ελληνική μουσική
    559 online   ·  210.848 μέλη
    tasssos
    20.11.2008, 20:01

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 20-11-2008 στις 19:29 έγραψε...

    Η κονσολα που σου προτειναν εχει firewire πρωτοκολλο συνδεσης κι οχι USB, ουτε οπτικη ινα. Και ομολογω πως για αλλη μια φορα δεν καταλαβα την απαντηση. {#emotions_dlg.helpsmilie}

     

    Συνολικα θελετε 8 καναλια τα οποια να υποστηριζουν XLR και 3 καναλια για εισοδο instrument καρφι. Η κονσολα που σου προτειναν τα εχει ολα αυτα. Αυτο που φοβαμαι ειναι πως εαν προσπαθησεις να κανεις συγχρονη πολυκαναλη ηχογραφηση 11 καναλιων θα βρεθεις προ εκπληξεων ως προς την αποδοση του PC.

    Τελοσπαντων, επειδη αυτο ρωτησες και το βρισκω δυσκολο να μπορεσουμε να συννενοηθουμε με αυτου του ειδους τα ελληνικα ( το λεω με ολη τη καλη διαθεση ), η κονσολα αυτη κανει τη δουλεια που θες. Στην πορεια θα ανακαλυψετε και μονοι σας εαν οι επιλογες σας ηταν οι σωστες.

    Καλες ηχογραφησεις



    φιλαρακι κατανοω πληρως τι μου ζητας απλα ζητουσα μονο την καταληλη κονσολα για αυτην την δουλεια.μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πως μπωρω να βρω αν το pc μου υποστιριζει firewire????ωστοσο το δευτερο μεγαλο μου και ακριβο προβλημα ειναι η ηχομονωση.........


    noizreduction
    20.11.2008, 20:20

    Εδω ειναι μια εικονα που δειχνει πως πρεπει να ειναι μια εισοδος Firewire 400 ή Firewire 800

     

    firewire

     

    Να ξερεις πως εαν βρισκεσαι σε πολυκατοικια ή κακη κατασκευη μονοκατοικιας με πολλους γειτονες, τα πραγματα οχι μονο γινονται ακριβα αλλα και παρα πολυ δυσκολα. Γι'αυτο καλο ειναι να σκεφτειτε εαν αξιζει τον κοπο να διαθεσετε ενα αρκετα μεγαλο ποσο για κατι τετοιο, παιρνοντας υποψιν και για το κατα ποσο θα εισαστε μαζι σαν μπαντα.

     

    Καποτε ρομαντικοι κι εμεις, πιστευαμε πως θα ειμαστε για παντα, αλλα κατι τυχαινε παντοτε κι ετσι μας εμενε εξοπλισμος που επρεπε να μοιραστουμε. Γι'αυτο σκεφτειτε το!


    billy2002gr
    21.11.2008, 01:00

    Βρε παιδια με το συμπαθιο δηλαδη.

    Δεν μπορω να καταλαβω οσο κι αν διαβαζω με πολη προσοχη αυτα που γραφετε περι Studio.

    Εδω καλα καλα δν ξερεις φιλε τασσσο το προτοκωλο firewire, δεν γνωριζεις τη διαφορα μεταξυ πυκνωτικου και δυναμικου μικροφωνου, δεν μπορεις να καταλαβεις το θεμα των διαφορετικων εισοδων και εξοδων επικοινωνιας μεταξυ μικτη και υπολογιστη,αναφερεις γαιδουρουπολογιστη εναν core duo,(δηλαδη πως θα ονομαζες εναν core duo quad στα 2.8Ghz).Μετα απο αυτα θες να κανεις καλη ηχογραφηση χωρις μικροφωνισμους και να την επεξεργαστης κιολας.

    Φιλικα σου λεω, οτι θα με βρεις απολητα συμφωνο με τις αποψεις του noizreduction σε οικονομοτεχνικο επιπεδο αλλα και σε ολες τις συμβουλες που σου δινει.

    Ο ηχος παλλικαρι μου ειναι οτι το πιο ωραιο υπαρχει. Δυστυχως ομως ειναι πολυ ακριβος ο κερατας...

    Ξερεις τι λενε στο χωριο μου ωρε κοπελι ;;;

    Με πορδες αυγα δεν βαφονται

    Κρατα το αυτο. Ειναι χρησιμο σε πολλες περιπτωσεις. Νερο στο κρασι σου να βαζεις σε αλλα πιο ευτελη ζητηματα, εδω οχι.

