ελληνική μουσική
    543 online   ·  210.840 μέλη

    Τι nearfield monitor μου προτείνετε ?

    tomicmta
    03.11.2008, 01:34

    Καλησπέρα. Εχετε δοκιμάσει τα Tannoy 8D ή καποιο προσιτό οικονομικά μοντέλο της Genelec (600-800 ευρώ)? Τι εντυπώσεις έχετε και τί προτείνετε για ένα home studio του οποίου ο χώρος είναι η χαρά του στάσιμου κύματος?


    noizreduction
    03.11.2008, 10:04

    Προσωπικα θα "εσπαζα" το ποσο που θα εδινα, σε ενα καλο σετ ηχοαπορροφησης και σε ενα καλουτσικο ζευγαρι αυτοενισχυομενων monitors. Ειναι κριμα να εχεις μηχανη ferrari μεσα σε ενα zastava yugo. Δεν προκειται να χαρεις τις επιδοσεις της μηχανης ποτε :)


    tomicmta
    03.11.2008, 16:10

    Φίλε noizereduction, δεν έχεις άδικο.Εστω ότι καταφέρνω να φτιάξω τον χώρο, θα ήθελα να μου προτείνεις ένα μοντέλο monitor, το οποίο δεν θα με ξενερώσει ,στην περίπτωση που ασχοληθώ επαγκελματικά με το σπόρ(mastering ή μίξη).Πρός το παρόν ασχολούμαι με την ακουστική χώρου και δεν έχω ιδέα απο monitor.


    noizreduction
    03.11.2008, 16:50

    Πιστευω πως δεν θα πρεπει να ειναι στα πλανα σου η δυνατοτητα να κανεις mastering, διοτι το mastering ειναι μια διαδικασια αρκετα πολυπλοκη και ακριβη.

     

    Περα απο αυτο, μπορεις να μας δωσεις τις διαστασεις του δωματιου; Ειναι σημαντικο να εχεις τη καλυτερη δυνατη αποκριση των monitors σε ισχυ στο χωρο που εισαι.


    billy2002gr
    03.11.2008, 22:07

    Πολυ καλα αυτοενισχυομενα monitors ειναι τα M Audio - Studiophile BX8a Deluxe και κοστιζουν μονο 345 ευρω + φ.π.α. Εχω την αισθηση οτι εχουν κατι παραπανω στις χαμηλες, αλλα αυτο με ενα καλο eq που σιγουρα θα χρειαστεις αν ασχοληθεις επαγγελματικα, ειναι σταγονα στον ωκαιανο.

    Κανε μια βολτα στο www.elina.gr για να τα δεις πρωτα και μετα αν εχεις χρονο πηγαινε να τα ακουσεις.

    Φιλικα

    Β.Β


    -----------------
    to dyskolotero pragma ston kosmo einai to...na eisai aplos...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 03-11-2008 22:09 ]


    tomicmta
    03.11.2008, 22:19

    Να σαι' καλά Billy2002GR θα το έχω υπόψην.Οι διαστάσεις είναι 4,6m*5,2m(h-*2,9m).Γιά το mastering θα παρακολουθήσω κάποια μαθήματα στο επόμενο εξάμηνο κ αν μου αρέσει βλέπουμε.Είμαι σπουδαστής στο Μουσ.Τεχνολογίας και ακουστικής στο Ρέθυμνο και έχω κάνει κάποιες μήξεις με πολύ καλα monitor,άλλα πρεπει να συνηθήσω να ακούω και στο σπίτι μου ''σωστά''.


    billy2002gr
    03.11.2008, 22:36

    Πως ξερεις ομως οτι στο χωρο σου τα στασιμα κανουν βολτιτσες. Μετρησες η ακουστικα εβγαλες το συμπερασμα.

    Συγνωμη που ρωταω αλλα απ'οτι καταλαβαινω εισαι πολυ νεαρος σε ηλικια...ακομα σπουδαστης,ετσι???

    Και παλι συγνωμη αλλα οταν μιλαμε για masterin αφ'ενος δεν βαζουμε μπροστα το <<αν μου αρεσει>> και κατα δευτερο λογο χρειαζετε παρα πολυ πειρα και παρα μα παρα πολες ωρες studio για να μαθεις να ακους και φυσικα οχι στο σπιτι σου.

