ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.823 μέλη
    Soulessome
    10.06.2005, 20:34
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 09-06-2005 στις 22:48 έγραψε:

    Ο Νικόλας ο Άσιμος είναι εδώ , είναι γη, αέρας ,φωτιά.. Έδωσε την δική του ζωή για να μπορούμε εμείς να ζούμε καλύτερα.
    Β.Παπακωνσταντίνου.





    Ε...δεν είναι ετσι ακριβως τα πραγματα....
    Ο Νικολας ο Ασιμος αυτοκτόνησε γιατι ίσως δεν αντεχε τη δικη του αληθεια...
    Σιγουρα μας εδωσε πολλα...αλλα μην το μυθοποιουμε κι ολας!
    antonLOrd
    10.06.2005, 23:36
    Oi logoi pou autoktonhse htan alloi... psakse to thema kai tha deis oti exw dikio..
    "Den ta kanw egw plakakia me kanenan kerata, mhn mou anapsoun ta glompakia kai sou kanw samata.."
    fouTouristas
    23.06.2005, 17:38
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 09-06-2005 στις 22:48 έγραψε:

    Ο Νικόλας ο Άσιμος είναι εδώ , είναι γη, αέρας ,φωτιά.. Έδωσε την δική του ζωή για να μπορούμε εμείς να ζούμε καλύτερα.
    Β.Παπακωνσταντίνου.





    ontws, o papakwnstantinou ezhse kalytera me tis pwlhseis twn diskwn me ta tragoudia tou asimou..
    antonLOrd
    28.06.2005, 13:31
    Για να καταλάβω... αυτό το θεωρείς έξυπνο.....?
    Χωρίς να έχεις ιδέα για την σχέση τους, λες δημόσια τέτοια πράγματα.. ?
    Ενημερώσου λίγο σε παρακαλώ....
    fouTouristas
    28.06.2005, 15:21
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 28-06-2005 στις 13:31 έγραψε:

    Για να καταλάβω... αυτό το θεωρείς έξυπνο.....?
    Χωρίς να έχεις ιδέα για την σχέση τους, λες δημόσια τέτοια πράγματα.. ?
    Ενημερώσου λίγο σε παρακαλώ....





    8ewrw anohto to oti prospa8eis me eirwneies na antikrouseis ta legwmena mou..
    antonLOrd
    28.06.2005, 22:15
    Den se eirwneuthka katholou... Apla tsantizomai me auta pou lene kapoioi typoi san kai sena.....
    Anthos
    30.06.2005, 11:17
    παιδιά έχουν ακουστεί αρκετά για την σχέση και την εκμετάλευση (αν υπήρξε). Ο Βασίλης βοήθησε πολύ τον Άσιμο σε δύσκολες στιγμές και σίγουρα αρκετά από τα τραγούδια του ακούγονται λόγω του ιδίου του Βασίλη. Δεν είναι τυχαίο όμως που τα Χαιρετίσματα έχουν μάλλον τις πςρισσότερες πωλήσεις από όλους τους δίσκους του.

    - Ο Βασίλης δήλωσε ότι ο Άσιμος άφησε τα τραγούδια του στον ίδιο που δεν είναι 100% αλήθεια. Το σημείωμα έγραφε για τις πολυκάναλλες κασέττες που έκανε ο Άσιμος σε στούντιο μόνος του. Όχι για όλα. Επίσης ο Άσιμος είπε να δωθούν οι κασέττες αυτές στον Βασίλη ή σε κάποιον άλλο που μου διαφέυγει το όνομα.

    - Ο Βασίλης σε συνεντευξή του σε περιοδικό/εφημερίδα της Κοζάνης πριν χρόνια, είχε δηλώσει ότι θα τηρήσει την υπόσχεση που είχε δώσει πιο παλιά (ότι θα φροντίσει να "καθαριστούν" οι κασέττες του Άσιμου και να δωθούν στην δημοσιότητα). Επίσης είπε ότι δεν θα χρησιμοποιήσει κανένα τραγούδι του Άσιμου αν δεν ολοκληρώσει την υπόσχεση του. Οι κασέττες παραμένουν στα ράφια και ο Βασίλης χρησιμοποίησε τραγούδια σε δίσκους του.
    fouTouristas
    30.06.2005, 16:28
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 28-06-2005 στις 22:15 έγραψε:

    Den se eirwneuthka katholou... Apla tsantizomai me auta pou lene kapoioi typoi san kai sena.....





