ελληνική μουσική
    806 online   ·  210.833 μέλη

    Γιώργος Θεοφάνους

    marizakI12345
    03.12.2008, 12:43

    σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!


    anna48
    18.12.2008, 22:00

    Βλέποντας κάποια απο τα σχολια μου ερχεται να βρω ενα γκρεμο και να πεσω!Αν είναι δυνατόν ...Ο Γιωργος Θεοφανους είναι αναμφησβητιτα ο καλυτερος συνθετης της 10ετιας.Γιατι πολυ απλα οτι γραφει βγαινει απο την καρδια του.Και ποιος δεν τραγουδησε:

    -Νατασα Θεοδωριδου/Τις δυσκολες στιγμες κλπ

    -Αντωνη Ρεμο/Δεν τελειώσαμε ή Θα'πρεπε

    -Πασχαλη Τερζη/Παλιοκαιρο ή Ο δικος μου ο δρομος,Στα υπογεια ειναι ι θεα

    -ΟΝΕ/Φοβαμαι ή Εχω τοσα να σου πω

    -Χριστο Δαντη/Ενα τραγουδι ακομα - Χορισ εσενα

    κι αλλα τοσα υπεροχα που το καθενα εχει τη δικη του ιστορια και δεν μοιαζει μεταξυ του.Οσο αφορα τι καινιυρια συνεργασια του με τη Νατασα και τον Τερζη ειναι απο τις λιγεσ φορες που δεν υπογραφει ο ιδιος ολα τα τραγουδια..Οταν παρουσιασε με το Τερζη το "Μια Νυχτα Ζορικη" ολοι κοντεψαν να βαλουν τα κλαματα γτ ειναι ενα τραγουδι ολο συναισθημα.Οσο για το "Κανε οτι Νομιζεις" δεν νομιζω να ειναι αχρηστο ή απαισιο γιατι αυτο το τραγουδι ηταν η πρωτη επιτυχια του καινουριου δισκου του πασχαλη γι'αυτο πιστευετε οτι αν ηταν τοσο απαισιο κλπ θα γινοταν ΧΡΥΣΟ απο την πρωτη κι ολας μερα?Συνεχισζοντας οσο αφορα την συμμετοχη του Γιώργου στο x-factor ειναι φοβερη .Θεωρειται αλαζονα ,υπεροπτη και φαντασμενο ενα ανθρωπο ο οποιος λεει την αληθεια?Συγνώμη που δεν του εμαθαν να κλεινει το στομα του οπως κανουν ολοι.Η αληθεια ειναι σκληρη αλλα ο ανθρωπος δεν εδωσε ΨΕΥΤΙΚΕΣ ελπιδες σε κανεναν.Ειναι αφοπλιστικα ειλικρινης και ευαισθητος παρολο που μερικοι τον αποκαλουν σκληρο.Δεν μπορει κανεις να μιλαει για εναν ανθρωπο χωρισ να τον εχει δει ποτε ,χωρις να του μιλησει. Εχω δει το θεοφανους απο κοντα και ενα εχω να πω ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟ...Μπορει καποιος να πει οτι τα τραγουδια του δεν ειναι καλα αλλα αυτος που θα πει οτι ο Θεοφανους δεν ειναι καλος συνθετης λεει ψεματα.Μπουχτισαμε ειλικρινα με ολους αυτους που υποστηριζουν φανατικα τον ΦΟΙΒΟ μονο και μονο επειδη ειναι της Βανδης.Εγω αυτο που προσεξα ειναι οτι ολα τα τραγουδια του Φοιβου ειναι τα ιδια δεν ξεχωριζεις ποτε ειναι η Βανδη,η Κοκκινου,ο Πετρελης οι στιχοι ιδιεταιρα η μουσικη ειναι σχεδον η ιδια...Ο Θεοφανους καθε φορα συνθετει κατι καινουριο που δεν μοιαζει με τα προηγουμενα και γραφει οποτε το νιώθει ποιοτικα τραγουδια οχι σουξεδακια κι αυτος ειναι ο λογος που εκανε και 3 χρονια απουσιας.Τελος θελω να πω οτι ο Γιώργος μιλαει πολυ εντονα και δυνατα οχι μονο στο x factor αλλα και στη καθημερινη του ζωη ειναι ο τονος της φωνης του δυνατος.Επισης δεν τον βρισκω καθολου σκληρο απλως οπως εχει πει και ο ιδιος δεν προσεχει την εικονα του και λεει τα πραγματα οπως ακριβως τα σκεφτεται κι αυτο ειναι ισως το λαθος του το οπιο και καταλαμβαινει μερικες φορες και γελαει....


    kamelia8
    18.12.2008, 23:27

    Παράθεση:

    Το μέλος anna48 στις 18-12-2008 στις 22:00 έγραψε...