    Γνωριζω πολυ καλα οτι οι γνωσεις που περνετε απο τη σχολη ειναι υπερ του δεοντος αρκετες.

    Το προβλημα ομως ειναι οτι στην πραξη τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα.

    Επειδη εχω απολυτη εμπιστοσυνη στους νεους ( αν και καμια φορα με αποκαρδιωνουν), ετσι και με εσενα δεν εχω σκοπο να σε απογοητευσω σ'αυτο που θες να κανεις αρκει

    ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ

    Παντα φιλικα

    Β.Β
    -----------------
    to dyskolotero pragma ston kosmo einai to...na eisai aplos...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 03-11-2008 22:50 ]


    noizreduction
    04.11.2008, 01:22

    Θα συμφωνησω με τον Billy.

     

    Η διαδικασια του mastering περα απο τη θεωρητικη γνωση, απαιτει εμπειρια, εξοπλισμο και..χρηματοδοτηση! Δεν ειναι κατι που μπορει να γινει ερασιτεχνικα ή με ημιμετρα! Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωση επι του θεματος και πολλοι ηχοληπτες ( μεγαλοι σε ηλικια ), αποφευγουν να συμμετεχουν σε mastering sessions, λογω απειριας ή ελλειψης εξοπλισμου.

     

    Εφοσον σπουδαζεις σε μια σχολη που κυριο αντικειμενο εχει την ηχοληψια ( αρα και τα παρεμφερη που ζηταμε εδω, οπως ακουστικη μελετη, ηχοβολισμους, κλπ ), νομιζω πως ειναι αχρηστες οι συμβουλες μας. Μπορεις να ρωτησεις εναν καθηγητη σου για πιο αμεση και καλυτερη απαντηση, αφου θα ειναι διπλα σου και θα μπορεσεις να του εξηγησεις καλυτερα το χωρο σου και τις απαιτησεις. Smile

     

    Ξεκαθαρισε μονο ποσα θα δωσεις/χρειαστεις για τα βασικα της ηχοαπορροφησης ( μπασοπαγιδες, βασεις αντικραδασμικες, υλικα απορροφησης υπο γωνια, κλπ ) και μετα δες ποσα σου μενουν για τα monitors.

     

     


    tomicmta
    04.11.2008, 16:30

    Καλά μου τα λέτε, και καλά κάνετε και μου τα λέτε γιατι δεν εχω ιδέα με το τι γίνεται εκεί έξω.Στα ΤΕΙ όντως παίρνουμε αρκετές γνώσεις και εχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε ανάμεσα απο πολές κατευθύνσεις αλλά οταν παρουμε το πτυχίο είμαστε σάν τα κοτόπουλα που βγήκαν  απ'το κοτέτσι(δεν έχουμε ιδέα που παμε και τι κάνουμε). - Για τα στάσιμα δεν χρειάζεται ιδιαίτερη εμπειρία για να τα ακούσεις.Οταν φτιάχνεις το κοματάκι σου όπως σου αρέσει και πηγαίνεις ήρεμος στο κρεβάτι σου να το ακούσεις ή σε κάποιο άλλο μέρος του δωματίου και βουίζει ο τόπος απ τα μπάσα ή γενικά δεν ακούς αυτό που έφτιαχνες τόση ωρα..απογοήτευση.- Οι καθηγητές του ΤΕΙ έχουν εμπειρία κατα βάσιν απο ακριβά εργαλεία και ψιλο-σνομπάρουν οτιδήποτε προσιτό οικονομικά (''καλό είναι μωρε, αλλά...''). - Η καλυτερη λύση για την αγορά monitor ,είναι μάλλον να πέριμένω..


    noizreduction
    04.11.2008, 17:13

    Δεν θα σταθω πανω στις σπουδες και στα ΤΕΙ/ΙΕΚ και δημοσια ΙΕΚ του χωρου αυτου, διοτι τα ειπες ολα. Αν και η εμπειρια που θα αποκτησεις παραλληλα με τις σπουδες, θα ειναι πιο χρησιμη απο οποιαδηποτε θεωρητικη γνωση που θα σου δωσουν.

