ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.848 μέλη

    Ελευθερία Αρβανιτάκη - Και τα μάτια κι η καρδιά

    Thanasis-Gioglou
    13.11.2008, 19:38

    UNIVERSAL

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ

    «ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΙ Η ΚΑΡΔΙΑ»

    Η Ελευθερία Αρβανιτάκη επιστρέφει , με ένα ολοκαίνουργιο, υπέροχο c.d. με τίτλο «Και τα μάτια κι η καρδιά».

    Ένας δίσκος που ,κατά κύριο λόγο, ηχογραφήθηκε στη Μαδρίτη, σε συνεργασία με τον Ισπανό συνθέτη, παραγωγό, βραβευμένο με δύο Grammy ,Javier Limon.

    Με το τραγούδι «Τον έρωτα ρωτάω» που τη μουσική υπογράφει ο Θοδωρής Παπαδόπουλος και τους στίχους η Σμαρώ Παπαδοπούλου , η καταξιωμένη ερμηνεύτρια  «συστήνει» την καινούργια της δουλειά.

    Τα τραγούδια του δίσκου , που θα κυκλοφορήσει και στο εξωτερικό με τον τίτλο «Mirame» , έχουν γράψει επίσης οι: Γιάννης Μήτσης, Ποίμης Πέτρου, Γιώργος Καραδήμος, Ζέλιβο Γιοξίμοβιτς σε στίχους: Λίνας Νικολακοπούλου, Μιχάλη Γκανά, Νίκου Μωραϊτη, Κώστα Φασουλά, Λήδας Ρουμάνη.

    Σε ένα τραγούδι που και οι στίχοι και η μουσική  είναι του Javier Limon, η Ελευθερία Αρβανιτάκη, συμπράττει με την Ισπανίδα τραγουδίστρια Buika.

    Πρώτη γεύση με «Τον έρωτα ρωτάω» και έπεται συνέχεια με ένα διαφορετικό , ξεχωριστό c.d

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Thanasis-Gioglou στις 13-11-2008 19:42 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 13-11-2008 19:47 ]


    despinakontogianni
    14.11.2008, 00:55

    http://beta.mad.tv/video/?cID=33996

    Παιδιά πρέπει οπωσδήποτε να δείτε τα βιντεάκια και να πάρετε μια πρώτη γεύση. Είναι υπέροχο! Πρέπει αυτός ο δίσκος να είναι μες στη συλλογή μου!!


    agoulina
    14.11.2008, 11:02

    ελευθερια αρβανιτακη = Απαιχτη! {#emotions_dlg.walkman}

    οντως θυμιζει τα κορμια και τα μαχαιρια (οπως πολυ σωστα σημειωνεται σε σχολιο στο mad) και εχει πολυ ωραιο και επικαιρο στιχο (για κατι καμμενες women like me!) {#emotions_dlg.sad}


    kwstasagas
    14.11.2008, 12:01

    Άλλος ένας "πολυσυλλεκτικός" δίσκος [ο τραγουδιστής είναι μεν ένας, αλλά ... διαβάζω πλήθος συμμετοχών σε συνθέτες και στιχουργούς {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}] έρχεται να προστεθεί στη δισκοπαραγωγή, κάνοντας εμένα, αλλά, φαντάζομαι, και πολλούς ακόμα, να προβληματισθούμε "ποιο άραγε "καλλιτεχνικό όραμα" ή "καλλιτεχνικό αίτημα" υπηρετούν τέτοιου είδους δουλειές" ..... Σε όσους, όμως, έχουν διάθεση να ανακαλύψουν τον καινούριο δίσκο της κας Αρβανιτάκη, δεν μού μένει παρά να ευχηθώ "καλές ακροάσεις" και "να περάσουν όμορφες στιγμές ακούγοντάς τον" ....... ._ 


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 14-11-2008 12:05 ]


    despinakontogianni
    14.11.2008, 22:30

    Παράθεση:

    Το μέλος agoulina στις 14-11-2008 στις 11:02 έγραψε...

    ελευθερια αρβανιτακη = Απαιχτη! {#emotions_dlg.walkman}

    οντως θυμιζει τα κορμια και τα μαχαιρια (οπως πολυ σωστα σημειωνεται σε σχολιο στο mad)



    Μην τα ισοπεδόνουμε κι όλα! Είναι καλό, αλλά το σιγκεκριμένο δεν το φτάνει κι ας του φέρνει λιγάκι.


    mellia
    16.11.2008, 01:58

    που πήγαν τα βιντεάκια?{#emotions_dlg.huh}


    dafnoula
    16.11.2008, 12:16

    Κατά τη γνώμη μου μία από τα ίδια...


    sophi05
    17.11.2008, 00:09

    Εχει δοκιμαστει και σε λιγο πιο ποπ υφος,αλλα της παει πιο πολυ αυτο το ειδος!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    despinakontogianni
    21.11.2008, 00:27

    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 16-11-2008 στις 01:58 έγραψε...

    που πήγαν τα βιντεάκια?{#emotions_dlg.huh}



    Βόλτα! Δεν είναι εκεί? Δεν είναι σωστό το link?{#emotions_dlg.confused1}


    mellia
    21.11.2008, 00:42

    {#emotions_dlg.sad} τσου και όχι


    beatlus
    21.11.2008, 12:40

    Δεν έχω ακούσει παρά μόνο το πρώτο δείγμα από τη δουλειά της Ελευθερίας. Αν το cd είναι σε αυτό το επίπεδο και κλίμα, προσωπικά χαίρομαι πάρα πολύ για το "ξύπνημα" της Αρβανιτάκη. Τουλάχιστον αυτή τη λέξη θεωρώ ως πιο κατάλληλη. Τελευταία χρόνια είχα απογοητευτεί από τις πιο ποπ επιλογές της, εντούτοις και η συνεργασία της στο ενδιάμεσο- με τον Ξυδάκη, αλλά και κάποιες άλλες λιγότερο προβεβλημένες συμμετοχές της, νομίζω πως έδειχναν την αντοχή του καλού της αισθητήριου. Ε, λοιπόν το ότι επιστρέφει στην αλήθεια της (έτσι μου φαίνεται εμένα) με κάνει αισιόδοξο, γιατί η Ελευθερία και προσωπικότητες του βεληνεκούς της επηρεάζουν και άλλους. Ιδωμεν, βέβαια για το ολοκληρωμένο αποτέλεσμα της δουλειάς. Καταχρήν, πάντως χαμογελούμε... Smile


    renabill
    22.11.2008, 01:47

    Agapame Arvanitaki!