ελληνική μουσική
    741 online   ·  210.849 μέλη

    Ο Στέλιος Ρόκκος σε τραγούδι της Χαρούλας Αλεξίου!

    tsibitos
    01.11.2008, 14:48

    Συμφώνα με το Site www.elliniko-fenomeno.gr στο νέο δίσκο του Στέλιου Ρόκκου που κυκλοφορεί σε λίγες ημερες θα υπάρχει ένα τραγούδι (δημιουργία οπως λέει το site) της Χαρούλας Αλεξίου. Επισής θα συμμετέχει και ο Δημήτρης Μπάσης με το τραγούδι σε μουσική και στιχούς Στελιου Ροκκου "Κράτα Καρδια".

    (διαβάστε ολόκληρό το άρθρο εδώ )

    Μια είδηση που με χαροποιήσε ιδιαίτερα γιατί ο Ρόκκος είναι ένας από τους λίγους αξιόλογους έλληνες καλλιτέχνες που πιστεύω ότι δεν ανοίκει σε καμία από τις λεγομένες πλευρές (εντεχνος - ατεχνος κλπ.) και έχει πολλά να δώσει στην μουσική, ειδικά με τον δρόμο που τραβάει από το 2000 και μετά.. (όχι ότι πριν δεν έχει κάνει αρκετά αξιόλογα πράγματα!).

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 01-11-2008 14:49 ]


    rompa
    01.11.2008, 14:52

    Και εγώ εκτιμώ πολύ το Ρόκκο. Περίεργοι συνδυασμοί ... Συνεργασία με Χαρούλα Αλεξίου και Μπάση .. Θα δούμε. Λογικά θα προκύψει κάτι καλό .


    ageras
    01.11.2008, 15:18

    Να συμπληρώσω οτι ο Στέλιος έχει διασκευάσει το "Here comes the rain again" των Eurythmics" kai o ο ελληνικός τίτλος είναι "Βροχη".Το έχει διασκευάσει πολύ όμορφα με καλούς στίχους και πάρα πολύ καλή παραγωγή.


    tsibitos
    01.11.2008, 15:23

    Φοβερή πληροφορία και αυτή..


    methismeno-ksotiko
    01.11.2008, 19:05

    πως έγραψε η χαρούλα τραγούδι στο ρόκκο μου κάνει μεγάλη εντύπωση

    όχι πως δεν είναι αξιόλογος τραγουδιστής αλλά όσο να'ναι είναι παράξενο

    άντε να δούμε ή μάλλον να ακούσουμε...{#emotions_dlg.clap}


    despinakontogianni
    01.11.2008, 19:12

    Παράθεση:

    Το μέλος methismeno-ksotiko στις 01-11-2008 στις 19:05 έγραψε...

    πως έγραψε η χαρούλα τραγούδι στο ρόκκο μου κάνει μεγάλη εντύπωση

    όχι πως δεν είναι αξιόλογος τραγουδιστής αλλά όσο να'ναι είναι παράξενο

    άντε να δούμε ή μάλλον να ακούσουμε...{#emotions_dlg.clap}



     

    Άντε να δούμε!


    spiroos
    02.11.2008, 11:27

    Ο Ρόκκος με τον Δάντη παλαντζάρουν κατά όπου φυσάει ο άνεμος...Θυμαστε τις αλλαγές από το look τους μέχρι τη μουσική τους.

    Προσωπικά δεν με πείθουν.

    Θα ήθελα η Αλεξίου να προσέφερε τον κόπο και τη δουλειά της σε άλλους αξιολογότερους....και εντιμότερους


    Jimi
    02.11.2008, 14:48

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 02-11-2008 στις 11:27 έγραψε...

    Ο Ρόκκος με τον Δάντη παλαντζάρουν κατά όπου φυσάει ο άνεμος...Θυμαστε τις αλλαγές από το look τους μέχρι τη μουσική τους.

    Προσωπικά δεν με πείθουν.

    Θα ήθελα η Αλεξίου να προσέφερε τον κόπο και τη δουλειά της σε άλλους αξιολογότερους....και εντιμότερους



    Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Από το λαϊκό στο ροκ, στο ποπ, πίσω στο λαϊκό(τροπο) και όπου τον βγάλει η μοίρα (το χρήμα). Όσο για τη συνεργασία με την Αλεξίου, ένα χελιδόνι δε φέρνει την άνοιξη - ακόμα και αν πρόκειται για χελιδονάρα.


    tsibitos
    02.11.2008, 16:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Jimi στις 02-11-2008 στις 14:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 02-11-2008 στις 11:27 έγραψε...

