ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.833 μέλη

    Υπαρχει Κινδυνος?

    papardelas
    19.10.2008, 22:19

     

    Λοιπον,ειχα ξαναρωτησει πιο γενικα αλλα δεν μου δοθηκε απαντηση και ελπιζω τωρα να μου δοθει.. Ειμαι 15 χρονων και θελω να πιστευω πως τραγουδαω μεταλ...δεν μιλαω για brutal φωνητικα..μιλαω για καθαρα φωνητικα,συνηθως ψιλα και πολυ φαλσετο..Υπαρχει κινδυνος να χαλασει η φωνη μου?? Οταν τραγουδαω ποτε μου δεν ποναει ο λαιμος,η φωνη μου δεν κρακαρει οπως ακουω σε αλλα παιδια και ειναι ηδη αρκετα μπασα...Δεν καπνιζω ουτε πινω και αθλουμαι παρα πολυ.....Εαν ναι υπαρχει κινδυνος τι θα πρεπει να προσεξω??Σας ευχαριστω και ελπιζω σε απαντηση...


    BAGRATION
    20.10.2008, 00:25

    Οχι δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα. Αρκεί να μην τραγουδάς κάθε μέρα, να μη πολυζορίζεσαι στα δύσκολα σημεία και να μην τραγουδάς πολύ ώρα. Δηλαδή να λές πέντε-έξι τραγούδια και μετά να σταματάς. Και να κάνεις λίγο ζέσταμα πρίν (π.χ. με ένα πολύ εύκολο τραγουδι, η με ασκήσεις ζεστάματος)

    Αμα ακούσεις φωνή σου "κουρασμένη" κάποια μέρα να σταματάς για τρείς μέρες για να ξεκουράζεται.

    Δεν είναι και εύκολο πάντως να σου δίνονται απαντήσεις στο φόρουμ γιατί το είδος με το οποίο ασχολείσαι έχει φοβερά δύσκολα φωνητικά. Επιπλέον δεν είναι και καθόλου διαδεδομένο στους Ελληνες αυτό το στύλ......

     


    freddieKrueger
    20.10.2008, 15:21

    Παράθεση:

    Το μέλος papardelas στις 19-10-2008 στις 22:19 έγραψε...

     

    Λοιπον,ειχα ξαναρωτησει πιο γενικα αλλα δεν μου δοθηκε απαντηση και ελπιζω τωρα να μου δοθει.. Ειμαι 15 χρονων και θελω να πιστευω πως τραγουδαω μεταλ...δεν μιλαω για brutal φωνητικα..μιλαω για καθαρα φωνητικα,συνηθως ψιλα και πολυ φαλσετο..Υπαρχει κινδυνος να χαλασει η φωνη μου?? Οταν τραγουδαω ποτε μου δεν ποναει ο λαιμος,η φωνη μου δεν κρακαρει οπως ακουω σε αλλα παιδια και ειναι ηδη αρκετα μπασα...Δεν καπνιζω ουτε πινω και αθλουμαι παρα πολυ.....Εαν ναι υπαρχει κινδυνος τι θα πρεπει να προσεξω??Σας ευχαριστω και ελπιζω σε απαντηση...



    Ειχες ξαναρωτησει φιλαρακο μου και εγω τουλαχιστον σου ειχα δωσει πολυ σαφη(σαφεστερη δε γινοταν)απαντηση...

    Ξαναδιαβασε προσεκτικα το ποστ στο οποιο σου απαντουσα

    Σου απαντω αυτη τη φορα εντελω λακωνικα και συγκεκριμμενα:1)Ναι,θα βλαψεις τη φωνη σου,δεν το συζητω...και μαλιστα ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ...το οτι δεν πονας η δεν 'κρακαρει' που λες κι εσυ η φωνη σου δεν εχει σημασια,γιατι δεν μπορουμε ουτε να σε ακουσουμε για να κρινουμε,αλλα ακομη κι αν αυτο που εφτανε στα αυτια μας ηταν 'ωραιο' ηχηχτικα δε σημαινει οτι θα ηταν και το σωστο απο τεχνικης αποψεως,αρα και ωφελιμο η μη βλαβερο...

    2)Θα σου ελεγα ο,τι κανεις να το κανεις παρουσια δασκαλου και ΟΧΙ μονος σου...αν σε ενδιαφερει το συκεκριμμενο ειδος τραγουδιου ειναι σεβαστο,αλλα αν δεν μπορεις να τραγουδησεις με κανονικη φωνη και απλα τραγουδια,τοτε ειναι ακομη πολυ νωρις,ΞΕΧΝΑ ΤΟ...