    den 3ereis ti typos eimai kat'arxhn.. epishs, exei psiloplhrw8ei h aporia kai h agnoia sou elpizw apo to prohgoumeno post...
    fantasma
    01.07.2005, 18:57
    Δεν μπορώ να σου χαρίσω τίποτα από την ουσία του ΚΡΟΚ.
    Εσύ δεν απουσίασες ποτέ σου στην ουσία. Στην ουσία της απουσίας.
    Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου δείξω με τα λόγια.
    Σου χαρίζω λοιπόν την λεκτουσία.
    .....
    antonLOrd
    08.07.2005, 14:33
    "Έχω καιρό να αφήσω το πνεύμα ελεύθερο για κοινωνικές συλλήψεις.. Σε πεθύμησα.."
    Ν.Άσιμος
    entexnon
    09.07.2005, 19:01
    Ο Νικόλας ήταν καλλιτέχνης, όσοι έχουμε κάποια σχέση με τέτοιου ειδικά είδους μουσιή είμαστε περίεργοι, δύσκολοι και τόσο γοητευτικοί.
    Γινόμαστε εριστικοί αρνητές κυκλοθιμικοί και πολλές φορές εγωιστές, έτσι είναι η μοίρα της τέχνης αν δεν απομονωθείς απο το πλήθος θα είσαι μάζα αν δεν αποποιηθείς το προσωπείο του καθωσπρέπει δεν κάνεις μουσική ή τέχνη απλά κοροιδεύεις τον εαυτό σου όσο κι αν πουλάς.
    Ο Νικόλας ήταν εγωιστής ψώνιο παρτάκιας αυτοκαταστροφικός αλλαζόνας -κάτι που άλλαξε άρδην απο τον φόβο της μίζερης κοινωνίας-( όποιος τα θεωρήσει προσβλητικά αυτά είναι άσχετος με την τέχνη και με τον Νικόλα) μόνο έτσι μπορεί να βγεί το κόσμημα της πραγματικής μας ψυχής χωρίς άμυνες και ανελευθερία , μόνο έτσι θα γεννηθεί και θα αποτυπωθεί ο λόγος η σκέψη η μουσική ο χορός κλπ. με την ανηλεή πάλη και την σύγκρουση με τον εαυτό μας και τους γύρω μας, όχι όμως με αυτούς που θα ασχοληθούν πραγματικά μαζί μας αυτοί θα περάσουν την δοκιμασία και το παιχνίδι.
    Ο Νικόλας μας κορόιδευε και γέλαγε με την κατάντια του κόσμου μας και καλά έκανε...όμως κάπου τα πράγματα ξέφυγαν...όταν δεν μπαίνεις σε καλούπια είσαι ανεξέλεγκτος...η κλωστή μεταξύ παράνοιας-λογικής είναι πολύ λεπτή....δεν άντεξε το απίστευτο μυαλό του τόση δύναμη...έσκασε...και λυτρώθηκε για πάντα....
    Όπως και να χει όμως μας έμειναν τα τραγούδια του για να δείχνει σε κάποιους που δεν έχουν αλλοτροιωθεί ακόμα πόσο μοναδικός ήταν....και πόσο μοναδικοί είμαστε ακόμα...ακόμα υπάρχουν ελπίδες...












    επισυναπτόμενα: nik2.JPG nik4.JPG skala-or.jpg nik1.JPG 
    paramithi
    09.07.2005, 21:12
    Δεν πα να μας χτυπάν...
    Anthos
    11.07.2005, 08:00
    Φιλε paramithi...

    και εγώ πίστευα ότι δεν είχα αλοτρειωθεί μέχρι που διάβασα τα πάντα που ήταν ανθρωπίνως δυνατό να διαβάσω για τον Άσιμο...Δεν υπάρχει άνθρωπος στην σύγχρονη κοινωνία που δεν αλλοτρειώθηκε...πικρή αλήθεια, αλλά αλήθεια. Ακόμα και αυτόν τον Άσιμο φτύσανε και κατηγορήσανε ότι ξεπουλήθηκε...και αυτό ήταν 20 χρόνια πριν όταν πεινούσε και έτρωγε ξύλο και ηλεκτροσοκ για τα πιστευώ του. Και εμείς τι κάναμε σε σύγκριση με τον Άσιμο??? Και τα internet μας, και τα δορυφορικά μας, και τα xbox μας και όλα αυτά που μας αλλοτρειώνουν χωρίς να το καταλάβουμε...κατάντησε να βλέπουμε στην τηλεόραση να σφάζουν αθώους για τα πετρέλαια και να τρώμε και το σουβλάκι μας την ίδια ώρα...το σύστημα μας έχει επιτάξει...και κάτι που έμαθα από τον Άσιμο...ροκ μπορεί να είμαι αλλά κροκ δεν είμαι και ούτε μπορώ να γίνω ζώντας σε αυτή την εποχή και κοινωνία...Ακούγομαι αρνητικός αλλά έτσι τα βλέπω και τα επιβεβαιώνει και προφητικά ο Άσιμος σε πολλά τραγούδια του...και για αυτό έφυγε όπως και κάποιοι άλλοι που δεν άντεξαν την αλήθεια...
    AlterEgo
    22.07.2005, 00:51
    Quote:

    Το μέλος fouTouristas στις 30-06-2005 στις 16:28 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 28-06-2005 στις 22:15 έγραψε:
    [i]
    Den se eirwneuthka katholou... Apla tsantizomai me auta pou lene kapoioi typoi san kai sena.....





    den 3ereis ti typos eimai kat'arxhn.. epishs, exei psiloplhrw8ei h aporia kai h agnoia sou elpizw apo to prohgoumeno post...

