ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.830 μέλη

    Τα Διάφανα Κρίνα επιστρέφουν...

    Reason
    06.11.2008, 22:27

      

    Τα ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ επιστρέφουν στη δισκογραφία με τον έκτο μεγάλο τους δίσκο. Ό τίτλος είναι “κι η αγάπη πάλι θα καλεί” και αναμένεται να κυκλοφορήσει στα μέσα του Νοέμβρη.

    Το “κι η αγάπη πάλι θα καλεί” θα περιέχει 12 τραγούδια (σε σύνθεση των ΔΙΑΦΑΝΩΝ ΚΡΙΝΩΝ και στίχους των Θάνου Ανεστόπουλου, Παντελή Ροδοστόγλου, συν ένα στίχο του ποιητή Κώστα Καρυωτάκη) που ισορροπούν μεταξύ ενός βαθύ λυρισμού και μιας ασυγκράτητης και ατόφιας ηλεκτρικής ενέργειας, με στίχους που αφηγούνται ιστορίες οι οποίες έλκουν την καταγωγή τους απ΄τη βαθιά πεποίθηση πως η άϋλη  ομορφιά της μουσικής, η δύναμη του λόγου και η μυστική ροή της αγάπης είναι τα πράγματα εκείνα που μας βοηθούν να συνειδητοποιούμε πως διερχόμαστε μέσα από κάτι και όχι μεσα απ’ το τίποτα.

    Ηχογραφήθηκε στο studio SIERRA για λογαριασμό της ROLL OUT VISION SERVICES με παραγωγό τον Χρυσόστομο Μουράτογλου, και σε διανομή SONY BMG.

      Τα ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ είναι πάλι κοντά μας με ποικίλους τρόπους... Στα μέσα του Νοέμβρη κυκλοφορεί ο καινούργιος τους δίσκος από την Roll Out Vision & Services, με τίτλο "Κι η αγάπη πάλι θα καλεί".

    Ακολουθεί η ζωντανή παρουσίαση του νέου δίσκου τους συνοδευόμενη βέβαια από όλα τα παλιότερα τραγούδια τους σε μια ακόμα από τις περίφημες μαραθώνιες συναυλίες τους.

    Η συναυλία θα γίνει το Σάββατο 29 Νοεμβρίου στο Πολιτιστικό Κέντρο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ (αλλιώς και Ίδρυμα Μείζωνος Ελληνισμού),κτήριο 56, Πειραιώς 254, Ταύρος.

    Η προπώληση των εισιτηρίων αρχίζει αύριο Παρασκευή 7 Νοεμβρίου απο το Public (Πλατεία Συντάγματος) και το Ticket House.

    Η τιμή στην προπώληση είναι 18 ευρώ και στον χώρο της συναυλίας 20 ευρώ.
    Οι πόρτες ανοίγουν στις 8:00 και η συναυλία θα αρχίσει στις 9:00.

    Τέλος να μην ξεχάσουμε και το ολοκαίνουργιο site της μπάντας στην διεύθυνση : www.diafanakrina.info

     (e-go.gr)


    emmanuella
    06.11.2008, 22:53

    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

    Τέλειααααααααα   {#emotions_dlg.walkman}


    iezeakill
    06.11.2008, 23:03

    Πολύ καλά τα νέα.Χαίρομαι ιδιαίτερα καθώς τα Κρίνα είναι από τις πιο αγαπημένες μου μουσικές συντροφιές μα και λυπάμαι γιατί εκείνο το βράδυ θα είναι εδώ και οι ΑΝΑΤΗΕΜΑ...

    Καλά να περάσουμε λοιπόν όπου κι αν πάμε.

     


    marylin
    06.11.2008, 23:47

    Reason...με πρόλαβες! Wink Καλή επιτυχία στα παιδιά! {#emotions_dlg.walkman} {#emotions_dlg.thumbup} {#emotions_dlg.walkman}


    spiroos
    06.11.2008, 23:54

    Σε ευχαριστούμε για τα ευχάριστα μαντάτα.

    Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω πού πήγαν αυτή τη φορά τον ήχο τους.

    Πάντα ήταν ένα βήμα παρακάτω, κυρίως ηχητικά.

    Τό ένστικτό μου και κάποιες δηλώσεις τους μου λένε οτι θα είναι και διαφορετικοί στιχουργικά. Θα δούμε...


    ins2anity
    07.11.2008, 00:00

    οτι καλυτερο ακουσα σημερα!!!!! με εφτιαξες οσο δεν παιρνει...αρκει να αξιζει{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}


    spiroos
    07.11.2008, 00:05

    Ο Καρυωτάκης, "Σαν έσβησε σαν ίσκιος το όνειρό μου" που ακούγεται παράλληλα με ένα απόσπασμα από τις πρόβες στο στόυντιο και υπαρχει στο νέο τους site, δεν με "κάλυψε" σε αυτό που είπα πριν για νεωτερισμούς...

