ελληνική μουσική
    561 online   ·  210.834 μέλη

    Μουσικά μαθήματα Πανελληνίων και μουσικές σχολές

    John-wj
    14.11.2008, 18:18

    Φέτος είμαι τρίτη λυκείου και μιας και όλη μου τη ζωή σχεδόν την πέρασα πάνω από διάφορα όργανα, δε μπορώ να σκεφτώ να συνεχίσω με κάτι διαφορετικό από τη μουσική. Γι' αυτό λοιπόν σκέφτομαι να πάω σε κάποιο ΑΕΙ μουσικής, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω τις διαφορές μεταξύ των σχολών της χώρας μας, και το πως βγαίνουν τα μόρια στις πανελλήνιες με τα ειδικά μαθήματα. Θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    jethroomi
    15.11.2008, 00:24

    Τα ειδικα μαθηματα ειναι Αρμονία και Ντικτέ.

    Πηγαινεις σε καποιο Ωδειο;

     


    darbukaboy
    15.11.2008, 00:30

    Eνδιαφερεσαι μονο για ΑΕΙ;;;


    John-wj
    15.11.2008, 01:35

    Γνωρίζω για τα ειδικά μαθήματα, και τα καταφέρνω αρκετά καλά σε αυτά, αλλά δεν ξέρω για το πως υπολογίζονται τα μόρια στον τελικό βαθμό. Μάλλον καταλήγω σε ΑΕΙ, αφού δεν με πολυενδιαφέρουν τα ΤΕΙ που έχουν σχέση με μουσική, δεν γνωρίζω όμως τις διαφορές ανάμεσα στα μουσικά ΑΕΙ.


    panachr
    17.11.2008, 00:23

    Λοιπόν, εγώ μπορώ να βοηθήσω με τα 2 ΑΕΙ Θεσ/νικης. Το Αειστοτέτλειο έχι φοβερούς θεωρητικούς, όπως ο Σαμαράς, ο Κίτσος, ο Τσούγκρας. Γι' αυτό αν θες να ασχοληθείς στις σποθδές σου με τα θεωρητικά προτείνω το Αριστοτέλειο. Στο Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης (όπου είμαι κι εγώ) ασχολούμαστε κυρίως με τα πρακτικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχουμε μάπες θεωρητικους.Απλά κάνουμε μέσα στο πανεπιστήμιο μάθημα, ο καθένας το όργανο που θέλει.Μπορείς ακόμη και να ξεκινήσεις ένα όργανο από την αρχη.Για περισσότερες πληροφορίες uom.gr


    GAGA
    17.11.2008, 12:16

    Εγώ θα σου απαντήσω όσον αφορά τον υπολογισμό των μορίων.

    Κατα αρ΄χας μόνο και μόνο για να έχεις το δικαίωμα γα δηλώσεις τις μουσικές σχολές (των ΑΕΙ, οι σχολές των ΤΕΙ δεν απαιτούν ειδικά μαθήματα) πρέπει να έχεις γ΄ρψει τουλάχιστον βάση (δηλαδη 10/20) και στα δυο ειδικά μαθηματα.Εφόσον λοιπόν έχεις γράψει βάση και στα δυο ειδικά μαθήματα υπάρχει ένας τύπος συγκεκριμέςνο οπου βγάινοτν και τα μόρια τον οποίο δεν θυμάμαι κα πολύ καλά αλλα η ουσία εόναι οτι: Ο συντελεστής για τα μουσικά μαθήματα είναι 2.Δηλαδη επι του πρακτεόυ αυτό σημαίνει οτι το αμα γραψεις πχ 20 και σχτα δύο θα πα΄ρεις 4000 μόρια (και οχι 2000) αν γράψεις 10 στο ενα και 20 στο αλλα θα πάρεις 3000 μόρια.Ελπίζω να σε διαφώτισα...