    Παιξτε μουσικη, τζαμαρετε σαν μουρλοι και αν θελετε να εχετε το αρχειο σας, βαλτε σε μια γωνια του δωματιου ενα κασσετοφωνακι και ηχογραφηστε το.

    Πιστεψτε με ..... Θα ειναι η καλλιτερη ηχογραφηση που υπηρξε ποτε.

    Και ξερετε γιατι ??? Θα ειναι ΔΙΚΗ ΣΑΣ

    Να ειστε καλα και να παιζετε καλη μουσικη..... ΕΕΕΕΕΕΕΕ και που εισαι .... οι μαντιναδες ειναι κορυφαιες

    Φιλικα

    Β.Β


    noizreduction
    21.11.2008, 11:06

    Θα συμφωνησω απολυτα.

     

    ( βεβαια, κι εμεις οταν ειμασταν 15 χρονων κατακτουσαμε ολο τον κοσμο στο μυαλο μας {#emotions_dlg.biggrin} Οποτε, καταλαβαινω τα παιδια και την ορεξη τους..Πολλες φορες ζηλευω που την εχουν ακομα, ενω εμεις βαλαμε τα μυαλα μεσα στο κεφαλι μας :D )


    billy2002gr
    21.11.2008, 19:10

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 21-11-2008 στις 11:06 έγραψε...

    Θα συμφωνησω απολυτα.

     

    ( βεβαια, κι εμεις οταν ειμασταν 15 χρονων κατακτουσαμε ολο τον κοσμο στο μυαλο μας {#emotions_dlg.biggrin} Οποτε, καταλαβαινω τα παιδια και την ορεξη τους..Πολλες φορες ζηλευω που την εχουν ακομα, ενω εμεις βαλαμε τα μυαλα μεσα στο κεφαλι μας :D )



     

    Ξερεις......................

    Κι εγω ζηλευω γαμωτο...ισως γιαυτο τους λεω αυτα που τους λεω.{#emotions_dlg.sad}

    Παντα ομως με πολυ πολυ εκτιμηση{#emotions_dlg.biggrin}


    tasssos
    22.11.2008, 11:20

    Λοιπον εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι.1ον το πι σι το ειπα γαιδουρι γιατι εχι 3,6 ghz κε 4 giga ram και μια ιδροψυξη που μπορο να το ανευασω στα 4.2ον το οτι δεν ξερω το firewire  δεν σημενει οτι ειμαι πληρως ασχετος γιατι χρησιμοποιουσα κονσολες πιο απλες τοσο καιρο ως dj σε παρτυ.3ον ειμαι 17.4ον το προβλημα ειναι οτι για 2 ωρες ηχογραφηση μαζι με την μιξη παει 70 ευρω την φορα στο στουντιο.5ον επισης ειναι για την καυλα μας.6ον δεν πειραζει που δεν ξερω διαφορα δυναμικου πυκνοτικου γιατι για αυτο ρωταω για να την  μάθω.7ον και τελευταιο ευχαριστω για τις συνβουλες αλλα δεν ειναι ωραιο να αποθαρυνης τον αλλο με τετοιο τροπο αλλο τα λεφτα και αλλο το δεν θα τα καταφερεται.ωστοσο παρακαλο πειτε μου αν ιπαρχει καποιος ανταπτορας η αν πρεπει να αγορασο καρτα επεκτασης η καποιο αλλο μηχανημα για να συνδεσω κονσολα με υπολογιστη οστοσο η κονσολα που εχω αναφερει noizreduction λεει στο σαιτ πως συνδεεται και με usb......

     

    ευχαριστω!!!


    -----------------
    hellraiser

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tasssos στις 22-11-2008 11:23 ]


    noizreduction
    22.11.2008, 11:49

    Ο billy δεν ειχε καμια προθεση να σε προσβαλλει ή να σε μειωσει. Απλως και οι 2 σκεφτομαστε πιο πρακτικα, χωρις καποιο ενθουσιασμο ( που και οι 2 ομολογησαμε πως ειχαμε στα 15-17 μας ).

