ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.851 μέλη

    Συμβουλή για σπουδές ηχοληψίας

    george368
    03.12.2008, 01:27

    εχω ενα προβλημα με της σπουδες, τι θελω να πω???? λοιπον ξεκιναω: οταν τελειωσα το γυμνασιο, και μετα απο πλυση εγκεφαλου(απο γονεις hehe) κατεληξα να παω σε ο.α.ε.δ για μηχανικος αυτοκινιτων,αν και δν μου αρεσε για να πω τν αλιθεια, οποτε σαν αποτελεσμα μετα απο 3 χρονια παρατησα τν σχολη γιατι δν ηθελα να κανω μια δουλεια που δν μαρεσει, απο μικρος μαρεσε η μουσικη, οποτε σκεφτηκα (το εχω σκεφτει αρκετα βασικα) να παω σε καποια ιδιοτικι σχολι υχοληψιας,σκεφτικα το λυκειο κ μετα πανελινιες για να περασω κρητη  αλλα δν μπορω να φυγω εκτοσ αθηνων λογο υποχρεωσεων(τουλαχιστον προς το παρων),ψαχνω κατι στην αθηνα ακουσα για την S.A.E αλλα δν ξερω τι παιζει, μπορει καποιος να μ πει κατι μια συμβουλη?? ξερω οτι ο δρομος της ηχολιψιας ειναι δυσκολος,αλλα πιστευω οτι αν αγαπας κατι που κανεις το πετυχενεις ευχαριστω προκαταβολικα........................

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-12-2008 10:58 ]


    johnrgal
    03.12.2008, 02:11

    S.A.E. ανεπιφύλακτα........Θεωρείται η καλύτερη σχολή για ηχοληψία!Αν ειναι να πας σε ιδιωτική σxολή σίγουρα στη S.A.E.Σε καμία πάντως περίπτωση μην πας σε δημόσιο Ι.Ε.Κ.Όχι οτι δεν θα μάθεις κι εκεί αλλά τα ιδιωτικά(σ'αυτόν τον τομέα)είναι πολύ καλύτερα...


    george368
    03.12.2008, 02:16

    βασικα μεχρι τωρα και γω για τν sae ακουω καλα λογια................


    kithara-woman
    03.12.2008, 02:18

    Είναι δύσκολο αντικείμενο,σίγουρα,αλλά και πολύ ωραίο. Θέλει πολύ υπομονή και προσοχή.

    Πέρυσι έκανα μαθήματα για ένα χρόνο, σε έναν πολυχώρο. Πιστεύω όμως ότι ένας χρόνος δεν αρκεί.

    Το είχα ψάξει όμως νωρίτερα. Από όσο ξέρω υπάρχουν τόσο δημόσια όσο και ιδιωτικά ΙΕΚ.

    Τσέκαρε το site: www.oeek.gr

    Έχει και τα δημόσια και τα ιδιωτικά ΙΕΚ όπου διδάσκεται σαν κλάδος.Τα ιδιωτικά είναι σαφώς περισσότερα.Από δημόσια είδα μόνο σε δυο περιοχές, Κηφισιά και Χαιδάρι.

    Νομίζω πως είναι δυο χρόνια.Σημαντικό είναι να κάνεις και πρακτική,έστω να βοηθάς κάποιον.Μαθαίνεις πολλά ετσι.

    Αξίζει τον κόπο!Προσπάθησε το!Συμφωνώ ότι όταν κάνεις κάτι με πίεση δεν πετυχαίνει,αντίθετα αν το αγαπάς θα πάει καλά!

     


    billy2002gr
    04.12.2008, 00:16

    george368 καλησπερα,

    Διαβαζω με προσοχη τα οσα λες και οσα σου λενε.

    Επειδη εισαι πολυ νεαρος ακομα και απο ο,τι βλεπω ψαχνεις να βρεις το δρομο σου (επαγγελματικα), θα ηθελα να σου επιστησω την προσοχη σε ενα - δυο πραγματα.

