ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.832 μέλη

    Eπίθεση Jack Bruce σε Led Zeppelin

    seras
    06.11.2008, 17:18

    Σε άνευ προηγουμένου επίθεση ενάντια στους Led Zeppelin στράφηκε ο τραγουδιστής και μπασίστας των Cream, Jack Bruce. Ο Bruce παρευρέθη πρόσφατα στην τελετή Marshall Classic Rock & Roll Of Honour, όπου εκ μέρους των Cream παρέλαβε το βραβείο Classic Album για το "Disraeli Gears". Μετά το τέλος της τελετής, ο Bruce μίλησε στο περιοδικό Classic Rock, με την κουβέντα να εκτυλίσσεται ως εξής:

     

    Classic Rock: Θα βρεθούν οι Cream ξανά μαζί;

    Jack Bruce: Ω ναι. Είμαι σίγουρος ότι θα κάνουμε κάτι.

    Classic Rock: Αυτά είναι υπέροχα νέα!

    Jack Bruce: Το πρόβλημα είναι ότι κάνω τόσα πολλά φοβερά πράγματα μόνος μου. Οι Cream είναι μία μπάντα από πολλά, πολλά χρόνια πίσω και ήδη κάναμε κάτι (σημ.: αναφερόμενος στα reunion shows του 2005). Όλοι μιλούν για τους Led Zeppelin, και έπαιξαν μία γαμ... συναυλία. Μόνο μία γαμ..., κακή συναυλία. Ενώ οι Cream έκαναν εβδομάδες συναυλιών, κανονικών συναυλιών, όχι σαν τη συναυλία των Zeppelin που έπαιξαν τα πάντα χαμηλότερα. Εμείς παίξαμε τα πάντα όπως στις κανονικές εκτελέσεις. Άντε γαμ... Led Zeppelin, είστε σκατά! Πάντα ήσασταν και ποτέ δε θα γίνετε κάτι άλλο. Το χειρότερο είναι ότι ο κόσμος πιστεύει αυτά τα σκατά που πουλάνε. Οι Cream είναι 10 φορές καλύτεροι από τους Led Zeppelin.

    Classic Rock: Αυτή είναι πολύ αναιδής άποψη.

    Jack Bruce: Τι; Θα συγκρίνεις τον Eric Clapton με αυτόν τον γαμ... Jimmy Page; Αλήθεια θα τους συγκρίνεις;

    Classic Rock: Για να είμαστε δίκαιοι, είναι δύο διαφορετικοί κιθαρίστες, έτσι δεν είναι;

    Jack Bruce: Όχι! Ο Eric είναι καλός και ο Jimmy σκατά. Αυτά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : seras στις 06-11-2008 17:21 ]


    noizreduction
    06.11.2008, 17:50

    Μετα τον Γονιδη, ανακαλυπτουμε πως τα ναρκωτικα κανουν κακο και σε ξενους καλλιτεχνες!


    kwstasagas
    06.11.2008, 18:01

    Εδώ και 25 χρόνια είμαι θαυμαστής αυτής της μέγιστης μπάντας που ακούει στο όνομα CREAM .... όσο δεν πάει άλλο !!!! Έχω στη δισκοθήκη μου τα βινύλια του DISRAELI GEARS και του WHEELS OF FIRE τα οποία .... εδώ και πολλά χρόνια τα "λιώνω" στο πικάπ με τον ίδιο ενθουσιασμό, όπως όταν τα πρωτοαγόρασα από το Seven + Seven στο Μοναστηράκι .... Τα υπέροχα φωνητικά του ΤΖΑΚ ΜΠΡΟΥΣ με μαγεύουν, οι δε μπασογραμμές του με αφήνουν άφωνο .... Τον θυμάμαι, επίσης, με αγάπη και σε μία συναυλία του το 1990 σε κάποιο περίπτερο της ΔΕΘ στη Θεσσαλονίκη, όπου τότε ήμουν πρωτοετής φοιτητής [εμείς οι λιγοστοί, που είχαμε "πάρει πρέφα" την εν λόγω συναυλία, καθόμασταν ... σε πλαστικά καθίσματα καφενείου, που ευρίσκοντο κάτω από τη σκηνή !!! Ω ναι, κάτω από τέτοιες συνθήκες γίνονταν εκείνη την εποχή οι ροκ συναυλίες στη συμπρωτεύουσα, αφού να σκεφθείτε τους Pixies τους έστειλαν να παίξουν .... σε μπουζουξίδικο {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy} !!! Μέχρι σήμερα θυμάμαι πώς έτριζε το πλαστικό κάθισμα της ΔΕΘ από την άγρια παραμόρφωση του μπάσου του Μπρους και τα αγριεμένα μπλουζ που μάς έπαιξε .... Σημειωτέον, σε εκείνη τη συναυλία ένας 40χρονος ροκάς, που καθόταν στο διπλανό κάθισμα, με πληροφόρησε "ξέρεις μικρέ, σήμερα πέθανε ο ΠΑΥΛΟΣ" {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}] ....