    3)Το οτι εχεις αρκετα μπασσα φωνη δε σημαινει οτι εχει παρει η τελευταια την οριστικη τη μορφη ντε και καλα...και παλι αυτο δεν θα το κρινουμε εμεις μεσα απο ενα φορουμ εστω και μουσικο...αλλα ενας εξειδικευμενος δασκαλος φωνητικης...η ενας φωνιατρος...

    4)Σε βλεπω αρκετα βιαστικο και ανυπομονο για να τραγουδησεις αυτα που γουσταρει η ψυχουλα σου...και σε καταλαβαινω ρε φιλαρακο μου...αλλα αν θες να εχεις καλα αποτελεσματα,ΜΟΝΟ με δασκαλο και ΜΟΝΟ με ΠΟΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ...

    Γενικα τα φαλσετο ΔΕΝ ειναι αποδεκτος,αλλα ουτε και ομορφος τροπος για να ξεκινησεις τραγουδι...επισης ειναι πολυ πολυ βλαβερος...η χρηση του επιτρεπεται να γινεται ΜΟΝΟ απο φθασμενους σε τεχνικη τραγουδιστες...

    Αυτο
    https://www.youtube.com/watch?v=fN6mB_XV2Lc&feature=relatedLink

    >   για την  ωρα απλα ΞΕΧΝΑ ΤΟ...

    Αυτα τα λιγα...


    papardelas
    20.10.2008, 15:22

    σε ευχαριστω....και γω απο μονος μου οταν βλεπω οτι κουραζομαι κτλπ δεν τραγουδας για λιγο καιρο...εχεις δικιο για το θεμα αυτης τησ μουσικης...ειναι διαδεδομενη σαν μουσικη αλλα οχι τοσο φωνητικα...οι περισσοτεροι ασχολουνται με καφριλες κτλπ..


    papardelas
    20.10.2008, 15:24

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 20-10-2008 στις 15:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος papardelas στις 19-10-2008 στις 22:19 έγραψε...

     

    Λοιπον,ειχα ξαναρωτησει πιο γενικα αλλα δεν μου δοθηκε απαντηση και ελπιζω τωρα να μου δοθει.. Ειμαι 15 χρονων και θελω να πιστευω πως τραγουδαω μεταλ...δεν μιλαω για brutal φωνητικα..μιλαω για καθαρα φωνητικα,συνηθως ψιλα και πολυ φαλσετο..Υπαρχει κινδυνος να χαλασει η φωνη μου?? Οταν τραγουδαω ποτε μου δεν ποναει ο λαιμος,η φωνη μου δεν κρακαρει οπως ακουω σε αλλα παιδια και ειναι ηδη αρκετα μπασα...Δεν καπνιζω ουτε πινω και αθλουμαι παρα πολυ.....Εαν ναι υπαρχει κινδυνος τι θα πρεπει να προσεξω??Σας ευχαριστω και ελπιζω σε απαντηση...



    Ειχες ξαναρωτησει φιλαρακο μου και εγω τουλαχιστον σου ειχα δωσει πολυ σαφη(σαφεστερη δε γινοταν)απαντηση...

    Ξαναδιαβασε προσεκτικα το ποστ στο οποιο σου απαντουσα

    Σου απαντω αυτη τη φορα εντελω λακωνικα και συγκεκριμμενα:1)Ναι,θα βλαψεις τη φωνη σου,δεν το συζητω...και μαλιστα ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ...το οτι δεν πονας η δεν 'κρακαρει' που λες κι εσυ η φωνη σου δεν εχει σημασια,γιατι δεν μπορουμε ουτε να σε ακουσουμε για να κρινουμε,αλλα ακομη κι αν αυτο που εφτανε στα αυτια μας ηταν 'ωραιο' ηχηχτικα δε σημαινει οτι θα ηταν και το σωστο απο τεχνικης αποψεως,αρα και ωφελιμο η μη βλαβερο...

    2)Θα σου ελεγα ο,τι κανεις να το κανεις παρουσια δασκαλου και ΟΧΙ μονος σου...αν σε ενδιαφερει το συκεκριμμενο ειδος τραγουδιου ειναι σεβαστο,αλλα αν δεν μπορεις να τραγουδησεις με κανονικη φωνη και απλα τραγουδια,τοτε ειναι ακομη πολυ νωρις,ΞΕΧΝΑ ΤΟ...

