ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Θάνος Μικρούτσικος-Μ.Πασχαλίδης-Ρ.Αντωνοπούλου Στο Σταυρό του Νότου

    manblaz
    15.10.2008, 19:31

    Ο μουσικοσυνθέτης, με τα έργα που θεωρούνται εθνική κληρονομιά βρίσκεται στη σκηνή με τον τραγουδοποιό που βαστά στην ψυχή του την παράδοση αλλά και την εφηβική ανησυχία για το μέλλον, μαζί τους μια νέα εξαιρετική ερμηνεύτρια, με μέλλον φωτεινό. Η σύμπραξη, η έκπληξη, η παρέα γεννιέται στο Σταυρό του Νότου.

     

    Σταυρός του Νότου: Φραντζή & Θαρύπου Νέος Κόσμος, 210-9226975.
    Είσοδος με ποτό: 15€

     

    πηγή www.stn.gr


    marylin
    15.10.2008, 22:37

    Ωραία, άντε με το καλό! Smile


    Nafpaktos___
    22.10.2008, 16:42

    Πηγε κανεις να μας πει εντυπωσεις?

    Εγω θα παω τη Δευτερα!


    kithara2
    26.10.2008, 17:07

    ξερει κανεις αν την παρασκευη 31 θα ειναι σ Ηράκλειο Κρητης?οποιος ξερει κατι ας πληροφορησει....


    sophi05
    26.10.2008, 19:22

    Ηταν να παω σημερα,αλλα δεν εκατσε!!!οποιος παει περιμενουμε εντυπωσεις.....{#emotions_dlg.walkman}


    -----------------
    Σαν καραβακια χαρτινα οι χαρες βουλιαζουν ατυχα σε μερες βροχερες το φαρμακο που καιει τις πληγες ειναι γραμμενο σε αυτοσχεδιες συνταγες.. κι εσυ πιες την υγρασια που σταζουν οι οροφες την πικρα που 'χω μες στο στομα πιες...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sophi05 στις 26-10-2008 19:23 ]


    Chitarrista
    26.10.2008, 19:24

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara2 στις 26-10-2008 στις 17:07 έγραψε...

    ξερει κανεις αν την παρασκευη 31 θα ειναι σ Ηράκλειο Κρητης?οποιος ξερει κατι ας πληροφορησει....



     

    31 Θα κάνουν πρεμιέρα στη Σαλόνικα στην Αποθήκη του Μύλου.{#emotions_dlg.biggrin}

     

    Αυτό μόνο ξέρω... {#emotions_dlg.rolleyes}


    998
    27.10.2008, 23:25

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 12:36 ]


    makisdav
    28.10.2008, 16:11

    Ειχαν συζητησει περσι να παιξουν μαζι το καλοκαιρι αλλα τελικα η συνεργασια δεν εγινε!Ποιος ξερει γιατι..


    Aiolos_m
    04.11.2008, 02:55

    Λοιπόν, λίγα σχόλια για το πρόγραμμα.

    1) Ο Θάνος Μικρούτσικος προβλέψιμα καλός, με δυνατές ερμηνίες σε τραγούδια όπως το κλασικό "Οι 7 νάνοι στο s/s Cyrenia, το Ανεμολόγιο το οποίο ανοίγει και το πρόγραμμα και ο Άμλετ της Σελήνης. Υπερκινητικός, δραστήριος, ζωηρός..κλασικός Θάνος.

    2)Η Ρίτα αντωνοπούλου ήταν έκπληξη για εμένα. Από την πρώτη στιγμή που την άκουσα, κάτι δεν μου πήγανε καλά, κάτι δεν μου άρεσε στην ερμηνία και τη φωνή της. Ένιωθα λες και μόνη της εμπόδιζε την φωνή να ανοίξει, να μας αποκαλυφθεί. Από κοντά είναι απείρως καλύτερη, πειθαρχημένη λες και τραγουδά στο Μέγαρο Μουσικής, με την φωνή να ελευθερώνεται χωρίς υπερβολές αλλά με μια μικρή αδυναμία στα μελωδικά τραγούδια. Στα δυναμικά δεν πιάνεται. Λίγο η σκηνική παρουσία με χάλασε, με τα χέρια της να απλώνονται προς άγνωστη κατεύθυνση και σπασμωδικά αλλά ωστόσο...παραδέχομαι όλα τα άλλα.

    3) Τσάμπα λεφτά δίναμε στον Πασχαλίδη τόσα χρόνια. Έχω παρακολουθήσει πάρα πολλές συναυλίες του και χειμερινά προγράμματα σε διάφορους συνδυασμούς επί σκηνής αλλά νομίζω πως αυτό που είδα σήμερα ήταν ο καλύτερος Πασχαλίδης που έχω δει ποτέ. Δυνατές ερμηνίες χωρίς παρεκτροπές, γεμάτες κορώνες και... σεμνή σκηνική παρουσία.

