ελληνική μουσική
    681 online   ·  210.851 μέλη
    alexandrospappas
    24.11.2008, 18:03

    Αγαπητοί φίλοι,προκειται σύντομα να κυκλοφορήσω σι-ντι με κλασσικής μορφής ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ.ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ.Η ΑΕΠΙ μου ΄λένε θα ζητήσει  δηκαιώματα για να κυκλοφορίσει !!!! για να μου τα αποδώσει .ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ.ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ???προσθετω οτι η μουσικη ειναι ολη ηλεκτρονικοι ορχιστιρικοι ηχοι.κανένας καλιτεχνης δεν παίζει ουτε τραγουδαει ,ουτε τραγουδια ειναι ΜΟΝΟ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ????????

     

     


    jorge
    25.11.2008, 01:09

    Είσαι ο ίδιος μέλος της ΑΕΠΙ;


    alexandrospappas
    25.11.2008, 07:42

    οχι δεν ειμαι.και ευχαριστω που απαντησες.


    djmetronomos
    25.11.2008, 09:05

    Από τη στιγμή που πρόκειται για επίσημη κυκλοφορία, δίσκος που θα μπει σε ράφι δισκάδικου, δεν τη γλυτώνεις την ΑΕΠΙ. Μάλιστα, τα δικαιώματα τα πληρώνεις στο εργοστάσιο κοπής του CD (μαζί με τα υπόλοιπα έξοδα) και αυτοί τα αποδίδουν στην ΑΕΠΙ. Δεν έχει σημασία αν μια σύνθεση περιέχει στίχους ή όχι... Πολλά χρόνια πριν, με ένα συγκρότημα στο οποίο κανείς δεν ήταν μέλος, κυκλοφόρησε ένα άλμπουμ από την ΕΜΙ. Τα δικαιώματα τότε είχαν πληρωθεί από την ΕΜΙ. Μετά από χρόνια που πήγα και γράφτηκα στην ΑΕΠΙ άρχισα να λαμβάνω κάθε εξάμηνο ένα μικρό ποσό. Δεν με χάλασε. Όταν, ως μέλος πλέον, ηχογράφησα το δικό μου δίσκο με δικά μου έξοδα, είχα κι εγώ την ίδια απορία. Θα έπρεπε να πληρώσω δικαιώματα για τα δικά μου τραγούδια? (ο δίσκος περίείχε και 3 οργανικές συνθέσεις). Επειδή την παραγωγή θα την έδινα σε εταιρία (πώς αλλιώς να μπει στα δισκάδικα?) αναγκάστηκα να πληρώσω. Μου πρότειναν όμως να συντάξω μια επιστολή, αναφέροντας ότι εγώ ο ίδιος ήμουν ο συνθέτης/στιχουργός, και να ζητήσω μια έκπτωση. Όπερ και εγένετο. Η χρέωση ανά τραγούδι ήταν μικρότερη. Τώρα, 3 χρόνια αργότερα, έχω πάρει όλα τα λεφτά μου πίσω και συνεχίζω να λαμβάνω, διότι η ΑΕΠΙ εισπράττει από παντού - από κλαμπ, ραδιόφωνο, κινητή τηλεφωνία, κοκ. Νομίζω ότι σε βάθος χρόνου θα αποζημιωθείς. Και αν μπει κάποια σύνθεση σου σε κάποια συλλογή μιας εταιρίας, αυτή θα είναι υποχρεωμένη να ξαναπληρώσει την ΑΕΠΙ για τη συγκεκριμένη σύνθεση. Κι εσύ θα εισπράξεις το ποσοστό που σου αντιστοιχεί. Ξέρω ότι για κάποιους η ΑΕΠΙ είναι ένας νταβαντζής που ζει από το πνευματικό έργο μας. Σε κάθε χώρα όμως υπάρχουν αντίστοιχοι οργανισμοί. Άσε που είναι κι ένας τρόπος κατοχύρωσης του έργου σου, αφού στην Ελλάδα υστερούμε στον τομέα του Publishing, η δημόσια βιβλιοθήκη έχει πάψει να δέχεται μουσικά έργα και ο συνήθης τρόπος είναι να στείλεις ένα γράμμα στον εαυτό σου που να περιέχει το έργο σου. Αν αύριο, δίχως να σε ρωτήσουν, ακούσεις μια σύνθεση σου σε κάποιο ντοκιμαντέρ στην τηλεόραση, είμαι βέβαιος ότι οι δικηγόροι της ΑΕΠΙ θα τρέξουν για σένα...


    alexandrospappas
    25.11.2008, 10:36

    ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΟΤΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


    jorge
    25.11.2008, 11:32

    Σε μια έρευνα πριν 2 χρόνια, είχα μιλήσει με εταιρίες κοπής. Η ΑΕΠΙ ζητάει χρήματα ΜΟΝΟ για όσα τραγούδια έχουν συθέτη ή στιχουργό που είναι μέλος της.

