ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.846 μέλη

    Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στο radio musicheaven.

    PHILIPPOSSM
    28.11.2008, 18:37

    Την τελευταία εβδομάδα  πολλοί παραγωγοί αντιμετωπίζουμε  το εξής πρόβλημα:

    Μέσα σε ένα δίωρο ο server μας πετάει έξω τουλάχιστον δυο φορές και σε συνδυασμό με

    το chat room που είναι αργό περνάει πολύ ώρα για  να κλείσουμε τα παράθυρα και να

    ξανά συντονιστούμε σαν παραγωγοί.

     

     

    *Είπα να ανοίξω νέο topic για να μην γεμίζουμε την αρχική σελίδα με τα προβλήματα του musicheaven.

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 21-08-2009 18:26 ]


    emmanuella
    28.11.2008, 19:00

    Σωστός ο Φίλιππος ...

    Επίσης, όποιος έχει vista αντιμετωπίζει ακόμα περισσότερο το παραπάνω πρόβλημα ...

    Χθες με πέταξε 4 φορές και ταυτόχρονα κολλάει το winamp και θέλει επανεκκίνηση και ο σταθμός, και το chat και το winamp ...  {#emotions_dlg.wacko}


    jorge
    28.11.2008, 21:08

    Παιδιά,

    1. μπείτε στο www.speedtest.net

    2. επιλέξτε σαν server ελέγχου το "Athens"

    3. Γράψτε τι ταχύτητες (download, upload) πιάσατε

     

    Μετά μπορούμε να δούμε για προβλήματα. Ο server πάντως, δεν αποσυνδέει κάποιον παραγωγό έτσι απλά. Συνήθως χάνεται η επικοινωνία ανάμεσα στον παραγωγό και τον server (συνήθως επειδή ο παραγωγός έχει χαμηλές ταχύτητες ή υπολογιστή που σέρνεται) και τότε ο server κόβει τη σύνδεση.

    Επίσης, υπενθυμίζω οτι πρέπει όλοι να έχουμε το encoding στα 32kbps.


    alkyoni
    28.11.2008, 21:46

       

    Εκανα αυτες τις 2 δοκιμες... και τι καταλαβαινουμε με αυτο? Ειναι καλα τα νουμερα?{#emotions_dlg.confused1}
    (Εχω συνδεση 1024-256 connex)
    Παντα δηλαδη , λογω προβληματικης δικης μας συνδεσης οφειλεται το προβλημα της αποσυνδεσης απο τον server του radio?{#emotions_dlg.blink}


    PHILIPPOSSM
    28.11.2008, 22:03

    Απο νουμερα δεν ξερω ουτε εγω αλλα απ'οτι βλεπω δεν εχουμε σημαντικές διαφορες στο upload.

    Με windows XP SP3 και 1024 ram.


    -----------------
    "Επειδή όλοι υποτιμάμε τον αριθμό των ηλιθίων ανάμεσά μας και κάθε τόσο μας αιφνιδιάζουν πρόσωπα "υπεράνω υποψίας" μάλλον πρέπει να ξανασυναντηθούμε..." Δ.Χαριτοπουλος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PHILIPPOSSM στις 28-11-2008 22:05 ]


    emmanuella
    29.11.2008, 11:25

    Ορίστε και εμένα ... Wink

    Δεν ξέρω ούτεεε εγώ από νούμερα ... αλλά καλά μου φαίνονται ...

    Windows Vista
    Memory DDR2 Ram 1GB με 800MHz ταχύτητα

    Αυτό το πρόβλημα συμβαίνει τώρα τελευταία μόνο ... Επίσης, το καλοκαίρι χρησιμοποιούσα υπολογιστή και με μικρότερη ταχύτητα internet και με λιγότερη memory Ram και όλα λειτουργούσαν ρολόι ... {#emotions_dlg.huh}


    -----------------
    " Ζήσε απλά ! Έτσι ίσως κάποιος άλλος απλά ζήσει ! --> RadioMH _ Πέμπτη 16.00 - 18.00 Συντονιστείτε !!! <--

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : emmanuella στις 29-11-2008 11:27 ]


    Deos
    29.11.2008, 14:24

    Περιμένουμε το ιατρικό ανακοινωθέν.


    jorge
    29.11.2008, 18:31

    Είμαστε καλά όσον αφορά το upload.