    Κατόπιν αυτά τα μόρια προστίθονται στα μόρια που έχεις βγάλει απο τα 6 μαθήματα του σχολείου και βγάινει ο τελικός αριθμός μορίων για τις μουσικές σχολές ΑΕΙ.


    niovi712
    11.01.2009, 20:00

    Και εγώ είμαι τρίτη λυκείου και θέλω μουσικολογία αλλά δεν ξέρω που να πάω!!Με ενδιαφέρει η διεύθυνση χορωδίας!Είναι καταλληλότερο το τμήμα της Κέρκυρας? Έχω διαβάσει διάφορα αλλά θέλω να ακούσω από κάποιον που ξέρει!!


    mariam
    12.01.2009, 12:41


    Και εγώ είμαι τρίτη λυκείου και θέλω μουσικολογία αλλά δεν ξέρω που να πάω!!Με ενδιαφέρει η διεύθυνση χορωδίας!Είναι καταλληλότερο το τμήμα της Κέρκυρας? Έχω διαβάσει διάφορα αλλά θέλω να ακούσω από κάποιον που ξέρει!!


    Γεια, εγω εχω τελειωσει ΤΜΣ κερκυρας και εχω να σου πω 3 πραγματα...1. Η σχολη αυτη, διαθετει πολλες κατευθυνσεις, κλασσικη μουσικη, τζαζ, μπαροκ, αναγεννησιακη, συγχρονη, ελευθερο αυτοσχεδιασμο, βυζαντινη, ηλεκτροακουστικη, ηχοληψια κτλ.

    2. Μπες στο www.ionio.gr και βρες περισσοτερες πληροφοριες

    3. Επαγγελματικα μετα τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα..καλυτερα να σπουδασεις κατι αλλο και απλα να κανεις μουσικη για σενα αλλα αν το αγαπας αυτο δυσκολο να το αποφυγεις...Ειδες τι εγινε με τον ΑΣΕΠ μουσικων!!

    προσωπικα εχω μεινει πολυ ευχαριστημμενη απο τη σχολη μου στην κερκυρα γιατι γινεσαι ενας ολοκληρωμενος μουσικηος, οχι απλα θεωρητικος αλλα μουσικος στη πραξη και μεσα σε αυτα κανεις πολλα πραγματα επισης εχει και πολλα οργανα να μαθεις κατι που αλλες σχολες οπς πχ των Αθηνων νομιζω πως δεν εχει αν δεν κανω λαθος.

    ΕΣΥ αποφασιζεις!!!!

    μαριαμ


    niovi712
    12.01.2009, 15:09

    Ευχαριστώ πολύ Μαριαμ!!Στην κατεύθυνση για διεύθυνση χορωδίας είναι καλά?Smile


    e-tasou
    06.04.2009, 23:51

    μπορει κανεις αν εχει τελεωσει ΤΕΕ να δωσει πανελληνιες με το γενικο σχολειο για μουσικες σχολες ή πρεπει να ξανα γραφτω σχολειο(γενικο)? HELP!!!!!!!!!{#emotions_dlg.helpsmilie}

    υπαρχει καποιος τροπος???

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : e-tasou στις 06-04-2009 23:54 ]

    αν ξερει καποιος......................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : e-tasou στις 07-04-2009 14:11 ]


    MirsiniManou
    07.04.2009, 00:24

    Για διευθυνση χορωδιας να κοιταξεις σε σχολες του εξωτερικου!Στην Ελλαδα δεν διαθετουμε ακομα Ανωτατη Μουσικη Ακαδημια ή Κονσερβατοριο


    trixordos-7-
    13.07.2009, 16:12

    μπορει κανεις ν μου δωσει καποιες πληροφιριεσ σχετικα με τ τει λαικησ και παραδοσιακης μουσικης στην αρτα?το εχω βαλει πρωτο στο μηχανοχραφικο και κατα 99 στα 100 θ παω εκει...οποιος μπορει ας με βοηθησει..ευχαριστω


    santourman
    13.07.2009, 23:14

    τι ακριβώς θες να μάθεις ?


    stelios15
    14.07.2009, 05:02

    Παράθεση:

    Το μέλος mariam στις 12-01-2009 στις 12:41 έγραψε...

    Προσωπικα εχω μεινει πολυ ευχαριστημμενη απο τη σχολη μου στην κερκυρα γιατι γινεσαι ενας ολοκληρωμενος μουσικηος, οχι απλα θεωρητικος αλλα μουσικος στη πραξη και μεσα σε αυτα κανεις πολλα πραγματα επισης εχει και πολλα οργανα να μαθεις κατι που αλλες σχολες οπς πχ των Αθηνων νομιζω πως δεν εχει αν δεν κανω λαθος.

