ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.831 μέλη
    rompa
    08.10.2008, 19:44

    Πρόκειται για ένα ελληνικό συγκρότημα που το γνωρίσαμε μέσα από το Schoolwave και πρόσφατα κυκλοφόρησαν το πρώτο τους single με τίτλο "Stories". Παρά το νεαρό της ηλικίας τους, τα τραγούδια βγάζουν μία ωριμότητα . Το "Until Next time" το ακούς και κολλάς . Έχετε ακούσει κομμάτια τους ? Ποιά η άποψή σας ?

     

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 08-10-2008 20:14 ]





    επισυναπτόμενα: dspphoto.jpg 
    Xristos19
    08.10.2008, 20:13

    Πολύ ενδιαφέρον το post σου,έχω ακούσει τους rosebleed και τους είχε δείξει στην νετ αν θυμάμαι καλά.Είναι καλοί για ένα τόσο νέο συγκρότημα.


    xristos_rock
    08.10.2008, 21:35

    Νομίζω ότι είναι από τις μεγάλες μου Ελληνικές συμπάθειες...
    Στην ηλικία μόνο των 18-20 ετών έχουν καταφέρει να γράψουν μια κομματάρα (στο Until Next Time αναφέρομαι), να λιώνει το κομμάτι τους στο ραδιόφωνο και η μουσική τους κάθε άλλο παρά Ελληνική ακούγεται...

    Θέλω να πιστεύω ότι έχουν πολύ μέλλον μπροστά τους τα παιδιά!


    rompa
    09.10.2008, 00:30

    Παράθεση:

    Το μέλος xristos_rock στις 08-10-2008 στις 21:35 έγραψε...

    Νομίζω ότι είναι από τις μεγάλες μου Ελληνικές συμπάθειες...
    Στην ηλικία μόνο των 18-20 ετών έχουν καταφέρει να γράψουν μια κομματάρα (στο Until Next Time αναφέρομαι), να λιώνει το κομμάτι τους στο ραδιόφωνο και η μουσική τους κάθε άλλο παρά Ελληνική ακούγεται...

    Θέλω να πιστεύω ότι έχουν πολύ μέλλον μπροστά τους τα παιδιά!



     

    Και εγώ όταν το άκουσα το κομμάτι στο ραδιόφωνο νόμιζα ότι ήταν ξένο συγκρότημα . Μακάρι να πάνε καλά . Το αξίζουν !


    rompa
    25.10.2008, 16:46

    Το videoclip του κομματιού "Until next time"

     

     


    darbukaboy
    25.10.2008, 19:15

    Πραγματικα πολυ αξιολογο σχημα το οποιο εχει πραγματικη και ουσιωδη προταση να δωσει.Η αληθεια ειναι οτι δεν ασχολουμαι πολυ με αυτη τη μουσικη αλλα ειχα την τυχη να τους ακουσω στο schoolwave και η εντυπωση που μου αφησαν ηταν πολυ καλη...Μακαρι να βρουν τον δρομο τους και να δινουν καθε φορα κατι δημιουργικο και πνω απ'ολα αληθινο...


    sitzoune81
    27.10.2008, 02:53

    Ένα συγκρότημα το οποίο σε "χιτάκι" του, διαθέτει "μπάσιμο"(εισαγωγή) Linkin Park και με ρεφρέν βγαλμένο απ'το Love Metal άλμπουμ των Him, αν μη τι άλλο μπορεί να πραγματοποιήσει τη ραδιοφωνικοεμπορική του επιτυχία, εν αντιθέσει με την καλλιτεχνική (και ουσιαστική) επιτυχία...

    Θέλει αρετή και τόλμη η "έξυπνη pop"...  κι απουσιάζουν αμφότερα στη συγκεκριμένη περίπτωση απ' όσο ακούω.

    Παιδιά είναι... θα μεγαλώσουν, είναι το μοναδικό τους ελαφρυντικό.


    rinokero
    19.04.2009, 16:40

    sitzoune81 αφού έχεις όπως δηλώνεις τη συνταγή την επιτυχίας γιατί δεν τη χρησιμοποιείς προσωπικά μπας και κάνεις κι εσύ κάποια "ραδιοφωνικοεμπορική επιτυχία";

    Τεσπα μη τρελαθούμε, με τον κάθε κομπλεξικό καραγκιόζη που έχει πάθει ταράκουλο από τη ζήλια και δεν τους φτάνει στο τόσο δαχτυλάκι... τέτοια κομμάτια όπως το Until Next time μόνο τυχαία δεν γράφονται.


    deathminor88
    20.04.2009, 16:35

    Εμετικοί...

    Και μην ακούσω βλακείες του στυλ είναι 18 χρονών..

    Άκουστε musica ficta να δείτε τι θα πει ελπίδα για την ελληνική μουσική σκηνή..

