ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.832 μέλη
    jerry007
    20.10.2008, 23:30

    Καλώς σας βρήκα,πρώτο πόστ θα μπώ στο ψητό Smile.

     

    Είμαστε μια παρέα και έχουμε ενα συγκρωτηματάκι,αποτελείται απο:

    2 ηλ.κιθάρες,ηλ.μπάσο,ντράμς και φωνή(2 microphones)

    Κάνουμε συχνά ηχογραφήσεις στο studio στα Χανιά αλλα κάθε φορά πληρώνουμε για 3 ώρες πχ 100Ε.

     

    Επηρεαστίκαμε  απο άλλα συγκωτήματα και σκεφτόμαστε να κάνουμε ενα studio στο σπίτι.Όχι τίποτα το εξωπραγματικό απλα να πέρνουμε αξιοπρεπή ήχο.

     

    Μπορείτε να μου πείτε τι θα χρειαστούμε?

    Μου πρότειναν αυτα:

    YAMAHA MW-12 CX USB Κονσόλα μίξης 12 εισόδων

    cubcase Studio 4

    TC Electronic KONNEKT-DESKTOP-6Firewire Interface

     

    Δεν είμαι σίγουρος τι είναι το τρίτο....Νομίζω επαγγελματική κάρτα ήχου....

    Έχουμε εναν ισχυρό υπολογιστή να τα συνδέσουμε αλλαλόγω των Vista μου είναι δύσκολο να βρώ κάρτα ήχου που να έχει συμβατότητα....

    Τι μου προτείνετε/θα χρειαστούμε?


     


    noizreduction
    21.10.2008, 00:50

    Για αρχη μια αναφορα στον προυπολογισμο σας, στις απαιτησεις σας ( δηλαδη το θελετε μονο για ηχογραφηση, αλλα να ηχογραφειτε συγχρονως ολοι μαζι; ) και στο ποσο καλους γειτονες εχετε :D


    jerry007
    21.10.2008, 12:36
    Θέλουμε να κάνουμε κανονική ηχογράφηση,μπορούμε να διαθέσουμε μέχρι 600Ε και εδώ στην επαρχία δεν έχουμε πρόβλημα:)
    noizreduction
    21.10.2008, 12:57

    Ωραια..

    Χμ, καποιες επιπλεον ερωτησεις:

    1) Οταν λετε κανονικη ηχογραφηση, εννοειτε ολοι μαζι ή ενα ενα οργανο ξεχωριστα;

    2) Τι εχετε ηδη απο εξοπλισμο; Ακομα και το PC θεωρειται μερος του εξοπλισμου.


    jerry007
    21.10.2008, 13:20

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 21-10-2008 στις 12:57 έγραψε...

    Ωραια..

    Χμ, καποιες επιπλεον ερωτησεις:

    1) Οταν λετε κανονικη ηχογραφηση, εννοειτε ολοι μαζι ή ενα ενα οργανο ξεχωριστα;

    2) Τι εχετε ηδη απο εξοπλισμο; Ακομα και το PC θεωρειται μερος του εξοπλισμου.



    Έχουμε ενα γομαροpc(το δικό μου)και πολύ καλά ακουστικά

    όλα τα όργανα κάθε φορά


    noizreduction
    21.10.2008, 13:50

    Δεν εχετε ουτε μικροφωνα; Ουτε καλωδια; Ουτε καποιο βασικο εξοπλισμο για ηχο; Ουτε μικροφωνα για drums?

     

    Πολυ φοβαμαι πως με 600Ε θα πρεπει να ξεχασετε αυτο που λεμε "καλη ηχογραφηση" και σιγουρα αυτο που θα βγαζατε σε ενα στουντιο ( ολοι μαζι συγχρονως ).

    Ο υπολογιστης πρεπει να εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα, ωστε να μπορεσει να "σηκωσει" μια ηχογραφηση πολλων καναλιων συγχρονως.


    jerry007
    21.10.2008, 13:55

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 21-10-2008 στις 13:50 έγραψε...

    Δεν εχετε ουτε μικροφωνα; Ουτε καλωδια; Ουτε καποιο βασικο εξοπλισμο για ηχο; Ουτε μικροφωνα για drums?

     

    Πολυ φοβαμαι πως με 600Ε θα πρεπει να ξεχασετε αυτο που λεμε "καλη ηχογραφηση" και σιγουρα αυτο που θα βγαζατε σε ενα στουντιο ( ολοι μαζι συγχρονως ).

    Ο υπολογιστης πρεπει να εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα, ωστε να μπορεσει να "σηκωσει" μια ηχογραφηση πολλων καναλιων συγχρονως.