    ΕΣΥ αποφασιζεις!!!!

    μαριαμ



    Να σας ρωτήσω κάτι.......Απ΄τη σχολή που είστε,τί επάγγελμα μπορεί να κάνει κανείς αφού τελιώσει αυτή τη σχολή;

    Για να μπεί κανείς σε αυτή τη σχολή,θα πρέπει να δόσει πανελλήνιες;Αν ναί,πόσα μόρια θέλει αυτή η σχολή;

    Στη Θεσσαλονίκη,υπάρχει αυτή η σχολή;

     

    Σας ρωτάω γιατί ενδιαφέρωμαι να σπουδάσω κάτι που να έχει να κάνει με τη μουσική,και διάβασα αυτό που γράψατε γιατι σχολή σας,οτι μαθένεις πολλά όργανα και το βρείκα ενδιαφέρων γιατί θελω να μάθω πολά μουσικά όργανα στη ζωή μου(παίζω κλασική,ακουστική,και ηλεκτρική κιθάρα),και μου αρέσει πολύ η μουσική!

     

    Αν θέλετε,απαντήστε μου.

    Ευχαριστώ!


    axilleas23
    15.07.2009, 00:07

    θα ήθελες να σου γράψω σε e;mail σου που θα μου στήλεις αν θέλεις για να σου γράψω στο email σου σε λίστα;

    το δικό μου είναι: αxilleas23@yahoo.gr

    και το τηλεφωνό μου: 6938845130

    Πάρε τηλέφωνο για περαιτέρω διευκρινήσεις


    mariam
    15.07.2009, 01:07

    Παράθεση:

    Το μέλος stelios15 στις 14-07-2009 στις 05:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mariam στις 12-01-2009 στις 12:41 έγραψε...

    Προσωπικα εχω μεινει πολυ ευχαριστημμενη απο τη σχολη μου στην κερκυρα γιατι γινεσαι ενας ολοκληρωμενος μουσικηος, οχι απλα θεωρητικος αλλα μουσικος στη πραξη και μεσα σε αυτα κανεις πολλα πραγματα επισης εχει και πολλα οργανα να μαθεις κατι που αλλες σχολες οπς πχ των Αθηνων νομιζω πως δεν εχει αν δεν κανω λαθος.

    ΕΣΥ αποφασιζεις!!!!

    μαριαμ



    Να σας ρωτήσω κάτι.......Απ΄τη σχολή που είστε,τί επάγγελμα μπορεί να κάνει κανείς αφού τελιώσει αυτή τη σχολή;

    Για να μπεί κανείς σε αυτή τη σχολή,θα πρέπει να δόσει πανελλήνιες;Αν ναί,πόσα μόρια θέλει αυτή η σχολή;

    Στη Θεσσαλονίκη,υπάρχει αυτή η σχολή;

     

    Σας ρωτάω γιατί ενδιαφέρωμαι να σπουδάσω κάτι που να έχει να κάνει με τη μουσική,και διάβασα αυτό που γράψατε γιατι σχολή σας,οτι μαθένεις πολλά όργανα και το βρείκα ενδιαφέρων γιατί θελω να μάθω πολά μουσικά όργανα στη ζωή μου(παίζω κλασική,ακουστική,και ηλεκτρική κιθάρα),και μου αρέσει πολύ η μουσική!

     

    Αν θέλετε,απαντήστε μου.

    Ευχαριστώ!



    Γεια! Απο τη σχολή αυτή βγαίνεις βασικα μουσικολόγος αλλα και συνθετης αν θες, οργανοπαιχτης, διευθυντης ορχηστρας, χορωδιας, θεωρητικος, βυζαντινης μουσικης καθηγητης, τζαζ, παλαιας μουσικης κτλ.