    Και αυτοί από το Schoolwave βγήκανε..


    george2121
    20.04.2009, 17:50

    και οι musica ficta ωραιοι ειναι.δεν σημαινει οτι εαν ενασ ειναι καλος ο αλλος δεν μπορει να ειναι το ιδιο καλος,το ενα συγκροτημα δεν αναιρει το αλλο.Οσο για τους rosebleed αν και δεν μου αρεσει το συγκεκριμενο ειδος παρα πολυ,διακρινω μια ποιοτητα κ ωριμοτητα σε αυτο που κανουν και μονο και μονο για αυτο τους στηριζω και ευχομαι να πανε οσο καλυτερα γινεται.Οσο για τον sitzoune81...φιλε εισαι απλως αλλος ενας κομπλεξικος(υπαρχουν αμετρητοι στην ελλαδα) και επισης φανταζομαι οτι ισχυει και για σενα το ρητο"οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια".


    seras
    20.04.2009, 18:04

    Oraio groupaki..


    sitzoune81
    20.04.2009, 18:52

    Πουθενά δεν επιτέθηκα στην μπάντα αυτή, για ξαναδιαβάστε λίγο προσεκτικότερα αυτή τη φορά το προηγούμενό μου post...

    Βλέπω πως, το να λέει κανείς την αρνητική (αλλά όχι επιθετική) άποψή του για μια μπάντα έχει καταντήσει πλέον να θεωρείται κόμπλεξ... perfect!!!

    Είναι δυνατόν κάποιος να έχει για όλους και για όλα θετικές γνώμες? Ασφαλώς και όχι. Άλλοι την εκφράζουν κι άλλοι όχι. Κι αν εγώ επιλέγω να λέω την αρνητική άποψη που έχω, για μια μπάντα λ.χ. -και δη νεαρή που μόλις ξεκίνησε-, μόνο καλό θα κάνει σ' αυτή την μπάντα.

    Πως θα κάνει καλό? Είναι απλό. Δε νομίζω να χρειάζονται αυλοκόλακες τα παιδιά αυτά (Rosebleed), χρειάζονται και τις "απέναντι" γνώμες, για να προβληματιστούν, να σκεφτούν, να δουν τί κάνουν καλά και τί λάθος. Αποτέλεσμα? Θα γίνουν καλύτεροι! ...και τους το εύχομαι!

    Όσο για τις προσωπικές "επιθέσεις" που διάβασα πιο πάνω, εντάξει, τι να κάνουμε, συμβαίνουν αυτά, δεν πειράζει.

    Κι όσο δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι, τόσο αναγκάζομαι... Το 'χω ξαναπει, σαν ακροατής και μόνο -που έχω όλο το δικαίωμα νομίζω- κρίνω πως αυτό που ακούω και βλέπω απ' αυτή την μπάντα δεν μου αρέσει. Από που κι ως που χρειάζεται να είμαι ο Μοτσαρτ για να μπορώ να πω την άποψή μου? Τα "όσα δεν φτάνει η αλεπού" και τα "κομπλεξικός", λοιπόν, είναι άκυρα και σας τα επιστρέφω.

    Και για το τέλος, κάτι που μου ήρθε στο μυαλό όσο σκεφτόμουν αυτά περί εμπορικής απήχυσης και διαχείρισης της απήχυσης γενικότερα (που δεν εναντιώθηκα σ' αυτήν, απλά διευκρίνησα τη διαφορά μεταξύ αυτής και της ουσιαστικής καλλιτεχνικής απήχυσης).

    "It's hard to believe, but the heighest point of your popularity can be the same time the lowest point for your personality." Eddie Vedder, singer of Pearl Jam, 1993.

    Ας το κρατήσουν αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού, μπορεί και να τους χρειαστεί κάποτε...


    johnfrusciante
    21.04.2009, 02:53

    Αληταρα σιτζουνεεεεε ουυυ παλιο κομπλεξικε γιατι ριχνεις λασπη στους νεους ΗΙΜ ρεεεε

    (ποπο...καιρο εχουν να ακουστουν ομορφοι κ γεματοι επιχειρηματα χαρακτηρισμοι για καποιον..μουαχαχα...τοσο καιρο πολυ ησυχια ειχε στο σαιτ..μεχρι που ανοιξε το πισι ο σιτζουνε)

     

    λογια που ξεστομισε χλωμο προσωπο σιτζουνε εχουν μια βαση...μη σε πω κ 2....

    παντως το κομματι ακουγεται..ειδικα αν σου πουν οτι το γραψαν 18χρονοι....ασχετα αν σε δομη ειναι ιδιο με το in joy and sorrow..απο την αρχη μεχρι το τελος..βεβαια..οταν εισαι μικρος επηρεαζεσαι..πολυ λογικο...θελει καιρο για να βγαλεις κατι πραγματικα δικο σου..ασε που δε θα το μαθεις κ ποτε..τεσπα...