     

    Λοιπόν:

    Έχουμε 2 μικρόφωνα,καλλώδια,οταν λες βασικό εξοπλισμό?

     

    Specs του υπολογιστή

    Intel Core 2 Duo 8400@4GHz OC

    Corsair XMS2 DHX 4-4-4-12 910MHz oc 4GB

    Gainward 8800GT @670/1970

    Seagate 500GB 7.200,11rpm EDITionx2 in raid0

    Asus Maximus Formula...

    Πίστεψε με ο υπολογιστής δεν είναι πρόβλημα {#emotions_dlg.biggrin}


    noizreduction
    21.10.2008, 14:10

     

    Πιστεψε με, οταν λεμε πολυκαναλη ηχογραφηση συγχρονως 8+ καναλιων, πολλα μηχανηματα "γονατιζουν". Τελοσπαντων, το προβλημα σου δεν ειναι αμεσα ο υπολογιστης, εφοσον εχεις ακομα πιο σπουδαια θεματα να λυσεις.

    Για να ηχογραφησεις drums, θελεις ορισμενα μικροφωνα, αλλιως δεν γινεται να περαστουν. Εαν υποθεσουμε πως κινεισαι με το minimum σετ, χρειαζεσαι ενα δυναμικο για το ταμπουρο, 2 overheads κι ενα μποτας.  Δηλαδη 4 καναλια απο εδω ( XLR ολα )

    2 φωνες; Αρα αλλα 2 καναλια...XLR

    2 κιθαρες; Αλλα 2 καναλια ( καρφια )

    1 μπασο..Αλλο ενα καναλι ( καρφι ).

     

    Συνολικα θελεις μια καρτα που να σου παρεχει 6 XLR και 3 καρφια το ελαχιστο...

    Πολυ φοβαμαι πως τα 600Ε δεν κανουν καν για καρτα...

     

    Αυτο που σου προτειναν οι φιλοι σου ειναι μια καλη λυση, στην οποια ομως δεν θα μπορεις να κανεις πολλα πανω στον ηχο, διοτι θα ηχογραφεις στερεοφωνικα. Δηλαδη θα πρεπει να μιξαρεις ολα τα οργανα πανω στην κονσολα και αυτη τη μιξη θα την ηχογραφεις στον υπολογιστη.

    Μετα δεν θα μπορεις να πειραξεις ενα ενα οργανο στη μιξη.

     

    Ειναι λιγα χρηματα τα 600Ε με λιγα λογια...

     


    billy2002gr
    21.10.2008, 14:37

    Γιατι ρε παιδια δεν πατε σε ενα studio ηχογραφησης να ηχογραφησετε ???

    Δεν μπορω να καταλαβω αυτη τη νοοτροπεια ... να γινουμε ολοι ντε και καλα ηχοληπτες.

    Στο κατω κατω οι επαγγελματιες τεχνικοι τι θα κανουν ... κλεφτες θα γινουν ???

    Παιξτε καλη μουσικη (υπαρχουν απειρα ταλεντα στην Ελλαδα που δεν τα γνωριζουμε) και αφηστε τις ηχογραφησεις.Ειναι ακριβο σπορ (αν θες να το κανεις καλα).

    Φιλικα

    Β.Β


    djmetronomos
    21.10.2008, 14:42

    Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την κουβέντα σας, έχει δίκιο ως προς τον τεχνικό εξοπλισμό ο noizreduction, δεν είναι τόσο απλά (και οικονομικά) τα πράγματα. Ομολογώ πως δεν μπορώ να προσφέρω γνώσεις πάνω σε ψηφιακή ηχογράφηση, έχω ένα laptop που δε θέλω να το υπερφορτώσω με βαριά προγράμματα, οπότε έχω μείνει στην εποχή του τετρακάναλου (ένα Fostex με κασέτα). Και μ' αυτό όμως είχα κάνει κάτι ωραία ντέμο. Το θέμα είναι ότι όντως τα ντραμς χρειάζονται πολλά μικρόφωνα, άλλα για τα πιατίνια, άλλα για την κάσα, άλλα για το ταμπούρο, και μετά χρειάζονται και κάποιες γνώσεις για τη σωστή τοποθέτηση/κούρντισμα ντραμς/ηχομόνωση... Αυτό που θα έκανα εγώ, θα έψαχνα για κάποιο στούντιο με καλό και συνεργάσιμο ηχολήπτη και θα ηχογραφούσα τη ρυθμική βάση των τραγουδιών (ντραμς, μπάσο, ρυθμική κιθάρα) αφού όμως έχουν προηγηθεί άπειρες πρόβες. Στο στούντιο, ο τραγουδιστής μπορεί να τραγουδάει πίσω από το τζάμι, φωνή-πιλότο για να σας καθοδηγεί. Μετά, με την ησυχία μου, θα έγραφα σόλο-κιθάρα, φωνές, κλπ στο σπίτι. Βέβαια, είναι προτιμότερο να γίνει όλη η παραγωγή στο στούντιο. Είναι μια καλή επένδυση διότι εκτός από το ντέμο θα φύγετε και με κάποιες βασικές γνώσεις πάνω σε ζητήματα ηχοληψίας...


