ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.833 μέλη
    kamelia8
    04.12.2008, 23:12

    ....και γιατί;


    venceremos
    05.12.2008, 00:44

    Μας βαζεις δυσκολα βρε kamelia τετοια ωρα... Πολλους... Και 'διασημους'-μυθους αλλα και αφανεις, κανονικους ανθρωπους της διπλανης πορτας.. ανθρωπους που ειχα την τυχη να γνωρισω. Και τον καθενα ισως και για διαφορετικο λογο.. Αλλα δεν πιστευω στις αυθεντιες... Και παντα προσπαθω να κρατησω καποια αποσταση απο καποια ατομα που θαυμαζω πολυ, να τους δινω τον χωρο τους, απο φοβο μηπως καποια στιγμη ανακαλυψω κατι που δεν μου αρεσει, τους απομυθοποιησω και χασω το δικο μου παραμυθι. Ξερω οτι κανεις δεν ειναι τελειος.. Αυτο ειναι καλο γιατι δεν ταυτιζομαι με κανεναν. Μονο στον ερωτα τα χανω αυτα τα ορια και ταυτιζομαι και συρρικνωνομαι μπροστα στα ατομα που θαυμαζω..


    johnfrusciante
    05.12.2008, 06:44

    χμμ αν κ με ψιλοπροβληματισε η venceremos...τεσπα..

    δεν εχω βρει καποιον η καποια που να ειναι σε ολα αυτα που πιστευω οτι αξιζουν στην ζωη πανω του/της τελεια..κ γιατι να το κανω?παιρνω την ξεχωριστη μαγεια που εχει καποιος..χωρις να κοιταω τα αρνητικα του...απο εναν διασημο δεν μπορω να παρω στοιχεια περι οικογενειας..περι πραγματικης αγαπης γιατι αν δεν τον εχεις ζησει πως θα ξερεις...?ετσι απο μακρια λιγα πραγματα θαυμαζω...την εξυπναδα του thom yorke..την απιστευτη δυναμη του john lennon...την απιστευτη καλλιτεχνικη φυση του john frusciante..την απιστευτα γαματη μοναξια του μανου χατζιδακι κ την δυσκολια του για επικοινωνια του με τους ανθρωπους που την εβγαζε στο εργο..δεκαδες γνωστους και αγνωστους επιστημονες..γιατρους,φυσικους,βιολογους,φυσιολογους,ψυχολογους κ ολοι οι ανθρωποι που αναγκαστηκαν να θυσιασουν αυτη τη μοναδικη τους ζωη για να κανουν καλο..

    πραγματικα μπορεις να θαυμασεις τα παντα μα κ τιποτα..ειναι τι αξια δινει κανεις στα πραγματα γυρω του..


    StavmanR
    05.12.2008, 12:11

    Θα συμφωνήσω με αυτές τις επιλεγμένες προτάσεις του μέλους Venceremos:

    Παράθεση:

    Και 'διασημους'-μυθους αλλα και αφανεις, κανονικους ανθρωπους της διπλανης πορτας.. ανθρωπους που ειχα την τυχη να γνωρισω.  Και τον καθενα ισως και για διαφορετικο λογο. Αλλα δεν πιστευω στις αυθεντιες...(...)  Ξερω οτι κανεις δεν ειναι τελειος.


    Όπως επίσης και με αυτήν την πρόταση του johnfrusciante:

    Παράθεση:

    πραγματικα μπορεις να θαυμασεις τα παντα μα κ τιποτα..ειναι τι αξια δινει κανεις στα πραγματα γυρω του..

     

    Είμαι από τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι την αξία την δίνουμε εμείς στα πράγματα, μέσα από την ιεράρχηση των λειτουργιών, τόσο του περιβάλλοντός μας, όσο και του εαυτού μας. Έτσι, μαθαίνουμε (εκπαιδευόμαστε) μέσα από μία αμφίδρομη διαδικασία με αυτό (το περιβάλλον) να οργανώνουμε αξιολογικα τον κόσμο γύρω μας, ώστε να εξυπηρετηθεί το βασικό δόγμα μας (ατομισμός, ιδεολογία, ηδονισμός, θρησκεία κλπ.). Μάθαμε να διαχωρίζουμε το "εντυπωσιακό", μιας και ώς τώρα εκπαιδευόμαστε με βάση το "πρότυπο". Το πρότυπο συνήθως έχει σχέση με το υπεράνθρωπο, εκείνο που διαθέτει ανθρώπινη μορφή, αλλά στην πιο αψεγάδιαστή του μορφή, εκείνο που σχετίζεται με το άπιαστο, όπως αυτό περιγράφεται στην ιστορία του ανθρώπου. Ανάλογα με τις εποχές μεταβάλλονται και τα υπερπρότυπα. Σε πνευματικές εποχές είναι ιδεολογικά ή έντεχνα, σε ηδονιστικές εποχές (βλέπε σήμερα) είναι Αδώνεια και σαρκοπλαστικά, Ναρκισσιστικά και εγωπαθητικά...

