ελληνική μουσική
    585 online   ·  210.844 μέλη

    Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στο radio musicheaven.

    alkyoni
    09.04.2009, 18:09

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09-04-2009 στις 01:00 έγραψε...

    Πριν το ανακοινώσουμε επίσημα, καλό είναι κάποιοι παραγωγοί να δοκιμάσετε να βάλετε τον encoder στη ρύθυμιση:

    64kbps, 44100Hz, mono

    Βάλτε το στην επόμενη εκπομπή σας και γράψτε εδώ εντυπώσεις ή προβλήματα που δημιουργήθηκαν.



    Καναμε καποιες δοκιμες σημερα το μεσημερι απο τις 15:00 και μετα.... (alkyoni, orionnas, 220492, sokolatino)
    Μεσω winamp ακουγομασταν μια χαρα ολοι. Και ο ηχος ειναι λιγο καλυτερος απο αυτον που ειχαμε μεχρι σημερα.

    Με τον media player υπαρχει ενα προβληματακι :
    Ενω ακουγαμε  κανονικα , οταν ανοιγαν mic o orionnas kai o 220492, παρουσιαζοταν μικροδιακοπες εκει...  ενω μεσω winamp δεν εμφανησε κανενα προβλημα.
    Στον sokolatino δεν εμφανιστηκε αυτο το προβλημα στον media player.

    Θα συμφωνησω με τον orionna: μηπως φταιει η μορφη του media player που εγινε σε flash?
    Αυτα εν ολιγης....  καλη συνεχεια σε ολους και εις αλλες αναβαθμισεις!!!{#emotions_dlg.walkman}


    220493
    09.04.2009, 18:32

    Εγω θα έλεγα πως φυσικά και υπάρχουν κάποια προβλήματα ΟΤΑΝ ακούς απο media player και ΜΟΝΟ!!!Το αποτέλεσμα που βγαίνει όμως απο winamp είναι εντυπωσιακό.....!!!!


    pastella
    09.04.2009, 19:53

    Πολυ καλη η ποιοτητα ήχου! Αντε και καλές εκπομπές να έχουμε :)


    orionnas
    13.04.2009, 00:09

    Jorge, θα ήθελα να επισημάνω κάτι. Ενώ έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις και έχω βάλει το encoder μου στην επιλογή 64/44, κάποιοι συνεργάτες μου είπαν πως η εκπομπή μου είχε μετάδοση στα 128 kbps και stereo.Κοιτώντας πάλι το encoder δεν διαπίστωσα αλλαγή και πολύ περισσότερο όταν έκανα εκπομπή (για λίγη ώρα βέβαια γιατί δεν βολεύει) με μίκτη. Ασφαλώς ο μίκτης δεν έχει encoder. Yπάρχει πρόβλημα που βγήκα stereo? Και όλα αυτά σύμφωνα με μαρτυρίες άλλων παιδιών.


    jorge
    13.04.2009, 00:28

    Στον encoder εχεις 64, 44100, mono ετσι;

    Αν ναι, πως γινεται να βγηκες stereo;


    orionnas
    13.04.2009, 00:46

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 13-04-2009 στις 00:28 έγραψε...

    Στον encoder εχεις 64, 44100, mono ετσι;

    Αν ναι, πως γινεται να βγηκες stereo;



    Εννοείτε ότι είμαι στα 64/44.100 mono. Ότι έχω αναφέρει στο παραπάνω μνμ μου δεν είναι δική μου διαπίστωση μιας που με ακούω μόνο live.Tώρα τι να σου πω.....πάντως δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα!


    sokolatino
    14.04.2009, 20:26

    ΓΙΑ & ΑΠΟ ΜΕΝΑ ,ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ & ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΗΧΟΣ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!!!! .


    rory166
    06.05.2009, 01:49

    Καλησπερες!
    Λοιπον,

    εγω πηρα εκπομπη για το Σαββατο και ξεκινησα να κινω τις διαδικασιες που χρειαζονται για να εκπεμψω.Μου παρουσιαστηκαν 2 προβληματα:

    1.Στην καρτελα input του shoutcast δεν μου ανοιγει ο Mixer οταν παταω open,δεν αντιδρα,σα να μην τον πατησα.Δοκιμασα να κατεβασω ενα αλλο προγραμμα για διαχειρισης ηχων (το soundmax που χρησιμοποιουσα παλια οταν εκανα εκπομπη)και παλι δεν ανοιγει.Μου γραφει "Καμμια συσκευη ηχου SoundMAX"
    Δεν μπορω να σκεφτω πως μπορω να το διορθωσω αυτο

    2.Στο shoutcast δεν αποθηκευονται οι ρυθμισεις που κανω με αποτελεσμα καθε φορα που θα το κλεισω και θα το ξανανοιξω να πρεπει να τις ξανακανω

    Υ.Γ. Εχω vista αν αυτο σημαινει κατι{#emotions_dlg.biggrin}

    Ευχαριστω


    jorge
    03.06.2009, 10:15

    Καλημέρα.