    Darien
    21.10.2008, 15:55

    Όταν εννούν τα παιδιά "επαγγελματική ηχογράφηση", δεν νομίζω να εννοούν ότι το πάνε για δίσκο. Απλά να βγει ένας αξιοπρεπής και καλός ήχος. Όταν συμμετείχα στην ηχογράφηση κάποιων φίλων μου, χρησιμοποιούσαν μόνο ένα μικρόφωνο για τα τύμπανα.


    noizreduction
    21.10.2008, 17:35

    Συγνωμη, αλλα προσωπικα εχω ενα minimum standard για το τι ειναι μια μετρια και τι μια καλη ηχογραφηση.

    Δεν νομιζω πως εαν γλυτωσουν 600Ε απο ενα στουντιο, θα πετυχουν καλυτερη ηχογραφηση σπιτι τους. Παντα πρεπει να κοιταμε τι κερδιζουμε απο τις επιλογες μας στο θεμα ηχου..Και βεβαια τι χανουμε αντιστοιχα!


    jerry007
    21.10.2008, 19:10

    Απλά εδώ στα Χανιά δεν είναι κανένα ιδιαίτερο στούντιο ούτε θέλουμε να γίνουμε ηχολήπτες,κάνουμε περίπου 4 πρόβες τον μήνα που ξεπερνάνε 15άωρο και κάποιοι φίλοι μας έκαναν κάτι σαν στούντιο οι οποίοι μας τα πρότειναν αυτα.Εμείς απλα να κάνουμε τη δουλειά μας θέλουμε με αξιοπρεπή ήχο,εκτός απο τον μικρόφωνο για drums που μπορούμε να αγοράσουμε με τα υπόλοιπα που έδωσαν κάνουμε την δουλειά μας?


    djmetronomos
    21.10.2008, 19:58

    Απ' ότι κατάλαβα, είστε μπάντα που γουστάρει να παίζει... Να προτείνω κάτι? Γιατί δεν οργανώνετε ένα λάιβ σε κάποιο κλαμπ και να το ηχογραφήσετε? Θα έχετε μιλήσει από πριν με τον ηχολήπτη, θα του δώσετε και κάτι παραπάνω, θα φωνάξετε τα φιλαράκια σας, και θα δώσετε την καλύτερη παράσταση της ζωής σας! Ξέρετε πόσες συναυλίες έχουν βγει σε άλμπουμ? Ουκ ολίγες. Και προτού μου πείτε "Α, καλά, έχει δεις τα μηχανήματα των Kaiser Chiefs?", εγώ θα σας υπενθυμίσω φανταστικά δισκάκια από τα σίξτις, όπου οι μουσικοί έπαιζαν και δεν άκουγαν τι έπαιζαν, και συχνά δεν είχαν monitors...


    tasssos
    19.11.2008, 22:04

    Ρε παίδια βοήθεια.

    Έχουμε ένα συγκρότημα που αποτελείται από 2 κιθάρες 1μπάσο ντράμς και φωνητικά.

    θέλουμε να κάνουμαι ένα δικό μας στούντιο για να μπορούμε να ηχογραφούμε μονοι μας.Μπορεί κάποιος να μου πει τι εξοπλισμό χρειάζομαι ακριβώς???Δεν ζητάω μοντέλα απλά τι είδους μηχανήματα ώστε να δώ τι μου λείπει για να το αγοράσουμαι(έχουμε δυνατό υπολογιστή,καλο ηχοσύστημα,κονσόλα θα αγοράσουμε(θα σας πω πια μετά),μικροφωνα θα πάρω πακέτο για την ντράμς και ξεχωριστά για μένα.)Τί άλλο??????


    noizreduction
    19.11.2008, 23:56

    Φιλε Τασο, καταρχας πρεπει να αναφερεις εαν εχετε δικο σας χωρο. Και βεβαια πρεπει να μας δωσεις εναν προυπολογισμο που θα διαθεσεις.

