ελληνική μουσική
    694 online   ·  210.832 μέλη

    Σωστή σταση στο ξεκίνημα για Κιθαριστές

    rios
    04.12.2008, 12:59

    Θα ¨Ηθελα εδω μεσα να γραψω πως θα επρεπε να ξεκιναει ενα μαθημα κιθαρας μιας κ αυτο ειναι το αντικειμενο μου...αλλα γενικοτερα σε καθε οργανο πρεπει να εφαρμοστει

    1η επαφη με το οργανο: ειναι ισως το πιο σημαντικο κομματι για να απο φασισεις εαν οντως το οργανο αυτο σου ταιριαζει και εαν θες να συνεχισεις...ποτε ομως δεν μου ειπε κανεις πως πρεπει να καθομαι και πως θα στηθω μπροστα απο το κοινο..διοτι η σκηνικη παρουσια κατ εμε μπορει να σε σωσει απο τυχον λαθη επανω στην σκηνη...

    εχει ακουσει κανεις για την μεθοδο αλεξαντερ????εγω παλι απο σποντα κ λιγα πραγματα...μεσες ακρες ειναι το πως να στηνεσαι Γενικα στη ζωη σου σταση σωματος πως πρεπει να καθισεις πως να κοιμηθεις πως τρως κ οτι αλλο φανταστεις που κανουμε λαθος...καθημερινα

    ετυχε λοιπον  να κανω μαθημα εστω κ για μια ωρα κ οσα πηρα ηταν παρα μα παρα πολυ ξεκουραστα για την συνεχεια μου ως μουσικος...

    Το οτι ολοι πρεπει να ειμαστε χαλαροι οταν παιζουμε το γνωριζουμε????ξερουμε οτι με την ελαχιστη δυμανη που θα βαλουμε στα δαχτυλα μας θα βγαλουμε υπεροχες κ ξεκουραστες νοτες???λοιποοοοον

    1ας καθησουμε σε μια καρεκλα καθομαστε σχεδον εξω χωρις να ακουμπαμε πλατη κτλ καθομαστε σχεδον ισια(ωμους με λεκανη) χωρις να βαζουμε δυναμη για να το πετυχουμε...

    2πιανουμε το οργανο κ απλα αφηνουμε τ χερια μας επανω του οπως οταν θα θελαμε να παιξουμε... αυτη που βλεπουμε η θεση στην οποια περιπου ειμαστε τωρα ειναι σχεδον σωστη ...

    3χαλαροι ωμοι καρποι δακτυλα κ ολα θα ξεκινησουν...

    συντομα θα ανεβασω Φωτο πως θα πρεπει να γινει σωστα...ωστε να ειναι ακομη πιο κατανοητο και θα συνεχισω την περιγραφη


    rockou
    07.12.2008, 16:16

    Ωραιο θεμα!Μπραβο...Περιμενω την εικονα κ οτι αλλο θες να προσθεσεις...{#emotions_dlg.thumbup}


    athina-katsidonioti
    08.12.2008, 13:29

    παιδια hi..καινουρια!!!κ θελω βοηθεια....ψαχνω διευθυνση για να βρω να κατεβασω πωσ να μαθω ακουστικη κιθαρα μονη μου...βεβαια δεν εχω ιδεα απο κιθαρα...αλλα ειναι η καψουρα μου χρονια τωρα κ απλα δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να βρω δασκαλο..αν γινεται να τα εχει ολα αυτη η διευθυνση εκτοσ την κιθαρα την οποια εχω παρει... ευχαριστωωω...!!!{#emotions_dlg.blink}


    stevi93
    09.12.2008, 13:37

    ευχαριστω πολυ{#emotions_dlg.thumbup}


    tomicmta
    16.12.2008, 03:35

    Ναι ρε rio ..χρησιμο θεματακι επιασες και οχι μονο για τη μουσικη, αλλα κ για ολα τα πραγματα που μαθαινουμε στη ζωη, μεσα απο μια μεθωδικη διαδικασια. Κανω κιθαρα 12 χρονια και στα μισα(6) ξεκινησα απο την αρχη να φτιαχνω τη σταση του σωματος μου κατι που με βοηθησε πολυ στη συνεχεια. Γενικα σε οτι μαθαινουμε (αθλητισμος,καποιο μουσικο οργανο) οι κινησεις του σωματος μας πρεπει να πλησιαζουν οσο το δυνατοτερο τις φυσικες κινησεις του σωματος μας στην καθημερινοτητα μας, μεχρι να γινουν οι καθημερινοτητα μας (Βλεπε Dannis Chambers).

