ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη

    Κώστας Μπίγαλης...

    agoulina
    23.10.2008, 12:56

    http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=155720753

    Η ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΣΤΟ MYSPACE.COM  ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ... ΝΑ ΘΥΜΗΘΕΙΣ  ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ.... Wink

     KOSTAS

    Ο Κώστας Μπίγαλης Cool γεννήθηκε στην Αθήνα και ξεκίνησε τη μουσική του καριέρα το 1975 σε διαγωνισμό ερασιτεχνικών συγκροτημάτων όπου και βραβεύτηκε.

    Με πολλές συμμετοχές σε αντίστοιχα events αλλά και rock όπερα, φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, μιούζικαλ, συμμετοχές σε τηλεοπτικές σειρές φτάνει το 1984 να ηχογραφήσει το πρώτο προσωπικό του album με τίτλο "Big Alice". Από αυτή τη δισκογραφική δουλειά, το τραγούδι "I Miss You" γίνεται επιτυχία νούμερο 1 στην Ελλάδα και κυκλοφορεί σε 18 χώρες του εξωτερικού.

    Μετά από απουσία μερικών χρόνων στο εξωτερικό, επιστρέφει στην Ελλάδα το 1989 και κυκλοφορεί τον πρώτο Ελληνόφωνο δίσκο του με τίτλο "Με Τον Ήλιο Στους Ιχθύς" ενώ ακολουθεί το 1992 το "Στου Αιγαίου Τα Blues" που πολύ σύντομα γίνεται πλατινένιο. Πλατινένιο γίνεται και το "Μικρή μου Μέλισσα" σχεδόν ένα χρόνο μετά, φέρνοντας τον Κώστα Μπίγαλη το 1994 στο χρυσό "Μουσικό Ταξίδι" και στην Eurovision με το group του Sea Lovers.

     

    Βικτώρια Χαλκίτη – Κώστας Μπίγαλης  Γλυκιά μανία!!!! {#emotions_dlg.walkman}

    «…. Η Βικτώρια Χαλκίτη το 1994 συμμετείχε στη eurovision με την πολύ καλή της φίλη και συνάδελφο Καίτη Γαρμπή, με το τραγούδι "Ελλάδα χώρα του φωτός". Επίσης στη eurovision πήγε και το 1995 με το Κώστα Μπίγαλη τραγουδώντας το "Τρεχαντήρι".

    Το Φθινόπωρο του 1994 κυκλοφόρησε και η 1η της δισκογραφική δουλειά
    με τίτλο "Έρωτας είναι" (μουσική Χάρης Χαλκίτης στίχοι Ναταλία Γερμανού).
    Στο δίσκο αυτό μουσική έγραψε επίσης ο Θάνος Καλλίρης και ο Κώστας Μπίγαλης.
    Ο δίσκος αυτός σημείωσε μεγάλη επιτυχία από την αρχή και βέβαια χάρης των
    τραγουδιών Έρωτας είναι, Άσπρο και Μαύρο και Δε σ' αγάπησα ποτέ…»

     

    Χρύσπα – Κώστας Μπίγαλης

    «…. Η Χρύσπα ξεκινάει δυναμικά, τραγουδάει με γνωστά ονόματα, ανάμεσα τους ο Σταμάτης Γονίδης, ο Λάμπης Λιβιεράτος, ο Θέμης Αδαμαντίδης κ.α. Μεσολαβεί και ένα ταξίδι στην Νέα Υόρκη με τον Κώστα Μπίγαλη για συναυλίες. Γρήγορα ξεχωρίζει και δεν αργεί να έρθει η πρόταση για δισκογραφία. Όλοι μιλάνε για μια εκπληκτική φωνή και μια εντυπωσιακή παρουσία….»