    Λοιπον για να μπει κανεις στο μουσικο τμημα πρεπει να δωσει τα ειδικα μαθηματα μουσικης τελος 3ης λυκειου ναι κατι σαν παναλληνιες. Η σχολη συνηθως κυμαινεται γυρω στα 11 με 12.000 μορια αλλα πολλες φορες ηταν και 8 και μια φορα 18! Αλλα συνηθως χαμηλα ειναι! Υπαρχει και στην Θεσσαλονικη σχολη ναι αλλα με διαφορετικα μαθηματα. Εαν θες να μαθεις περισσοτερα για τη σχολη μπες εδω : www.ionio.gr ή αν θες να τηλ. να σου πω μερικα πραγματα εγω. Οτι θες δεν εχω κανενα προβλημα να σσε βοηθησω απαντωντας σου σε αυτα, λογικο ειναι χρειαζεσαι καποια γνωμη! Εγω να φανταστεις μεχρι 2α λυκειου δεν ηξερα πως υπηρχε ΚΑΝ τετοια σχολη!!!! οτι θες ξαναπες μου, κανενα προβλημα.

    μαριαμ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariam στις 15-07-2009 01:09 ]


    kapoios
    17.07.2009, 22:19

    Γεια και από εμένα!Είμαι τελειόφοιτος στο Μουσικών Σπουδών Θεσσαλονίκης ΑΠΘ (ορκίζομαι τον Σεπτεμβριο).Να σου πω για την δική μου σχολή-τμήμα.Έχουμε τους καλύτερους θεωρητικούς.Επίσης έχουμε και κατεύθυνση σύνθεσης που εισάγεσαι τον δεύτερο κύκλο των σπουδών με την προυπόθεση να έχεις περάσει τον πρώτο χρόνο κάποια μαθήματα με 7 και πάνω.Εκεί διδάσκουν ο Μπαλτάς,ο Σαμαράς και άλλοι.Κορυφαία ονόματα στην σύνθεση.Όταν τελειώσεις την σχολή, θα βρεις δουλειά στην αρχή ως ωρομίσθιος.Υπάρχουν πάρα πολλές κενές θέσεις.Και τώρα που όλα τα δημοτικά θα γίνουν ολοήμερα, θα υπάρχουν θέσεις για μουσικούς και μετά από 5-6 χρόνια 100%!Και μετά σιγά-σιγά γίνεσαι αναπληρωτής.Η σχολή προσφέρει δουλειά.Στο Ιονιο έχουν κατευθύνσεις.Για Αθήνα ξέρω ότι το χειρότερο.Και για το Μακεδονίας είναι 4 χρόνια,εκτός αν πάςρεις κατεύυνση οργάνου και γίνει 5-6.Επιπλέον όταν κάποτε τελειώσεις όπως εγώ καλή ώρα, όταν κάνεις τα χαρτιά για ωρομίσθιος, θα προηγήσαι από τους ωδειακούς αφού έχεις χαρτί Α.Ε.Ι.!Και μετά αν γουστάεριες κάνεις και ένα μεταπτυχιακό ένα χρόνο πάνω στην ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ στην Αγγλία για έναν χρόνο με κόστος γύρω στα 10 χιλιάδες ευρώ στέγαση και δίδακτρα μαζί.Αν αγαπάς την μουσικής πήγαινε.ΙΟΝΙΟ ΚΑΙ ΑΠΘ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 2 ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΗΓΑ ΣΤΟ ΙΟΝΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΠΟΙΥ ΟΡΓΑΝΟΥ.ΑΛΛΑ Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ ΣΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ.Ωρομισθιοε για 3 χρονια μεχρι να γινω Ανπληρωτης δεν με χαλαει.Πλουσιος δεν γεννηθηκα ου τε βολεμενος ειμαι,για να παιρνω 1200-1500 ως μονιμος στο δημοσιο με την μια.Οσο για το ΑΣΕΠ δεν εδωσα αλλα τα θεματα για καποιον που εχει νγαλει την σχολη ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ με 7,5 και πανω τα θεματα ηταν γελοια!Αυτα και απο εμενα!Καλο κουραγιο!Α...και κατι αλλο.Πιο ευκολαμ να τελειωσεις ειναι στην Αθηνα και πιο δυσκολα στην Θεσσαλονικη..Αλλα αγαθα κοποις κτωνται!{#emotions_dlg.clap}


    fibonazzi
    18.07.2009, 02:32

    Παράθεση:

    Το μέλος MirsiniManou στις 07-04-2009 στις 00:24 έγραψε...