    Τελος θελω να πω οτι ο Γιώργος μιλαει πολυ εντονα και δυνατα οχι μονο στο x factor αλλα και στη καθημερινη του ζωη ειναι ο τονος της φωνης του δυνατος.Επισης δεν τον βρισκω καθολου σκληρο απλως οπως εχει πει και ο ιδιος δεν προσεχει την εικονα του και λεει τα πραγματα οπως ακριβως τα σκεφτεται κι αυτο ειναι ισως το λαθος του το οπιο και καταλαμβαινει μερικες φορες και γελαει....



     

    Σ' αυτό συμφωνώ! Άλλωστε, πιστεύω ότι ο χώρος της μουσικής θέλει κριτές που να λένε τα πράγματα έξω απ' τα δόντια. Δεν τον κατακρίνω για αυτά που λέει στο x factor. Τις περισσότερες φορές συμφωνώ μαζί του.


    mitskinis
    03.01.2009, 22:24

    Ένας από τους καλλίτερους Έλληνες μουσικοσυνθέτες και στιχουργούς,ο οποίος έχει γράψει πολλά όμορφα τραγούδια.


    sophi05
    04.01.2009, 08:12

    Βασικα μου την εσπασε που κι αυτος πηρε μερος στο Χ-F!!!!!!!{#emotions_dlg.thumbdown}


    anna48
    04.01.2009, 13:38

    μην νομίζεις και στον ίδιο τη σπάει μερικές φορές που πήρε μέρος..Βασικά ο Θεοφάνους υπέγραψε αφού πρώτα υπέγραψε ο Σάκης που είναι φίλος του.!Είναι φορές που όπως είπε σκέφτεται οτι δεν έπρεπε να πάρει μέρος και ο λόγος που πήρε ήταν γιατί το συγκεκριμένο δεν ειναι reality ..Πάντως δηλωσε οτι δεν κανει για την τηλεοραση!Και εγω καπου καπου το πιστευο οχι γιατι δεν ειναι ομορφος,και καλος συνθετης αλλα γιατι παρα ειναι ειλικρινης  σε ενα χωρο οπου υπερισχυει ι ψευτια


    stevi93
    05.01.2009, 04:31

    Δεν μπορει να τα διαβαζω αυτα...
    Ο Καλυτερος συνθετης της δεκαετιας?!!
    Απο τους καλυτερους μουσικοσυνθετες και στιχουργους?!
    Και μπορει να με εκνευριζει γενικοτερα,αλλα οσα εγραψα παραπανω,τα εγραψα με καλλιτεχνικο κριτηριο.
    Ειμαι απο τις πιο ''φανατικες''θαυμαστριες της χαρουλας,αλλα,και ακομα αφου εγραψε για εκεινη,θα πω οτι γραφει μπουρδες.
    {#emotions_dlg.scared}


    anna48
    05.01.2009, 15:32

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 05-01-2009 στις 04:31 έγραψε...

    Δεν μπορει να τα διαβαζω αυτα...
    Ο Καλυτερος συνθετης της δεκαετιας?!!
    Απο τους καλυτερους μουσικοσυνθετες και στιχουργους?!
    Και μπορει να με εκνευριζει γενικοτερα,αλλα οσα εγραψα παραπανω,τα εγραψα με καλλιτεχνικο κριτηριο.
    Ειμαι απο τις πιο ''φανατικες''θαυμαστριες της χαρουλας,αλλα,και ακομα αφου εγραψε για εκεινη,θα πω οτι γραφει μπουρδες.
    {#emotions_dlg.scared}


    kai kate esena pii ine spoudeoi mousikosinthetes o Foivos?poy grafi tin idia moysiki se ola ta tragoydia kai poy kanei to geia ante geia kai tin anifora katifora?i o karvelas poy grafi gia nyla??mporis na moy pus kai gia to xatzigianni poy toys stixoys toys grafi i eleana vraxali kai aytos grafi mono ti moysiki??