    [/I]

    stfu
    drakonikolis
    26.08.2005, 01:28
    Ο Νικολας Ασιμος ηταν ο πιο ασυμβιβαστος ανθρωπος που υπηρξε ποτε στη δημοσιοτητα.Πολεμηθηκε για τις ιδεες του οπως πολλοι,ομως η πλειοψηφεια στο τελος συμβιβαζοταν,ο Νικολας ποτε.Μουσικα ο Νικολας ηταν μεγαλος,στιχουργικα επισης,ως ανθρωπος μια αμφιλεγομενη προσωπικοτητα με πολλους εμφανεις εχθρους και πολλους αφανεις(δυστυχως για τον Νικολα)φιλους μα πανω απο ολα ειναι ενα κεφαλαιο στην πολιτικη μουσικη του τοπου. Νικολα δε θα σε ξεχασουμε ποτε!
    Ai8erobamwn
    26.08.2005, 05:04
    Άτριχέ μου πίθηκε αχανής είναι η μπαμπεσιά σου
    Ηρωίνωσες το LSD απ' την άγνοιά σου
    κι απ΄τη δειλία σου που είσαι δικαστής


    Ο Άσιμος είναι από όλους τους επαναστάτες που ξέρω ο πιο αγνός και ο πιο συνεπής στις ιδέες του.Όταν πρωτοάκουσα τραγούδια του ευχήθηκα να ήμουν καμιά δεκαπενταριά-εικοσαριά χρόνια μεγαλύτερη για να τον είχα προλάβει εν ζωή και ίσως να τον έιχα γνωρίσει....Και ακόμα όταν ακούω τραγούδια του το ίδιο εύχομαι....
    Εντάξει κανείς δεν είναι τέλειος, ούτε για τον Άσιμο ισχυρίζομαι ότι ήταν. Η ακεραιότητα του χαρακτήρα του όμως-το γεγονός πως δεν εγκατέλειψε, με οποιοδήποτε κόστος (και στην περίπτωσή του το κόστος ήταν μεγάλο), τα πιστεύω του-αν μη τι άλλο τον κάνει άξιο του σεβασμού όλων μας, ακόμη και εκείνων που μπορεί να μην αποδέχονται την αξία του ή την αξίά του έργου του. Γιατί και το έργο του, σαν γνήσιο πνευματικό τέκνο ενός γνήσια ροκ-ή μάλλον ΚΡΟΚ- ανθρώπου, είναι και αυτό για πολλούς αμφιλεγόμενο...
    (Αν και εσχάτως κάτι ανεκδιήγητοι τύποι έχουν στήσει και μηχανή κέρδους πάνω σε αυτό, "ευπρεπίζοντας" και ύστερα ξεπουλώντας τα "πειρατικά" του τραγούδια σε "νόμιμα" CDs-με το ανάλογο "περί πειρατείας" λογότυπο στο οπισθόφυλλό τους......)

    Νικόλα θα μας μείνεις αξέχαστος.

    Υ.Γ.1. Όταν γράφω τέτοιου τύπου "επικήδειους" για τον Άσιμο, τον αισθάνομαι εκεί πάνω (αν και αμφιβάλλω-όπως και εκείνος πιατεύω- για το τι ακριβώς είναι το "εκεί πάνω")να μου κλείνει το μάτι και να μου γελάει....Είμαι η μόνη;

    Υ.Γ.2. Είχα βρει τις παράνομες κασέτες του Άσιμου σε μια ιστοσελίδα που, από ότι είδα τώρα, μάλλον έχει κλείσει, αλλά τις έχασα μετά από ένα format του δίσκου μου.Μήπως τις έχει κανείς; Θα το εκτιμήσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αν με βοηθήσετε!
    malastrana
    27.08.2005, 00:23
    Quote:

    Το μέλος fouTouristas στις 23-06-2005 στις 17:38 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 09-06-2005 στις 22:48 έγραψε:
    [i]
    Ο Νικόλας ο Άσιμος είναι εδώ , είναι γη, αέρας ,φωτιά.. Έδωσε την δική του ζωή για να μπορούμε εμείς να ζούμε καλύτερα.
    Β.Παπακωνσταντίνου.





    ontws, o papakwnstantinou ezhse kalytera me tis pwlhseis twn diskwn me ta tragoudia tou asimou..