    3)Το οτι εχεις αρκετα μπασσα φωνη δε σημαινει οτι εχει παρει η τελευταια την οριστικη τη μορφη ντε και καλα...και παλι αυτο δεν θα το κρινουμε εμεις μεσα απο ενα φορουμ εστω και μουσικο...αλλα ενας εξειδικευμενος δασκαλος φωνητικης...η ενας φωνιατρος...

    4)Σε βλεπω αρκετα βιαστικο και ανυπομονο για να τραγουδησεις αυτα που γουσταρει η ψυχουλα σου...και σε καταλαβαινω ρε φιλαρακο μου...αλλα αν θες να εχεις καλα αποτελεσματα,ΜΟΝΟ με δασκαλο και ΜΟΝΟ με ΠΟΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ...

    Γενικα τα φαλσετο ΔΕΝ ειναι αποδεκτος,αλλα ουτε και ομορφος τροπος για να ξεκινησεις τραγουδι...επισης ειναι πολυ πολυ βλαβερος...η χρηση του επιτρεπεται να γινεται ΜΟΝΟ απο φθασμενους σε τεχνικη τραγουδιστες...

    Αυτο
    https://www.youtube.com/watch?v=fN6mB_XV2Lc&feature=relatedLink> για την  ωρα απλα ΞΕΧΝΑ ΤΟ...

    Αυτα τα λιγα...



    με καταλαβες αποτι φαινεται....σε ευχαριστω


    papardelas
    20.10.2008, 15:29

    Παράθεση:

    Το μέλος papardelas στις 20-10-2008 στις 15:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 20-10-2008 στις 15:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος papardelas στις 19-10-2008 στις 22:19 έγραψε...

     

    Λοιπον,ειχα ξαναρωτησει πιο γενικα αλλα δεν μου δοθηκε απαντηση και ελπιζω τωρα να μου δοθει.. Ειμαι 15 χρονων και θελω να πιστευω πως τραγουδαω μεταλ...δεν μιλαω για brutal φωνητικα..μιλαω για καθαρα φωνητικα,συνηθως ψιλα και πολυ φαλσετο..Υπαρχει κινδυνος να χαλασει η φωνη μου?? Οταν τραγουδαω ποτε μου δεν ποναει ο λαιμος,η φωνη μου δεν κρακαρει οπως ακουω σε αλλα παιδια και ειναι ηδη αρκετα μπασα...Δεν καπνιζω ουτε πινω και αθλουμαι παρα πολυ.....Εαν ναι υπαρχει κινδυνος τι θα πρεπει να προσεξω??Σας ευχαριστω και ελπιζω σε απαντηση...



    Ειχες ξαναρωτησει φιλαρακο μου και εγω τουλαχιστον σου ειχα δωσει πολυ σαφη(σαφεστερη δε γινοταν)απαντηση...

    Ξαναδιαβασε προσεκτικα το ποστ στο οποιο σου απαντουσα

    Σου απαντω αυτη τη φορα εντελω λακωνικα και συγκεκριμμενα:1)Ναι,θα βλαψεις τη φωνη σου,δεν το συζητω...και μαλιστα ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ...το οτι δεν πονας η δεν 'κρακαρει' που λες κι εσυ η φωνη σου δεν εχει σημασια,γιατι δεν μπορουμε ουτε να σε ακουσουμε για να κρινουμε,αλλα ακομη κι αν αυτο που εφτανε στα αυτια μας ηταν 'ωραιο' ηχηχτικα δε σημαινει οτι θα ηταν και το σωστο απο τεχνικης αποψεως,αρα και ωφελιμο η μη βλαβερο...

    2)Θα σου ελεγα ο,τι κανεις να το κανεις παρουσια δασκαλου και ΟΧΙ μονος σου...αν σε ενδιαφερει το συκεκριμμενο ειδος τραγουδιου ειναι σεβαστο,αλλα αν δεν μπορεις να τραγουδησεις με κανονικη φωνη και απλα τραγουδια,τοτε ειναι ακομη πολυ νωρις,ΞΕΧΝΑ ΤΟ...