    Megaloi moysikoi ine o Plesas ,o Xatzis,o Vardis,o Spanos alla mono poy aytoi den anikoyn stin genia toy Theofanous poy ine 40 xrono ...Kai otan leme megalo sintheti ennooyme tis genias toy kai sinthetara den ton ipame mono emis alla kai i Aleksioy an tin theoris xazi,kai o Terzis to ipe kai o Vardis kai o Spanos kai polloi alloi kataksiomenoi gia onoma ektos an oloi aytoi ine vlakes p to ipan kai emis eksipnoi...


    kamelia8
    05.01.2009, 18:13

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 05-01-2009 στις 04:31 έγραψε...

    Δεν μπορει να τα διαβαζω αυτα...
    Ο Καλυτερος συνθετης της δεκαετιας?!!
    Απο τους καλυτερους μουσικοσυνθετες και στιχουργους?!
    Και μπορει να με εκνευριζει γενικοτερα,αλλα οσα εγραψα παραπανω,τα εγραψα με καλλιτεχνικο κριτηριο.
    Ειμαι απο τις πιο ''φανατικες''θαυμαστριες της χαρουλας,αλλα,και ακομα αφου εγραψε για εκεινη,θα πω οτι γραφει μπουρδες.
    {#emotions_dlg.scared}



     

    Ώπα, κάτσε! Όχι και μπούρδες! Σε κάποιους αρέσουν αυτά που γράφει!


    fireroc
    05.01.2009, 19:45

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 05-01-2009 στις 18:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 05-01-2009 στις 04:31 έγραψε...

    Δεν μπορει να τα διαβαζω αυτα...
    Ο Καλυτερος συνθετης της δεκαετιας?!!
    Απο τους καλυτερους μουσικοσυνθετες και στιχουργους?!
    Και μπορει να με εκνευριζει γενικοτερα,αλλα οσα εγραψα παραπανω,τα εγραψα με καλλιτεχνικο κριτηριο.
    Ειμαι απο τις πιο ''φανατικες''θαυμαστριες της χαρουλας,αλλα,και ακομα αφου εγραψε για εκεινη,θα πω οτι γραφει μπουρδες.
    {#emotions_dlg.scared}



     

    Ώπα, κάτσε! Όχι και μπούρδες! Σε κάποιους αρέσουν αυτά που γράφει!



    αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι μπουρδες!


    kamelia8
    05.01.2009, 22:04

    Ποιος το λέει; Αυτό είναι κάτι τελείως υποκειμενικό!

    Εμένα δηλαδή που δε μ' αρέσουν τα ρεμπέτικα, να τα λέω μπούρδες;


    fireroc
    06.01.2009, 16:20

    ο καθενας εχει δικαιομα να ακουει οτι θελει χωρις να απλογειται ! και ο καθενας εχει δικαιομα να εκφραζει την αποψη του ελευθερα!  δικιο εχεις υποκειμενικο ειναι !εγω αυτα που γραφει αυτος τα θεωρω μπουρδες και εσενα σου αρσουν! δεν υπαρχει κανενα προβλημα!


    -----------------
    Κρατάω το στόμα μου κλειστό τα χείλη μου ματώσανε κι αυτοί που μας προδώσανε ανέραστοι να μείνουν κουφάλες δεν ξοφλήσαμε αυτό έχω μόνο να τους πω τα όνειρα των εραστών δε σβήνουν

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 06-01-2009 16:23 ]


    stevi93
    06.01.2009, 16:28

    anna48.