    Για διευθυνση χορωδιας να κοιταξεις σε σχολες του εξωτερικου!Στην Ελλαδα δεν διαθετουμε ακομα Ανωτατη Μουσικη Ακαδημια ή Κονσερβατοριο



     

    Πολύ σωστά. Υπάρχει ένα παράδοξο στην Ελλάδα, όποιος θέλει να γίνει "μουσικος" θέλει ντε και καλά να σπουδάσει στα ΑΕΙ Μουσικών σπουδών. Όμως, άλλο μουσικός και άλλο μουσικολόγος.

    Όποιος θέλει να γίνει σολίστ ή μαέστρος ή καθηγητής μουσικής/οργάνου πρέπει να σπουδάζει μουσική και όχι μουσικολογία. Ωδείο λοιπόν και μετά έξω, δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Η μουσικολογία βγάζει μουσικολόγους και όχι μουσικούς. Καλό είναι να το ξεκαθαρίσουν αυτό στο μυαλό τους όλα τα παιδιά που θέλουν να σπουδάσουν.

    Όταν πας για σολιστ σε κάποιο όργανο ή μαέστρος, μελετάς ώρες κάθε μέρα και μαθαίνεις ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ. Κάτι που δεν έχουμε καταλάβει καλά εδώ.

    Όντως κάποια ΑΕΙ προσπαθούν να περάσουν πως "τα κάνουν όλα". Ίσως και να πρόκειται για μια καλή προσπάθεια αλλά το γεγονός πως όλα αυτά καλύπτονται από ένα πέπλο μυστικότητας και δεν υπάρχει ξεκάθαρο νομικό πλαίσιο και καθεστώς τίτλων, όχι μόνο καθιστά τις σπουδές εκεί ουσιαστικά άχρηστες για έναν μουσικό, αλλά και μας βάζει σε υποψίες.

     


    mariam
    18.07.2009, 10:42

    Καλημερα fibonazzi,

                                      Συμφωνω σε οσα λες αλλα οσον αφορα στο σημειο που λες πως στην Ελλαδα στις σχολες αυτες δεν βγαινουν μουσικοι αλλα μουσικολογοι θα ηθελα λιγακι να σου πω ποια η δικη μου αποψη σχετικα με αυτο το θεμα (εαν σ ενδιαφερει φυσικα).

    Για μενα η λεξη μουσικος σημαινει πολλα. Δλδ σαφως και ενας σολιστ πρεπει να παει εξω για να σπουδασει το οργανο του και να διαβαζει μονο αυτο αμετρητες ωρες.Απο την αλλη μουσικος για εμενα σημαινουν πολλα αλλα πραγματα οπως το να εχει μουσικοτητα, να αντιλαμβανεται την μουσικη πολυ βαθεια και αλλα πολλα. Οποτε να σου πω εγω την δικη μου εμπειρια σπουδαζοντας στο ιονιο πανεπιστημιο το οποιο δεν εχω κανενα λογο να προωθησω(ευτυχως για μενα χαχ) απλα θελω να σου πω πως νιωθω τυχερη που σπουδασα εκει γιατι θεωρω πως μεχρι τωρα εχω εξελιχθει σε μια μουσικος οχι μονοπλευρη δλδ δεν ειμαι μονο σολιστ ας πουμε στο οργανο μου για πχ αλλα ειμαι θεωρω μουσικος με την πιο βαθεια ουσια της λεξης. Δεν το λεω αυτο για να περιαυτολογησω και να πλεξω το εγκωμιο μου αλλα σου μιλαω για την δικη μου εμπειρια που εχουν κι αλλοι συμφοιτητες μου εδω.