    4) Η ορχήστρα άψογη, υπό το άγρυπνο βλέμμα του Μικρούτσικου βέβαια. Ο Θύμιος Παπαδόπουλος στα πνευστά δίδαξε (πάλι)

    Το πρόγραμμα αξίζει και με το παραπάνω. Να πάτε λέμε{#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    μ' αλλιώς η μοίρα το βουλήθη, πρέπει να στρίψεις σε μια κόχη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Aiolos_m στις 04-11-2008 11:51 ]


    nowaveband
    04.11.2008, 20:17

    Αυτό που κατάλαβα είναι πως το 'έντεχνο' έχει φτάσει στον πάτο,αναγκάζοντας καλιτέχνες να συσπειρώνονται και να κάνουν εμφανίσεις 10 άτομα μαζεμένα που λέει ο λόγος για να είναι στο προσκήνιο....Έγινε μόδα η συμμορία εντεχνάδων....


    stevi93
    04.11.2008, 20:34

    nowaveband θα διαφωνησω ελαφρως..
    Στην προκειμενη περιπτωση,τουλαχιστον,το σχημα εχει αναγκη την συγκεκριμενη συμπραξη.
    Γιατι σιγουρα ο Μικρουτσικος,ως συνθετης,δεν θα μπορουσε μονος του να εχει ολοκληρη σεζον,ουτε δεκα εμφανησεις μη σου πω,λογο της κυριας ιδιοτητας του,που ειναι η συνθεση...
    Επειτα,η Αντωνοπουλου ειναι πολυ νεα,μολις εβγαλε τον δευτερο,αν δεν κανω λαθος,δισκο της,και ο πρωτος δεν ειχε καινουριο υλικο...
    Και εν τελει ο Πασχαλιδης,που εχει καθε λογο να εμφανιστει,για να ερμηνευσει και δικα του κομματια,και του μικρουτσικου,τον οποιο και κατεχει...
    Οποτε το συγκεκριμενο σχημα,το θεωρω πολυ ''λογικα'' συγκροτημενο...


    Aiolos_m
    05.11.2008, 00:07

    Η Κιτ_Κατ βέβαια έχει διαφορετική άποψη για το σχήμα αλλά ντρέπεται να την πει.


    KIT_KAT
    05.11.2008, 01:21

    Συκοφαντίες Cool

    Εντάξει, αν πω πως μ' άρεσε η Αντωνοπούλου θα'ναι ψέμα. Αλλά και με τόση πλύση εγκεφάλου στο Μελωδία ή θα αρχίσεις να τη λατρεύεις ή θα τη σιχαθείς. Με μένα συνέβη το δεύτερο, δυστυχώς, γιατί πράγματι τελικά η παρουσία της ήταν πολύ ενδιαφέρουσα, παρόλα αυτά δεν μπορούσα να αποφύγω το "ωχ" όταν ανέβαινε στη σκηνή... Δεν τη θεωρώ τόσο ταλαντούχα ώστε να επιλεγεί για να ερμηνεύσει τραγούδια από τόσο αξιόλογους δημιουργούς (Μικρούτσικο-Ιωάννου)...αλλά αν την επέλεξαν εκείνοι φυσικά εμένα μου περισσεύει, δεν είμαι και ειδήμων Smile

    Ο Μίλτος καλός (αλλά 3 φορές τον είδα φέτος, τις Ντομάτες δε μου έκανε τη χάρη να τις πει!), όσο για το Μικρούτσικο μάλλον ήταν "αλλού" κάποιες στιγμές... σ'ένα ωραίο αλλού, φαινόταν να το απολαμβάνει, το ίδιο κι εμείς {#emotions_dlg.rolleyes}

    Συνοψίζοντας: Να πάτε! Ειδικά αν δεν είστε εμπαθείς με τη Ρίτα είναι πολύ καλή σύμπραξη...

    Προς nowaveband: Προσωπικά δε θεωρώ κακή τη σύμπραξη, ούτε σημάδι ανεπάρκειας. Πριν μερικές μέρες στον Ιανό ο Χαρούλης όταν ρωτήθηκε γιατί επιλέγει σχεδόν πάντα να τραγουδά μόνος, απάντησε πως έχει πολλά να δώσει και γεμίζει 3 ώρες, αν ήταν κι άλλος δε θα είχε την πολυτέλεια να το κάνει. Εκτός του ότι βρίσκω κάπως αφελή την απάντηση (οι άλλοι δεν έχουν αρκετά να δώσουν;;), δεν πιστεύω πως είναι ένδειξη ήττας οι συνεργασίες, γιατί πολλοί από τους καλλιτέχνες άνετα θα γέμιζαν και τρίωρο και μαγαζί. Μάλλον ως διάθεση να βγει κάτι πιο παρεϊστικο θα την έκρινα, και αν εμείς εν τέλει εισπράττουμε κάτι θετικό ποιος ο λόγος για τόση κουβέντα περί κινήτρων;


    gikostas
    05.11.2008, 21:23

    Δεν ήμουν σίγουρος για το αν θα πήγαινα,αλλά τώρα με όλα αυτά που γράφετε και ειδικά με τα όχι τόσο κολακευτικά σχόλια για το συγκεκριμένο σχήμα,θα πάω σίγουρα.Από περιέργεια και μόνο.Σας ευχαριστώ.