    Ετσι γλιτωνουμε απο τραυματισμους και πιασιματα, και το σημαντικοτερο, οτι καταναλωνουμε περισσοτερη ενεργεια στο τι να παιξουμε(εμπνευση-δημιουργικοτητα) και οχι στο πως θα το παιξουμε.. Μην βιαζεστε να μαθετε κατι σε μια μερα..τον χρονο αυτο θα τον κερδισετε και με το παραπανω στο μελλον.. το καλο αργει να γινει και ολα ειναι δρομος..

    Και κατι ακομα.. ευτυχια ειναι η πορεια προς το σκοπο και οχι ο σκοπος..

    Καληνυχτα(ειναι βραδυ τωρα)..


    jollyjoe28
    16.12.2008, 14:38

    Pros athina-katsidonioti ...sou exw steilei kapoia points gia arxh (des to PM sou)


    --papaki--
    29.12.2008, 05:08

    Πολυ ωραιο και σημαντικο θεμα. Η σταση του σωματος ειναι πολυ σημαντικη και για τη μεση και για τα χερια, γιατι -πιστεψτε με- δεν ειναι δυσκολο να παθεις τενοντιτιδα....


    quitarangel
    31.12.2008, 00:53

    Έχω ξεκινήσει κιθάρα αυτές τις ημέρες. Χρησιμοποιώ ένα πολύ καλό  site, το οποίο με καθοδηγεί σχεδόν σε όλα. Παρόλα αυτά έχω μία απορία και θέλω την βοήθεια κάποιου αναφορικά με το ποιος είναι ο σωστός τρόπος να χτυπάω-παίζω τις χορδές. Συγκεκριμένα υπάρχουν δύο τρόποι:

    α)χτυπαω την μία χορδή και το δάχτυλο μου πηγαίνει φυσικά επανω στην επόμενη

    β) Χτυπάω τις χορδές ελεύθερα.

    όταν κάνω τον πρώτο τρόπο και παίζω την χορδή ΜΙ-Ε (υψηλή), έχω την αίσθηση ότι πριν πέσει το δάχτυλο μου στην επόμενη νότα, ακούγεται στο παίξιμο ελεφρά το νύχι μου με αποτέλεσμα να μην μου αρέσει ο ηχος που βγάζει η νότα που παίζω. Όταν χτυπάω τις χορδές με τον δεύτερο τρόπο οι νότες είναι μία χαρά. Είχα ρωτήσει κάποιον που έπαιζε κάμποσο καιρό κιθάρα και μου ανέφερε ότι ο πρώτος τρόπος είανι αυτός που συνιθίζεται. Τί να κάνω??

     


    Blackmore
    31.12.2008, 09:59

    Πολύ ωραίο θέμα!

    Για τη μέθοδο Αλεξάντερ μπορείτε να απευθυνθείτε στο Ωδείο Kodaly, Κύπρου 61, Χαλάνδρι, τηλ. 2106824940.


    guitarteacher
    05.03.2009, 14:55

    Αγαπητέ μου φίλε quitarangel,

    Αναφορικά με την Τεχνική Δακτύλων του Δεξιού Χεριού:

    α) Ο πρώτος τρόπος που αναφέρεις ονομάζετε Appoyanto, "Χτυπάμε την χορδή και το δάκτυλο σταματά στην αμέσως επόμενη".

    Είναι μέθοδος που χρησιμοποιήται περισσότερο από κιθαρίστες που θέλουν να παίξουν stacato, ή σε σολιστικά μέρη του κομματιού, είτε από κιθαρίστες όπου δεν έχουν νύχια...Συνηθισμένη τεχνική της Ισπανικής Σχολής...

    β) Ο δεύτερος τρόπος που αναφέρεις ονομάζετε Tiranto, "Τραβάμε την χορδή προς τα πάνω χρησιμοποιόντας το νύχι". Ο ποιό χρησιμοποιούμενος τρόπος παιξίματος στην Κλασική Κιθάρα, ειδικά όταν εκτελούμε έργα κλασικής περιόδου (βλ. Πολυφωνία).

    Ελπίζω να σε βοήθησα,

    Φιλικά,

    Π.Σ.


    guitarteacher
    05.03.2009, 15:24

    Καλησπέρα σε όλα τα καλά παιδιά του forum!

    Θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μαζί σας, αναφορικά με το θέμα Εκμάθησης Άνευ Διδασκάλου...