     

    Περα απο αυτο:

    1) Προσωπικη αποψη ειναι να μην "πιεσεις" με overclock το PC και τις επιδοσεις του, παρολο που θα μπορουσε να αντεξει το συστημα του. Τα χαρακτηρηστικα του PC ειναι καλα μεν, ομως ο ενδοιασμος μου βρισκεται στο κατα ποσο ενα απλο PC μπορει να κανει πολυκαναλη ηχογραφηση των 11 καναλιων συγχρονως. Και μαλιστα με μια καρτα/κονσολα που ναι μεν υποστηριζει πολυκαναλη ηχογραφηση, αλλα ο πυρηνας της ειναι απλοϊκος σε σχεση με ορισμενες επαγγελματικες ( RME, MOTU, κλπ ).

    2) Δεν εχει καμια σχεση η χρηση κονσολας σαν DJing με τη χρηση της στην ηχογραφηση. Θα ανακαλυψεις πολλα πραγματα απο μονος σου στην πορεια.

    3) Ε, δεν μ'ενδιαφερει η ηλικια :D

    4) Αν αναλογιστεις πως τελικα θα χρησιμοποιησεις το 10πλασιο ποσο για να πετυχεις εναν ηχο που θα ειναι χειροτερος απο την ηχογραφηση αυτη, νομιζω πως θελει 2η σκεψη. Επισης, εαν πας στο studio χωρις να εχεις καποια δομη σε αυτο που θα ηχογραφησεις, τοτε λογικο ειναι να θελεις πολλες ωρες. Εχω δει συγκροτηματα να ηχογραφουν σε 1 εβδομαδα απο 3ωρα την ημερα ενα ολοκληρο κομματι ( συν τη μιξη ) και συγκροτηματα που θελουν μηνα για να βρουν πως ακριβως θα ηθελαν να ειναι το κομματι..ποσο μαλλον να το ηχογραφησουν.

    5) Σωστο κι αυτο..Ολοι για αυτη την "καβλα" το κανουμε.

    6) Να προτεινω παντως την αγορα αντιστοιχων βιβλιων ( μπορεις να βρεις ευκολα σε ολους τους εκδοτικους οικους που ασχολουνται με μουσικα βιβλια ) που περιγραφουν τα βασικα για τον εξοπλισμο και τις ηχογραφησεις.

    7) Κοιτα, κι εγω πιστευω πως δεν θα τα καταφερετε.Οχι τουλαχιστον οσο φανταζεστε. Υπαρχουν πολλα πραγματα που δεν εχετε υπολογισει και στην πορεια θα ανακαλυψετε πως ουτε με 2000Ε δεν κανεις ηχογραφηση σαν του στουντιο. Ποσο μαλλον πολυκαναλη ηχογραφηση και μιξη.

    Ισως μερικες φορες να ειναι καλο να μην θεωρεις αποθαρρυνση την αποψη ανθρωπων που εχουν μια αλφα παραπανω εμπειρια πανω στο θεμα. Και ισως να προσπαθησαν κι αυτοι στο παρελθον να κανουν κατι αντιστοιχο και δεν τα καταφεραν επειδη δεν υπολογισαν πολλους παραγοντες.

     

    Η κονσολα που αναφερεις συνδεεται με Firewire και οχι με USB. Μην κανεις το λαθος να παρεις τη κονσολα και στην πορεια να ανακαλυψεις πως δεν υπαρχει τροπος συνδεσης!!

    Οσον αφορα τον τροπο συνδεσης αλλων κονσολων πανω σε PC, θα σε απογοητευσω, μιας και μονο ελαχιστες εταιριες ( πχ MACKIE ) εχουν βγαλει πρωτοκολλα συνδεσης μεταξυ κονσολας και υπολογιστη..Αλλα φαντασου πως 300Ε κανει μονο ο μετατροπεας, οποτε καλο ειναι να μη το σκεφτεσαι καν.


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 22-11-2008 11:51 ]


    StavmanR
    22.11.2008, 12:20

    Η πολυκάναλη ηχογράφηση, εκτός των υπολοίπων, βάζει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα στον υπολογιστή, αυτό του σκληρού δίσκου. Έτσι, πχ. ένας κλασσικός σκληρός δίσκος 7600 RPM δουλεύοντας 7-8 κανάλια ταυτόχρονα (δηλαδή 7-8 ταυτόχρονες αποτυπώσεις), κλατάρει. Γενικά για όσους ασχολούνται με μουσική, απαιτείται η προμήθεια σκληρών με τη μέγιστη δυνατή cache και ταχύτητες πάνω από 10000 RPM. Γι' αυτόν τον λόγο θα δείτε στα δεξιά του κεντρικού πάνελ στο Cubase, δύο λεπτές ψηφιακές LED λωρίδες. Η πρώτη αφορά το ψηφιακό φορτίο της κεντρικής μονάδας CPU και το δεύτερο το υπολογισμένο φορτίο που παροχετεύεται στο σκληρό δίσκο. Για να "λυγίσω" το πρώτο μέρος χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω multiband compressor (δηλαδή περίπου 5 ξεχωριστούς κομπρέσσορες) σε 14-15 κανάλια ενός μέτριου υπολογιστή. Το δεύτερο μέρος δεν το τεστάρω, καθώς δεν πειραματίζομαι ποτέ με μηχανικά μέρη (σκληρός δίσκος). Εύκολα πέφτουν σε αστοχία.