    Και τώρα .... Γιατί κάνεις τέτοιες δηλώσεις Τζακ ??? Γιατί θέλεις να γεμίσεις με άσχημα αισθήματα εμάς που εδώ και χρόνια σε θαυμάζουμε ??? Γιατί θέλεις με κάτι τέτοια να "ακυρώσεις" όλες τις όμορφες στιγμές που περάσαμε ακούγοντας τα τραγούδια των Cream ??? Τέτοιου είδους δηλώσεις ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΑΝΑΣΤΗΜΑ ΣΟΥ και μόνο κακό σού κάνουν ......

     


    nowaveband
    06.11.2008, 18:55

    i screama you screama we all screama for ice CREAMa!

    μεγάλη μπάντα......Όσο για αυτό που ειπώθηκε.....Ντάξ.....απόψεις είναι αυτές.

    {#emotions_dlg.whistling}

    Αυτό που με ενοχλεί στην άθλια και υποκριτέα κοινότητα του rock είναι πως μπορεί να βρίσεις κάποιες μπαντάρες που είναι λιγότερο γνωστές και κανείς να μην πεί τίποτα και αντιθέτος να συμφωνήσει.Και βρίζεις κάποιους beatlles,zepellin,deep purple,και λοιπά λοιπά και περνάς από λαικό δικαστήριο επειδή κάποιοι το έχουν δέσει κόμπο πως είναι αυτοί και κανείς άλλος,και πως είναι οι καλύτεροι και τέλος...

     

    Αλλά όχι κύριοι!Εμένα δεν μαρέσουν οι beatles!oύτε οι φιγουρατζήδες οι purple ούτε πολλοί πολλοί άλλοι!

    Κάτω η ρόκ!{#emotions_dlg.thumbdown}ThE WaRdOuRs forever!


    -----------------
    τι θα ήταν η ζωή χωρίς μια μικρή δόση αυτοκαταστροφής?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nowaveband στις 06-11-2008 18:55 ]


    kwstasagas
    06.11.2008, 19:27

    "Αυτό που με ενοχλεί στην άθλια και υποκριτέα κοινότητα του rock είναι πως μπορεί να βρίσεις κάποιες μπαντάρες που είναι λιγότερο γνωστές και κανείς να μην πεί τίποτα και αντιθέτος να συμφωνήσει.Και βρίζεις κάποιους beatlles,zepellin,deep purple,και λοιπά λοιπά και περνάς από λαικό δικαστήριο επειδή κάποιοι το έχουν δέσει κόμπο πως είναι αυτοί και κανείς άλλος,και πως είναι οι καλύτεροι και τέλος..."

    Α, nowaveband, να το ξεκαθαρίσω .... Εμένα θα με ενοχλούσε ακόμη κι αν ο Τζακ Μπρους έβριζε κάποια μπάντα ή κάποιον καλλιτέχνη λιγότερο διάσημο από τους Zeppelin !!! Ανθρώπους σαν τον κ. Μπρους θέλω να τους θυμάμαι ΜΟΝΟ για τη μουσική τους, για τη δεξιοτεχνία τους, για το ταλέντο τους κλπ και όχι για δηλώσεις τους και ύβρεις εναντίον [οποιουδήποτε] άλλου καλλιτέχνη .....  Συνεπώς, θα ένιωθα το ίδιο ενοχλημένος αν ο Μπρους τα παραπάνω λόγια τα απηύθυνε όχι στους Zep και στον Page, αλλά π.χ. σε κάποιον ποπ τραγουδιστή ......  


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 06-11-2008 19:30 ]


    vouliakis
    07.11.2008, 02:19

    Ice(s)Cream

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 07-11-2008 03:02 ]





    επισυναπτόμενα: icescreamMH.jpg 
    sitzoune81
    07.11.2008, 11:11

    Ούτε που μ' ενδιαφέρει...

    Να σφαχτούνε σαν τα σκυλιά!

    Σέρνουν τα κουφάρια τους τα καρναβάλια. Δεν το καταλαβαίνουν?!?!

    Το μόνο που με απασχολεί είναι πότε θα μας ξαναεπισκεφθούν οι "κληρονόμοι" τους...

    ...οι ΘΕΟΙ της space-y πεντατονικής

    Ναι! Τους Τool εννοώ!!!

    Ξύδι...!