    KIT_KAT
    06.11.2008, 17:09

    "Όχι και τόσο κολακευτικά";! {#emotions_dlg.blink}

    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 04-11-2008 στις 02:55 έγραψε...

    Το πρόγραμμα αξίζει και με το παραπάνω. Να πάτε λέμε{#emotions_dlg.biggrin}

     

    Παράθεση:

    Το μέλος KIT_KAT στις 05-11-2008 στις 01:21 έγραψε...

    Συνοψίζοντας: Να πάτε! Ειδικά αν δεν είστε εμπαθείς με τη Ρίτα είναι πολύ καλή σύμπραξη...


    jorge
    13.11.2008, 00:35

    Έλα και το Δελτίο Τύπου...

     

     

    ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ

    ΜΙΛΤΟΣ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ-ΡΙΤΑ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ

     

    ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ

     

     

    Η εβδομάδα ξεκινάει και τελειώνει μ΄ ένα δυναμικό σχήμα στο Σταυρό του Νότου. Θάνος Μικρούτσικος, Μίλτος Πασχαλίδης, Ρίτα Αντωνοπούλου.  Τρεις άνθρωποι που υπηρετούν το έντεχνο νεοελληνικό τραγούδι, μια από τις σοβαρότερες μορφές τέχνης στον τόπο μας,  με συνέπεια και πάθος. Το τραγούδι που εδώ και 50 χρόνια (τρεις γενιές δημιουργών, συνθετών, τραγουδοποιών, ποιητών αλλά και τραγουδιστών) μας χάρισε μοναδικές στιγμές , δίνοντας φωνή στη συνείδηση του λαού, στη συνολική μνήμη του τόπου

     

    Ο Θάνος Μικρούτσικος πιστεύει ότι η κάθε μια απ΄ αυτές τις γενιές συνεχίζει και διευρύνει το έργο της προηγούμενης. « Μόνο έτσι» υποστηρίζει «το έντεχνο νεοελληνικό τραγούδι, συνεχίζει την πορεία του μέσα στο χρόνο» Και δεν το πιστεύει μόνο, αλλά το κάνει πράξη αφού συνηθίζει να συνεργάζεται με νεότερα πρόσωπα που με το ταλέντο και τη φαντασία τους  συνεχίζουν δυναμικά τη γοητευτική περιπέτεια του τραγουδιού στην εποχή μας. Φέτος συνεργάζεται με τον Μίλτο Πασχαλίδη, δημιουργό σημαντικών τραγουδιών με αξιοζήλευτη λαϊκότητα, με τραγούδια σημαίες για τη νέα γενιά.. Ο Πασχαλίδης στο Σταυρό του Νότου εκτός από τις δικές του επιτυχίες, « Στα είπα όλα», «Βυθισμένες άγκυρες»  «Φωτιά μου»,  «Κακές συνήθειες» αλλά και τραγούδια από την τελευταία του δισκογραφική δουλειά «Ψωμί κι εφημερίδα», θα ερμηνεύσει τραγούδια του Θάνου Μικρούτσικου που όλοι αγαπήσαμε.

     

    Από την άλλη μεριά ο Θάνος Μικρούτσικος, ο συνθέτης της μεταπολίτευσης, ο άνθρωπος που γέννησε τραγούδια τα οποία έγιναν κομμάτι της εθνικής μας κληρονομιάς και συνεχίζει να γράφει με την ίδια συγκίνηση κυνηγώντας πάντα το «απρόβλεπτο, στο Σταυρό του Νότου, θα παρουσιάσει -εκτός από Καββαδία, Αλκαίο, Τριπολίτη- σε πρώτη εκτέλεση το νέο του κύκλο τραγουδιών «Πάμε ξανά απ΄ την αρχή»  σε στίχους Οδυσσέα Ιωάννου. Ερμηνεύτρια η Ρίτα Αντωνοπούλου, βασική του συνεργάτιδα τα τελευταία δύο χρόνια. Μια νέα τραγουδίστρια που όμως  έχει κερδίσει το κοινό με τις φωνητικές της ικανότητες, την ερμηνεία της και την ιδιαίτερη σκηνική της παρουσία.

     

    Μαζί τους μια υψηλών προδιαγραφών μπάντα με μουσικούς που συμβάλλουν δυναμικά και απογειώνουν με τις εκτελέσεις τους τη βραδιά. Θύμιος Παπαδόπουλος, Δημήτρης Σινογιάννης, Χρήστος Βογιατζής, Άκης Γαβαλάς, Νίκος Παπαναστασίου και φυσικά ο Θάνος Μικρούτσικος στο πιάνο, σας περιμένουν κάθε Κυριακή και Δευτέρα στο Σταυρό του Νότου στις 9.30

     

     

    Σταυρός του Νότου: Φραντζή & Θαρύπου Νέος Κόσμος, 210-9226975.

    Είσοδος με ποτό: 15€