    Μουσικος στη σχολη σημαινει να αντιλαμβανεσαι τον ηχο, να εχεις μουσικοτητα, εκφραστικοτητα, ελευθερια εκφρασης κτλ. Πιο πολυ για εμενα σημαινει να παιζεις μουσικη και ειδικα στο τμημα αυτο του ιονιου, η λεξη μουσικολογια ερχεται σε δευτερη μοιρα καθως με τα μαθηματα που διδασκονται κ με τον τροπο κυριως δλδ εχεις ελευθερο αυτοσχεδιασμο,  ενα "μαθημα" που ειναι θεωρω απο τα πιο σημαντικα μαθηματα. Τι το θελω εγω εναν σολιστ πιανου για πχ που παιζει μονο απο παρτιτουρα προσκολημμενος σε αυτη και οχι να παιζει σε πραγματικο χρονο κατι εκ γεννετης δικο του οσο γινεται περισσοτερο? Θελω να πω με αυτο (αν και δυσκολευομαι να σου πω ακριβως αυτα που θελω γιατι δεν βρισκω τις καταλληλες λεξεις χαχα) πως εγω θεωρω τον εαυτο μου μουσικο και οχι μουσικολογο για το λογο του οτι πρωτα μαθαινω μουσικη επι της ουσιας και μετα διαβαζω ιστοριες μουσικης, μουσικολογιες, παιδαγωγικα, θεωριες κτλ. Θεωρω πολυ σημαντικο λοιπον ΟΠΟΥ και να παει κανεις να προσπαθει πρωτα να προσεγγιζει τη μουσικη μεσα απο το εαυτο του και μετα μεσα απο τα βιβλια, αλλα ισως ξεφυγα απο το θεμα!ναι! το βρηκα! λοιπον,

     Να ξεκαθαρισω πως δεν υποστηριζω ΚΑΜΜΙΑ μουσικη σχολη απλα σου διηγηθηκα την εμπειρια μου απο εκει που θεωρω πως ηταν πληρης και  ουσιωδη. Πολυ χαιρομαι που δεν εχω γινει μουσικολογος (οχι που ειναι κακο) και που προσπαθω να αντιληφθω τον ηχο και να εχω μουσικοτητα το πιο σημαντικο. Ισως δεν ξερω αν καταλαβες τι θελω να πω βασικα προσπαθησα ομως!χαχα  

    Λοιπον fibonazzi το θεμα για μενα ειναι οτι δεν γινεσαι μουσικολογς εαν θες στην Ελλαδα, φυσικα και στο εξωτερικο τα πραγματα ειναι πιο οργανωμενα αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα δεν λενε?

    να εισαι καλα, χαρηκα που εθιξες αυτο το θεμα!Ελπιζω να μην ξεφυγα κι εγω απο το θεμα πολυ!

    Με εκτιμηση,

             μαριαμ.


    fibonazzi
    18.07.2009, 16:32

    Παράθεση:

    Το μέλος mariam στις 18-07-2009 στις 10:42 έγραψε...

    Καλημερα fibonazzi,

    Συμφωνω σε οσα λες αλλα οσον αφορα στο σημειο που λες πως στην Ελλαδα στις σχολες αυτες δεν βγαινουν μουσικοι αλλα μουσικολογοι θα ηθελα λιγακι να σου πω ποια η δικη μου αποψη σχετικα με αυτο το θεμα (εαν σ ενδιαφερει φυσικα).

    Για μενα η λεξη μουσικος σημαινει πολλα. Δλδ σαφως και ενας σολιστ πρεπει να παει εξω για να σπουδασει το οργανο του και να διαβαζει μονο αυτο αμετρητες ωρες.Απο την αλλη μουσικος για εμενα σημαινουν πολλα αλλα πραγματα οπως το να εχει μουσικοτητα, να αντιλαμβανεται την μουσικη πολυ βαθεια και αλλα πολλα. Οποτε να σου πω εγω την δικη μου εμπειρια σπουδαζοντας στο ιονιο πανεπιστημιο το οποιο δεν εχω κανενα λογο να προωθησω(ευτυχως για μενα χαχ) απλα θελω να σου πω πως νιωθω τυχερη που σπουδασα εκει γιατι θεωρω πως μεχρι τωρα εχω εξελιχθει σε μια μουσικος οχι μονοπλευρη δλδ δεν ειμαι μονο σολιστ ας πουμε στο οργανο μου για πχ αλλα ειμαι θεωρω μουσικος με την πιο βαθεια ουσια της λεξης. Δεν το λεω αυτο για να περιαυτολογησω και να πλεξω το εγκωμιο μου αλλα σου μιλαω για την δικη μου εμπειρια που εχουν κι αλλοι συμφοιτητες μου εδω.