    3)Το οτι εχεις αρκετα μπασσα φωνη δε σημαινει οτι εχει παρει η τελευταια την οριστικη τη μορφη ντε και καλα...και παλι αυτο δεν θα το κρινουμε εμεις μεσα απο ενα φορουμ εστω και μουσικο...αλλα ενας εξειδικευμενος δασκαλος φωνητικης...η ενας φωνιατρος...

    4)Σε βλεπω αρκετα βιαστικο και ανυπομονο για να τραγουδησεις αυτα που γουσταρει η ψυχουλα σου...και σε καταλαβαινω ρε φιλαρακο μου...αλλα αν θες να εχεις καλα αποτελεσματα,ΜΟΝΟ με δασκαλο και ΜΟΝΟ με ΠΟΛΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ...

    Γενικα τα φαλσετο ΔΕΝ ειναι αποδεκτος,αλλα ουτε και ομορφος τροπος για να ξεκινησεις τραγουδι...επισης ειναι πολυ πολυ βλαβερος...η χρηση του επιτρεπεται να γινεται ΜΟΝΟ απο φθασμενους σε τεχνικη τραγουδιστες...

    Αυτο
    https://www.youtube.com/watch?v=fN6mB_XV2Lc&feature=relatedLink> για την  ωρα απλα ΞΕΧΝΑ ΤΟ...

    Αυτα τα λιγα...



    με καταλαβες αποτι φαινεται....σε ευχαριστω



    το θεμα ειναι οτι δεν ειναι και ευκολο να βρω δασκαλο γιαυτο το ειδος....εγω εχω ολη την καλη διαθεση αποτι καταλαβες αλλα αν ειναι να παρω καποιον που πολυ απλα δν θα ξερει το ειδος αυτο και να μου χαλασει αυτος  τη φωνη τοτε καλυτερα να την χαλασω μονος μ....


    VOICETEACHER
    21.10.2008, 16:17

    Καταρχαs η φωνη σου ,ακομα δεν εχει στανταριστει,στα κοριτσια μετα τα 16 και σταγορια 18,λογω ορμονικων αλλαγων ,που επηρεαζουν πολυ την φωνη.Οποταν,οτι κανειs ,εκτοs απο το να τραγουδαs 4-5 τραγουδια ,χωριs να ζοριζεσαι ,ειναι κακο.{#emotions_dlg.rockon}


    papardelas
    21.10.2008, 18:14

    μα ρε παιδια δεν ειπα οτι τραγουδας πολυ..δεν τραγουδαω ουτε 5-6 τραγουδια την ημερα...


    JohnieAnto
    27.10.2008, 16:00

    φιλε papardela το είδος που θες να τραγουδίσεις είναι απο τα δύσκολα, εγώ σου προτείνω να μην το σταματίσεις ελαχιστοποίησε λίγο τα φαλτσςέτα και προσπάθησε να παίζεις σε καλές μικροφωνικές ωστε να χρειάζεται να κάνεις μόνο τα απαραίτητα τώρα που είσαι ςστην αρχή... η φωνητική στη μουσική της βάση είναι η ίδια παντού δεν πρόκειται να καταστρέψεις την φωνή σου αρκεί βέβαια να τραγουδάς με τεχνική καλές αναπνοές και καλο ζέσταμα,  φυσικά να κάνεις ένα πράγμα κάθε φορά  ένα βήμα εννοώ, μη προσπαθήσεις με την μια να πιάσεις kiske ή dickinson όπως επίσης απέφυγε  φωνητικά όπως αυτά των CARCAS γιατι εκεί σίγουρα θα καταστρέψεις τισ φωνητικές σου χορδες.

    πες τα κομματια που γουστάρεις με το δικό σου ύφος και στίλ κάνε τα δικά σου και εκεί θα κάνεις τη διαφορά απλά.... εμπνευση θέλει. Σε ότι αφορά το τεχνικό μέρος ενας δασκαλος θα σε οδηγήσει στον σωστό τρόπο να πατάς καλά και στο πως θα βγάζεις όλα τα διαστήματα και τις τονικές σωστα.

    η σωστή τεχνική και η μελέτη είναι το παν στο χώρο μας....


    papardelas
    27.10.2008, 18:06

    σε ευχαριστω....τελευτεα και γω πρωσοπικα εχω βελτιωσει το θεμα της αναπνοης και τραγουδαω πραγματα που βλεπω οτι δεν με ενοχλουν μετα......τετοια φωνητικα που ανεφερες μακρια απο μας..αυτα δεν θελουν ταλεντο..καφριλες ειναι..... σε ευχαριστω και παλι...