ελληνική μουσική
    464 online   ·  210.826 μέλη
    kwstasagas
    24.10.2008, 12:07

    Μιας και υπάρχει τόπικ για τους Clash {ανοιχθέν από τον αγαπητό nowaveband}.... σκέφθηκα να ανοίξω τόπικ και για τους Stranglers, που εδώ και πολλά χρόνια είναι ένα πολύ - πολύ αγαπημένο μου συγκρότημα ....

    Τους STRANGLERS τους έμαθα από τα μαθητικά μου χρόνια στα 80ς με το LIFE SHOWS NO MERCY τους, του οποίου το [περίεργο για τα τότε εφηβικά μας μάτια] βίντεο κλιπ τους έπαιζε κατά κόρον η τότε εκπομπή ΜΟΥΣΙΚΟΡΑΜΑ !!! Αμέσως με κέρδισε η γλυκύτατη μελωδία της κιθάρας στην εισαγωγή τους [θα μπορούσε άνετα να είναι μελωδία παιγμένη με μαντολίνο !!!!!]. Από κει και πέρα .... Με το NICE IN NICE τους - κι αυτό παιζόταν αρκετά από το "Μουσικόραμα" την ίδια εποχή - έκανα "εφηβικά ταξίδια" μέχρι τη γαλλική Ριβιέρα για "ντολτσεβίτες" ..... Με τo STRANGE LITTLE GIRL τους ένιωσα κάτι να ραγίζει μέσα μου .... Με το άκουσμα των GOLDEN BROWN και MIDNIGHT SUMMER DREAM τους ένιωσα να με τυλίγει ένας μαγικός / ονειρικός κόσμος .... Με το NICE 'N' SLEAZY τους πέρασα πολύ όμορφες στιγμές σε διάφορα μπαράκια ανά την Ελλάδα [από το παλιό "Εν Πλω" των αρχών των 90ς στην παραλιακή της Σαλονίκης των φοιτητικών μου χρόνων, με τον Θερμαϊκό κάτω από τα πόδια μας, μέχρι το "Senso" στον πεζόδρομο της Ερμού στην Κόρινθο το 2004] .... Με το NO MORE HEROES τους "χτυπήθηκα" άγρια στη συναυλία τους στο ΡΟΔΟΝ πριν λίγα χρόνια, όπου το εν λόγω άσμα ήταν το τελευταίο τραγούδι του τελευταίου ανκόρ τους [εκείνη η συναυλία ήταν η προτελευταία που εδόθη στο, θρυλικό πλέον, ΡΟΔΟΝ. Την επόμενη μέρα έπαιξαν εκεί οι JAMES TAYLOR QUARTET και μετά ... τέλος το ΡΟΔΟΝ {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}..... Τα υπόλοιπα ... είναι ιστορία και πολύ - πολύ όμορφες αναμνήσεις μας ..... ] ......

    Με δυο λέξεις .... παρόλο που δεν έχω συγκεντρωμένη δισκογραφία τους και παρόλο που δεν έχω μελετήσει "επισταμένως" την πορεία τους, ΤΟΥΣ ΛΑΤΡΕΥΩ !!!!!!!! Πιο πολύ, όμως, λατρεύω τον ήχο από τα ΠΛΗΚΤΡΑ τους. Κατά την ταπεινή μου άποψη, σε κανένα άλλο συγκρότημα, που εμφανίσθηκε από το '77 κι εφεξής, δεν έχουν ακουσθεί τόσο όμορφα πλήκτρα [πρόσφατα ανακάλυψα στο YouTube το τραγούδι τους Walk On By και .... έπαθα πλάκα με τα ψυχεδελικά πλήκτρα τους]. Επιπροσθέτως, έχω την εντύπωση ότι στον ήχο αυτού του συγκροτήματος βασίσθηκε το ελληνικό ροκ από τα 80ς κι εφεξής [Sharp Ties, Magic De Spell κλπ κλπ]. Τέλος .... νομίζω ότι είναι αρκούντως ... φιλέλληνες !!! Έχω ακούσει από μελη του ελληνικού φαν κλαμπ τους ότι, όποτε έρχονται στα μέρη μας για συναυλίες, επιδιώκουν πάντα να έρθουν σε επαφή με τους εν Ελλάδι ακροατές τους [οι οποίοι ακροατές τους ... έχουν να το λένε για το πόσο ευγενικοί, απλοί και καταδεκτικοί είναι οι Stranglers απέναντί τους ..... ] .....

    θα είναι χαρά μου να διαβάσω οποιανδήποτε άποψη, κρίση ή σχόλιό σας για αυτήν την μπάντα, για συναυλίες τους, για τη δισκογραφία τους, τυχόν εμπειρίες σας από προσωπική επαφή με μέλη τους, κλπ κλπ .... Κι αν έχετε διάθεση να προσφέρετε και κανένα βιντεάκι τους ... ακόμη καλύτερα {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}Smile{#emotions_dlg.walkman}...........................  

     

       

     

     

     

     

       

     


    nowaveband
    24.10.2008, 13:06

    μέσα στα 10 αγαπημένα γκρούπς......πότε τσαμπουκαλίδικη φωνή,πότε μελωδικότατη,και πανέξυπνο,απέριτο παίξιμο κιθάρας από Hugh Cornwell

    μπάσο,παραμορφωμένο σεισμικότατο,οργισμένο,περίτεχνο,από  Jean-Jacques Burnel.....