    Χωρίς να θέλω να αποτρέψω κανέναν από αυτή την προσπάθειά, δεν υπάρχει κάποιο site όπου να έχει τα πάντα για την εκμάθηση της κιθάρας...άνευ διδασκάλου...Θέλει πολύ ψάξιμο για να συλλέξει κάποιος πληροφορίες...αμφιβόλλου ποιότητας...

    Και για να μή νομίζετε ότι όλα αυτά στα λέω γιατί είμαι Δάσκαλος, ό,τι χρειάζεστε από σημειώσεις - βοήθεια κτλ... μπορώ να βοηθίσω αφιλοκερδώς...αλλά να ξέρετε ότι πάντοτε θα υπάρχουν αιορούμενες απορίες και φυσικά τεχνικά λάθη, τα οποία είναι επακόλουθα της Έλλειψης Σωστής Καθοδήγησης από τον Δάσκαλο...

    Και κάτι ακόμα...δέν υπάρχει Αυτοδίδακτος...Θα υπήρχε μόνο εάν κάποιος, κάπου,κάποτε, έπερνε μια κιθάρα και, χωρίς να γνωρίζει το παραμικρό και φυσικά χωρίς να έχει κανένα βοήθημα, έμμεσο ή άμμεσο, ξεκίναγε εντελώς από το ΜΗΔΕΝ...Γιατί, με την λογική του αυτοδίδακτου...και εγώ αυτοδίδακτος είμαι...απλά 1 φορά τη βδομάδα για 16 χρόνια κάποιος μου έλυνε τις απορίες...

    Αυτά από εμένα,

    Φιλικά,

    Π.Σ.


    rios
    05.03.2009, 15:37

    Σωστος!!!+1 παντα πεφτουμε σε λαθη τα οποια με την βοηθεια καποιου γινονται τοσο απλα οσο δεν φανταζομαστε εστω κ λιγο να κινηθει διαφορετικα το δακτυλο αλλαζουν πολλα σε ηχο ....

    Τωρα για το Τιραντο κ το απογιαντο ελπιζω να σου εδωσε ο φιλος τα Φωτα του ...ΟΙ 2 τροποι ειναι αυτοι για οσους παιζουν με δακτυλα στο δεξι...

    Για να μν ακουγεται λοιπον το νυχι επανω στην χορδη πρεπει να μν το προετοιμαζεις να παιξει ....αλλα να παιζει ακριβως την χρονικη στιγμη που τελειωνει η αξια της προηγουμενης νοτας,,,δλδ

    σε ενα Μετρο 4/4 στο οποιο υπαρχουν γραμμενα 4 τεταρτα κ οχι κατι αλλο πρεπει να παιχθουν σαν 4 τεταρτα ειναι καθορισμενη η Χρονικη διαρκεια της καθε νοτας...Ισως να σε βοηθουσε ενας μετρονομος......


    -----------------
    Oti NA NaI *(band)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rios στις 05-03-2009 15:39 ]


    Valerenofontis
    06.03.2009, 03:13

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΛΙΝΚ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΖΗΤΟΥΝ ΛΕΦΤΑ , ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ GUITAR PRO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ ΑΠΟ TORRENT , ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΟΠΟΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΘΕΛΕΙΣ (ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΕΙΤΑ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΤAΜΠΛΑΤΟΥΡΕΣ) ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙΣ ΑΓΑΠΑΗΜΕΝΑ ΣΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΜΙDI


    StavmanR
    07.03.2009, 11:46

    Υπάρχουν δύο ειδών στάσεις για την κιθάρα:

    - Η στάση σώματος, που σωστά περιγράφεται από τους προηγούμενους και τα βιβλία.

    - Η στάση ζωής, που δεν περιγράφεται από κανέναν άνθρωπο και κανένα βιβλίο.

     

    Η πρώτη στάση βοηθά στην εργονομία, την υγεία των μυών και του σκελετού, την τεχνική απόδοση.

    Η δεύτερη ορίζει την πνευματική διαύγεια, την υγεία πνεύματος και ψυχής, την αισθητική, συναισθητική και διαισθητική αντίληψη.

     

     

    Η στάση μας απέναντι στη μουσική πρέπει να είναι ταυτόχρονα πειθαρχημένη και ευαίσθητη, τόσο από άποψη σωματική όσο και ψυχική.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 07-03-2009 11:46 ]


    delta66
    09.03.2009, 13:18

    Εγω θα διαφωνησω ελαφρως.

    1. στο "αυτοδιδακτος".

    Μπορει καποιος να μαθει μονος του απλα χρειαζεται πολυ μεγαλη αντιληψη και πολυ περισσοτερος χρονος απο οτι θα μαθαινε με καποιον "δασκαλο".