     

    Όταν αναφερόμαστε σε υπολογιστές, το τελευταίο πράγμα με το οποίο θα ασχοληθούμε ονομάζεται επεξεργαστής. Τί να τον κάνω τον 16βλάβιδο κινητήρα της Πόρσε σε ένα αυτοκίνητο που στα 80 χλμ /ώρα γίνεται ασταθές (πχ. λόγω ελαστικών); Είναι σημαντικό να τονίσουμε επίσης ότι η καινούργια μόδα των Core Duo (διπυρηνικών) είναι σχεδόν άχρηστη σε θέματα ήχου, καθώς είναι εξειδικευμένα συστήματα επεξεργασίας Video. Με απλά λόγια, ο ένας εκ των πυρήνων χρησιμοποιείται για επεξεργασία συγκεκριμένων μόνο τομέων των προγραμμάτων video, υποβοηθώντας κατά κάποιον τρόπο την κάρτα γραφικών. Έτσι, ο ένας επιπλέον πυρήνας δεν προσθέτει ουσιαστικά τίποτα  σε ισχύ , όσον αφορά προγράμματα 2D εργασίας, από εφαρμογές του Office μέχρι προγράμματα Cubase κλπ. Πρόκειται για τεχνολογία που βασίζεται στην "δημοφιλέστερη" χρήση του υπολογιστή στις μέρες μας: παιχνίδια...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 22-11-2008 12:22 ]


    billy2002gr
    22.11.2008, 15:06

    Παράθεση:

    Το μέλος tasssos στις 22-11-2008 στις 11:20 έγραψε...

    Λοιπον εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι.1ον το πι σι το ειπα γαιδουρι γιατι εχι 3,6 ghz κε 4 giga ram και μια ιδροψυξη που μπορο να το ανευασω στα 4.2ον το οτι δεν ξερω το firewire  δεν σημενει οτι ειμαι πληρως ασχετος γιατι χρησιμοποιουσα κονσολες πιο απλες τοσο καιρο ως dj σε παρτυ.3ον ειμαι 17.4ον το προβλημα ειναι οτι για 2 ωρες ηχογραφηση μαζι με την μιξη παει 70 ευρω την φορα στο στουντιο.5ον επισης ειναι για την καυλα μας.6ον δεν πειραζει που δεν ξερω διαφορα δυναμικου πυκνοτικου γιατι για αυτο ρωταω για να την  μάθω.7ον και τελευταιο ευχαριστω για τις συνβουλες αλλα δεν ειναι ωραιο να αποθαρυνης τον αλλο με τετοιο τροπο αλλο τα λεφτα και αλλο το δεν θα τα καταφερεται.ωστοσο παρακαλο πειτε μου αν ιπαρχει καποιος ανταπτορας η αν πρεπει να αγορασο καρτα επεκτασης η καποιο αλλο μηχανημα για να συνδεσω κονσολα με υπολογιστη οστοσο η κονσολα που εχω αναφερει noizreduction λεει στο σαιτ πως συνδεεται και με usb......

     

    ευχαριστω!!!


    -----------------
    hellraiser

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tasssos στις 22-11-2008 11:23 ]



     

    Tasso μου '

    Δεν ειχα καμια απολυτως διαθεση να σε αποθαρρυνω ουτα να σε μειωσω γραφοντας σου το παραπανω topic. Ισα ισα προσαπαθησα να σε παροτρινω να κανεις αυτο που ξερεις να κανεις, οσο καλλιτερα μπορεις και να αφησεις τα υπολοιπα για τους ανθρωπους που ασχολουνται με τον τομεα του ηχου.

    Με λιγα λογια "εκαστος στο ειδος του και ο Λουμιδης στους καφεδες.

    Οσον αφορα τον υπολογιστη σου μην το βλεπεις μεμονομενα. Ειναι μαζι με ολα τα παρακατω που σου γραφω.