    Ο Χαρακτηρισμος ''Μεγαλος συνθετης'',δεν προσδιοριζει χρονικο πλαισιο.
    Επισης ο Φοιβος,ο Χατζηγιαννης και ο Καρβελας που ανεφερες,ειναι για τα σκουπιδια επισης.
    ( Ο Καρβελας εχει ενα ταλεντο,αλλα δεν το αξιοποιει,αλλο θεμα αυτο.)
    Επιπλεον εγω,θεωρω μεγαλους συνθετες τον Λοιζο,τον Χατζιδακι,τον Κυπουργο,τον θεοδωρακη,τον Κραουνακη.
    Καλους επισης τον Δεληβορια,τον Παπαδημητριου,τον Νικολοπουλο,τον Ιωαννιδη,τον Αντυπα.κ.α

    Απλα θεωρω πως η δουλεια του και ως συνθετη και ως στιχουργου φυσικα,ειναι επιφανιακη,φιλοχρηματη και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δεν θα επρεπε να θεωρειται ''μεγαλος''.
    Δεν μπορει ενας συνθετης να θεωρηθει σημαντικος επειδη τον τραγουδησαν μεγαλες φωνες.
    Ποιον να πρωτοπω.Τον Τερζη που,ενω εχει μια ωραιοτατη λαικη φωνη,τρεχει πισω απο τον Θεοφανους για κανενα σουξε?!Για την Μαρινελλα πουενω εκτιμω αρκετα σημεια της πορειας της,τωρα πια,τρεχει στα μπουζουκια,να τραγουδα πανω απο μεθυσμενα πληθη?
    Θα μιλουσα και για την Χαρουλα,ομως για μενα εχει ''εξιλεωθει'',διοτι εκανε υπεροχες δουλειες μετα απο την συνεργασια αυτη.
    Κυνηγα το χρημα.Και αυτος,και οσοι τον τραγουδουν.Και αυτο δεν αντιπροσωπευει ουτε τον ορο ''μεγαλος'',ουτε τον ορο ''τεχνη''.

     Firecoc συμφωνω.

    Και η Βανδη αρεσει σε πολλους,παει να πει πως ειναι καλη τραγουδιστρια?

    kamelia8 το ρεμπετικο,κουβαλαει στην πλατη του μια ιστορια,ανεξιτιλη κατ'εμε και τεραστια.Ο Εν λογω συνθετης πολυ αμφιβαλλω.

    Εν τελει φυσικα και δεν κατακρινω κανεναν που τον ακουει.Απλως λεγοντας τον μεγαλο,τον βαζουμε σε μια κατηγορια..







    kamelia8
    06.01.2009, 20:46

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 06-01-2009 στις 16:28 έγραψε...

    kamelia8 το ρεμπετικο,κουβαλαει στην πλατη του μια ιστορια,ανεξιτιλη κατ'εμε και τεραστια.Ο Εν λογω συνθετης πολυ αμφιβαλλω.



     

    Ασφαλώς! Και δεν το μειώνω στο ελάχιστο! Είναι είδος διαχρονικό, που εκφράζει πολλούς ανθρώπους! Απλώς δεν το προτιμώ. Ούτε όμως και το λέω "μπούρδα"! Κάποιοι το ακούν και αισθάνονται!

    Ούτε και ονομάζω "μεγάλο" το Θεοφάνους! Αλλά τον θεωρώ αξιόλογο και μου αρέσει.

    Δεν πιστεύω γενικά ότι μπορεί κανείς να λέει "μπούρδα" ή  "σκουπίδια" κάτι που κάποιος άλλος προτιμά. Να πεις ότι δε σου αρέσει, ναι! Αλλά όχι έτσι!

    fireroc {#emotions_dlg.beer} Smile


    stevi93
    06.01.2009, 21:37

    Μαζι σου.Να περιοριστω,οταν δεν τον ονομαζουμε μεγαλο ομως.Wink


    anna48
    07.01.2009, 10:42

    το να λεμε οτι καποιος γραφει τραγουδια μονο και μονο για τα χρηματα,και οτι οσοι συνεργαστηκαν μαζι του το εκαναν μονο για σουξεδακια ειναι ανηκουστο...Πρωτα απο ολα εσεις γνωριζετε το Θεοφανους? Για ρωτηστε ποσα παιρνει...ρωτηστε τη δισκογραφικη του ,το κ.Λεβεντη και αλλους..Τα ποσα που παιρνει ειναι εξεφτελιστικα για ενα συνθετη που πουλησε σχεδον 3,000,000 δισκους κι αυτο δεν μπορει να το αμφισβητησει κανενασ γιατι το γνωριζω παρα πολι καλα.Λεπτομερειες δεν θα πω αλλα μην λεμε οτι το κανει και για τα χρηματα..Ρωτηστε και το ρεμο τι μαρινελα και θα σας πουν οτι οποιος πηγε και του εδωσε χρηματα για να του γραψει δισκο τους τα πεταξε στα μουτρα γιατι πολυ απλα δεν παιρνει χρηματα πρωτου υπογραψει τα απαραιτητα και ολοκληρωθει η συνεργασια..Δοξα το Θεω εχω ανρωπους που τον γνωριζουν πολι καλα...Και οσο για τα σουξεδακια εγω θεωρω οτι τα τραγουδια που περιεχουν προσωπικα βιωματα και συναισθηματα του συνθετη δεν ειναι για τα σκουπιδια..Δλδ αυτα που νιώθει αυτος ο ανθωπος ειναι σκουπιδια?Ο κοσμος που τα θεωρει πιοτικα ειναι βλάκας?