    στην πυραααα ο σιτζουνεεεε

     

    α κ κατι αλλο..μιας κ καποιος ειπε για ελληνικη μπαντα με ξενους στιχους κ ετσι..εχω να πω..πως σαν single..δεν φτανει ουτε στο 10% το over the hill...βεβαια δε σημαινει οτι θα πρεπει καθε τραγουδι με αγγλικο στιχο απο ελληνα να το συγκρινουμε με την μονικα..αλλα απλα το πα οτι δεν συγκρινονται..κ σαν μουσικη..κ σαν συναισθημα..

    στην πυρα ο σιτζουνεεεεε...α σιτζουνε..οντως μην ξεχνας ρε συ την ηλικια τους..τι να χουν προλαβει να ζησουν τα παιδια για να σου γραψουν "καλλιτεχνικα"??

    νεολαια ειναι...στο εμποριο θελουν να μπουν...κ καλα κανουν εφοσον αυτο θελουν..{#emotions_dlg.beer}


    deathminor88
    21.04.2009, 21:28

    Σιγά και την Μόνικα ρε παιδιά. Ατάλαντη για εμένα. Όλη την δουλειά την κάνει ο τσελίστας και η άλλη η κοπέλα οι κακομοίρηδες. Κάθισε στον Χ (ονόματα δεν λέμε) αντέγραψε 1000 μπάντες και έγινε η ελπίδα της Ελλάδας..Και ειδικά στην "indie" σκηνή.

    ΥΓ Οι musica ficta είναι πολύ καλοί, οι άλλοι απλά είναι αντιγραφή..Καλή ή κακή δεν έχει σημασία. Ας ακούσω Him που το γρπαψανε και πρώτοι, είναι και πιο ωραίοι {#emotions_dlg.happycrazy}.

     

    ΥΓ2 Κρίνω όποιον θέλω σε αυτό το κομμάτ (στη μουσική γενικότερα εννοώ) σύμφωνα με τα γούστα μου, ας με κρίνει όποιος θέλει. Έλεος!

    ΥΓ3 Sitzune μίλα!


    sitzoune81
    22.04.2009, 00:02

    Παράθεση:

    Το μέλος johnfrusciante στις 21-04-2009 στις 02:53 έγραψε...

    στην πυραααα ο σιτζουνεεεε

    Δηλαδή, "μπορώ απόψε να βγώ μ' όλες τις τσούλες της γης"?!?!{#emotions_dlg.thumbup}

    "Αλήτη μ' είπες μια βραδιά χωρίς καμιάν αιτία, μα του αλήτη η καρδιά δε σου κρατά κακία"{#emotions_dlg.tt2}

    Το θέμα είναι οι Rosebleed κι όχι ο κάθε sitzoune... Παρακαλώ πολύ!

     


    george2121
    24.04.2009, 13:12

    Ριξτε μια ματια και σε αλλα τραγουδια τους απο το myspace.


    mixmixvolou
    24.04.2009, 13:17

    Το Until Next Time ειναι πολυ ωραίο κομμάτι!Και νόμιζα πως το λένε ξενοι..Μπραβο στους Rosebleed!{#emotions_dlg.rockon}


    rompa
    17.10.2009, 15:18

    Νέα συνεργασία και τραγουδάκι με τον Φίλιππο Πλιάτσικα !

     

     

     


    -NaFsIkAaAa-
    17.10.2009, 15:54

    Είναι πολύ καλό συγκρότημα πραγματικά και θα ήθελα να δω κάτι καινούργιο.


    sigur
    20.10.2009, 08:25

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 27-10-2008 στις 02:53 έγραψε...

    Ένα συγκρότημα το οποίο σε "χιτάκι" του, διαθέτει "μπάσιμο"(εισαγωγή) Linkin Park και με ρεφρέν βγαλμένο απ'το Love Metal άλμπουμ των Him, αν μη τι άλλο μπορεί να πραγματοποιήσει τη ραδιοφωνικοεμπορική του επιτυχία, εν αντιθέσει με την καλλιτεχνική (και ουσιαστική) επιτυχία...

    Θέλει αρετή και τόλμη η "έξυπνη pop"...  κι απουσιάζουν αμφότερα στη συγκεκριμένη περίπτωση απ' όσο ακούω.

    Παιδιά είναι... θα μεγαλώσουν, είναι το μοναδικό τους ελαφρυντικό.



    χωρις αναισθητικό ο φίλος sitzoun81, αλλά δεν έχει και άδικο. Παρόμοια άποψη έχουμε. Θα μεγαλώσουν τα παιδιά και θα γράψουν πιο ώριμη μουσική.Ελπίζω να ξεκολήσουν και από τις επρροές τους που βγάζουν μάτι... Για να είμαι ειλικρινής στις schoolwave εμαφανίσεις τους ήταν καλοί και δεμένοι σαν συγκρότημα.