    Δεν σε ειπα ποτε ασχετο. Κανεις μας δεν γεννηθηκε μαθημενος. Το να ρωτας για να μαθαινεις ειναι οτι το καλλιτερο και φυσικα καθολου μεμπτο. Καθε αλλο.

    Δυστυχως στον τοπο μας επικρατει μια μονιμη κατασταση υμιμαθειας. Αυτο προσπαθω να σου εξηγησω και να αποφυγεις. Δεν γινετε να γινεις τεχνικος μεσω forum  οση διαθεση και αν εχεις ειτε εσυ ειτε ο ανθρωπος που σε βοηθαει.Υπαρχουν πραγματα για τα οποια αν δεν υπαρχει προσωπικη επαφη δεν γινετε να μεταδωθουν.

    Ειλικρινα σου ζητω συγνωμη αν παρα την θεληση μου σε εκανα να νοιωσεις ασχημα. Δεν ειχα ουτε εχω τετοι σκοπο και φυσικα ουτε λογο.

    Να εισαι καλα

    Φιλικα

    Β.Β

     


    tasssos
    22.11.2008, 15:08

    Τα κατανοω πληρως ολα οσα μου λετε,και ευχαριστω πολυ που ασχολιστε μαζι μου.Ωστοσο βρικα pci ανταπτορα για firewire με 9 ευρω.Επισης δεν εχουμαι σκοπο να κανουμαι στουντιο(κανονικο) αλλα ενα δωμα που δεν θα υπαρχει προβλημα θα μπορουμαι να κανουμαι προβα αλλα και αν γινετε μιας οσο καλυτερης ποιοτητας ηχογραφηση γινεται.Επισης πιστευω πως αν η ποιοτητα βρισκεται σε ικανοποιητικα επιπεδα (πχ αν ειναι mp3  να ειναι στα 128 bit) και ισως και σε χαμηλοτερα πως θα μπωρω να την καλυτερεψω με προγραματα οπως το cubase και το audacity.Αν θες να σου στειλω την ηχογραφηση που πετυχαμε στο studio (για να καταλαβεις γιατι μουφα προκειτε)και μετα και το ηχογραφημενο κομματι απο το στουντιο που ομως το επεξεργαστικα κε το περασα μονο απο δυο φιλτρα.

     

    και παλι ευχαριστω και συμφωνω μαζι σου noizreduction σε αυτο που λες για την εμπειρια.Αλλα παρακαλω βοηθησε με οσο μπορεις και ασε με να σε βοηθησω να καταλαβεις το προβλημα μας.και παλι ιδιως εσενα αλλα και ολους τους αλλους σας ευχαριστω και περιμενω απαντηση


    billy2002gr
    22.11.2008, 15:35

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 22-11-2008 στις 12:20 έγραψε...

    Η πολυκάναλη ηχογράφηση, εκτός των υπολοίπων, βάζει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα στον υπολογιστή, αυτό του σκληρού δίσκου. Έτσι, πχ. ένας κλασσικός σκληρός δίσκος 7600 RPM δουλεύοντας 7-8 κανάλια ταυτόχρονα (δηλαδή 7-8 ταυτόχρονες αποτυπώσεις), κλατάρει. Γενικά για όσους ασχολούνται με μουσική, απαιτείται η προμήθεια σκληρών με τη μέγιστη δυνατή cache και ταχύτητες πάνω από 10000 RPM. Γι' αυτόν τον λόγο θα δείτε στα δεξιά του κεντρικού πάνελ στο Cubase, δύο λεπτές ψηφιακές LED λωρίδες. Η πρώτη αφορά το ψηφιακό φορτίο της κεντρικής μονάδας CPU και το δεύτερο το υπολογισμένο φορτίο που παροχετεύεται στο σκληρό δίσκο. Για να "λυγίσω" το πρώτο μέρος χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω multiband compressor (δηλαδή περίπου 5 ξεχωριστούς κομπρέσσορες) σε 14-15 κανάλια ενός μέτριου υπολογιστή. Το δεύτερο μέρος δεν το τεστάρω, καθώς δεν πειραματίζομαι ποτέ με μηχανικά μέρη (σκληρός δίσκος). Εύκολα πέφτουν σε αστοχία.

