ελληνική μουσική
    570 online   ·  210.848 μέλη

    Επιβραβεύσεις αριστούχων μαθητών/φοιτητών

    ALKYONIDA
    31.10.2008, 11:22

    « Δεν έχουμε ακόμα καμία ενημέρωση…δυστυχώς. Πάρτε μας σε μια εβδομάδα»

    Η ίδια πάντα απάντηση από το Υπουργείο Παιδείας, τη Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, τον Ο.Σ.Κ, το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών(ΙΚΥ), κ.λ.π όταν τους ρωτάς τι θα γίνει με τις επιχορηγήσεις και υποτροφίες που ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ  οι μαθητές και οι φοιτητές, που αρίστευσαν (και είναι πολλοί αυτοί ,αλλά δεν φαίνονται ).

    Η κόρη μου μπήκε πρώτη φέτος στo τμήμα Μουσικών Σπουδών  . Όταν ρώτησα στο ΙΚΥ για την υποτροφία που δικαιούται μου απάντησαν «Δεν έχουμε ακόμα καμία ενημέρωση. Ακόμα χρωστάμε τις Υποτροφίες του 2006». Δηλαδή κύριε  Υπουργέ ,όταν  με το καλό δοθούν οι Υποτροφίες στους πρωτεύσαντες εισαχθέντες του 2008- 2009, αυτοί θα έχουν   αποφοιτήσει.

    Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την μικρότερη κόρη μου η οποία σύμφωνα με τη δέσμευση του πρωθυπουργού  δικαιούται να πάρει ένα υπολογιστή ως  δώρο που τελείωσε  με 20  την Α΄ Γυμνασίου το 2006-07. Τώρα είναι στην Γ΄ Γυμνασίου και η απάντηση από το ΥΠΕΠΘ είναι  « Δεν έχουμε ακόμα καμία ενημέρωση. Πάντως ΚΑΠΟΤΕ  θα δοθούν»

    Και αναρωτιόμαστε όλοι πως είναι δυνατόν μια  κυβέρνηση να βρίσκει αμέσως χρήματα για να καλυφθούν τα χρέη και οι ανάγκες των τραπεζιτών και να μη βρίσκει  τα ψίχουλα για να δώσει στα  παιδιά που κουράστηκαν, αγωνίστηκαν και κατάφεραν να δακριθούν;  Τι επιβραβεύει τελικά; Και δεν είναι φυσικά τα 1000 ευρώ μιας Υποτροφίας ή ο Υπολογιστής είναι απλά αυτή η ηθική ικανοποίηση που νιώθει ένας άνθρωπος , όταν αγωνίζεται, πόσο μάλλον ένα παιδί.

    Εγώ πάντως τους είπα ότι αν είναι να τα δώσετε     ΚΑΠΟΤΕ  ,  όπως λέτε,  κρατήστε τα λίγο ακόμα για  να  τους τα βάλετε ως δώρο στη λίστα γάμου!!!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 31-10-2008 12:12 ]


    PashalinaMakia
    31.10.2008, 11:43

    Έθεσες τρομερό ζήτημα!

    Λες μόνο για το πώς βρίσκουν να καλύπτουν χρέη.Εδώ ο Ζαχόπουλος , ο κακομοιρούλης , βρήκε κάμποσα εκατομμυριάκια ευρώ...

    Δυστυχώς , είναι αδύνατον πλέον να κάνουμε κάτι.Έχουνε γερά "βίσματα" -την θέση τους δηλαδή- κι άντε να υψώσεις το ανάστημά σου ως πολίτης....


    mitskinis
    31.10.2008, 21:04

    Οι επιβραβεύσεις μας δίνουν ένα χαρτί που λέει οτο βγάλαμε τόσο βαθμο και άιντε. Όσοι είναι αριστούχοι και στις πανελλήνιες τους δίνουν ένα χρηματικό ποσό άντε και έναν λογαριασμό τηλεφώνου. Όμως έτσι δεν γίνεται δουλειά , ότι δήθεν υποτροφίες λένε , τις τρώνε μεταξύ τους οι 300 και εσύ μετά αριστούχε πέριμενε υποτροφίες και διάφορα τέτοια .   Θα τα πάρεις του Αγίοου Ποτέ.