    Σαν αρχη λοιπον θα σου ελεγα οτι εφοσον θελεις να κανεις αυτη τη δουλεια και οπως λες σου αρεσει, τοτε θα σε συμβουλευα να ριχτεις με τα μουτρα στο ψαξιμο για σχολη (ειτε ειναι ιδιωτικη ειτε δημοσια), για να αρχισεις τις σπουδες σου.

    Δεν διαχωριζω οπως βλεπεις ιδιωτικες απο δημοσιες σχολες διοτι και οι δυο πανω κατω ειναι στα ιδα επιπεδα. Το θεμα ειναι καθαρα δικο σου. Αν εχεις την διαθεση να μαθεις και να γινεις καλος τεχνικος, θα γινεις ετσι κι αλλιως αν οχι ειτε στη μια πας ειτε στην αλλη το αποτελεσμα θα ειναι ακριβως το ιδιο, με χασιμο χρηματων ομως αν διαλεξεις να πας σε ιδιωτικη.

    Δυστυχως στη χωρα μας δεν εχει γινει ακομα η εκπαιδευση πανεπιστημιακου επιπεδου οπως στα ξενα κρατη.

    Αυτα οσον αφορα τις σπουδες.

    Μετα τι γινεται???

    Ξερεις νομιζω πολυ καλα οτι οταν με το καλο τελειωσεις τη σχολη σου θα πρεπει να βρεις καπου να εργασθεις.

    Εδω αρχιζουν και δυσκολευουν τα πραγματα. Ωφειλω να σου πω τα πραγματα οπως εχουν, για το δικο σου καλο και χωρις να θελω να σε αποτρεψω απο τις προσπαθειες σου, χωρις να σου χαιδευω τα αυτια λεγοντας σου και ευχομενος σου τα καλυτερα για μια καλη σταδιοδρομια.

    Τα πραγματα λοιπον στην αγορα αυτη τη στιγμη ειναι απο χαλια εως πολυ χαλια. (ΔΥΣΤΥΧΩΣ).

    Εαν βεβαια εχεις τις διασυνδεσεις και καποια κεφαλαια για να κανεις κατι δικο σου, τοτε τα πραγματα αλλαζουν, χωρις ομως να ανεβαινουν πολυ απο την κατηγορια του χαλια.

    Ξερω οτι δεν εγινα καθολου ευχαριστος. Συγνωμη. Τα ιδια ομως θα ελεγα, οπως εχω πει και στα δικα μου παιδια.

    Θα σου προτεινα παντως να το σκεφτεις πολυ σοβαρα πριν απο οποιαδηποτε αποφαση σου και εαν τελικα αποφασισεις να συνεχισεις αυτο που εχεις κατα νου, εγω δεν εχω παρα να σου ευχηθω να πας καλα σε ο,τι κανεις και ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.

    Φιλικα

    Β.Β

     

     


    george368
    04.12.2008, 02:11

    billy2002gr καλησπερα,

    λοιπον, οντως προσπαθω να τηνω προς μια κατευθηνση, εχεις δικιο σε αυτο που λες οτι τα πραγματα ειναι χαλια αλλα δν θελω να σπουδασω μονο για να βρω μια δουλεια που μου αρεσει να κανω,και αυτο ηταν,θελω να μαθω κατι για μενα, μου αρεσει η μουσικη και βασικα για να πω την αληθεια μου μονο με αυτην ασχολουμαι,εξαλου σε ολους τους κλαδους εργασιας πλεον ειναι χαλια(εκτος δημοσιου,που και εκει χαλανε σιγα σιγα τα πραγματα) δεν σκεφτομαι οτι με το που θα τελειωσω θα βρω μια δουλεια και ολα θα ειναι ροδινα,για να πετυχεις κατι στην ζωη,πρεπει να παλεψεις εξαλου αν δν αντιμετωπισεις και καποιες δυσκολιες στην ζωη,για να αποκτησεις και εμπειριες και για να εχεις αυτοπεπιθηση και σεβασμο προς τον εαυτο σου επειδη καταφερες και της ξεπερασες, πιο το νοημα??? απλα ενας κενος ανθρωπος?????????? ευχαριστω παντος ηταν χρησιμη η συμβουλη σου..........


    billy2002gr
    05.12.2008, 10:43

    Θελω να πιστευω οτι ολα αυτα που μου γραφεις ειναι και κτημα σου.