    Αν δεν είσαι μέλος της ΑΕΠΙ, τότε δεν πληρώνεις. Η ΑΕΠΙ βέβαια θα πάρει από την εταιρία κοπής ένα σχετικό έγγραφο, αλλά επειδή θα δει οτι δεν είσαι μέλος της, δεν θα αξιώσει αμοιβή.

    Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά μου φαίνεται απίθανο η ΑΕΠΙ να ζητάει χρήματα για οποιοδήποτε CD περνάει από εταιρία κοπής.

     


    djmetronomos
    25.11.2008, 16:12

    Πιθανόν να ισχύει αυτό... Ίσως εγώ έπρεπε να πληρώσω διότι ήμουν ήδη μέλος, και όσα είπα παραπάνω να μην ισχύουν για τον φίλο μας. Ένα τηλεφώνημα στην ΑΕΠΙ θα λύσει κάθε απορία (210) 6857408 & 6857494. Δεν πειράζει όμως. Συγκεντρώνει πληροφορίες, τις ζυγίζει και αποφασίζει.


    panos68
    28.11.2008, 20:00

    Κατι παρομοιο με αυτα που λέει ο jorge ισχυει και εδω στη Γερμανια με τη GEMA.Μονο που - αν θυμαμαι καλά- εδώ πρεπει να ζητησεις απο GEMA χαρτι απαλαγης και να το δείξεις στο εργοστάσιο για να πάρεις τα δισκάκια σου.


    panosbousalis
    29.11.2008, 03:38

    Μπράβο παιδιά, λύσατε και δικές μου απορίες


    billy2002gr
    29.11.2008, 14:36

    Η δικη μου απαντηση στον Φιλο μας Αλεξανδρο ειναι οτι, αν δεν ειναι μελος της ΑΕΠΙ, να γινει.

    Οι παραπανω φιλοι πολυ σωστα εκφραζουν τις αποψεις τους, αλλα οταν καποιος ειναι γραμμενος στην ΑΕΠΙ τοτε ειναι κατα καποιο τροπο κατοχυρωμενος για τα δικα του πνευματικα δικαιωματα.

    Σκεψου καποια στιγμη να ακουσεις τα κομματια σου να παιζονται καπου με το ονομα ενος αλλου "δημιουργου".Αν δεν εισαι γραμενος στην ΑΕΠΙ που σημαινει οτι για να κατοχυρωθεις θα πρεπει να στειλεις και παρτιτουρες, δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα. Ασε που θα χανεις χρηματα αν καποιος σταθμος η καποιο μαγαζι παιξει τις δημιουργιες σου.

    Γιαυτο καλο θα ηταν, κατα την κριση μου παντα, να μην τσιγκουνευτεις αυτα τα χρηματα. Απ'οτι ειμαι σε θεση να γνωριζω, δεν ειανι πολλα.

    Φιλικα

    Β.Β


    tago
    02.12.2008, 09:11

    Παιδιά, έχω την εντύπωση πως κατοχύρωση πνευματικών δικαιωμάτων  δεν κάνει η ΑΕΠΙ. Η ΑΕΠΙ απλώς αποδίδει τις οικονομικές απολαβές στους δημιουργούς που εχουν εκδόσει δίσκο, ο οποίος ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ. Για όσους δεν έχουν ακόμα εκδώσει τα τραγούδια τους η μόνη λύση είναι ο συμβολαιογράφος.


    panos68
    02.12.2008, 13:45

    Ο tago εχει δικιο. Ουτε η ΑΕΠΙ ουτε η GEMA κανουν κατοχυρωση στα κομματια. Ολες αυτες οι εταιριες ελεγχουν και συλεγουν τις οικονομικες απολαβες, για λογαριασμο των μελών τους, απο παραγωγες δισκων, συναυλιες, ραδιο κλπ κλπ.

    Οι μόνοι "επισημοι" και αποδεκτοι απο τα δικαστήρια τρόποι να κατοχυρωσει κανεις κατι ειναι:

    Εκδοση (ειτε σε παρτιτουρα, ειτε σε δισκο )

    Καταθεση σε ενα συμβολαιογραφο. 

