ελληνική μουσική
    710 online   ·  210.832 μέλη

    Αγορά synthesizer,monitor και κάρτας ήχου.

    erdna
    23.10.2008, 10:45

    Είμαι καινούργιος στον χώρο,και πρόσφατα αποφάσησα να μπώ στην διαδικασία να αγοράσω τα παραπάνω.Όποιος γνωρίζει,και έχει την διάθεση να βοηθήσει,ας μου προτήνει κάποια μοντέλα τα οποία δέν θα με ξενερώσουν στην πορεία,οταν δηλαδή θα έχω κάποιες παραπάνω απαιτήσεις.Υπολογίστε οτι διαθέτω γύρω στα 1000 ευρώ για όλα και οτι έιμαι αρχάριος.


    noizreduction
    23.10.2008, 16:25

    Πολυ φοβαμαι πως τα 1000Ε ειναι αρκετα λιγα για ολα αυτα τα πραγματα συγχρονως.

     

    Εαν υποθεσουμε πως το πιο φτηνο synth με κλαβιε παει περι τα 500Ε ( εννοω synth που να σου δινει 5 οκταβες ), δεν σου μενουν παρα 500Ε για monitors και καρτα ηχου.

    Βαζοντας μεσα και την απαιτηση να μην "ξενερωσεις" με το μηχανημα που θα παρεις, φανταζομαι πως των 500E των synth, δεν θα σου κανει...

    Wink


    geo321
    23.10.2008, 19:37

     

    Εγω με 174 ευρω παραπανω προτεινω αυτα.

     

    synth

    http://www.thomann.de/gr/roland_junod_limited_edition.htm

     

    monitors

    http://www.thomann.de/gr/mackie_mr5.htm

     

    και καρτα ηχου

     

    http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_le.htm


    noizreduction
    23.10.2008, 20:28

    H καρτα και τα monitors ειναι fair enough και σιγουρα κανουν με το παραπανω τη δουλεια τους.

    Μικρη αντιρρηση για το Juno D Limited Edition που σαν Synth δεν εχει να δωσει κατι το εξαιρετικο.

     

    Η αληθεια ειναι πως δεν μας ειπε και ο δημιουργος του topic για τι ειδος μουσικης θελει να αποκτησει synth.


    erdna
    23.10.2008, 22:24

    Για 200 ευρώ παραπάνω δέν υπάρχει πρόβλημα.Οσο για την μουσική ειναι minimal-electro περίπου.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά.


    noizreduction
    24.10.2008, 08:37

    Το ειδος μουσικης που θελεις να ασχοληθεις ειναι αρκετα συγκεκριμενο και προτεινω να κοιταξεις και τα εξης synths:

    MicroKorg 389E

    Micron Alesis 345E

    Kαι τα 2 κινουνται στο analog modeling χωρο και χρησιμοποιουνται αρκετα απο το ειδος μουσικης που ψαχνεις.

     

    Αλλιως, μπορεις να αναζητησεις μεταχειρισμενα synths παλαιοτερης τεχνολογιας..Μην το απορριπτεις σαν ιδεα, γιατι με 500-600Ε, μπορεις να αποκτησεις μηχανηματα με ιδιαιτερο vintage ηχο, που θα ξεχωρισουν σιγουρα μεσα στις μιξεις σου.


    erdna
    24.10.2008, 14:21

    Eυχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.Και κάτι ακόμα,για αυτό το είδος μουσικής που θέλω,είναι καλύτερο να πάρω αναλογικό η ψηφιακό?Μπορεί κάποιος να μου εξιγήσει τις διαφορές,και τα πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα αναλογικού και ψηφιακού?Ευχαριστώ..Wink


    noizreduction
    24.10.2008, 15:21

    Εαν το παμε ιστορικα, το αναλογικο synth ειναι και το πρωτο το οποιο δημιουργειται. Προκειται για ενα μηχανημα το οποιο περιεχει μια γεννητρια ηχου ( δηλαδη μονοφωνικο οργανο ). Με διαφορα ηλεκτρικα φιλτρα, μπορει να επηρρεαστει η οξυτητα, το μηκος και η χροια του ηχου που παραγεται.

     

    Η εξελιξη των analog synths ειναι τα ψηφιακα, τα οποια αντικαθιστουν τη γεννητρια ηχου με μιμηση της παραγωγης της. Εννοειται πως η ψηφιακη συνθεση ειναι πιο ευελικτη ( διοτι το ψηφιακο μηχανημα μπορει να μιμηθει παρα πολλες μορφες συνθεσης ), ομως το αναλογικο synth εχει το προνομιο του ογκωδες, ζεστου και vintage ηχου.

    Δυσκολο να βρεις αναλογικο synth με τιμη κατω των 1000Ε ( ακομα και τα φτηνα moog που κυκλοφορησαν, ειναι αρκετα απλησιαστα ), οπως επισης αρκετα δυσκολο να βρεις τα παλια αναλογικα σε καλη τιμη.

    Αντιθετως, μπορεις να βρεις αυτα που ονομαζουμε virtual analog synths, τα οποια σου επιτρεπουν να αισθανθεις πως ηταν η αναλογικη συνθεση της εποχης, πανω σε ψηφιακο μηχανημα. Αλλα και παλι, αλλα ειναι ενα prophet κι αλλο ενα prophet emulation.


    erdna
    25.10.2008, 00:58

    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά..{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.beer}Wink