    Μουσικος στη σχολη σημαινει να αντιλαμβανεσαι τον ηχο, να εχεις μουσικοτητα, εκφραστικοτητα, ελευθερια εκφρασης κτλ. Πιο πολυ για εμενα σημαινει να παιζεις μουσικη και ειδικα στο τμημα αυτο του ιονιου, η λεξη μουσικολογια ερχεται σε δευτερη μοιρα καθως με τα μαθηματα που διδασκονται κ με τον τροπο κυριως δλδ εχεις ελευθερο αυτοσχεδιασμο,  ενα "μαθημα" που ειναι θεωρω απο τα πιο σημαντικα μαθηματα. Τι το θελω εγω εναν σολιστ πιανου για πχ που παιζει μονο απο παρτιτουρα προσκολημμενος σε αυτη και οχι να παιζει σε πραγματικο χρονο κατι εκ γεννετης δικο του οσο γινεται περισσοτερο? Θελω να πω με αυτο (αν και δυσκολευομαι να σου πω ακριβως αυτα που θελω γιατι δεν βρισκω τις καταλληλες λεξεις χαχα) πως εγω θεωρω τον εαυτο μου μουσικο και οχι μουσικολογο για το λογο του οτι πρωτα μαθαινω μουσικη επι της ουσιας και μετα διαβαζω ιστοριες μουσικης, μουσικολογιες, παιδαγωγικα, θεωριες κτλ. Θεωρω πολυ σημαντικο λοιπον ΟΠΟΥ και να παει κανεις να προσπαθει πρωτα να προσεγγιζει τη μουσικη μεσα απο το εαυτο του και μετα μεσα απο τα βιβλια, αλλα ισως ξεφυγα απο το θεμα!ναι! το βρηκα! λοιπον,

    Να ξεκαθαρισω πως δεν υποστηριζω ΚΑΜΜΙΑ μουσικη σχολη απλα σου διηγηθηκα την εμπειρια μου απο εκει που θεωρω πως ηταν πληρης και  ουσιωδη. Πολυ χαιρομαι που δεν εχω γινει μουσικολογος (οχι που ειναι κακο) και που προσπαθω να αντιληφθω τον ηχο και να εχω μουσικοτητα το πιο σημαντικο. Ισως δεν ξερω αν καταλαβες τι θελω να πω βασικα προσπαθησα ομως!χαχα

    Λοιπον fibonazzi το θεμα για μενα ειναι οτι δεν γινεσαι μουσικολογς εαν θες στην Ελλαδα, φυσικα και στο εξωτερικο τα πραγματα ειναι πιο οργανωμενα αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα δεν λενε?

    να εισαι καλα, χαρηκα που εθιξες αυτο το θεμα!Ελπιζω να μην ξεφυγα κι εγω απο το θεμα πολυ!

    Με εκτιμηση,

    μαριαμ.



     

    Αγαπητή Μαριάμ, ευχαριστώ για την απάντησή σου. Όλα αυτά που περιγράφεις εδώ ως έξτρα προσόντα που παίρνει κανείς στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο είναι απλώς τα αυτονόητα που κάθε σοβαρή μουσική εκπαίδευση πρέπει να προσφέρει. Απλώς στη χώρα μας εξαιτίας της απαξίωσης της μουσικής παιδείας, αυτά φαντάζουν εξωπραγματικά, και έρχονται κάποιοι και μας τα εμφανίζουν μετά ως μαγικά.

    Επαναλαμβάνω, μπορεί να γίνεται κάποια αξιόλογη προσπάθεια στα μουσικά ΑΕΙ προς αυτή την κατεύθυνση, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως έχουν αυτά γλυτώσει τελείως από τα δεινά της ελληνικής παιδείας. Αλλά ας πάμε σε κάτι που ενδιαφέρει άμεσα τους υποψήφιους σπουδαστές, και που κι εγώ ο ίδιος δεν το γνωρίζω με σιγουριά, ίσως εκεί μπορείς να βοηθήσεις:

    Τι ακριβώς τίτλο παίρνει κανείς σπουδάζοντας εκεί? Πόσο αναγνωρισμένος είναι και από ποιους και πού μπορεί να τον χρησιμοποιήσει?

     

    Ευχαριστώ

    Φιλικά

    fibonazzi