    Αν λοιπον τα πιστευεις, νομιζω οτι εισαι σε καλο δρομο και οτι κι αν διαλεξεις να κανεις θα το κανεις σωστα.

    Προχωρα ακαθεκτος

    Φιλκα

    Β.Β


    george368
    05.12.2008, 23:13

    ευχαριστω πολυ billy.....


    tomicmta
    02.03.2009, 21:17

    Φίλε George368 θέλω να σου πω σχετικά με το αρχικό post σου ,για το σχετικό ΤΕΙ στην Κρήτη(Ρέθυμνο), ότι ενδεχομένως να μετάνιωνες αν ερχόσουν, όπως και πολλοί άλλοι, οι οποίοι είχαν την διάθεση και ενδεχομένως το πάθος να ασχοληθούν με την ηχοληψία και τελικά δεν συνάντησαν τα αναμενόμενα. Συνάντησαν ένα βουνό από εφαρμοσμένα μαθηματικά ολοκληρώματα και παραγώγους, εφαρμοσμένη ακουστική, κυματικές εξισώσεις ,προγραμματισμό και ηλεκτρονικά και πολλά άλλα πράγματα τα για τα οποία πρέπει να στρωθείς(έως και να ματώσεις) και στο τέλος να μην έχεις τις απαραίτητες γνώσεις για να ασχοληθείς με το κατεξοχήν αντικείμενο της ηχοληψίας. Στο λέω απλά. σε περίπτωση που κουβαλούσες ένα μικρό αχ για την μακρινή Κρήτη ,απέβαλε το γιατί μάλλον δεν θα έβρισκες αυτό που ψάχνεις.

    Καλό είναι να το γνωρίζουν και άλλοι φίλοι οι οποίοι θέλουν να ασχοληθούν με ένα συγκεκριμένο κλάδο, ότι τα τριτοβάθμια ιδρύματα σου καλλιεργούν μία γενικότερη κουλτούρα επάνω σε αρκετά αντικείμενα και δεν σε εξειδικεύουν  επάνω σε κάτι συγκεκριμένο.


    tomicmta
    02.03.2009, 21:30

    Φίλε George368 θέλω να σου πω σχετικά με το αρχικό post σου ,για το σχετικό ΤΕΙ στην Κρήτη(Ρέθυμνο), ότι ενδεχομένως να μετάνιωνες αν ερχόσουν, όπως και πολλοί άλλοι, οι οποίοι είχαν την διάθεση και ενδεχομένως το πάθος να ασχοληθούν με την ηχοληψία και τελικά δεν συνάντησαν τα αναμενόμενα. Συνάντησαν ένα βουνό από εφαρμοσμένα μαθηματικά ολοκληρώματα και παραγώγους, εφαρμοσμένη ακουστική, κυματικές εξισώσεις ,προγραμματισμό , ηλεκτρονικά και πολλά άλλα πράγματα για τα οποία πρέπει να στρωθείς(έως και να ματώσεις) και στο τέλος να μην έχεις τις απαραίτητες γνώσεις για να ασχοληθείς με το κατεξοχήν αντικείμενο της ηχοληψίας. Στο λέω απλά, σε περίπτωση που κουβαλούσες ένα μικρό 'αχ' για την μακρινή Κρήτη ,απέβαλε το γιατί μάλλον δεν θα έβρισκες αυτό που ψάχνεις.