    Πάνος


    VoodooChild
    02.12.2008, 13:48

    Γεια σου tagο  {#emotions_dlg.biggrin}

    Εχεις δικιο για τα πνευματικα δικαιωματα.Εγω δεν εξηγησα σωστα. Η ΑΕΠΙ καταγινετε μονο με τις οικονομικες απολαβες του καλλιτεχνη. Για τα πνευματικα δικαιωματα ειναι υπευθυνη η Εθνικη βιβλιοθηκη.

    Β.Β


    -----------------
    Let me be, alive and free...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VoodooChild στις 02-12-2008 13:49 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VoodooChild στις 02-12-2008 13:50 ]


    billy2002gr
    02.12.2008, 13:54

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 02-12-2008 στις 13:48 έγραψε...

    Γεια σου tagο  {#emotions_dlg.biggrin}

    Εχεις δικιο για τα πνευματικα δικαιωματα.Εγω δεν εξηγησα σωστα. Η ΑΕΠΙ καταγινετε μονο με τις οικονομικες απολαβες του καλλιτεχνη. Για τα πνευματικα δικαιωματα ειναι υπευθυνη η Εθνικη βιβλιοθηκη.

    Β.Β


    -----------------
    Let me be, alive and free...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VoodooChild στις 02-12-2008 13:49 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VoodooChild στις 02-12-2008 13:50 ]



     

    Το παραπανω μηνυμα το εγραψα με τον λογαριασμο του γιου μου (Για πολλοστη φορα το λαθος.)

    Συγνωμη

    Β.Β


    djmetronomos
    02.12.2008, 14:45

    Πράγματι, στην ΑΕΠΙ δεν κατοχυρώνονται τραγούδια. Οργανισμός Διαχείρισης Πνευματικής Ιδιοκτησίας είναι και πληρώνει τους συνθέτες. Πάντως, η Εθνική Βιβλιοθήκη εδώ και κάποια χρόνια έχει πάψει να δέχεται τραγούδια προς κατοχύρωση. Τι βλακεία κι αυτή... Από τη στιγμή πάντως που κυκλοφορήσει στο εμπόριο ο δίσκος (ή και η παρτιτούρα), η σύνθεση κατοχυρώνεται αυτόματα, άσχετα αν ο συνθέτης είναι μέλος ή όχι της ΑΕΠΙ. Σήμερα που μιλούσα μαζί τους, τους ρώτησα και μου είπαν ότι αν δύο συνθέτες καταλήξουν στο δικαστήριο για την πατρότητα ενός τραγουδιού, η ΑΕΠΙ δεν εμπλέκεται, εάν όμως της ζητηθεί, μπορεί να δώσει όλα τα στοιχεία που έχει στα αρχεία της για κάποια σύνθεση...

     

     


    billy2002gr
    02.12.2008, 16:14

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 02-12-2008 στις 14:45 έγραψε...

    Πράγματι, στην ΑΕΠΙ δεν κατοχυρώνονται τραγούδια. Οργανισμός Διαχείρισης Πνευματικής Ιδιοκτησίας είναι και πληρώνει τους συνθέτες. Πάντως, η Εθνική Βιβλιοθήκη εδώ και κάποια χρόνια έχει πάψει να δέχεται τραγούδια προς κατοχύρωση. Τι βλακεία κι αυτή... Από τη στιγμή πάντως που κυκλοφορήσει στο εμπόριο ο δίσκος (ή και η παρτιτούρα), η σύνθεση κατοχυρώνεται αυτόματα, άσχετα αν ο συνθέτης είναι μέλος ή όχι της ΑΕΠΙ. Σήμερα που μιλούσα μαζί τους, τους ρώτησα και μου είπαν ότι αν δύο συνθέτες καταλήξουν στο δικαστήριο για την πατρότητα ενός τραγουδιού, η ΑΕΠΙ δεν εμπλέκεται, εάν όμως της ζητηθεί, μπορεί να δώσει όλα τα στοιχεία που έχει στα αρχεία της για κάποια σύνθεση...

     

    Και τοτε την παρτιτουρα που την καταθετει καποιος δημιουργος, αν η βιβλιοθηκη δεν δεχετε πια παρτιτουρες προς κατωχηρωση (πραγμα που μπορει να ισχυει διοτι εχω χρονια να ασχοληθω).