     

    Για αρχη θα σου πω πως προσωπικα δεν καταλαβα το ηχοσυστημα σε τι θα βοηθησει τις ηχογραφησεις σας.. Επισης, θα ηθελα να μαθω τι ακριβως εχετε κατα νου..Διοτι πολλοι εχουν την εντυπωση πως με μερικα "χιλιαρικα" ( δεν λεω για εσας, προς Θεου ) θα μπορεσουν να πετυχουν τον ηχο ενος studio. Smile


    tasssos
    20.11.2008, 14:07

    Δεν σκοπευουμε ενα ηχο στουντιο αλλα θελουμε ενα επαρκες αποτελεσμα(καλο ηχο χωρις μικροφονισμους και τετοια).Ωστοσο θα παμε να παιξουμαι σε μαγαζια κε θα τα βγαλουμαι τα λεφτα αλλα δεν πιστευω να δοσουμαι παραπανο απο καμια 450 αρα μονο για κονσολα και μου ειπαν πως ειναι πολυ καλη και αρκετη η firewire στο thomann.com για πες μου και εσυ την γνωμη σου....


    noizreduction
    20.11.2008, 14:26

    Αν και με τον τροπο που απαντησες δεν καταλαβα και παρα πολλα, θα προσπαθησω να κρατησω τα 450Ε και το γεγονος πως ο υπολογιστης υποστηριζει firewire.

    Περα απο αυτο, θα ηθελα να μαθω εαν στα 450Ε υπολογιζεις το set μικροφωνων για τα drums και το μικροφωνο φωνης.

    Επισης θα ηθελα να ξερω ποσα καναλια υπολογιζεις για τα drums, διοτι η αγορα μιας κονσολας πρεπει να γινεται με συγκεκριμενο σχεδιασμο του ποσα καναλια χρειαζεται ολοκληρη η μπαντα. Απο αυτα ποσα θα ειναι για μικροφωνα ( δηλαδη XLR βυσματα ) και ποσα για οργανα με καρφι ( μπασο, κιθαρες, πληκτρα, κλπ ).

    Τελος πρεπει να ξερεις πως κατα τη διαρκεια της ηχογραφησης θα ηταν προτιμοτερο να εχετε ολοι ακουστικα κι οχι αναπαραγωγη ηχου απο καποια ηχεια ή monitors, ωστε να πετυχετε το αποτελεσμα που θελετε χωρις μικροφωνισμους. Ακομα, πρεπει να υπολογισετε και πολλα μικροεξοδα τα οποια υπαρχουν οταν ξεκιναει κανεις ενα τετοιο project ( βασεις, καλωδια και λοιπος εξοπλισμος ).

     


    -----------------
    F.M.P. DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 20-11-2008 14:28 ]


    tasssos
    20.11.2008, 17:55

    Λοιπον καταρχην 450 ευρω μονο η κονσολα τιποτα αλλο μονο κονσολα.2ον αν ενοεις οπτικη ινα ναι υποστηριζει αλλα ετσι και αλλιως η κονσολα που σου λεω πως μου προτειναν εχει κε usb και επισης και το cubase  απο μονη της...εχει 16 καναλια και μπορις να την βρεις εδω...3ον θελουμαι δυο μικροφονα +6 περιπου μικροφονα για ντραμς + 3 καρφια για δυο κιθαρες και μπασο...

     

    http://www.thomann.de/gr/alesis_multimix_16_firewire.htm?sid=c348df639bf3f76c119bc32bcc321280


    noizreduction
    20.11.2008, 19:29

    Η κονσολα που σου προτειναν εχει firewire πρωτοκολλο συνδεσης κι οχι USB, ουτε οπτικη ινα. Και ομολογω πως για αλλη μια φορα δεν καταλαβα την απαντηση. {#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    Συνολικα θελετε 8 καναλια τα οποια να υποστηριζουν XLR και 3 καναλια για εισοδο instrument καρφι. Η κονσολα που σου προτειναν τα εχει ολα αυτα. Αυτο που φοβαμαι ειναι πως εαν προσπαθησεις να κανεις συγχρονη πολυκαναλη ηχογραφηση 11 καναλιων θα βρεθεις προ εκπληξεων ως προς την αποδοση του PC.

    Τελοσπαντων, επειδη αυτο ρωτησες και το βρισκω δυσκολο να μπορεσουμε να συννενοηθουμε με αυτου του ειδους τα ελληνικα ( το λεω με ολη τη καλη διαθεση ), η κονσολα αυτη κανει τη δουλεια που θες. Στην πορεια θα ανακαλυψετε και μονοι σας εαν οι επιλογες σας ηταν οι σωστες.

    Καλες ηχογραφησεις