     

    Το θεμα μας τωρα ειναι πως δεν ειναι αναγκη να περιμενεις τοσο πολυ. Ουτε να βαλεις και το χερι στη τσεπη για ενα μετριο προς καλο ζευγαρι monitors, διοτι οπως καταλαβες τα καλα monitors δεν ειναι τα sold by pair ( δηλαδη μια τιμη για ενα ζευγαρι ), αλλα τα one price, one piece.

     

    Σιγουρα κανεις μα κανεις δεν μπορει να αντικαταστησει ενα control room ενος σωστα διαμορφωμενου studio. Κι ουτε μπορει να αντικαταστησει τα ακριβα monitors των 2000-3000Ε ανα κομματι, που πιθανον να ειναι και custom made ( με αλλο ενα ζευγαρι πακετο για το reference. ).

    Επενδυοντας ομως σε μια καλη ακουστικη μελετη του χωρου ( με τον απαραιτητο ηχοβολισμο κι οχι με το αυτι ) και στην αποκτηση των αντιστοιχων υλικων που θα μειωσουν τις αντηχησεις ( γιατι το προβλημα σου δεν ειναι μονο τα στασιμα κυματα που λενε οι καθηγητες σου και βιωνεις ), θα αυξησεις τις δυνατοτητες του χωρου σου για μιξη ( κι οχι για recording, διοτι εκει απαιτουνται αλλου ειδους ρυθμισεις ) περιπου κατα 40-60%!

    Ενα διολου ασχημο ποσοστο, αν υπολογισει κανεις πως ολα θα γινουν σε ενα δωματιο. Ξεκινωντας απο μικρες λυσεις, οπως αυτη και καταληγωντας σε οργανωμενο ακουστικο set, οπως αυτο, πετυχαινεις αρκετα καλα αποτελεσματα για αξιοπρεπη μιξη ( κι οχι mastering ).

    Οσο για τον ηχοβολισμο..Με ενα measurement μικροφωνακι οπως της Behrigner* και το απαραιτητο προγραμμα μετρησεις στο PC ( εδω μπορεις να ρωτησεις τους καθηγητες σου ), θα κανεις μια χαρα τη δουλεια σου.

    Το τελευταιο κομματι του puzzle ειναι οι αντικραδασμικες βασεις των monitors και τα ιδια τα monitors τα οποια θα τα επιλεξεις ακουγοντας οσο μπορεις περισσοτερα μοντελα στην κατηγορια των χρηματων που διαθετεις! Δεν παιρνεις γουρουνι στο σακι για να σου πει καποιος "α, ο ταδε κτηνοτροφος πουλαει καλα γουρουνια", αλλα πρεπει να τα ακουσεις μονος σου για να κρινεις και την κατασκευη, αλλα και την αποδοση τους.

     

     

    *γνωριζω πως η Behringer ειναι η εταιρια του "copy paste" εξοπλισμου. Αυτο το μικροφωνακι μπορει να ειναι φτηνο και Behringer, ομως για εναν ερασιτεχνη/επαγγελματια που δεν θελει να δαπανησει πολλα, ειναι ο,τι πρεπει για τη δουλεια που το θελει. Προσωπικα εχω κανει με αυτο το μικροφωνο ηχοβολισμο στο θεατρο που δουλευω και ανταποκριθηκε οσο το δυνατον καλυτερα γι'αυτο που το ειχα παρει.


    billy2002gr
    05.11.2008, 00:00

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 04-11-2008 στις 17:13 έγραψε...

     

    ακουγοντας οσο μπορεις περισσοτερα μοντελα στην κατηγορια των χρηματων που διαθετεις!

     

     



    Εαν ειναι δυνατον στον χωρο τον οποιο εχεις εσυ διαμορφωσει...


    tomicmta
    05.11.2008, 15:11

    Σας ευχαριστώ πολύ noizreduction και Billy2002gr για τις συμβουλές σας.Θα το παλέψω και.. δε μπορεί...κάτι θα βγει.Smile


    billy2002gr
    07.11.2008, 20:17

    Καλη τυχη σε οτι κανεις και οτι αποφασισεις  {#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    to dyskolotero pragma ston kosmo einai to...na eisai aplos...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 07-11-2008 20:17 ]