    Μια συμβολαιογραφικη πραξη δεν νομιζω οτι ειναι αρκετη για την κατωχηρωση ενος κομματιου εστω κι αν συνοδευετε απο παρτιτουρα.

    Το να κυκλοφορισει ενας δισκος με μια συνθεση δεν σημαινει απαραιτητα οτι το κομματι ειναι αυτου ο οποιος κυκλοφορησε τον εν λογω δισκο.Μπορει θαυμασια να ειναι μια κλεμμενη ιδεα απο καποιον "φιλο" του η απο καποιον αλλον.

    Για να το δουμε λιγο το θεμα. Εχει ενδιαφερον. Θα επικοινωνησω αυριο το πρωι κιολας να μαθω λεπτομερειες.

     


    panos68
    02.12.2008, 16:28

    Παράθεση:

    Το μέλος billy2002gr στις 02-12-2008 στις 16:14 έγραψε...

    Και τοτε την παρτιτουρα που την καταθετει καποιος δημιουργος, αν η βιβλιοθηκη δεν δεχετε πια παρτιτουρες προς κατωχηρωση (πραγμα που μπορει να ισχυει διοτι εχω χρονια να ασχοληθω).

    Πουθενα. Γι αυτο ισχυει 1) εκδοση. 2) συμβολαιογραφος

     

    Παράθεση:

    Μια συμβολαιογραφικη πραξη δεν νομιζω οτι ειναι αρκετη για την κατωχηρωση ενος κομματιου εστω κι αν συνοδευετε απο παρτιτουρα.

     

    Η συμβολαιγραφικη πραξη ειναι υπεραρκετη. Η συμβολαιογραφικη πραξη βεβαιωνει ενώπιων δικαστηρίου ότι τη συγκεκριμένη ημερομηνία ο συμβολαιογραφος Χ δεχτηκε από εσενα ενα φακελο με τις παρτιτουρες (η τις κασσετες/CD) που του κατέθεσες. Ο συμβολαιογραφος θεωρηται απο το νομο εμπιστος. Εαν ο συμβολαιογραφος βγει στη συνταξει ή πεθανει την συμβολαιογραφικη του σφραγιδα ΚΑΙ το αρχειο του τα  "κληρονομει"  ενας καινουργιος δικηγορος ο οποιος (μετα τις απαραιτητες διαδικασιες) γινεται πλεον συμβολαιγραφος. Ετσι η καταθεση σου μενει για "αιωνες" σιγουρη. Ετσι γινεται και με κτηματολογια, περιουσιες, ακινητα κλπ κλπ.

     

     

    Παράθεση:

     

    Το να κυκλοφορισει ενας δισκος με μια συνθεση δεν σημαινει απαραιτητα οτι το κομματι ειναι αυτου ο οποιος κυκλοφορησε τον εν λογω δισκο.Μπορει θαυμασια να ειναι μια κλεμμενη ιδεα απο καποιον "φιλο" του η απο καποιον αλλον.

    Φυσικά. Ο καθενας θα μπορουσε να εχει κλεψει απο καποιον αλλον... Ο νόμος δεν μπορει (και ούτε καν επιτρεπεται) να λάβει υποψην του υποθεσεις και να αρνηθει σε αυτόν που δημοσιευει πρωτος ενα κομματι τα πνευματικά δικαιώματα. Αυτος που ισχυρίζεται ότι είναι δικό του πρέπει να το αποδείξει.


    djmetronomos
    02.12.2008, 18:01

    Και η αμερικανική μου εμπειρία... Έχω κατοχυρώσει κάποια τραγούδια στο Library Of Congress (Washington D.C.). Σε αντίθεση με την εδώ Εθνική Βιβλιοθήκη, που μου είχε δώσει κάτι μπακάλικες αποδείξεις για τις συνθέσεις μου, οι Αμερικανοί μού έστειλαν ταχυδρομικώς ειδικές φόρμες που συμπλήρωσα, τις έστειλα μαζί με τα τραγούδια και ύστερα από ένα μήνα περίπου μου έστειλαν την κατοχύρωση, με μια ωραία ανάγλυφη σφραγίδα. Η διαφορά με εδώ είναι ότι για κάθε τραγούδι έπρεπε να πληρώσω 10 δολλάρια. Στη συνέχεια, το ποσό έγινε 20 δολλάρια. Κάποια στιγμή που είχα συγκεντρώσει μπόλικα τραγούδια, τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι μπορώ να τα στείλω όλα μαζεμένα κάτω από ένα τίτλο, σα συλλογή, τονίζοντας μου όμως ότι αν ποτέ χρειαστεί, είναι πιο εύκολο να εντοπιστεί ένα τραγούδι στο αρχείο τους όταν είναι κατοχυρωμένο ξεχωριστά. Ζύγισα τα υπέρ και τα κατά, έβαλα 12-13 τραγούδια σε ένα CD και τα έστειλα μαζί με τους στίχους...