    Rhye88
    13.11.2008, 19:13

    {#emotions_dlg.nono}

    Τι να σχολιάσω τώρα εγώ πάνω σε αυτό; Εγώ άλλο έψαχνα. Να το παίξω και εγω σαν κάτι <ψαγμένους> users που γράφουν ότι παππάρα τους έρθει στο κεφάλι μήπως και τους δώσουν καμιά χρυσή νότα; Ρε, get a life!!!{#emotions_dlg.thumbdown}

     


    kalouka
    14.11.2008, 09:28

    είναι όλοι τους η ιστορία του rock και από όλους κρατάω τα διαμάντια που έβγαλαν στη δισκογραφία.Αυτά που λένε και κάνουν σήμερα σε πολλές περιπτώσεις τους εκθέτουν ανεπανόρθωτα,όταν όμως πέφτουν στο πικαπ οι δισκάρες τους τα ξεχνάω όλα


    Corny-Movie-Scene
    14.11.2008, 14:48

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 07-11-2008 στις 02:19 έγραψε...

    Ice(s)Cream

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 07-11-2008 03:02 ]

     




    ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΙΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ESCIMO(C)...vouliakis {#emotions_dlg.thumbup}
    O Nowave τον πήρε λίγο πιο ψηλά τον αμανέ όπως το συνηθίζει άλλωστε...{#emotions_dlg.tt2}
    O sitz κράζει με το γάντι της κουζίνας όπως συνήθως άλλωστε....{#emotions_dlg.tt2}
    Ας μην φτάσουμε πάλι στο σημείο να πέσει παντόφλα απο Mod για να λίξει το get a life σχολιάκι Rhye88... Παρεΐστικα γράφουμε όλοι απόψεις... Δεν συμφωνούμε σχεδόν ποτέ αλλά ας το κρατήσουμε παρεϊστικο, ΜΗ Γ####Ω...{#emotions_dlg.blush}Innocent{#emotions_dlg.tt2}
    Ανάμεσα στον Κλάφ'τον και τον Σελίδα σίγουρα ψηφίζω τον δεύτερο για τα solo του(και γενικά, τώρα τι να λέμε...) και τον πρώτο για την διαχρονική του βραδύτητα στο riffing...
    Προσωπικά ο Ερρίκος Κλάπτον με αφήνει αδιάφορο ως συνθέτης στα προσωπικά του κι ας θεωρείτε ότι θεωρείτε, ενώ χρόνια πριν είχε μεγαλουργήσει πάνω στα "χαλιά" του Mayal και του Bruce...
    Πολλή κατάχρηση αλκοόλ ήταν...? Μπαγιάτικη σκόνη πλυντηρίου ήταν...? Του είχαν ρίξει Ξεμωρέν Γερολύκ (C) στο φαΐ του...? Μύγα τον τσίμπησε...?! Του είχε φάει την γκόμενα ο Plant? Ποιός ξέρει γιατί, αλλά θα έχει κι αυτός τους λόγους του (marketing το λένε πάντως αν δεν απατόμαι..."ψήλοι στα αυτιά μου μπήηηηηηκανε βρε πώπώ.."){#emotions_dlg.whistling}
    Το πόστ ήταν μια προσφορά της ----Fate Skonh Productions---- με σήμα τη παντόφλα...

    zosolover
    18.08.2010, 22:11

    ελεος..αντι να βριζει τους zeppelin να κατσει να σκεφτει γιατι οι cream ειναι λιγοτερο γνωστοι.. αν ο τυπος ειναι κομπλεξικος δηλαδη κ δεν αποδεχεται την κατασταση του 8α την πληρωσουν ο page k o plant..?? πφφφ που ζουμε{#emotions_dlg.mad}


    zosolover
    23.08.2010, 13:17

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 19-08-2010 στις 15:59 έγραψε...

    Και ο τολστόι μπορεί σε κάποιους να είναι λιγότερο γνωστός από τη ρόουλινγκ...



    αυτο ομως δεν σημαινει οτι ο τολστοι ειναι λιγοτερο επιτυχιμενος..


    soulara1910
    23.08.2010, 19:48
    Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι δηλωσεις τετοιου τυπου ειναι αθλιες και μου δειχνουνε μιζερια και καποιον που ζηταει να μιλησουν για αυτον και παλι..δεν αμφισβητο το ταλεντο ετσι....και οσον αφορα τους ledddd ειναι απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ δεν θα χορτασω ποτε να τους ακουω..απλα!
    cobal
    23.08.2010, 20:02
    Τι να λεμε.... Ο τυπος απλα θελησε να κρερδισει καποια δημοτικοτητα και αυτος ειναι ο μοναδικος λογος των συγκεκριμενων δηλωσεων.... Και μονο που ασχολουμαστε μαζι του, αυτος πετυχε το σκοπο του
    Sapios
    01.09.2010, 17:07

    Απο πότε έχει άποψη για την μουσική αυτό το σκουλίκι;;;

    Θα κρίνει και τον Page ο άμπαλος.....

    Καθόλου σεβασμό, είναι για κλωτσιές ο τύπος και το ελεϊνό IceCream γκρουπάκι του


    AlfaWolf
    01.09.2010, 21:58

    Που το ξεθάψατε αυτό βρέ ???{#emotions_dlg.happycrazy}