    Καλό είναι να το γνωρίζουν και άλλοι φίλοι οι οποίοι θέλουν να ασχοληθούν με ένα συγκεκριμένο κλάδο, ότι τα τριτοβάθμια ιδρύματα σου καλλιεργούν μία γενικότερη κουλτούρα επάνω σε αρκετά αντικείμενα και δεν σε εξειδικεύουν  επάνω σε κάτι συγκεκριμένο.


    tomicmta
    02.03.2009, 22:17

    Sorry για το διπλό post .. {#emotions_dlg.oops}

    Αν θέλει ο administrator μπορεί να σβήσει το πρώτο απο τα 2 post ..


    tb303
    26.08.2009, 05:47

    Παρακληση

    Σταματηστε τη προπαγανδα με τα ιδιωτικα ΙΕΚ

    Υπαρχουν και αλλες σχολες και μαλιστα τριτοβαθμιας εκπαιδευσης , οι οποιες ειναι θα ελεγα ποιο αντικειμενικες δινοντας σου καλυτερες βασεις στο επαγκελμα αλλα δυστηχως χρειαζεται παννελληνιες. Π.Χ. ΤΕΙ ΜΤΑ ρεθυμνου

    ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΙΕΚ ΕΛΕΟΣ.

    ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ-ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ.

    Χωρις την πιστοποιηση φυσικα για την οποια πρεπει να διαβασεις.

    Οσο για τους καλους καθηγητες !!!!! Οιι πλοιονοτητα ειναι χωρις  το νομιμο δικαιωμα να διδαξουν που επιβαλει πτυχιο σχολης τριτοβαθμιας εκπαιδευσης  πανω στο συγκεκριμενο αντικειμενο , ομως απλα ειναι οι αυτοδιδακτες φιρμες της καθε πολης ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!

    Οσο για δουλεια δεν υπαρχει απλα ,μονο οι γνωριμιες σου δεινουν δουλεια,δεν εχεις καν την ευκαιρια να αποδειξεις τη αξιζεις.

    Ο κλαδος ειναι γεματος με αυτοδιδακτους γεματους ψυχολογικα προβληματα.....

    Καλα τα ονειρα αλλα αυτη ειναι η αληθεια κατα τη γνωμα μου.

    Οσο για το σχολιο του tomicmta

    ""Συνάντησαν ένα βουνό από εφαρμοσμένα μαθηματικά ολοκληρώματα και παραγώγους, εφαρμοσμένη ακουστική, κυματικές εξισώσεις ,προγραμματισμό , ηλεκτρονικά και πολλά άλλα πράγματα για τα οποία πρέπει να στρωθείς(έως και να ματώσεις) και στο τέλος να μην έχεις τις απαραίτητες γνώσεις για να ασχοληθείς με το κατεξοχήν αντικείμενο της ηχοληψίας. Στο λέω απλά, σε περίπτωση που κουβαλούσες ένα μικρό 'αχ' για την μακρινή Κρήτη ,απέβαλε το γιατί μάλλον δεν θα έβρισκες αυτό που ψάχνεις.""

    Τα ακουγα οταν πηγα και ακομα τα ιδια λενε ,η σχολη βγαινει σε μολις 5 εξαμηνα αμα εχεις τρελη ορεξη για διαβασμα , εγω τουλαχιστον τοσο χρειστηακα για τα μαθηματα.

    Ειναι η καλυτερη αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα στην προτεινω.

    Δημητρης


    blacksheep
    27.08.2009, 19:55

    Παράθεση:

    ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΙΕΚ ΕΛΕΟΣ.

    ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ-ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ.

     



    Καλος η κακως η σπουδαστρια σε ιδιωτικο ΙΕΚ.συγκεκριμενα στη sae.μην νομιζεις πως ειναι απ τις σχολες που σου γλειφουν τ αυτια επειδη πληρωνεις.ναι σε καποια πραγματα ειναι επιεικης αλλα μεχρι εκει,ειναι σχολη που πρεπει να διαβαζεις.δυστιχως δε μπορω να εκφερω αποψη για τα δημοσια καθοτι δεν ειχα καμια επαφη μαζι τους.Τη sae παντως μου την προτειναν ατομα που δεν ειχαν κανενα κερδος απ τη σχολη.