    -----------------
    "Energy Fools The Magician"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : djmetronomos στις 02-12-2008 19:16 ]


    alexandrospappas
    02.12.2008, 21:48

    Παιδιά και φίλοι,βλέπω τάραξα τα νερα.χαιρομαι κάπου πρέπει να βρεθεί η λύση.Οπως βλέπετε εχω και το ονομά μου,χωρίς ψευδώνυμο,και ξανα ρωτώ γιατι δεν βρίσκω ακρη.

    1.η μουσικη του δίσκου ειναι δική μου.

    2.δεν υπάρχουν παρατιτουρες σε ολα τα κοματια γιατι ειναι απο ηλεκτονικα οργανα.εκτος απο μερικα που εχουν μιδι-σκορες.τα αλλα ειναι (λογω ικανότητος μου απ ευθειας ηχογραφίσεις)

    3.δεν υπάρχουν τραγουδια ουτε λογια ουτε δικα μου ουτε κανενος αλλου.

    4.η εταιρεια θα μου εκδσόσει μικρο αριθμο σι-ντι (1000) 5.θα κανει τη διανομη και θα πληρώσει ενδεχομένως(!!!!!!!) τη ΑΕΠΙ

    6.ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ??????ΑΕΠΙ.

    7.ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΜΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΒΙΛ.ΘΗΚΗ ΤΕΛΟΣ.

    8.ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΩ ΑΠΟ ΛΕΦΤΑ ΕΑΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΓΩ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΘΑΡΑ.

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΟΟΩ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ.ΑΛΩΣΤΕ ΒΛΕΠΩ ΠΩς ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ

    9.ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΑΝΟ .ΚΑΙ ΜΗ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΤΙΤΟΙΟ (ΔΙΣΚΑΚΙ)ΠΡΟ ΑΠΟΡΟΟΠΤΟΥ.

    ΦΙΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!

     


    panos68
    02.12.2008, 22:58

    Παράθεση:

    Το μέλος alexandrospappas στις 02-12-2008 στις 21:48 έγραψε...

    Παιδιά και φίλοι,βλέπω τάραξα τα νερα.χαιρομαι κάπου πρέπει να βρεθεί η λύση.Οπως βλέπετε εχω και το ονομά μου,χωρίς ψευδώνυμο,και ξανα ρωτώ γιατι δεν βρίσκω ακρη.

    1.η μουσικη του δίσκου ειναι δική μου.

    2.δεν υπάρχουν παρατιτουρες σε ολα τα κοματια γιατι ειναι απο ηλεκτονικα οργανα.εκτος απο μερικα που εχουν μιδι-σκορες.τα αλλα ειναι (λογω ικανότητος μου απ ευθειας ηχογραφίσεις)

    3.δεν υπάρχουν τραγουδια ουτε λογια ουτε δικα μου ουτε κανενος αλλου.

    Πολύ ωραία, μέχρι εδώ κανένα πρόβλημα.

    Παράθεση:

    4.η εταιρεια θα μου εκδσόσει μικρο αριθμο σι-ντι (1000) 5.θα κανει τη διανομη και θα πληρώσει ενδεχομένως(!!!!!!!) τη ΑΕΠΙ

    6.ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ??????ΑΕΠΙ.

    Δεν πρεπει να πληρωσετε και οι δυο ΑΕΠΙ. Εδω τα μπερδεψες. (Αν τυχον πήρες τηλ την ΑΕΠΙ και τους ειπες ότι θα εκδόσεις δισκο σου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσεις - οχι γιατι εισαι ο συνθετης αλλα γιατι πιστεψανε ότι είσαι "η δισκογραφική εταιρια") 

    Αυτος που εκδιδει το δισκο (ή την παρτιτούρα σε περιπτωση που κάποιος θέλει να τυπώσει νοτες) πληρώνει την ΑΕΠΙ. Αν τωρα εσυ εισαι ΚΑΙ ο συνθέτης ΚΑΙ ο "εκδότης" τότε μόνο πληρωνεις εσυ.