    Αυτό που πρέπει πάντα να κοιτάτε, είναι επίσης το να μην τρέχουν άλλα προγράμματα ή το Windows Update όταν κάνετε εκπομπή. Ο υπολογιστής πρέπει να τρέχει μόνο το Winamp και τον browser.

    Όσον αφορά διακοπές, ο server δε φαίνεται να φταίει. Αν υπάρξει κάποια διακοπή, γράψτε ακριβή ώρα να το ψάξουμε όσο μπορούμε...


    pastella
    30.11.2008, 14:20

    1. Τεστ με κλειστα ολα τα προγραμματα

     

    2. Τεστ με ραδιο ανοιχτο (ακροατρια) και chat ανοιχτο

     

    Με Windows XP professional SP3, 1 GB RAM, φρεσκο απο φορματ υπολογιστη.

     


    Deos
    30.11.2008, 14:56

    Σήμερα το μεσημέρι πολλοί είχαν πρόβλημα να ακούσουν μέσω windows media player.

    Ακουγότανε ο χορηγός και μετά τίποτα.

    Σε κάποιους διορθώθηκε ακούγοντας μέσω winamp, αποθηκεύοντας το αρχείο του ραδιοπρογράμματος.

    Σε άλλους ούτε καν έτσι.


    jorge
    30.11.2008, 17:28

    Αυτό συμβαίνει γιατί ο παραγωγός ΔΕΝ μεταδίδει στα 32kbps. Πρόσφατα κάποιος παραγωγός μετέδιδε στα 48kbps, με αποτέλεσμα μετά το σήμα του σταθμού να μην ακούγεται κάτι.

    Γενικός κανόνας:
    Το σημα του σταθμού ακούγεται σωστά, αλλά υπάρχει πρόβλημα μετά;

    Τι φταίει;
    Ο παραγωγός (σύνδεση; ρυθμίσεις; άλλα προγράμματα που τρέχουν;). Πάντως ΔΕΝ είναι θέμα server.


    ery
    01.12.2008, 05:23

    Εγω τελευταια αντιμετωπιζω το εξης προβλημα, συνδεομαι κανονικα, τα μελη μπορουν να ακουσουν αλλα δεν εμφανιζεται πουθενα οτι κανω εκπομπη. Ο σταθμος δειχνει ξεκουραση,ενω αν βαλεις ακους τις δικες μου επιλογες.Δεν αλλαξα ομως τιποτα στις αρχικες μου ρυθμισεις.


    Jelevel
    01.12.2008, 05:25

    Πάντως να προτείνω σε όσους χρησιμοποιούν router να κάνουν portforwarding τις θύρες που αφορούν το winamp!! Πιστεύω ότι αυτό θα σας λύσει πολλά προβλήματα!!Ρίξτε μια ματιά εδώ:

     

    http://portforward.com/routers.htm


    alkyoni
    05.12.2008, 04:15

    Ενα προβλημα που παρουσιαζεται σε αρκετους παραγωγους και το αντιμετωπισα σημερα κι εγω, ειναι το εξης:
    Χρειαζονται πανω απο μια επανεκκινησεις του server για να συνδεθουμε για εκπομπη....
    Εν τω μεταξυ οι ακροατες ακουν 5-6 φορες τον χορηγο συνεχωμενα, ενω συνδεεται  "o Studios" μετα την αποχωρηση του προηγουμενου παραγωγου.
    Αυτος "ο Studios", σα να μην θελει να μας δωσει την θεση του....{#emotions_dlg.whistling}{#emotions_dlg.tt2}
    Επισης, αργει να εμφανιστει στην οθονη ο επομενος παραγωγος, αφου εχει συνδεθει κανονικα...
    Ελπιζω να καταλαβατε....
    Προς τους ακροατες: ζητουμε την κατανοηση τους και λιγο υπομονη στην εναλλαγη των παραγωγων.
    Προς τον "Studio" : γινε βρε συ λιγο πιο συνεργασιμος μαζι μας ....{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.whistling}
    Ευχαριστω για τον χρονο σας.Smile


    jorge
    05.12.2008, 11:17

    Hello!

    1. Πρέπει να φτιάξουμε ή να βρούμε (Deos ακούς) ένα μονόλεπτο σποτάκι ή κάτι, που να ακουνε οι ακροατές όταν γίνεται αλλαγή παραγωγού. Τώρα έχει μπει το σήμα, όμως είναι πολύ σύντομο, με αποτέλεσμα να επαναλαμβάνεται.