    Δισκογραφικά ακολουθεί το album "Ήλιε Μου, Ήλιε Μου", το "Ο Έρωτας Σου θάλασσα",το "Μύθος" και το "Πάθος" ενώ η νέα δισκογραφική του δουλειά φέρει τον τίτλο "Μια Στιγμή Στο Χρόνο". Το νέο αυτό album περιέχει 11 ολοκαίνουργια τραγούδια που συγκεντρώνουν όλα τα στοιχεία της δισκογραφικής πορείας του Κώστα Μπίγαλη. Σε δικούς του στίχους, μουσική και ερμηνεία και με συνεργάτες που στέκονται δίπλα του χρόνια τώρα, όπως ο Άκης και ο Αντώνης Τουρκογιώργης, ο Κώστας Μπίγαλης επιστρέφει στις ρίζες του με την τελευταία του αυτή δισκογραφική δουλειά

    Έλενα Παπαρίζου – Κώστας Μπίγαλης
    …«The Llight In Our soul» Μουσική – Στίχοι: Κώστας Μπίγαλης {#emotions_dlg.thumbup}


    Νέο cd για τον Κώστα Μπίγαλη! Ο γνωστός καλλιτέχνης επιστρέφει με το "γαλάζιο", ένα album που ακολουθεί τις γνώριμες μουσικές γραμμές του.

    Ο ήχος pop, κάποιες φορές traditional (μικρή γοργόνα) και κάποιες άλλες συνοδευόμενος από ανάλαφρο εύθυμο στίχο (Ο Χοσέ!) με σύγχρονες εκφράσεις ("πως μου κάθησε τέτοιο μωρό"!). Φυσικά δεν λείπουν και οι πιο ερωτικές στιγμές (ο κωδικός) αλλά ούτε και το rock'n'roll (τρελογκόμενες) και έτσι έχουμε ένα cd με διάφορες μουσικές εκφράσεις, πάντα όμως σε σύγχρονο μοτίβο. Όλα τα τραγούδια έχουν γράψει ο Ανδρέας Λάμπρου και ο ίδιος ο Μπίγαλης.

    Στην υπάρχουσα δισκογραφία του Μπίγαλη, το "γαλάζιο" δεν φέρνει κάτι νέο, οπότε θα έλεγα να το προτιμήσουν κυρίως οι ήδη fans του τραγουδιστή που ξέρουν και αγαπούν το μουσικό του στυλ.

    {#emotions_dlg.rockon}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : agoulina στις 23-10-2008 12:58 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : agoulina στις 24-10-2008 13:13 ]


    sillia
    23.10.2008, 14:29

    Αν δεν... που όπως και από τους τίτλους φαίνεται ότι δεν παρουσιάζει κάτι διαφορετικό,ας μείνουμε στο "συγκοινωνούντες εραστές" ή στο "έλα να σου τραγουδήσω"..... κάποιες τρυφερές μουσικές διαδρομές απο τον Κώστα {#emotions_dlg.rolleyes} 

    Αυτό το "τρελογκόμενες " λέτε να γίνει ύμνος{#emotions_dlg.tt2}


    marylin
    23.10.2008, 16:59

    Θα συμφωνήσω με το Σιλλιάκι, ανέκαθεν  συμπαθούσα το Μπίγαλη ίσως γιατί μου βγάζει κάτι θετικό και ειλικρινές... {#emotions_dlg.yes}


    CHE
    23.10.2008, 20:19

    Είναι και βαμμένος ΑΕΚτζής.


    agoulina
    23.10.2008, 20:33

    Ναι είναι βαμμένος ΑΕΚΑΡΑ οπως εγω και είναι πολύ καλός άνθρωπος... απο μικρή ήμουνα θαυμαστρια του και μέχρι να πεθάνω ... δεν ξερω όταν ακουω τα τραγούδια του αλλάζει η ψυχολογία μου...εχει γράψει πολύ ωραία κομμάτια !!!

     


    emmanuella
    23.10.2008, 20:56

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 23-10-2008 στις 20:19 έγραψε...

    Είναι και βαμμένος ΑΕΚτζής.