     

    Όταν αναφερόμαστε σε υπολογιστές, το τελευταίο πράγμα με το οποίο θα ασχοληθούμε ονομάζεται επεξεργαστής. Τί να τον κάνω τον 16βλάβιδο κινητήρα της Πόρσε σε ένα αυτοκίνητο που στα 80 χλμ /ώρα γίνεται ασταθές (πχ. λόγω ελαστικών); Είναι σημαντικό να τονίσουμε επίσης ότι η καινούργια μόδα των Core Duo (διπυρηνικών) είναι σχεδόν άχρηστη σε θέματα ήχου, καθώς είναι εξειδικευμένα συστήματα επεξεργασίας Video. Με απλά λόγια, ο ένας εκ των πυρήνων χρησιμοποιείται για επεξεργασία συγκεκριμένων μόνο τομέων των προγραμμάτων video, υποβοηθώντας κατά κάποιον τρόπο την κάρτα γραφικών. Έτσι, ο ένας επιπλέον πυρήνας δεν προσθέτει ουσιαστικά τίποτα  σε ισχύ , όσον αφορά προγράμματα 2D εργασίας, από εφαρμογές του Office μέχρι προγράμματα Cubase κλπ. Πρόκειται για τεχνολογία που βασίζεται στην "δημοφιλέστερη" χρήση του υπολογιστή στις μέρες μας: παιχνίδια...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 22-11-2008 12:22 ]



     

    Πριν αναβαθμισω τον υπολογιστη μου ειχα εναν pentium 4στα 3.6Ghz με 2g μνημη.

    Χρησιμοποιω παντα το Nuendo διοτι εχει καλλιτερο συστημα συγχρονισμου το οποιο μου χρειαζετε.

    Οι μειξεις που κανω ειναι ανω των 24 καναλιων.

    Με τον υπολογιστη αυτον λοιπον αν εβαζα ταυτοχρονα να τρεξουν 2 compresors ανα καναλι η οποιοδοιποτε plugin με maximum τα 10 - 12, το cpu του vst performance του nuendo ανεβενε στο 70-80%, με αποτελεσμα να εχω οτι ειδους προβληματα μπορεις να φανταστεις.

    Αναβαθμισα τον υπολογιστη σε Core duo quad με 2g μνημη ( διοτι τα 4g απο λειτουργικο xp δεν αναγνωριζονται) και με εναν δισκο raptor (τον WD 740 ADFD) στις 10000rpm.

    Τωρα οχι μονο βαζω οσα plugins θελω αλλα σερνω μαζι και  μια Miroslav Philarmonic Οrchestra ενα Edirol Orchestrl και Super Quartet ενα Addictive drums συν τα Korg Legacy Collection και το cpu αντε να φτανει στο 40%. Και ακομα δεν ειμαι ευχαριστημενος. Δυστυχως ο raptor εχει buffer μονο 8MB και εδω ειναι το προβλημα. Αν ο δισκος δεν εχει ανω των 16mb buffer size η αποδωση του δεν ειναι η καλλιτερη. Αν λοιπον αυτοσ ο δισκος ειχε 16mb buffer η ενδειξη του cpu ua htan gyro sto 20-25%

    Καταληγωντας λοιπον θελω να πω οτι σε εναν υπολογιστη τα παντα παιζουν ρολο, διοτι ειναι αλληλενδετα.

     


    noizreduction
    22.11.2008, 15:41

    Tassos, μην ξεκινας με την προοπτικη του mp3. Το mp3 ειναι ενα internet format, διοτι στην ουσια συμπιεζει το αρχικο σου ηχητικο format.

    Καλο ειναι να αξιοποιησεις τις δυνατοτητες του Cubase στις πολυκαναλες ηχογραφησεις, χρησιμοποιωντας το wave format. Εξαλλου αυτα τα προγραμματα ειναι wave based, αρα δεν θα πειραζα στη θεση σου την ηχογραφηση και τη μιξη σε mp3.

    Οταν θα εχει τελειωσει ολη η διαδικασια και εχεις ενα τελικο αποτελεσμα σε wave, τοτε το μετατρεπεις σε mp3 ( και 160kbs, οχι 128Kbs ) και το ανεβαζεις στο ιντερνετ.

     

    Για οσους ενδιαφερονται να κανουν ηχογραφηση σε στουντιο, πρεπει να ξερουν πως εχουν το δικαιωμα να ζητησουν demo δουλεια του studio, ωστε να κρινετε εαν σας αρεσει το αποτελεσμα της δουλειας τους!