    2. Ο Studios προσπαθεί να συνδεθεί κάθε 30 δευτερόλεπτα. Αν είναι άλλος παραγωγός μέσα, δοκιμάζει πάλι σε 30 δευτερόλεπτα. Αν το κάνουμε μεγαλύτερο (πχ 1 λεπτό), όταν θα αποσυνδέεται παραγωγός και μετά δεν υπάρχει άλλος, ο Studios θα αργεί να μπει και θα υπάρχει μεγάλο κενό.

    3. Ο επόμενος παραγωγός εμφανίζεται το πολύ μετά από 1 λεπτό, το οποίο δε νομίζω να είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.


    ilio
    05.12.2008, 12:51

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05-12-2008 στις 11:17 έγραψε...

    2. Ο Studios προσπαθεί να συνδεθεί κάθε 30 δευτερόλεπτα. Αν είναι άλλος παραγωγός μέσα, δοκιμάζει πάλι σε 30 δευτερόλεπτα. Αν το κάνουμε μεγαλύτερο (πχ 1 λεπτό), όταν θα αποσυνδέεται παραγωγός και μετά δεν υπάρχει άλλος, ο Studios θα αργεί να μπει και θα υπάρχει μεγάλο κενό.



     

    Που σημαίνει πως μέσα σε 30 δεύτερα θα πρέπει να συνδεθεί ο επόμενος παραγωγός

    για να μην μπει ο studio σωστά?Το θέμα είναι πως αν κολλήσει ο επόμενος

    παραγωγός,όπως την έπαθα εγώ χθες,πρέπει να κάνεις πολλές επανακινήσεις

    για να συνδεθείς.


    Deos
    05.12.2008, 13:34

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05-12-2008 στις 11:17 έγραψε...

    1. Πρέπει να φτιάξουμε ή να βρούμε (Deos ακούς) ένα μονόλεπτο σποτάκι ή κάτι, που να ακουνε οι ακροατές όταν γίνεται αλλαγή παραγωγού. Τώρα έχει μπει το σήμα, όμως είναι πολύ σύντομο, με αποτέλεσμα να επαναλαμβάνεται.



    Είναι ήδη υπό σκέψη με κάποια μέλη sir Cool

    Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη βέβαια.


    PHILIPPOSSM
    08.12.2008, 15:02

    Τις τελευταίες 2 φορές που προσπάθησα να συνδεθώ με τον server και να κάνω εκπομπή χρειάστηκαν πάνω από 15 λεπτά να συνδεθώ και όταν τα κατάφερα είχα διακοπές στην μετάδοση των τραγουδιών ανά 5-10 δευτερόλεπτα. Ο Η/Υ έχει έρθει απο επανεγκατάσταση Windows XP SP3 με μνήμη 1024 ram νέα εγκατάσταση winamp - soutcast  και εκτός από firewall και το kaspersky δεν έχει άλλα λειτουργικά συστήματα μέσα που να δυσχεραίνουν την λειτουργία του.

    Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί έχω αυτά τα προβλήματα;

    Να τονίσω επίσης ότι και το encoder και το output όλα τα άλλα τα έχω σύμφωνα με τις οδηγίες της σελίδας παραγωγών.

    Παραθέτω και τις ταχύτητες στις 14.50 την Δευτέρα 8/12.

    Περιμένοντας βοήθεια....


    PHILIPPOSSM
    08.12.2008, 15:12

    Ξαφνικά άλλαξα γνώμη... δεν θα χρειαστώ εγώ την βοήθεια σας αλλά ίσως κάποιος άλλος "παραγωγός"με το ίδιο πρόβλημα.

    Γεια και ευχαριστω.


    jorge
    08.12.2008, 15:30

    Όταν υπάρχουν προβλήματα στη μετάδοση, καλό είναι να απενεργοποιούμε σταδιακά και προσωρινά κάποιο από τα "ύποπτα" προγράμματα, πχ το kaspersky. Αν δούμε οτιαπενεργοποιώντας ένα πρόγραμμα, λύνουμε το πρόβλημα, τότε μπορούμε εύκολα να δώσουμε λύση ψάχνοντας στο Google, πχ "shoutcast kaspersky problem".

    Το ίδιο μπορείτε να κάνετε και με το firewall αν έχετε κλείσει όλα τα ύποπτα προγράμματα.

    Η απενεργοποίηση των antivirus και του firewall πρέπει να είναι βέβαια σύντομη και προσωρινή.