    [/I]




    Αυτό είναι ένα πολύ λεπτό θέμα αγαπητέ φίλε...Κάποτε ο μεγάλος πιανίστας Εμιλ Γκίλελς είπε " Όλοι εμείς οι ερμηνευτές είμαστε άθλιοι κλέφτες, που γίναμε διάσημοι και πλουτίσαμε με τα έργα των μεγάλων και δυστυχισμένων δημιουργών...". (γιατί και ο Moτσαρτ π.χ. είχε τραγικό τέλος και ο Σούμαν και τόσοι άλλοι...). Όμως εγώ πιστεύω ότι η σχέση είναι αμφίδρομη...Ναι, πιθανόν να έχει κάνει λεφτά ο Παπακωνσταντίνου, από τα τραγούδια του Νικόλα, αλλά απ' την άλλη τον βοήθησε με την έννοια ότι αν δεν τα είχε πει τόσο ωραία, ίσως και ο Νικόλας να μην είχε κερδίσει την αποδοχή και την αθανασία που έχει τώρα...θα μου πεις είναι μετά θάνατον, αλλά μήπως αυτή δεν είναι η μοίρα πολλών αληθινά σπουδαίων????????? Τί να έκανε δηλαδή ο Βασίλης, να ζούσε κι αυτός και η κόρη του υπό τις συνθήκες που έζησε ο Νικόλας???Αυτά είναι για πολύ λίγους ανθρώπους, οι υπόλοιποι μπορούμε μόνο να τους θαυμάζουμε...
    Hastaroth
    27.08.2005, 00:59
    Quote:

    Το μέλος Ai8erobamwn στις 26-08-2005 στις 05:04 έγραψε:


    Υ.Γ.2. Είχα βρει τις παράνομες κασέτες του Άσιμου σε μια ιστοσελίδα που, από ότι είδα τώρα, μάλλον έχει κλείσει, αλλά τις έχασα μετά από ένα format του δίσκου μου.Μήπως τις έχει κανείς; Θα το εκτιμήσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αν με βοηθήσετε!





    Εχω ένα αντίτυπο από τήν "κασέττα μέ το βαρέλι" που είχε δώσει ο Ασιμος σέ μένα καί τον κιθαρίστα με τον οποίο συνεργαζόμουν τότε.Αν θέλης,μπορώ νά κάνω mp3 τά κομμάτια που περιέχει καί να σού τα στείλω (θά είναι μεγαλούτσικα αρχεία αλλά πιστεύω αξίζει τον κόπο).


    fantasma
    27.08.2005, 02:07
    Κάποτε θα με διαβάσεις ίσως, θ’ ακούσεις τα τραγούδια μου, θα με κατανοήσεις.
    Αλλά δε θάμαι πια εγώ, θάναι αυτή η μάσκα που φορούν στους πεθαμένους. Όσους τους χρησιμοποιούν μετά τον θάνατό τους, όταν οι ίδιοι δεν υπάρχουν.
    Όσο υπήρχα με φοβόσουν.
    Όσο υπήρχα δε με άντεχες.
    Δεν είχες καν τη δύναμη να μείνεις ένα δευτερόλεπτο κοντά, άμα σου το ζητούσα.
    Θα προτιμούσα να μη με διάβαζες ποτέ.
    Είναι καλύτερο ν’ αγοράσεις ή να κλέψεις ένα μπλουζάκι με τη φάτσα μου επάνω τυπωμένη.
    Κι ας σου φαίνεται γελοίο.
    κι ας μου φαίνονταν γελοίο.
    Ν.ΑΣΙΜΟΣ
    Ai8erobamwn
    27.08.2005, 03:00
    Hastaroth θα ήμουν ευγνώμων!

    fantasma ακριβώς αυτά τα λόγια του Άσιμου είναι που με με κάνουν ώρες ώρες να νιώθω εντελώς ηλίθια όταν ανοίγουμε συζητήσεις για το τι καλός που ήταν και τι καλά που ήταν τα τραγούδια του....Και αυτή του η στάση είναι που με κάνει να τον εκτιμώ τόσο πολύ...έστω και μετά θάνατον.malastrana εντάξει...οι περισσότεροι καλλιτέχνες έχουν υποστεί κάποιου τύπου "μετά θάνατον εκμετάλλευση" αλλά ειδικά για τον Άσιμο, που είχε διατυπώσει τις απόψεις που έγραψε και ο fantasma, δεν είναι τουλάχιστον ειρωνικό κάτι τέτοιο;