    Για λίγες ώρες δεν είχα internet και ο Studios δεν μπορούσε να συνδεθεί. Παίζει και κάτι με το ρεύμα στην περιοχή, οπότε οι παραγωγοί που έχετε χρόνο, ας είστε stand-by ;)


    jorge
    04.06.2009, 15:55

    Οποιος παραγωγός θέλει να μπει, γιατί ο Studios δεν έχει Internet...


    alkyoni
    26.06.2009, 16:59

    Τις τελευταιες μερες γινονται πολλες και συχνες διακοπες στον radio server... {#emotions_dlg.excl}
    Εχθες το βραδι μου ετυχαν 2 μεσα σε λιγα λεπτα.{#emotions_dlg.thumbdown}
    Αλλα και σημερα ,  λιγο νωριτερα , αλλες 2 στην εκπομπη της sillias.{#emotions_dlg.sad}


    jorge
    02.08.2009, 03:10

    Παιδιά εδώ και λίγες ώρες δεν μπορείτε να κάνετε επανεκκίνηση στον server και να συνδεθείτε για εκπομπή. Το έχουμε εντοπίσει και προσπαθούμε να το διορθώσουμε. Εχουμε επικοινωνήσει και με την εταιρία που φιλοξενεί τον server στο Λονδίνο και περιμένουμε απάντησή τους.


    jorge
    02.08.2009, 13:14

    Διορθώθηκε, συνεχίζουμε κανονικά :)


    caterina08
    19.08.2009, 17:31

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 06-05-2009 στις 01:49 έγραψε...

    Καλησπερες!
    Λοιπον,

    εγω πηρα εκπομπη για το Σαββατο και ξεκινησα να κινω τις διαδικασιες που χρειαζονται για να εκπεμψω.Μου παρουσιαστηκαν 2 προβληματα:

    1.Στην καρτελα input του shoutcast δεν μου ανοιγει ο Mixer οταν παταω open,δεν αντιδρα,σα να μην τον πατησα.Δοκιμασα να κατεβασω ενα αλλο προγραμμα για διαχειρισης ηχων (το soundmax που χρησιμοποιουσα παλια οταν εκανα εκπομπη)και παλι δεν ανοιγει.Μου γραφει "Καμμια συσκευη ηχου SoundMAX"
    Δεν μπορω να σκεφτω πως μπορω να το διορθωσω αυτο

    2.Στο shoutcast δεν αποθηκευονται οι ρυθμισεις που κανω με αποτελεσμα καθε φορα που θα το κλεισω και θα το ξανανοιξω να πρεπει να τις ξανακανω

    Υ.Γ. Εχω vista αν αυτο σημαινει κατι{#emotions_dlg.biggrin}

    Ευχαριστω



    κι εγω τα ιδια προβληματα εχω. μολις πηρα μικροφωνο παω να κανω τις ρυθμισεις και δεν ανοιγει το οpen mixer. εγω δεν κατεβασα αλλο προγραμμα.

    αλλο αυτο με την αποθηκευση.... με τοσες δικιμες τις εμαθα απ' εξω χαχαχαχα

    vista εχω κι εγω. συνεχιζω το θεμα αφου μετα τη βοηθεια του deos και αλλων μελων για την εκπομπη χωρις μικροφωνο τωρα τα βρηκα μπαστουνια με το πως θα το χρησημοποιησω!

     


    alkyoni
    19.08.2009, 19:22

    Κατ' αρχας καλως ηρθες caterina08 και οσα νεα παιδια ηρθαν στο Radio MusicHeaven! Smile

    Κατα δευτερον, νομιζω πως πρεπει να προστεθει επιτελους στις συχνες ερωτησεις-αποριες για το Radio, μια επισημανση , οτι οσοι εχουν τα  (σ)vista θα αντιμετωπισουν  ενα προβληματακι με το mic...{#emotions_dlg.excl}
    Οχι οτι δεν θα λειτουργει εντελως.
    Απλα δεν λειτουργει με τον τροπο που αναγραφεται στις υπολοιπες οδηγιες και δεν θα μπορουν να εχουν  mic και μουσικη μαζι, οπως γινεται με οσους εχουν xp και τους ανοιγει κανονικα το open mixer στο shoutcast.{#emotions_dlg.yes}

