ελληνική μουσική
    461 online   ·  210.826 μέλη

    Mapex Pro M v.s Pearl Masters Mrp Πιο απο τα 2?

    georgebpkk
    09.11.2008, 19:27

    Παιδια βοηθεια εχω τα λεφτα για να παρω τα Mapex pro m και ψηνομαι αγρια να τα παρω αλλα δε ξερω αν ειναι καλυτερο να περιμενω και να μαζεψω κ αλλα για pearl. Εσεις τι πιστευετε? Εχουν μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα του ηχου , και τα δυο ειναι maple


    Hastaroth
    10.11.2008, 11:37

    Προσωπικά θά σού συνιστούσα να μαζέψης όσα χρειάζονται γιά να συμπληρώσης το ποσό γιά τά Pearl.Μπορεί τά Mapex νά μήν είναι πλέον τόσο..μαπέξ όσο ήταν όταν πρωτοξεκίνησε η εταιρεία,αλλά η Pearl είναι σίγουρα πιό αξιόπιστο brand name.

    Εξαρτάται βέβαια καί από το χρονικό διάστημα που θά χρειαστής γιά να μαζέψης τά υπόλοιπα λεφτά.Αν προβλέπης οτι θά αργήσης αρκετά,πάρε τά Mapex ώς προσωρινή λύση καί επικεντρώσου μετά στο νά πάρης καλά πιατίνια.

     

     

     

     


    noizreduction
    10.11.2008, 11:48

    Περσι εκανα καλυψη σε εναν drummer που ειχε τα Mapex που αναφερεις ( κατα πασα πιθανοτητα, διοτι υποθετω πως ειχε αλλαγμενο ταμπουρο απο tama ). Θα συμφωνησω με τον Hastaroth οσον αφορα τις επιλογες σου, διοτι τα Pearl ειναι πιο rock/hard rock/metal drums, ενω τα Mapex μου εδωσαν την εντυπωση "all around" kit, χωρις ομως να δινουν χαρακτηριστικο ηχο!

     

    Μπορει να ηταν και θεμα drummer, ομως στα δικα μου αυτια ο ηχος των Mapex..ηταν μαπεξ.

     

    Παντως, πρεπει να αναφερεις και τι ειδος μουσικης περιμενεις να παιξεις. Οσο για το mapple..Ειναι θεμα εταιριας η κατασκευη τους!


    djmetronomos
    10.11.2008, 15:35

    Κι εγώ προς την Pearl συγκλίνω. Από όλες τις ιαπωνικές μάρκες που έχω δοκιμάσει, μου φάνηκε ότι ήταν αυτή που θύμιζε πιο πολύ αμερικανικές ντραμς (κυρίως Ludwig) - είχε κάπως 'στεγνό' ήχο. Το θέμα είναι τι ταιριάζει στο παίξιμό σου. Για παράδειγμα, έχω ακούσει κάποιες ΤΑΜΑ που μου άρεσαν, αλλά ανακάλυψα ότι είναι για ντραμίστες με πολύ δυνατό χτύπημα (όπως ο Stewart Copeland που τις χρησιμοποιούσε με τους Police). Η Pearl, δίχως να είναι και η πιο ευαίσθητη ντραμς στον πλανήτη, ανταποκρίνεται και σε πιο απαλό παίξιμο...


    georgebpkk
    10.11.2008, 15:54

    Σας ευχαριστώ ολους για την αμεση ανταποκριση σας.

     

    Ας περιμενω καλυτερα για να παρω pearl Smile .

    Ηδη παιζω με ενα σετ απο pearl συγκεριμενα pearl forum series και εχω μεινει ευχαριτημενος απο τον ηχο τους.

    Απλα εθεσα το θεμα γιατι σκεφτομουν οτι maple το ενα maple και το αλλο δε θα ειχαν μεγαλη διφορα στον ηχο αλλα απο οτι καταλαβα εχουν.

     

    Παιζω 4 χρονια και και απλα ηρθε η ωρα για καινουργιο σετ και δε κρατιεμαι{#emotions_dlg.thumbup}


    djmetronomos
    10.11.2008, 17:20

    Υπάρχει και maple syrup - πάει ωραία στις τηγανίτες! Πάντως, πολλοί κατασκευαστές οργάνων προτιμούν το σφένδαμο (maple), κι όχι μόνο σε ντραμς. Αλλά από εταιρία σε εταιρία και από μοντέλο σε μοντέλο αλλάζει ο ήχος. Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ στο σπίτι ενός φίλου ντραμίστα, για το πώς κατασκευάζονται τα DW... Ούτε διαμάντια να έκοβαν, απίστευτη τεχνογνωσία και μεθοδολογία. Νομίζω ότι θα προτιμούσα το πιο φθηνό μοντέλο της DW από μια ακριβή Mapex. Αυτά βέβαια είναι απόψεις. Το θέμα είναι τι εξυπηρετεί εσένα. Θέλεις μεγάλα τύμπανα? Μικρά? Θέλεις με 4 φύλλα, 6, 9..? Θέλεις ξύλινο ταμπούρο ή μεταλλικό? Πολλά τα μεταβλητά δεδομένα που πρέπει να λάβει κάποιος υπόψιν...


    antreas_dr
    11.11.2008, 12:11

    όσες φορές έχω παίξει σε set Mapex έχω μείνει παραπάνω από ικανοποιημένος...

     

    Η ιστορία βέβαια και το όνομα της Pearl είναι μεγάλο δέλεαρ.

    Eίναι και αυτο που λέει ο απο πάνς συνάδελφος... Τιε διάφορες μεταβλητές που θέλεις στα τύμπανα...

     

     


    georgebpkk
    11.11.2008, 12:49

    Κοιταξτε , θελω 6 φυλα τυμπανα , διαστασεις 10x08 12x09 14x11 16x16 και 22χ18 . Οσο για ταμπουρο εχω ηδη ενα starclassic copper. Βασικα δημιουργησα ολο το θεμα για να μαθω αν εχει μεγαλη διαφορα ο ηχος του maple απο εταιρια σε εταιρια και οπως καταλαβα εχει.


    drummer1974
    28.02.2009, 19:21

    φιλε μου....θα επιλεξεισ pearl 'η μαζεψε χρηματα για dw.

     

     

     



    darbukaboy
    28.02.2009, 23:57

    Εχεις σκεφτει να κοιταξεις και τα Gabriel;;;Ειναι βεβαια λιγο ιδιαιτερα τυμπανα απο θεμα μουσικου ειδους αλλα ειναι καλα κομματια....