     

    Έχω πλέον αρχίσει να θαυμάζω όλους τους ανθρώπους, γι' αυτό που κρύβουν μέσα τους κι όχι γι' αυτό που δείχνουν ως προσωπικότητα ή χαρακτήρα. Διότι, ακόμα και ο πιο ανίκανος και άχρηστος για τα σημερινά πρότυπα είναι ικανός για το θαύμα, καθώς ήδη συμμετέχει σ' αυτό.

     


    venceremos
    05.12.2008, 13:15

    Μα τα αλλα stav που δεν συμπεριλαμβανεις στην παραθεση (τα λογια μου εννοω) ειναι και αρκετα πιο προσωπικα συμπερασματα απο τα βιωματα μου.. Αν συμφωνουσαμε και σ αυτα θα πρεπε να το κοιταξω... Θα ησουν πολυ ενδιαφερον αντικειμενο μελετης μιας και θα ησουν το κλειδι για να μαθω περισσοτερα για τον εαυτο μου..:P


    kamelia8
    05.12.2008, 13:17

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 05-12-2008 στις 12:11 έγραψε...

    Έχω πλέον αρχίσει να θαυμάζω όλους τους ανθρώπους, γι' αυτό που κρύβουν μέσα τους κι όχι γι' αυτό που δείχνουν ως προσωπικότητα ή χαρακτήρα. Διότι, ακόμα και ο πιο ανίκανος και άχρηστος για τα σημερινά πρότυπα είναι ικανός για το θαύμα, καθώς ήδη συμμετέχει σ' αυτό.


     

    Έτσι ακριβώς. Όλοι έχουν κάτι αξιοθαύμαστο που θα μπορούσε να διδάξει τον καθένα.


    StavmanR
    05.12.2008, 13:20

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 05-12-2008 στις 13:15 έγραψε...

    Μα τα αλλα stav που δεν συμπεριλαμβανεις στην παραθεση (τα λογια μου εννοω) ειναι και αρκετα πιο προσωπικα συμπερασματα απο τα βιωματα μου.. Αν συμφωνουσαμε και σ αυτα θα πρεπε να το κοιταξω... Θα ησουν πολυ ενδιαφερον αντικειμενο μελετης μιας και θα ησουν το κλειδι για να μαθω περισσοτερα για τον εαυτο μου..:P



     

    Αυτός είναι και ο λόγος που τόνισα συγκεκριμένα σημεία του κειμένου σου, στα οποία υπάρχει τομή απόψεων και βιωμάτων. Βέβαια, ακόμη και στα προσωπικά εμφανίζονται τομές μεταξύ των ανθρώπων, καθώς ζούμε πάνω κάτω στο ίδιο περιβάλλον (εννοώ παρόμοιες συνθήκες), αλλά δεν είναι του παρόντος να το συζητήσουμε... Smile


    punkster
    06.12.2008, 22:15

    Θαυμαζω τον Eugene, εναν φιλο μου που ταξιδευει με μονο ενα σακιδιο στην πλατη!

    Τον θαυμαζω γιατι ειναι ανθρωπος ελευθερος, αδεσμετος απ ολες τις μεριες, απ ολους και απ ολα.

    {#emotions_dlg.thumbup} 

     


    Disasterpiece
    06.12.2008, 23:52

    Θαυμαζω τον Μακη Τριανταφυλλοπουλο,εναν φιλο(ετσι πρεπει να τον νιωθουμε ολοι) που ταξιδευει στο χωρο της δημοσιογραφιας μονο με ενα σακιδιο(εντιμοτητας) στη πλατη!Τον θαυμαζω γιατι ειναι ανθρωπος ελευθερος,αδεσμευτος απ ολες τις μεριες,απ ολους και απ ολα.

    Υ.Γ:Για οποιον δεν το εμπεδωσε ειναι επισης αδεσμευτος:απο οτιδηποτε θα μπορουσε να τον δεσμευσει,οτιδηποτε δεσμευτικο,δεν δεσμευεται σε κανεναν συμπαν,δεν δεσμευεται σε καμμια  διασταση,δρα αδεσμευτα σε εναν δεσμευτικο κοσμο,ακομα και ολοι οι ανθρωποι του κοσμου να δεσμευτουν,αυτος θα παραμεινει αδεσμευτος.Η δεσμευση του ειναι αδυνατη γιατι ειναι αδεσμευτος και δεν δεσμευεται{#emotions_dlg.thumbup}

     

     


    kamelia8
    07.12.2008, 14:02

    Εγώ πάντως είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα γιατί είναι αδέσμευτος!