    2. Στη σταση του σωματος.

    Η καλυτερη (για ηλεκτρικο ή ακουστικο κιθαριστα) ειναι ορθιος.

    Οπως δηλαδη θα παιξει και live.

    Απλα ειναι κουραστικο.

    Επισης καλο ειναι να γιινεται με καθρεπτη (οπως οι χορευτες του μπαλετου) {#emotions_dlg.biggrin} (σοβαρα)

    Κατα τα αλλα σωστα τα παραπανω περι ορθοπεδιας κλπ.

    Αν και εγω μελεταγα παντου (μεχρι και στο κρεββατι ξαπλα πριν κοιμηθω)

    Η καλυτερη μελετη ηταν αραχτος στον καναπε με μπυρες {#emotions_dlg.lol}


    geiasas
    14.03.2009, 19:07

    Τι λάθη μπορεί να κάνει ενας αυτοδίδακτος ρε παιδιά? Και τι απορίες μπορεί να έχει?


    rotse
    23.12.2009, 17:24

    Παράθεση:

    Το μέλος athina-katsidonioti στις 08-12-2008 στις 13:29 έγραψε...

    παιδια hi..καινουρια!!!κ θελω βοηθεια....ψαχνω διευθυνση για να βρω να κατεβασω πωσ να μαθω ακουστικη κιθαρα μονη μου...βεβαια δεν εχω ιδεα απο κιθαρα...αλλα ειναι η καψουρα μου χρονια τωρα κ απλα δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να βρω δασκαλο..αν γινεται να τα εχει ολα αυτη η διευθυνση εκτοσ την κιθαρα την οποια εχω παρει... ευχαριστωωω...!!!{#emotions_dlg.blink}



    Άκου Αθηνά αν θέλεις να μάθεις κλασσικα κομμάτια μπες google και ψάξε. Θα βρεις τα λεγόμενα tabs(ταμπλατούρες)ή νότες σε πεντάγραμμο.Για να παίζεις με ταμπλατούρες πρέπει να ξέρεις να διαβάζεις τους αριθμούς τους.Τώρα αν θες να μάθεις τραγούδια με συγχορδίες θα πρέπει να μπεις στο www.kithara.vu να βρεις τισ συγχορδίες του τραγουδιού που θέλεις να μάθεις να ξαναμπείς στο google να δεις πως παίζονται και να αρχίσεις να μαθαίνεις το τραγούδι σιγά σιγά.

    εγώ σου προτίνω δάσκαλο γιατί πραγματικά είναι ταλαιπορία

    Ελπίζω να σε βοήθησα


    tsiou0tsiou
    01.09.2010, 16:35

    Είναι τελείως λάθος το γνωρίζω αλλά μόνο κρεβάτι μπορώ. Πόδια όπου να'ναι κλπ αλλά καρέκλα κλπ δε μπορώ με τίποτα να κάτσω πάνω από τέταρτο γενικά. Πάντως αν έχεις φίλους που ξέρουν καλά πιστεύω οτι μπορείς. Ουσιαστικά τζάμπα μάθημα. Και μπορούν να σου λύσουν και απορίες να σου δείξουν πραγματα πρακτικά. Εγώ ας πούμε που έχω συνέχεια απορίες δε μπορώ να τρέχω κάθε 3ης και λίγο στο internet. Κάνω μόνη μου εξάσκηση, έχω και βιβλία αλλά πιο πολύ με βοηθήσαν φίλοι. Γενικά είμαι υπερ των ανέξοδων τρόπων ασχέτου οικονομικής κατάστασης εκ' πεποιθήσεως, γι'αυτό ίσως η αποψή μου είναι τελείως υποκειμενική. Όμως διαπίστωσα πρακτικά πως γίνεται.


    Harmoner
    07.01.2011, 11:42

    Μπράβο σου rios. Άνοιξες ένα υπέροχο θέμα και πολύ σημαντικό κατά την άποψή μου. Η σωστή στάση του σώματος είναι ένα πολύ σημαντικό πράγμα, γιατί αν δέν υπάρχει σωστή στάση, μπορεί να προκαλέσεις πρόβλημα στην μέση σου... Ωστόσο, θα μπορούσες να προσθέσεις κι άλλες πληροφορίες και την εικόνα που ανέφερες.


    DIMITRIADOUELE
    01.10.2012, 19:52

    ευχαριστώ πολύ είμαι καινούρια στην κιθάρα και αυτό με βοήθησε πολύ!!{#emotions_dlg.thumbup}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DIMITRIADOUELE στις 01-10-2012 19:53 ]