    Ο Ρόκκος με τον Δάντη παλαντζάρουν κατά όπου φυσάει ο άνεμος...Θυμαστε τις αλλαγές από το look τους μέχρι τη μουσική τους.

    Προσωπικά δεν με πείθουν.

    Θα ήθελα η Αλεξίου να προσέφερε τον κόπο και τη δουλειά της σε άλλους αξιολογότερους....και εντιμότερους



    Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Από το λαϊκό στο ροκ, στο ποπ, πίσω στο λαϊκό(τροπο) και όπου τον βγάλει η μοίρα (το χρήμα). Όσο για τη συνεργασία με την Αλεξίου, ένα χελιδόνι δε φέρνει την άνοιξη - ακόμα και αν πρόκειται για χελιδονάρα.



     

    Αν και δεν μπορώ να είμαι και πολύ αντικειμένικος (μια και είμαι fan) δεν μπορώ να μην πω ότι ο Ρόκκος δεν είναι (πλέον) όπου φυσάει ο άνεμος. Ειδικά από το 2002 και μέτα (από τοτέ που πήγε στην Universal) τραγουδάει ότι του αρέσει. Έχει αποστασιοποιηθεί από τα πράγματα και έχει πάψει να βάζει στους δίσκους του "σουξε" με την φτηνη έννοια του όρου. Οπότε που απόδεικνύεται ότι το κάνει για τα λεφτά;; Όπως έχει πει και ο ίδιος παλαιότερα σε συνεντεύξη του αν ηθέλε, μπορουσε να γραψει άλλα 10 τραγουδια σαν το "Μπουρλοτο" αλλά πλέον δεν τον εκφράζει κάτι τέτοιο. Ακόμα και στις ζωντανές του εμφανίσεις φαίνεται αυτό, στην επιλογή των τραγούδιων που περιέρχουν μεσά Μάλαμα, Ιωαννίδη, Ασίμο και βέβαια παλιά λαικά του Λοίζου του Κουγιουμτζή του Ζαμπέτα και άλλων..

    Η συγκριση με τον Δάντη για μένα είναι τελείως λάθος γιατί ο Δάντης πράγματι έκανε "στροφή στην καριέρα του το 1999 με το cd "Το Παλίο μου Παλτό", δεν "του κατσε" και ξαναγυρίσε (και πλέον χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία) στο εύπεπτο τραγούδι. (Ακόμα για αλλαγές στο look που λέτε ό ρόκκος μία έκανε. Όταν του κάηκαν το μαλλιά με το ατύχημα που είχε με το σκάφος του, Ο Δάντης αλλάζει look κάθε χρόνο.)

    Για να συνοψίσω, δεν νομίζω ότι η επίλογη του τραγούδιου της Αλεξίου για τα λεφτά. Ισώς το κάνει για να καλύψει μια εσωτερική του ανάγκη μια και πολλές φορές έχει δηλώσει θαυμαστής της.

    Εδώ θα μαστε και όταν το ακούσουμε και θα τα λέμε.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 02-11-2008 16:42 ]


    katiamou
    02.11.2008, 21:41

    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΝΕΟ !!!! ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΑΣΠΡΟ ΠΡΟΣΩΠΟΥΣ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΡΟΚΚΟΣ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΦΩΝΗ ΣΑΝ ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ ΑΛΛΑ........

    ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΔΡΟΜΕΝΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΜ!!!!!ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΗ ΣΙΓΟΥΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ  ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΟΥΛΑ ΑΛΕΞΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.....ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!!!!


    F_ANGEL
    02.11.2008, 23:47

    Μου αρέσει κι έμενα ο Ρόκκος..


    tsibitos
    03.11.2008, 01:16

    Παράθεση:

    Το μέλος katiamou στις 02-11-2008 στις 21:41 έγραψε...

    ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!!!!



    Σου λένε κάτι τα : Σμαραγδια και ρουμπίνια, Στο χα πει, Πονάει η αγάπη, Μεγάλες αγάπες, Μαρία μαράκι μαριω, Έμεινα εδώ, Οπου και να πάω, Που να γυρίζεις, Εδώ;;; (ενδεικτικά ανέφερά μερικά τα οποία είναι ΚΑΙ σε μουσική και στίχους Στέλιου Ρόκκου.


    karelia
    03.11.2008, 01:35

    Κρίμα που το υπέροχο τραγούδι της Χαρούλας "ο άλλος μου εαυτός",δεν πήγε στο Ρόκκο,και χαλαλίστηκε αλλού..


    babis1p
    06.11.2008, 00:35

    Ρε παιδια μη συγκρινεται τωρα Ροκκο με Δαντη!Ο ενας ειναι καλλιτεχνης-μουσικος και ο αλλος ειναι μουσικος που πεταξε την αισθητικη απο πανω του μετα το δισκο με τον Θεοφάνους(που τον εκτιμω πολυ).