    rompa
    02.11.2008, 12:29

    Επίσης τίθεται και το ζήτημα της κατάθεσης αντίγραφου φορολογικής δήλωσης των γονιών σου που αν είναι παραπάνω από ένα ποσό ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ ΓΙΟΚ!!! Έτσι τα περισσότερα άτομα δεν λαμβάνουν το χρηματικό ποσό και μένουν μπουκάλα με ένα ΧΑΡΤΑΚΙ (το οποίο λαμβάνουν 1 χρόνο μετά) το οποίο λέει ότι κρίθηκαν άξιοι υποτροφίας ... Λες και βραβεύουν τους γονείς!


    darbukaboy
    02.11.2008, 15:59

    Ειμαι ενας απο τους ''τυχερους'' που φετος δικαιουνταν υποτροφια.Περασα τριτος στο τει λαϊκης και παραδοσιακης μουσικης στην Αρτα.Οταν πηγα για την εγγραφη ρωτησα σχετικα με υποτροφιες και πηρα την εξης απαντηση:<<Περυσι δεν δωσαμε καθολου,προπερσι δωσαμε μονο στον πρωτο.Φετος αν ερθουν θα ερθουν κατα τον Δεκεμβρη>>.Αμεσως ειπα μεσα μου:<<Α καλα αν περιμενω απο εδω σωθηκα>>.Οποτε βρηκα ενα προγραμμα στο internet που επιδοτει το 25% των πρωτων σε καθε σχολη(δες το ψηφιακα)και τσιμπησα ενα laptop.Γενικα ειναι δραμα η κατασταση απο το υπουργειο.Παντως αν ψαξετε γυρω γυρω εκτος υπουργειου σιγουρα θα βρειτε κατι....


    ALKYONIDA
    02.11.2008, 22:14

    Το θέμα αγαπητε darbukaboy δεν ειναι οπως καταλαβαίνεις αυτή καθαυτή η υποτροφία αλλά ο τροπος που αντιμετωπίζεται η προσπάθεια των μαθητών. Δείχνει την  απαξίωση του ίδιου του  κρατους . Καλες σπουδες να εχεις.


    darbukaboy
    03.11.2008, 11:33

    Eυχαριστω Αλκυονιδα!Συμφωνω απολυτα μαζι σου....Το θεμα ειναι η συμπεριφορα και οχι το αποτελεσμα.Αν εμενα μου δωσουν την υποτροφια ενα χρονο μετα την εισαγωγη μου στη σχολη,ευχαριστω πολυ!Απο ψυχολογικης και μονο πλευρας εαν η επιβραβευση αργησει να ερθει ο επιβραβευθης χανει το ενδιαφερον του γι'αυτη και νιωθει οτι ουσιαστικα δεν ανταμοιβεται για την επιτυχια του.Ας κοιταξουν λοιπον οι υπευθυνοι να ειναι πιο συνεπεις στις ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ τους και ας αφησουν ψευτοαλλαγες στα προγραμματα σπουδων ετσι για να λενε οτι κανουν κατι....


    ALKYONIDA
    03.11.2008, 12:47

    Κι επειδη το θέμα μπορεί να αντιμετωπιστεί και με χιουμορ σας στέλνω ενα σκίτσο της μικρής μου κόρης που είναι στη Γ΄Γυμνασίου και περιμένει τον Υπολογιστή για την πρωτιά της στην Α΄. Ότι της εδωσαν την ευκαιρία να εμπνευστεί και να σκιτσάρει ίσως αποτελεί κέρδος γι' αυτήν


    -----------------
    www.idifono.blogspot.com


     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ALKYONIDA στις 03-11-2008 12:50 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ALKYONIDA στις 03-11-2008 18:09 ]


    ALKYONIDA
    03.11.2008, 18:06

    Καποιο πρόβλημα στην εμφανιση του σκίτσου. Θα ξαναπροσπαθήσω





    επισυναπτόμενα: Skitso 1.jpg 
    mitskinis
    04.11.2008, 13:58

    Συμφωνώ με το σκίτσο . Έτσι είναι στην Ελλάδα θα σου δώσουν τον υπολογιστή ή την υποτροφία όταν θα είμαστε στα γεράματα ή ακόμα χειρότερα όταν θα πεθάνουμε ως αναγνώριση το τι είμασταν ήρωες που αριστεύσαμε κάποτε.