ελληνική μουσική
    437 online   ·  210.817 μέλη

    Συνέντευξη του Φοίβου Δεληβοριά στο Ως3

    KIT_KAT
    14.11.2008, 18:46

    "Στην τέχνη, οφείλουμε να είμαστε συνεπείς"


    "Η αλήθεια είναι, πως δεν έχω κάνει και πολλούς συμβιβασμούς. Ακόμα και στην αρχή, που είχα κάνει μικρά περάσματα από εκπομπές, όπως της Ελένης Μενεγάκη και της Ρούλας Κορομηλά, το έκανα από ένα είδος φελινικής περιέργειας. Ήθελα να δω από κοντά τους μάγειρες, τις γυμνάστριες, τους κλακαδόρους, τους ανασφαλείς ηθοποιούς, τα ανορεκτικά μοντέλα, όλους αυτούς που εξήπταν την φαντασία του μικροαστικού περιβάλλοντος, στο οποίο μεγάλωσα. Δεν ξέρω αν αυτό είχε κάποιο «εμπορικό» αποτέλεσμα (μάλλον το αντίθετο θα συνέβη, αφού έτσι μπέρδευα το σήμα μου), ξέρω όμως, πως τραγούδια όπως ο «Σκύλος στο Κολωνάκι», είχαν την ρίζα τους σ' αυτές ακριβώς τις επισκέψεις. Πάντως, η περιέργειά μου, εξαντλήθηκε πολύ γρήγορα κι έκτοτε, νιώθω συμβιβασμένος, μόνο όταν ένας εκ των «ποιοτικών» δημοσιογράφων, μου κάνει πληκτικές ερωτήσεις για το πώς γνώρισα το Χατζιδάκι και για το αν πιστεύω στη συνέχεια του «εντέχνου». Εκεί, μόνο, νιώθω πως -άθελά μου- συμμετέχω σ' ένα παιχνίδι, που καθιστά τον πολιτισμό άνυδρη και τελειωμένη υπόθεση, χωρίς αιχμές και ζωντάνια. Στη σκηνή και στη δισκογραφία, κινούμαι πάντα με τους ρυθμούς που επιλέγω και αυτό μου έχει δώσει τη μεγαλύτερη χαρά: το κοινό μου, να αποτελείται από ανθρώπους που εκτιμώ. Που θα ήθελα να γίνουμε φίλοι."

    Ολόκληρη η συνέντευξη εδώ: www.os3.gr

     

    Α και ένα ακόμη ευχάριστο: Smile

    Τον χειμώνα σε συναντάμε κάπου;
    Θα εμφανιστώ για τέσσερα μόνο Παρασκευοσάββατα, στο «Γυάλινο Μουσικό Θέατρο» από τις 30 Ιανουαρίου. Θέλω το μουσικό σύνολο να είναι μικρό και ζωηρό και θα ήθελα επίσης σε κάθε παράσταση να υπάρχει κι ένας καλεσμένος-έκπληξη, να λέμε έξι τραγούδια μαζί. Σε λίγο καιρό, κυκλοφορεί από τη «ΛΥΡΑ» ο πρώτος δίσκος της τραγουδοποιού Μάρως Μαρκέλλου που μου αρέσει πολύ και που είναι το ντεμπούτο μου ως παραγωγός. Τέλος, στις 8 Δεκεμβρίου, θα γίνει κάτι που ήθελα καιρό. Στα πλαίσια των ρεσιτάλ του περιοδικού «Δίφωνο» στο Ωδείο «Φίλιππος Νάκας», θα εμφανιστώ δίπλα στον Λουκιανό Κηλαηδόνη. Από τώρα έχω τρακ, τον αγαπώ πολύ!

     

    KEIMEΝΟ/ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ: Χρήστος Μιχαήλ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KIT_KAT στις 15-11-2008 11:25 ]


    spiroos
    14.11.2008, 23:55

    Δεν νομίζω οτι είναι σωστό που αναπαραγεται όλη η συνέντευξη από το περιοδικό, ειδικά όταν αυτό κυκλοφορεί παράλληλα, ακόμα κι αν δημοσιεύεται ολόκληρη στο site του  Ως3. Νομίζω πως θα πρέπει να κρατηθεί ένα μέρος της.


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 14-11-2008 23:56 ]


    KIT_KAT
    15.11.2008, 10:58

    Ίσως να έχεις δίκιο Σπύρο, αν και το σκεπτικό ήταν πως δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά από την σκέτη παράθεση του λινκ και πιο πολύ έγινε για διευκόλυνση.


    gate
    15.11.2008, 15:14

    Το γράφω γενικά εδώ -και όχι για 'σένα Κατερινάκι, που ούτως ή άλλως το διόρθωσες :)- για κάθε παρόμοια περίπτωση:

    Σε περίπτωση που παραθέτουμε συνέντευξη ή άλλο κείμενο από άλλο λινκ, ακόμα κι αν ανήκει σε φύλλο ή περιοδικό που παράλληλα κυκλοφορεί και η διεύθυνσή του έχει επιλέξει ταυτοχρόνως να διαθέτει περιεχόμενό του ολόκληρο στο ίντερνετ, εμείς είμαστε υποχρεωμένοι να παραθέτουμε μόνο ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ και όχι ολόκληρο το κείμενο. Οπότε ο Σπύρος έχει δίκιο.