    punkster
    07.12.2008, 16:54

    A ρε Λιακουρα με αυτο το χιουμορ σου........ {#emotions_dlg.huh}{#emotions_dlg.wacko}


    music-fan
    12.12.2008, 19:51

    thaumazo ton ilia(i alliws disasterpiece) giati vlepei ta delfinia kai poli mpala..kai parallila mporei na kanei ti gunaika tu na sernetai gia tin parth tou..episis pisteuo oti exei polles gnoseis sta politika kai pisteyo oti to 2009 tha tou dothei ena vraveio eyrewn gnwsewn


    inkve
    12.12.2008, 20:19

    θαυμαζω τους γονεις μου...για το κουραγιο να μεγαλωσουν τρια παιδια...για τα προβληματα μας που επρεπε να βγαλουν περα ενω συγχρονως να δωσουν λυση και στα δικα τους....

    για την αγαπη τους που φανηκε και θα φαινεται ΠΑΝΤΟΤΕ με πραξεις και ΠΑΝΤΟΤΕ εκει που τους εχεις πραγματικα αναγκη...

    που αντεξανε οταν τους επαιρνα τηλεφωνα απο το εκαστοτε τμημα επειγοντων περιστατικων και τους ελεγα<<ελατε.δεν μπορω να περπατησω>>

    οταν,οταν,οταν,οταν.....και που ακομα και τωρα οταν!!!!

     


    Disasterpiece
    15.12.2008, 17:57

    Παράθεση:

    Το μέλος music-fan στις 12-12-2008 στις 19:51 έγραψε...

    thaumazo ton ilia(i alliws disasterpiece) giati vlepei ta delfinia kai poli mpala..kai parallila mporei na kanei ti gunaika tu na sernetai gia tin parth tou..episis pisteuo oti exei polles gnoseis sta politika kai pisteyo oti to 2009 tha tou dothei ena vraveio eyrewn gnwsewn



    Θεατρικη γυναικα μου εγω δεν θελω τιποτα,ας ειναι καλα οι πιστωτικες,τα δανεια,οι τραπεζες,η διαλυμενη σχεση μας,η ανυπαρκτη επικοινωνια,ειμαστε ευτυχισμενοι,αυτο ειναι το καλυτερο βραβειο!

    (σουρεαλιστικη προσεγγιση)


    998
    15.12.2008, 19:58

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 12:18 ]


    music-fan
    15.12.2008, 22:53

    ας απαντησω και γω σοβαρα.θαυμαζω τον πατερα μου..γιατι ειναι ενας ανθρωπος που μπορει να μου απαντησει σε οτιδηποτε.ενας ανθρωπος με μορφωση που φωτιζει το μυαλο μου σε οτι κι αν θελησω..


    Eliza21
    16.12.2008, 18:27

    Θα συμφωνησω με την προλάλησασα Φραν και θα πω δυο λογακια για τον πατερα μου, ο οποιος ειναι ενας απο τους ελαχιστους ανθρωπους που θαυμαζω.....Ξερει να παιζει 4 διαφορετικα ειδη μουσικων οργανων (φυσαρμονικα, κιθαρα, ακορντεον και αρμονιο), ειναι γλυπτης και ζωγραφος (το μοναδικο που πηρα) και κατα καιρους κατασκευαζε επιπλα για το σπιτι μας τυπου κρεβατια και βιβλιοθηκες....Ειναι διπλα μου καθε στιγμη και με συμβουλευει πολυ σωστα (εκτος αν προκειται για δρομους, εκει χανει τη μπαλα).....Μα πιο πολυ τον θαυμαζω επειδη ειναι αυτοδημιούργητος, εξυπνος και εναρετος ανθρωπος....


    kidX
    17.12.2008, 01:39

    Δυσκολεύομαι να θαυμασω καποιον επειδή πιστεύω πως το να θαυμαζεις καποιον σημαίνει πως θα ήθελες να του μιάσεις και να τον φτάσεις ακομα. Προσπαθω να αφήσω τον εαυτό μου να εξελιχθεί μόνος του και σύμφωνα με ερεθίσματα που εγω του δίνω. Νομίζω πως και ο εγωισμός μου δεν μου το επιτρέπει. Απαιτεί την αυτοεξέλιξη του. Λέω γω τώρα...


    kithara-woman
    17.12.2008, 18:01

    Όποιον παραμένει ο εαυτός του,κρατάει τις ιδέες του και ονειρεύεται, σε πείσμα της κοινωνίας που θέλει να τον μετατρέψει σε αριθμό,στατιστική,μαζικό φαινόμενο,για να φτιάξει τον ''ΜΟ ανθρώπου'',με σκοπό να τον ελέγχει πιο εύκολα.Άνθρωποι είμαστε όχι προβατάκια στη στάνη.


    Anastasiablumwi
    21.12.2008, 11:52

    Φυσικά την φίλη μου την Ραφαέλα....