    {#emotions_dlg.clap}

    Γι'αυτό τον συμπαθώ !  {#emotions_dlg.biggrin}


    kwstasagas
    23.10.2008, 22:45

    Άραγε έχει κανείς σας στη δισκοθήκη του τον δίσκο του συγκροτήματός του BIG ALICE, που είχε κυκλοφορήσει το 1983 και που σήμερα είναι συλλεκτικός ??? {με αυτή τη βραχύβια μπάντα ξεκίνησε ουσιαστικά η σταδιοδρομία του, αν και, σύμφωνα με τον Κατάλογο Ελληνικής Δισκογραφίας του Πέτρου Δραγουμάνου, η πρώτη του δισκογραφική εμφάνιση έλαβε χώρα το 1979 στον θεατρικό δίσκο "ΛΟΥΚΙΑΝΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΙ", όπου συμμετείχε και ο Σάκης Μπουλάς .... } .....

    Αυτά ... δεν νιώθω την ανάγκη να πω κάτι περισσότερο για τον εν λόγω καλλιτέχνη ............ _

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 23-10-2008 22:48 ]


    agoulina
    24.10.2008, 13:20

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 23-10-2008 στις 22:45 έγραψε...

    Άραγε έχει κανείς σας στη δισκοθήκη του τον δίσκο του συγκροτήματός του BIG ALICE, που είχε κυκλοφορήσει το 1983 και που σήμερα είναι συλλεκτικός ??? {με αυτή τη βραχύβια μπάντα ξεκίνησε ουσιαστικά η σταδιοδρομία του, αν και, σύμφωνα με τον Κατάλογο Ελληνικής Δισκογραφίας του Πέτρου Δραγουμάνου, η πρώτη του δισκογραφική εμφάνιση έλαβε χώρα το 1979 στον θεατρικό δίσκο "ΛΟΥΚΙΑΝΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΙ", όπου συμμετείχε και ο Σάκης Μπουλάς .... } .....

    Αυτά ... δεν νιώθω την ανάγκη να πω κάτι περισσότερο για τον εν λόγω καλλιτέχνη ............ _

     

    τελεία και παύλα ...._ ωραίος!{#emotions_dlg.beer}
    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 23-10-2008 22:48 ]




    gikostas
    25.10.2008, 18:31

     


    -----------------
    Πιστέψτε αυτούς που ψάχνουν την αλήθεια.Αμφιβάλετε για εκείνους που τη βρίσκουν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gikostas στις 25-10-2008 18:32 ]


    gikostas
    25.10.2008, 18:31

    Την δεκαετία του 90 έκανε θραύση.Θυμάμαι τότε πολύ μιλούσαν για έναν πολλά υποσχόμενο τραγουδοποιό ,μεταξύ αυτών και ο Μίμης Πλέσσας όταν ρωτήθηκε σε κάποια συνέντευξη.Δηστυχώς μετά χάθηκε ξαφνικά και αν και προσπάθησε αρκετές φορές να κάνει το come back δεν μπόρεσε.Τον συμπαθούσα αλλά μετα τα καραγκιοζιλίκια της eurovision για δήθεν αδικία του τραγουδιού του άλλαξα γνώμη.


    CHE
    26.10.2008, 07:42

    Πριν κάνει καριέρα ως μουσικός είχε παίξει ως ηθοποιός στο ''Jesus Christ Superstar'' και νομίζω ότι έκανε τον Στέφανο. Δύσκολα τον αναγνωρίζεις μιας κι εκείνη την εποχή είχε μούσι.


    renabill
    27.10.2008, 10:03

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 26-10-2008 στις 07:42 έγραψε...

    Πριν κάνει καριέρα ως μουσικός είχε παίξει ως ηθοποιός στο ''Jesus Christ Superstar'' και νομίζω ότι έκανε τον Στέφανο. Δύσκολα τον αναγνωρίζεις μιας κι εκείνη την εποχή είχε μούσι.