    εκρυψα το προσωπο μου, σ'εκδικηθηκα, τι σου'χω κανει κλπ Τραγουδια που γραφτικαν για το χωρισμο του με την Ευρυδικη

    Σ'αγαπώ ,Μια αναπνοή, Καμια σαν εσενα για την γνωριμια του με τη Βιλλυ

     

    ελεος δλδ τουλαχιστο γραφει οποτε αυτος νιώθει ετοιμος,οταν νιώθει οτι εχει την αναγκη να βγαλει κατι εξου και το οτι εκανε 3 χρονια χορισ καποιο δισκο και χορισ να γραψει στιχους παρα μονο 5 τραγουδια 4 του τερζη και 1 της Θεοδωριδου..`


    karelia
    07.01.2009, 11:32

    Δοξάζεις το Θεό,επειδή έχεις ανθρώπους που ξέρουν τον Θεοφάνους πολύ καλά?{#emotions_dlg.blink}


    stevi93
    07.01.2009, 14:09

    ενταξει.


    emmanuella
    07.01.2009, 14:52

    Είναι μεγάααλη κουβέντα να πούμε κάποιον σαν τον Θεοφάνους "μεγάλο συνθέτη" και "καλύτερος της δεκαετίας..."  {#emotions_dlg.ohmy}

    Καμιά φορά, εγώ η ίδια, δειλιάζω να ονομάσω έτσι τον κύριο Λοϊζο ή τον Χατζηδάκη.

    Ο κ.Θεοφάνους έχει γράψει αρκετά καλά ερωτικά κομμάτια. Μπορεί μέσα από τις λέξεις ενο στίχου να βγάλει καθαρά τα συναισθήματά του. Μπράβο του.

    Όμως, με έχει ενοχλήσει αρκετά ο ρόλος που έχει πάρει στο X-factor. Το παίζει κακός. πληγώνει κάποια παιδιά και όλα αυτά ... Γιατί ???{#emotions_dlg.confused1}

    Για να το παίξει ανώτερος ? Για να δείξει την ( ίσως δήθεν ) ανωτερότητά του ? Για να δείξει τα ποοοσα ξέρει ( και μπράβο του ) περί μουσικής ???{#emotions_dlg.thumbdown}

    Αυτός όταν ήταν άγνωστος και ακόμα ερασιτέχνης δεν νομίζω να ήθελε κάποιον να πασχίζει με τον (δήθεν) ανώτερό του λόγο να του κόψει τα φτερά. Να τον προσγειώσει, ναι. Αλλά όχι να τον απογοητεύσει. 

    O Ralph Waldo Emerson είπε κάποτε "Every artist was first an amateur".

    Ο κ.Θεοφάνους, καλύτερα να κατέβει από τον θρόνο που έχει βάλει τον εαυτό του.

    Όσο συνεχίζει έτσι αποκαλώ τις δημιουργίες του "μπούρδες", κι ας μου αρέσουν αρκετές από αυτές.

    {#emotions_dlg.whistling}


    Darkan
    07.01.2009, 21:13

    σιγα τον ειδικο...σιγα τα τραγουδια...ισως καποια αρεσουν σε καποιους αλλα δν ειναι κατι ιδιαιτερο...επικρατει αναμεσα σε σκουπιδια και ψωνια...εγιναν ολοι ειδικοι...ας κατεβει απο τα ψιλα που κακως βρισκεται...γενικα το show εχει εναν μονο τραγουδιστι...ολοι οι αλλοι απλα ψωνια...σοβαρευτιτε!!!!!