    πλήκτρα μαγικά,βιρτουόζικα,(προσωπικά τον θεωρώ μέσα στους 3 καλύτερους κιμπορντίστες της ρόκ)από Dave Greenfield

    ντράμς στακάτα ρυθμικότατα,και κοφτερά σαν ξυράφι απο Jet Black

    κομάτια μαγικά.διαφοροποιημένα από δίσκο σε δίσκο,masterpieces όπως το nomore heroes,hanging around,peaches,nice n sleazy,death and night and blood,κορυφαία διασκευή του walk on by,midnight summer dream,always the sun και πολλά άλλα......Kάποιοι δίσκοι είναι άνισοι....αλλά τέτοια αριστουργήματα μαζεμένα σπάνιο να βγούν από άλλη μπάντα....Το man in black που δεν θεωρείτε καλός δίσκος,προσωπικά μαρέσειSmile

    συγχαρητήρια για το Post......τους λατρεύω.....


    xristos_rock
    24.10.2008, 14:44

    Μα δεν είναι απίστευτοι;
    Ποιό κομμάτι να πρωτοθυμηθώ; Το Golder Brown? To Midnight Summer dream? To Always the sun? Ή μήπως το μέγιστο All day and all of the night??

    Άκρως αγαπημένη μπάντα!


    PashalinaMakia
    24.10.2008, 16:13

    Χαλαρά αγαπημένο συγκρότημα.

    Θα συμφωνήσω για τα πλήκτρα!Είναι θεϊκός ήχος...


    Corny-Movie-Scene
    24.10.2008, 19:29

    Περισσότερο κολεκτίβα μουσικών παρά μπάντα, με 34 χρόνια "σταθερό" line up, με τεράστιες επιτυχίες εμπορικά σε όλο το κόσμο, και τόσο (μα τόσο?) ταπεινοί που νομίζεις ότι έχουν διαλυθεί απο τα 90's ενώ παίζουν ακόμα...

    Προσωπικά εκτίμησα τον ήχο πρώτα και μετά μουσική και στίχους που αποδέιχτηκαν θεϊκοι σε κάποιες περιπτώσεις... Άσε που τους έκανε και ο Andy Gill απο Gang of Four παραγωγές κάποια περίοδο...

     Παρόμοια περίπτωση, δεν μπορώ να σκεφτώ... Οπότε περιπτωσ-άρα... Και Group-άρα εννοείτε...

    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.walkman}


    nowaveband
    03.11.2008, 15:33

     

     


    kwstasagas
    03.11.2008, 16:31

    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

    Τέλειο το βιντεο - κλιπ του Strange Little Girl [για το ίδιο το τραγούδι έχω μιλήσει παραπάνω] .... Και ... πολύ γουστάρω το κορίτσι που πρωταγωνιστεί, τόσο πριν τη "μεταμόρφωσή" της, όσο και μετά την "πανκ - μεταμόρφωσή" της [αυτό το "φοβισμένο" και "σαν έτοιμο να κλάψει" βλέμμα της είναι τόσο μα τόσο ερωτεύσιμο {#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}....] ..... Κατά την ταπεινή μου άποψη, στη θέση των punk κοριτσιών του βιντεακίου θα μπορούσαν να βρίσκονται τα strange little girls ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ "φυλής" : Γκοθούδες, χεβιμεταλλούδες, ακόμα και .... emos !!!! Γιατί, τελικά, αυτό που εγώ εισπράττω από το εν λόγω βιντεάκι είναι το εξής : Ας μην χλευάζουμε / λοιδωρούμε / βλέπουμε απαξιωτικά κλπ τον άλλον μόνο και μόνο επειδή είναι διαφορετικός από εμάς, ντύνεται διαφορετικά από εμάς, έχει διαφορετικό λουκ από εμάς κλπ κλπ .... Ας του συμπεριφερθούμε με αγάπη και κατανόηση και .... ίσως να έχει να μάς πει ενδιαφέροντα πράγματα .....    


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 03-11-2008 16:33 ]


    doufigo
    13.11.2009, 05:49
    ...και διαλύθηκαν εξαιτίας της ψωνάρας, Jean-Jacques Burnel!!!
    rollinngstone
    09.12.2009, 19:19

    Ωραία μπάντα και αυτή μυστηριώδης και γοητευτική. Midnight Summer Dream, European Female όλα τους ωραία τραγούδια και μοναδικά...


    freakhood
    11.12.2009, 13:37

    Ξεκίνησαν έξυπνα διατρανώντας όμορφους πανκ στίχους και ωραίες μελωδίες.

    Από τα συνειδητοποιημένα αγγλικά γκρουπ που δήλωσαν εξαρχής την αντίθεση τους στους Τόρυς και την Θάτσερ (όπως και οι Clash).

    Ωστόσο δεν θα ήθελα να αναφέρω ποιός από αυτούς (παραδόξως) δήλωνε και δηλώνει κάργα συντηρητικός πολιτικά διότι μου έρχεται αναγούλα.