    Πραγματικά μοθ κίνησες την περιέργεια τώρα

     


    rompa
    27.10.2008, 11:08

    Είχαμε περάσει κάτι τρελλά καλοκαίρια με τραγούδια όπως "Μικρή μέλισσα" , "Η κόρη του περιπτερά" . Μου είχαν φέρει και δώρο ένα δίσκο του και κασέτες με τα τραγούδια του . Πολύ συμπαθής αλλά δεν χειρίστηκε σωστά κάποια θέματα με τη Eurovision και "θάφτηκε" .


    musicathy
    27.10.2008, 11:12

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 23-10-2008 στις 20:19 έγραψε...

    Είναι και βαμμένος ΑΕΚτζής.



     

    Σοβαρά?Ξαφνικά τον πάω πολύ


    kalouka
    27.10.2008, 14:50

    δεν μου άρεσε ποτέ ιδιάιτερα ειδικά την περίοδο της eurovision μιλούσε με τόση έπαρση και κατηγορούσε την ποιότητα των άλλων τραγουδιών ξεχνώντας το δικό του τρεχαντήρι.


    agoulina
    27.10.2008, 23:18

    Παράθεση:

    Το μέλος kalouka στις 27-10-2008 στις 14:50 έγραψε...

    δεν μου άρεσε ποτέ ιδιάιτερα ειδικά την περίοδο της eurovision μιλούσε με τόση έπαρση και κατηγορούσε την ποιότητα των άλλων τραγουδιών ξεχνώντας το δικό του τρεχαντήρι.



     

     

    ευχαριστουμε για την γνωμη σου!


    -----------------
    Ήθελα να 'μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου ό,τι αγγίζεις να 'χει κάτι κι από μένα να 'μαι τη νύχτα η φωνή χαμένων φίλων σου που λεν τραγούδια παλιά κι αγαπημένα Ήθελα να 'μαι εισιτήριο στην τσέπη σου όταν σε μένα ταξιδεύει η σκέψη σου ________

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : agoulina στις 30-10-2008 07:52 ]


    freakhood
    29.10.2008, 12:39

    Παράθεση:

    Το μέλος kalouka στις 27-10-2008 στις 14:50 έγραψε...

    δεν μου άρεσε ποτέ ιδιάιτερα ειδικά την περίοδο της eurovision μιλούσε με τόση έπαρση και κατηγορούσε την ποιότητα των άλλων τραγουδιών ξεχνώντας το δικό του τρεχαντήρι.



    Οι φελλοί πάντα επιπλέουν φίλε kalouka. Έχεις απόλυτο δίκιο.


    kalouka
    30.10.2008, 07:46

    Παράθεση:

    Το μέλος agoulina στις 27-10-2008 στις 23:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kalouka στις 27-10-2008 στις 14:50 έγραψε...

    δεν μου άρεσε ποτέ ιδιάιτερα ειδικά την περίοδο της eurovision μιλούσε με τόση έπαρση και κατηγορούσε την ποιότητα των άλλων τραγουδιών ξεχνώντας το δικό του τρεχαντήρι.



     

     

    το οποίο? what?  {#emotions_dlg.whistling}



    βοήθησε με λίγο με την απορία σου


    agoulina
    30.10.2008, 07:50

    Παράθεση:

    Το μέλος agoulina στις 27-10-2008 στις 23:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kalouka στις 27-10-2008 στις 14:50 έγραψε...

    δεν μου άρεσε ποτέ ιδιάιτερα ειδικά την περίοδο της eurovision μιλούσε με τόση έπαρση και κατηγορούσε την ποιότητα των άλλων τραγουδιών ξεχνώντας το δικό του τρεχαντήρι.



     

     

    !




    agoulina
    30.10.2008, 07:51

    Παράθεση:

    Το μέλος agoulina στις 27-10-2008 στις 23:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kalouka στις 27-10-2008 στις 14:50 έγραψε...

    δεν μου άρεσε ποτέ ιδιάιτερα ειδικά την περίοδο της eurovision μιλούσε με τόση έπαρση και κατηγορούσε την ποιότητα των άλλων τραγουδιών ξεχνώντας το δικό του τρεχαντήρι.



     

     

    !