    Ενα studio που θα σου απαντησει "Δεν εχω demo δουλεια", ισοδυναμει με ενα ματσο ερασιτεχνες που κοροιδευουν τους πελατες τους και δεν ξερουν να ηχογραφουν ή τουλαχιστον να πλασαρουν σωστα τη δουλεια τους!

     

    Γι'αυτο παντα να αναζητατε τη demo δουλεια τους! Δεν ειναι ντροπη. Ειναι δικαιωμα σας σαν καταναλωτες και πελατες!


    tasssos
    22.11.2008, 16:00

    Το κατανοω και εγο προτιμω τα αρχεια .wav αν και ειναι μεγαλα λογο των πολλων συχνοτητων...Παρακαλω μπορεις να μου πεις κατα ποσο ειναι τελικα εφικτο αυτο που ζηταω???(χορος για προβα και για μετρια ηχογραφηση)Επισης ειδα πως ι κονσολα αυτη που προανεφερα οτι δεχετε μονο 8 xlr ι jack βυσματα παρολο που εχει 16 θυρες το προβλημα ειναι οτι μονο η ντραμς εχει 4-5 μικροφονα επισης στο στουντιο οταν ηχογραφησαμε ειδα οτι και αφτος για την ντραμς μαλλον <<γλητωνε>> καναλια γιατι ειχε ενα μηχανηματακι σαν splitter μονο που αντι να χωριζει ενωνε τα μικροφωνα απο την ντραμς και τα εστελνε με ενα καλωδιο στην κονσολα(καλο η γερη μουφα??)


    noizreduction
    22.11.2008, 16:14

    1) Οταν θα δουλεψεις σε πλατφορμα Cubase να ξερεις πως δεν υπαρχει η επιλογη "προτιμω", αλλα η επιλογη "ετσι πρεπει" Smile. Δηλαδη ολα αυτα τα επαγγελματικα πολυκαναλα προγραμματα δουλευουν με wave. Ασχετα εαν απο τις ρυθμισεις τους μπορεις να αλλαξεις το format που τα εγγραφει, απο το εργοστασιο ειναι ρυθμισμενα να δουλευουν σε wave.

     

    2) Αν θες τη προσωπικη μου γνωμη, αυτο που ζητας με ενα ποσο των 1000-2000Ε και με πιθανοτητα να επεκταθει αναλογα με τα live σας, το θεωρω ανεφικτο. Ισως εαν με ρωτουσες πριν 5 χρονια, σαν 20αρης, να σου ελεγα "Οκ, ορμα γινεται"..Ομως εχοντας καποια ελαχιστη εμπειρια 5 χρονων, ξερω πως το ποσο που πρεπει να δαπανησει καποιος για να ξεπερασει το πιο μουφα ηχο studio, ειναι πανω απο 8000Ε. Ηχομονωσεις, ηχοαπορροφησεις, ειδικη πλατφορμα για τα drums, προχειρη μελετη στασιμων κυματων, χρονοι αντηχησης, κλπ ειναι απο μονα τους μεγαλο εμποδιο για ενα home studio που θα φιλοξενησει ολοκληρη μπαντα.

    Αρα, η απαντηση μου ειναι πως δεν ειναι εφικτο, χωρις ομως να δεσμευεστε απο αυτην.

     

    3) Η κονσολα εχει 8 XLR. Αυτο σημαινει πως 5 καναλια ειναι για τα Drums και σου μενουν αλλα 2 για τις φωνες. Αυτα ειναι τα μικροφωνα σου. Επιπλεον εχεις 3 οργανα με καρφι JACK, δηλαδη οι υπολοιπες θυρες δεν χρειαζονται XLR. Η κονσολα αυτη φτανει και περισσευει.

    4) Αυτες οι "πατεντες" δεν ειναι τιποτα αλλο απο μικρους μικτες που τοποθετουνται ολα τα μικροφωνα πανω και στη συνεχεια στελνουν ενα stereo σημα στη κεντρικη κονσολα. Ειναι βολικο σε περιπτωση live ή προβας, οχι ομως και ηχογραφησης. Ιδιαιτερα πολυκαναλης.

     

    Πρεπει να κατσετε σαν μπαντα και να σκεφτειτε εαν ειστε διατεθειμενοι μονο για τη "γκαβλα" σας να διαθεσετε ενα ποσο το οποιο δεν θα αρκει για να πετυχετε αυτο που εχετε κατα νου. Διοτι οποιαδηποτε επιδραση κανετε στο χωρο ( με προσθηκη ηχομονωσης, κλπ ) επιβαρυνει και το εξοδο της απομακρυνσης του ( ξεκολλημα απο τον τοιχο, βαψιμο, κλπ ).