    Να περασουμε ομως στο πως λυνεται το προβλημα για οσους εχουν vista:
    Απο το παραθυρακι  του shoutcast, πας στην καρτελα "Input"....
    Εκει, στο "Input Device" επιλεγεις "Winamp recommended" για να μεταδιδεις μουσικη στον αερα.
    Για να μιλησεις στο mic, θα πρεπει να κανεις την "εναλλαγη" που λεμε,  στο "Soundcard Input".
    Αυτο προϋποθετει οτι εχεις βαλει κανονικα το mic σου στο pc, και το "βλεπει" η καρτα ηχου σου και ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΙΓΑΣΗ.
    (Η καρτα ηχου και ηχογραφησης ανοιγουν απο τον πινακα ελεγχου των windows! (ηχοι και συσκευες αναπαραγωγης  ή κατι παρομοιο. Εσυ πρεπει να τις ανοιξεις, και οχι αυτοματα οπως κανει το open mixer στα xp)Wink

    Πως γινεται η "εναλλαγη" για να μιλησεις στο mic:
    Οταν τελειωσει το τραγουδι, πατας  stop  ή  pause  στο winamp, και τοτε αλλαζεις απο "Winamp Recommended" σε "Soundcard Input".
    Πατας "push to talk" και μιλας στο mic.
    Οταν τελειωσεις να μιλας, κανεις την αντιστροφη διαδικασια της εναλλαγης και βαζεις το επομενο τραγουδι.
    (Αυτο παλι προϋποθετει οτι εχεις ετοιμα καποια τραγουδια στην playlist σου στο winamp κι ετσι δεν υπαρχει κενο στην μεταδωση.)
    Ελπιζω να ειναι αρκετα αναλυτικα και να βοηθησα λιγακι.{#emotions_dlg.smartass}

    Τελος σας παραθετω και καποια βοηθητικα links με παρομοιο θεμα, απο το site του winamp.
    Σ' ενα απο αυτα προτεινουν την λυση με χρηση εξωτερικου sound mixer, το οποιο δεν γνωριζω προσωπικα πως λειτουργει, αλλα ειναι κι αυτο μια λυση για πιο προχωρημενους.

    http://forums.winamp.com/showthread.php?s=579945f1e3d5b68a7aacbc4caafa4286&threadid=309612

    http://www.streamsolutions.co.uk/flash/New_Tutorials/Decks_mic/

    http://forums.winamp.com/showthread.php?s=579945f1e3d5b68a7aacbc4caafa4286&threadid=309606

    Καλες ρυθμισεις και καλες εκπομπες σε ολους!{#emotions_dlg.walkman}


    -----------------
    Radio MusicHeaven Tune in!www.listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 19-08-2009 19:26 ]


    caterina08
    19.08.2009, 20:20

    Να σε καλα Αλκυονη!!! Εχω μια ακομη απορια: οι ρυθμισεις του 3ου βηματος διαγραφονται απο το μυαλο μας (για οσους χρησημοποιουν μικροφωνο) ??? Μπορουμε να μιλαμε μεσα στο τραγουδι  η αναμεσα στα τραγουδια ης λιστας??? Αν ναι γιατι να εχουμε το recommented οταν παιζουν τα τραγουδια και οχι την αλλη επιλογη?


    alkyoni
    21.08.2009, 03:13

    Κατερινα, οπως εγραψα στο προηγουμενο ποστ, αν το ξαναδιαβασεις προσεκτικα, αναφερω οτι λογω των  windows vista, δεν ανοιγει το open mixer και δεν γινεται να μιλας πανω στο τραγουδι, και γι' αυτο εγραψα αναλυτικα την ολη διαδικασια της εναλλαγης, που ειναι εν μερη το 3ο βημα (εκει που εχει τα δυο εικονιδια για το Input Device).

    Επισημαινω οτι θα πρεπει να περιμενεις να τελειωσει το τραγουδι , να πατησεις stop ή pause , και μετα να κανεις την εναλλαγη,  γιατι αν την κανεις οσο παιζει το τραγουδι, μπορει να σε "πεταξει" εκτως radio.
    Κι εκτως αυτου, δεν θα ακουγεται σωστα τραγουδι-φωνη στον αερα.
    Καλη συνεχεια!Wink


    gogos81
    21.08.2009, 15:12

    λοιπον,εχω ενα προβλημα..οταν κανω τα βηματα στις οδηγες για το winamp ολα πανε καλα..αλλα οταν ερχεται το βημα του να πατησω το open mixer και να κανω τις ρυθμισεις,δεν ανοιγει!!τι να κανω??


    caterina08
    21.08.2009, 15:16

    Διαβασες ο,τι εγραψε η αλκυονη πριν???


    gogos81
    21.08.2009, 15:44

    παιδια σορρυ για τα σχολια με τα προβληματα,τωρα ειναι ολα μια χαρα,ελπιζω..αλλα εχω μια ερωτηση..εγω μπορω να ακουω τα κομματια που παιζω,ή μονο την φωνη μου??

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gogos81 στις 21-08-2009 17:37 ]