνώμη...

    ...αλλά ποιος είναι αυτός ο Αγγελάκας και τι έχει να επιδείξει στο μουσικό στερέωμα;{#emotions_dlg.helpsmilie}


    -----------------
    "Kαλαμαριά...Αν ήταν έτσι όλη η Ελλάδα δε θα είχαμε να φοβηθούμε τίποτα" (Γ.Νταλάρας- "Πολίτης Κ"- Σεπτέμβρης '07)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 07-10-2008 08:03 ]



     

    Kala milame gia tin apoluti ierosyleia.... Poios einai autos o Aggelakas??? Kai ti exei na epideiksei??? Oi Trypes sou lene kati??? Ena apo ta kalutera, an oxi to kalutero, ellinika rock sygrotimata pou ypirkse???



    ΌΧΙ!

    Πειράζει που δεν μου λένε τίποτα απολύτως;

    Σε αντίθεση με τα μεγάλα τραγούδια του Κουγιουμτζή,του Λοίζου,  τη "Μικρά Ασία" και το "Βυζαντινό Εσπερινό" του Καλδάρα, τα "18 Λιανοτράγουδα" του Θεοδωράκη και του Ρίτσου, τα Ρεμπέτικα, όπως τα είπε και τα ξαναείπε, τα τραγούδια του Μαρκόπουλου, του Λάγιου, του Άκη Πάνου, του Μικρούτσικου, του Ξαρχάκου και του Γκάτσου, του Δημητρίου, του Νικολόπουλου, του Λευτέρη Παπαδόπουλου και του Μάνου Ελευθερίου, του Μαχαιρίτσα, του Χάρη και του Πάνου, του Χριστοδουλίδη αλλά και όλων των άλλων...

    Αλλά είπαμε, όταν είσαι 40 χρόνια στην κορυφή,αυτονόητο είναι πως  θα υπάρξουν και διάφοροι Αγγελάκες και "αγγελάκια"....Άλλωστε είναι της μόδας πια...Αν θες να ακουστείς με οποιονδήποτε τρόπο πες κάτι για τον Νταλάρα...Είτε έτσι, είτε αλλιώς πουλάει ακόμα, πως να το κάνουμε...

    Βαρέθηκα να ακούω και να λέω τα ίδια και τα ίδια τόσα χρόνια πια...Βαρέθηκα...


    pramateftis
    07.10.2008, 15:36

    Α! και το τελευταίο που προσέφερε στο μουσικο στερέωμα είναι η παραγωγή του δίσκου του Ψαραντώνη "ΝΑ' ΧΕΝ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΒΟΥΝΑ". Έτσι για την ιστορία...





    επισυναπτόμενα: giannis_antonis.jpg