    Μπορει ο Ροκκος να αλλαζει ειδη αλλα το κανει αξιοπρεπως....αλλωστε απο ποτε επιβαλεται να σου αρεσει ενα ειδος?Οτι κανει το κανει μια χαρα κατα τη γνωμη μου. 


    nowaveband
    06.11.2008, 01:50

    Στέλιος (Κ)ρόκος!{#emotions_dlg.sleep1}


    HUSQVARNAKIAS
    09.11.2008, 14:14

    Παράθεση:

    Το μέλος katiamou στις 02-11-2008 στις 21:41 έγραψε...

    ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΝΕΟ !!!! ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΕΙ ΑΣΠΡΟ ΠΡΟΣΩΠΟΥΣ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΡΟΚΚΟΣ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΦΩΝΗ ΣΑΝ ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ ΑΛΛΑ........

    ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΔΡΟΜΕΝΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΑΜ!!!!!ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΗ ΣΙΓΟΥΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ  ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΟΥΛΑ ΑΛΕΞΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.....ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!!!!


     

    ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ!!!!

    Ο ΡΟΚΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : HUSQVARNAKIAS στις 09-11-2008 14:14 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 09-11-2008 14:46 ]


    MissRoro
    09.11.2008, 19:31

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 03-11-2008 στις 01:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος katiamou στις 02-11-2008 στις 21:41 έγραψε...

    ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!!!!



    Σου λένε κάτι τα : Σμαραγδια και ρουμπίνια, Στο χα πει, Πονάει η αγάπη, Μεγάλες αγάπες, Μαρία μαράκι μαριω, Έμεινα εδώ, Οπου και να πάω, Που να γυρίζεις, Εδώ;;; (ενδεικτικά ανέφερά μερικά τα οποία είναι ΚΑΙ σε μουσική και στίχους Στέλιου Ρόκκου.



     

    Συμφωνώ απόλυτα με το δεύτερο!!! Ο Στέλιος Ρόκκος έχει πει και συνθέσει πολύ όμορφα κομμάτια και είναι αξιόλογος! Περιμένω με περιέργεια τη συνεργασία του με τη "μεγάλη" Χαρούλα Αλεξίου!:)


    thaliey
    09.11.2008, 19:42

    Παράθεση:

    Το μέλος rompa στις 01-11-2008 στις 14:52 έγραψε...

    Και εγώ εκτιμώ πολύ το Ρόκκο. Περίεργοι συνδυασμοί ... Συνεργασία με Χαρούλα Αλεξίου και Μπάση .. Θα δούμε. Λογικά θα προκύψει κάτι καλό .



    συμφνω ακουγετε περιεργο ως συνεργασια αλλα ειναι συνναμα ωραιο προφανως η συνεργασια αυτη να δεσει και να εοιφερει κατι καλο!!!!


    marylin
    10.11.2008, 01:08

    Ωραίος ο Ρόκκος!!!! Δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνει εντύπωση που θα του γράψει η Αλεξίου, ελπίζω να είναι καλό το τραγούδι και είμαι σίγουρη ότι θα το υποστηρίξει! {#emotions_dlg.thumbup}


    tsibitos
    18.12.2008, 16:45

    Το cd κυκλοφόρησε σήμερα και το τραγούδι σε μουσική και στίχους της Χαρούλας Αλεξίου είναι το "Όλα Γυρίζουν" και είναι επανεκτέλεση. Η πρώτη εκτέλεση περιέχεται στον δίσκο Εμφύλιος Έρωτας της Αλεξίου (1984). Δεν έχω ακούσει ακόμη την διασκευη για να εκφέρω γνώμη. Πάντως το πρωτότυπο είναι ωραίο τραγούδι.

     

     

    (Χαίρομαι που το αρχικό μου post έγινε Copy-paste στο Alexiou-forum.gr αυτούσιο και βέβαια με μεγαλύτερη απήχηση, εδώ , Γιατί τέτοια απέχθεια βρε παιδιά για το Ρόκκο;;)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 18-12-2008 17:13 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 18-12-2008 17:14 ]