     

    Στη θεση σας θα προτιμουσα ενα καλυτερο στουντιο, εφοσον ακουγα τη δουλεια του. Στη συνεχεια θα εκανα παζαρι για τις ωρε ηχογραφησης, αφου ομως εκανα ενα πλανο ηχογραφησης και χρονου. Δηλαδη να υπολογισω ποσο χρειαζεται καθε κομματι ανα οργανο.

    Τελος θα δουλευα με ολη τη μπαντα τα κομματια πολυ καλα ωστε να ξερω ποσα μετρα ειναι το σολο, ποσα μετρα το intro, ποσα το couple και refrain, τι riff θα παιξω και που. Ετσι γλυτωνετε πολλες ωρες, ενω σας μενουν και λιγες για να κανετε και στολισματα στο τελικο αποτελεσμα.


    tasssos
    22.11.2008, 16:39

    Παιδια χιλια συγνωμη κατ αρχας ξεχασα να σας πω οτι οταν λεμε ηχογραφηση ενοουμε live  και οχι καναλι καναλι ξεχοριστα καθε οργανο :).noizreduction μηπως ετσι γινετε τιποτα???:P


    noizreduction
    22.11.2008, 16:48

    Τοσα posts αυτο λεω! Ειναι δυσκολο με το budget που εχετε να κανετε live ηχογραφηση ολοι μαζι και να πετυχετε ηχο καλυτερο απο το "μουφα" ηχο του studio. Πρεπει να υπολογισετε τους παραγοντες που προανεφερα.

    Συγνωμη εαν φαινεται πως "κοβω φτερα", αλλα η πραγματικοτητα ειναι πιο πικρη απο τη φαντασια μας ( αχ..κι εγω θελω ενα home studio με μεταβλητες αντιχησεις και χωρητικοτητα ορχηστρας :D ).


    djmetronomos
    22.11.2008, 18:42

    Ευτυχώς που δεν ζει ο Τζων Λέννον διότι αν διάβαζε όλες τις προηγούμενες στιχομυθίες θα (ξανα)πέθαινε από καρδιά... Με άλλα λόγια - τι να πουν οι Beatles που έγραψαν τις τραγουδάρες τους σε δικάναλα και τετρακάναλα και όχι μόνο τους ακούμε ακόμα αλλά επηρεάζουν και νέα συγκροτήματα... Mind over matter !!   ...Α,ναι, πήγαιναν σε στούντιο και ηχογραφούσαν...


    billy2002gr
    22.11.2008, 19:17

     

    Αν ζουσε ο Lennon θα σε ειχε τσακισει στο ξυλo μ'αυτα που λες, διοτι οι Beatles ειναι εκεινοι που εφεραν τα πανω κατω στην τεχνικη των ηχογραφησεων με διαφορα overdubbing και full effects.{#emotions_dlg.biggrin}


    billy2002gr
    22.11.2008, 20:03

    djmetronomeeeeeeeeeee

    πλακα κανω ετσι... μην παραξηγηθειςWink


    djmetronomos
    22.11.2008, 22:33

    Μπα... γιατί να θυμώσω μαζί σου? Αφού ο Τζων Λέννον θα με έσπαγε στο ξύλο, όχι εσύ. Πράγμα που αμφιβάλλω διότι ήταν φιλειρηνιστής. Αφού δεν έδειρε τον Paul McCartney όταν έπρεπε, εμένα θα δείρει?  Αλλού είναι το θέμα. Το σχόλιο μου ήταν ξεκάθαρο. Χάνουμε την μπάλα με το ποιο USB/adaptor/converter θα χρησιμοποιήσουμε και ξεχνάμε το πιο βασικό... ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ... Η τεχνολογία σήμερα είναι σούπερ, τις προάλλες πήγα σ' ένα σούπερ electronica party, τέσσερις dj's, πέρασα σούπερ, την άλλη μέρα δεν θυμόμουν τι είχα ακούσει. Ήχους θυμόμουν μόνο. Πήγα στους R.E.M. και γύρισα σπίτι μου σφυρίζοντας τραγούδια. Γι' αυτό είπα mind over matter. Το πνεύμα να κυριαρχεί επί της ύλης... Κάτι που έχει αρχίσει να χάνεται τα τελευταία χρόνια με όλα τα σούπερ-gadgets στην αγορά... to be continued