    Δεν θεωρω τα δημοσια κατωτερα αλλα τα εχουν κανει να μοιαζουν ετσι.δυστιχως στη χωρα που ζουμε υπαρχει απαξιωση της τριτοβαθμιαιας εκπαιδευσης απο μερους των κυβερνησεων.....


    riacrazy89
    08.09.2009, 19:22

    Σύμφωνα με το αρχικό σου post θα ήθελα να πω κι εγώ τη δική μου γνώμη. Εξάλου όσες πιο πολλές γνώμες ίσως αποφασίσεις πιο γρήγορα.

    Είμαι σπουδάστρια στο ΤΕΙ στο Ρέθυμνο. Ένας συνάδελφος πιο πάνω λέει να το βγάλεις από το μυαλό σου για το λόγο ότι δεν είναι αυτό που περιμένεις! Εγώ θα πω ένα πράγμα! Το ΤΕΙ ονομάζεται "Μουσική τεχνολογία κι ακουστική"! Δεν είπε κανείς ότι πας εκεί και γίνεσαι αποκλειστηκά ηχολήπτης! Όμως αν σε ενδιαφέρει αυτός ο κλάδος, μπορείς να ασχοληθείς με αυτόν λίγο περισσότερο!

    Τα μαθήματα δεν είναι δύσκολα εαν κάτσεις και διαβάσεις, όπως είπε ένας φίλος παραπάνω σε 5 εξάμηνα μπορείς να έχεις τελειώσει εάν και εφόσον ασχοληθείς μαζί του! Εγώ μπαίνω τρίτο έτος και θέλω να ελπίζω ότι σε πολύ 1 χρόνο τελειώνω! Οι καθηγητές είναι πολύ καλοί. Το ΤΕΙ ναι μεν ασχολείται με Ακουστική πολύ, αλλά όχι μόνο (και μαθηματικά έχεις μόνο 2 εξάμηνα τα οποία είναι εύκολο να περάσεις διότι τα έχεις δει ήδη στο λύκειο)!

    Λες ότι είναι δύσκολο να φύγεις από Αθήνα στην παρούσα φάση, αλλά εφόσον σου αρέσει η μουσική γενικά και δε σε ενδιαφέρει αποκλειστηκά ο κλάδος της ηχοληψίας θα σου το πρότεινα. Πολλοί φεύγουν διότι όπως λέει ο φίλος παραπάνω άλλα περιμένουν διότι απλά δεν είναι ενημερωμένοι όσο πρέπει! Από το ΤΕΙ μπορείς να ασχοληθείς με πολλά που έχουν να κάνουν τη μουσική και όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον και μαθαίνεις αρκετά χρήσιμα πράγματα όσον αφορά τη μουσική!

    Από άποψη δουλειάς τώρα όπως λέει και ένας άλλος φίλος (πιθανός και μεγαλύτερος από εμάς) ίσως είναι λίγο δύκολα τα πράγματα, διότι έχω πολλούς γνωστούς είτε τραγουδιστές, είτε ηχολήπτες που δουλεύουν σε studio ηχογραφήσεων κτλ και λένε το ίδιο! Όμως δεν είναι μόνο αυτά! Εαν θέλεις κάτι θα βρεις! Υπάρχουν πολλά πράγματα που ακόμα δε φαντάζεσαι με τα οποία μπορείς να ασχοληθείς!

    Εαν τώρα πας σε κάποιο ιδιοτικό ηχοληψίας σίγουρα αυτά που θα μάθεις -θεωριτικά τουλάχιστον- είναι πολύ λιγότερα από αυτά που θα μάθαινες στο ΤΕΙ. Δε λέω ότι δε μαθαίνεις, απλά δεν έχεις βάσεις που θα σου είναι χρήσιμες στη συνέχεια (το λέω από πήρα που έχω από συναδέλφους και καθηγητές)! Επίσης σε κάποια ιδωτικά ΙΕΚ σε στέλνουν μετά αυτοί κατευθείαν για δουλιεά! Αν σε βοηθάει αυτό, κάνε το! Κι εύχομαι απλά -όπως πάντα και σε όλους- να βρεις κάποια δουλειά!