    Π.Χ. εάν εγώ σαν μέλος της GEMA ηχογραφήσω και με δικά μου έξοδα κάνω 1000 CD με τα κομμάτια μου θα πρέπει να πληρώσω τη GEMA από την τσέπη μου διότι¨

    1) ο συνθέτης (εγώ) είναι μέλος της GEMA

    2) o εκδοτης (εγώ ΠΑΛΙ) χρησημοποιήει εργα ενός μέλους της GEMA

    Αν υποθέσουμε ότι στα 1000 CD θα πληρώσω 10 λεπτα ανα CD  (ως εκδότης) η GEMA θα κρατήσει ένα ποσοστο (για κάλυψη εξόδων κλπ) και θα μου δώσει (σαν συνθετη) ας πούμε 8 λεπτα (ΠΡΟΣΟΧΗ: τα νουμερα ειναι ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ) δηλαδη θα πληρώσω 100 ευρω και θα πάρω 80. Αν τα πληρώσει μια εταιρία τότε θα πάρω 80 και δεν θα πληρωσω φραγκο (θα τα πάρει βέβαια η εφορία αλλά αυτό ειναι άλλο topic

    Τώρα εσυ αφου δεν εισαι στη  ΑΕΠΙ (και αν δεν θελήσεις να γραφτεις - κοστιζει λεφτα και η εγγραφη και το να εισαι μέλος- να το ξερεις) μπορεις να μιλήσεις με τη εταιρία σου και να κάνεις παζάρια.

    π.χ. Να τους πεις: "εγώ ώς αμοιβη για τα πνευματικα δικαιώματα (Π.Δ.) θέλω 8 λέπτα για κάθε CD. ετσι γλυτώνετε 2 λεπτά γιατι η ΑΕΠΙ παίρνει 10." 'η μπορείς να τους πείς " εγώ δεν θέλω αμοιβη για τα πνευματικά δικαιώματα από καθε CD δώστε μου 100 ευρω και κάντε οσα CD θέλετε"

    Η εταιρία σου θα παέι στη ΑΕΠΙ και θα πει οτι ο συνθέτης δεν ειναι μέλος της ΑΕΠΙ και θα ζητήσει απαλλαγη.

    Τώρα ΑΝ το CD το πάιξει το ράδιο αντεννα, θα πρεπει να πας εσύ στον ΑΝΤΕΝΝΑ και να διαπραγματευτείς τι αμοιβη για τα Π.Δ. θα σου δώσεουν για κάθε λεπτο που έπαιξαν τη μουσική σου. Το ιδιο και για το επόμενο ράδιο κλπ. κλπ. Τώρα αμά το παιξει και κανενα μπαράκι (ΚΑΙ δηλώσει στη ΑΕΠΙ τι μουσική έπαιξε) θα πρέπει να πάς εσυ να κανονίσεις να πάρεις μιά αμοιβή για τα Π.Δ. από το μπαράκι διότι η ΑΕΠΙ θα πεί "δεν ειναι μέλος μας ο κύριος" 

    Παράθεση:

    7.ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΜΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΒΙΛ.ΘΗΚΗ ΤΕΛΟΣ.

    Αν βγάλεις τα κομματια σε δισκο ΔΕΝ χρειαζεσαι τον συμβολαιογράφο (εννοειται δισκος που να κυκλοφορήσει στο εμπόριο, όχι καμμένο CD με τα κομμάτια σου) τουλάχιστον για τα κομμάτια του δίσκου. Εκτός αν δεν εμπιστέυεσαι την εταιρία και θέλεις  να είσαι σίγουρος οτι δεν θα εκδόσουν τα κομμάτια στο όνομα ανός άλλου.

    Παράθεση:

    8.ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΩ ΑΠΟ ΛΕΦΤΑ ΕΑΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΓΩ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΘΑΡΑ.

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΟΟΩ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ.ΑΛΩΣΤΕ ΒΛΕΠΩ ΠΩς ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ

    Βλέπε παραπάνω και ρώτα την ΑΕΠΙ ποσο ποσοστο παίρνει ο συνθετης ανα CD (προσεξε υπαρχουν διαφορετικά τιμολόγια για single, maxi single, LP , διαφημιστικα  CD , συλογες κλπ κλπ). Επίσης αμοιβη για τα Π.Δ. λαμβάνεις απο:

    Ραδιο,

    Τηλεοραση,

    Συναυλίες,

    Μαγαζια με μουσική κονσερβα ή live,

    εφοσον και όταν πάιζουν τα κομμάτια σου.

    Ελπίζω να βοηθάνε αυτά.