    Αλλά είναι μονο ένα κομμάτι...


    Aiolos_m
    07.11.2008, 00:45

    Καταρχήν στο εικαστικό μέρος τα πάνε καλά...

    Είμαι πολύ περίεργος αλλά σύντομα θα έχουμε νέα.

    Εγώ πάντως τους πιστεύω.

    Για να δούμε...


    despinakontogianni
    07.11.2008, 00:53

    Ωραίος τίτλος, ωραίο εξώφυλλο και πάντα μα πάντα τέλεια μουσική! Πάμε παιδιά!!{#emotions_dlg.rockon}


    PashalinaMakia
    07.11.2008, 11:10

    Τέλεια!Τους λατρεύω..

     

    Καλή επιστροφή!


    edalleynejohnson
    07.11.2008, 22:37

    Επιτέλους και ένας νεος δίσκος απο τα αξιόλογα Κρινα.

    "Ο γύρος της ημέρας σε 80 κόσμους" κυκλοφορεί ακόμα?Δεν μπορώ να τον βρω πουθενά.


    darbukaboy
    07.11.2008, 23:07

    Eνα απο τα πιο ομορφα σχηματα της ελληνικης ροκ σκηνης....επιστρεφει!Κατι μου λεει οτι και αυτη η δουλεια θα ειναι εφαμιλλη των προηγουμενων και για μια ακομη φορα θα πιστοποιηθει η δημιουργικοτητα αυτων των παιδιων με τον τοσο ιδιαιτερο ηχο...


    Jimi
    08.11.2008, 00:50

    Βάλτε να πιούμε λοιπόν... {#emotions_dlg.beer} Καιρός ήταν γιατί είχαμε στεγνώσει! Το τραγούδι στο http://www.diafanakrina.info/sitegr/ είναι καλό και με ήχο στις κιθάρες αρκετά κοντά στο "Ό,τι απόμεινε από την ευτυχία". Όπως και να 'χει, ο δίσκος αυτός αναμένεται με τεράστια ανυπομονησία!

    Stay Διάφανοι..


    venceremos
    08.11.2008, 01:20

    Παρατηρωντας το εξωφυλλο

    και

    διαβαζοντας το στιχο του Καρυωτακη.."Σαν έσβησε σαν ίσκιος το όνειρό μου"

    κατι μου λεει οτι τελικα αυτος ηταν ο ισκιος στο ονειρο του...

    Ειναι ο μονος που λειπει απ την εικονα...

    Ωρα για ονειροπολησεις..........!


    mad-prophet
    08.11.2008, 14:13

    υπεροχαααα!!!!παλι_σε_εξοδα_θα_μας_βαλουν_τα_παλιοπαιδα(γνησιο_cd,θα_τρεχουμε

    αθηνες_εμεις_οι_επαρχιοτες_να_τους_δουμε_και_τετοια..)ολα_τελεια_δλδ!!

    διαφαααναα_κρινααααααααααααα!!!(ειμαι_ενθουσιασμενος,φαινεται?????)


    Darien
    09.11.2008, 00:31

    Επιτέλους! Πολύ καθυστέρησε ο δίσκος!


    Reason
    27.11.2008, 03:10

    Ο δίσκος κυκλοφόρησε… και φυσάει!!!


    venceremos
    27.11.2008, 17:54

    Bρε ΔΙΑΦΑΝΑ αφου πατε που πατε ως τα Γιαννενα δεν περνατε και μια βολτα κι απτην Πατρα...??! Γιατι τοσο φτυσιμο...? Ο Απριλης παει πολυυυυ μακριαααααααααα!!!!!!!!!!!


    emmanuella
    29.11.2008, 13:35

    Το cd απλά φοβερό !!!

    ΄Προσωπική άποψη ... το καλύτερό τους  {#emotions_dlg.thumbup}

    Ο ήχος βέβαια αρκετά δυνατός και σκληρός ... αλλά ο στίχος, όπως πάντα, γεμάτος νόημα. Πώς να μην ξεχωρίσω το 4.Στην κόλαση βαθιά και 8.Με ρωτούν οι χειμώνες ????

    {#emotions_dlg.walkman}


    litirakis
    06.12.2008, 01:58

    Υπεροχο το cd!!

    το εχω λιωσει!!

    ολο τελειο ειναι αλλα κορυφαιες στιγμες...

    • "στην κολαση βαθια"
    • "ενα σκιαχτρο που αρπαξε φωτια"
    • "τελευταιος σταθμος"
    • "με ρωτουν οι χειμωνες"