ελληνική μουσική
    562 online   ·  210.843 μέλη

    Παράλογη Ελληνική νοοτροπία.....

    JohnieAnto
    14.12.2008, 20:41

    Παράθεση:

    Το μέλος Peace18 στις 13-12-2008 στις 01:26 έγραψε...

    Έτσι! Επανάσταση και αντρούκλα! Έτσι!

    *κλαπ κλαπ*

    Βρισιές και νταϊλίκια! Σέχτα και δηθενισμός!

    Αυτά είναι...{#emotions_dlg.scared}



    εύκολο να το λες... εξήγησε μας όμως καλύτερα...


    JohnieAnto
    14.12.2008, 20:44

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 13-12-2008 στις 17:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 13-12-2008 στις 14:17 έγραψε...

    Αντί να κάθεσαι να λές όλες αυτές τις βλακείες, δεν κοιτάς να αλλάξεις πρώτα εσύ, και άσε τις ευθύνες... Βαρβατίλες, και δηθενισμός..

    Θα συμφωνήσω με την Peace18..


    +1

     

    Είναι πόλυ εύκολος (και πολύ αηδιαστίκος) αυτός ο μηδενισμός των πάντων.. Αν τα βλέπεις όλα έτσι JohnieAnto να βάλουμε όλοι από ένα ευρώ να βγάλεις κάνα αεροπορικό εισητήριο να πάς αλλού, γιατί ναι εμείς οι Έλληνες ξέρουμε καμιά φορα να βοηθάμε κιόλας...



    ευχαριστώ για την βοήθεια αλλα΄δεν θέλω να φύγω ! απλά αυτό που βλάπω και με ενοχλεί είναι οτι ότνα λέει κανείς αυτό που πιστεύει προσπαθόντας να πεί τα πράγματα όπως είναι τότε γίνεται μηδενιστής και οτι άλλο θέλετε...


    JohnieAnto
    14.12.2008, 20:49

    διάβασα όλα όσα γράφτηκαν στο topic.

    1ον θα ζητήσω συγνώμη για το ύφος αλλά και το βρίσιμο

    2ον παρακαλώ στο όσοι θέλετε να συμμετάσχετε να μην με χαρακτιρίζετε αλλά να απαντάτε σε αυτά που είπα μπορεί το ύφος και ο τίτλος να μήν ήταν σωστα αλλά όλα όσα έγραψα είναι τεκμηριωμένα !


    JohnieAnto
    14.12.2008, 20:54

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 13-12-2008 στις 23:09 έγραψε...

    πολυ ανωριμη η αντιδραση σου φιλε μου...αλλα να σ πω την αληθεια θελω πολυ να απαντησω στο δικο σου υφος.λοιπον φιλε μου....γ@μησου πρωτα εσυ που καθεσαι σπιτι σου και το μονο που κανεις ειναι να στελνεις τις προσβλητικες σου αποψεις στο ιντερνετ και μετα να γ@μηθω εγω που καθομαι και σου απαντω και δεν αντιδρω με την σειρα μου με πραξεις... πρωτα φταιμε εμεις φιλε μου και μετα οι αλλοι.. δεν απευθυνομαι μονο σε εσενα αλλα σε οποιον τα εχει βαλει με τους ελληνες και νομιζει οτι την ''βγαζει λαδι'' γιατι αυτος εχει καταλαβει τι παιζει και το λεει...και για να μην γινει παρεξηγηση.. πραγματικα δεν εννοω εσενα ουτε θελω να σε προσβαλω. επισεις οταν λεω αντιδραση δεν εννοω να βγουμε και να τα σπασουμε ολα...... τωρα κατι που απευθυνεται σε σενα... αν νομιζεις οτι ετσι θα πιασεις το πνευμα της επαναστασης του ελληνα εισαι πολυ λαθος... αλλα καταλαβαινω το σκεπτικο σου γτ κι εγω πριν απο λιγο καιρο με παρομοιο τροπο μιλουσα και πραγματικα ζητω συγνωμη αν καποιος ειναι σε αυτο το φορουμ και ειχε διαβασει και ηταν αντιθετος με τις αποψεις που ειχα εκθεσει με αυτον τον τροπο



     

    εντάξει συγνώμη για το ύφος ! πες μου όμως ποιά θα ήταν κατα τη γνώμη σου η ώριμη αντίδραση που θα μπορούσα να κάνω?


    ins2anity
    14.12.2008, 22:26

     

    αφου το πιασαμε πιο πολιτισμενα ας σου πω κι εγω συγνωμη οχι μονο για την εκφραση που και εγω χρησιμοποιησα αλλα και γιατι δεν διαβασα τι ελεγες παρακατω.. θα διαβαζω οσο θα γραφω και θα σ απαντω ....οταν λεμε κατι καλυτερα να μην γεινικευομαστε. δεν ειναι οι μπατσοι που πουλανε μαγκια. ειναι μερικοι αστυνομοι που κανουν καταχρηση... για παραδειγμα ενας γνωστος μου ετρεχε με 190 στην εθνικη τον σταματαει μπατσος και του λεει οταν κατεβηκε μην μιλησεις.... γυρναει ο ανωτερος λεει ποσο πηγαινε και ξερεις τι απαντησε? 138...για να γλιτωσει τα χειροτερα... οσο και για μενα με εχουν γραψει στο μηχανακι αλλα τα πληρωσα γιατι αυτο ηταν το σωστο... και δεν διαμαρτυρομαι. οι νομοι ισχυουν για ολους. αλλα δεν μπορει ολοι οι μπατσοι να ειναι αγιοι...αν οταν λες πουλανε μαγκια εννοεις για τον αλεξη να δεις μονο την αντιδραση μας που βγαινουμε στον δρομο και τα σπαμε(πρωσοπικα δεν τα σπαω αλλα ειμαι κι εγω ελληνας...)... να στο θεσω και αλλιως ο μπατσος ειχε τα @@@ να πουλησει την μαγκια του χωρις κουκουλα... ο μπατσος θα δικαστει εμεις μενουμε ατιμωριτοι...Στους υπευθύνους εκείνης της καφετέριας που κλείνει reserve τραπεζάκι στην πλατεία αλλά και σε αυτούς που βλέποντας το, το θεωρούν φυσιολογικό(αυτο πραγματικα δεν το καταλαβα)...οσο για την προστασια της βουλης ειναι ενα συμβολο της δημοκρατιας και αν πειραζαν την βουλη τοτε αμεσως υπαρχει το δικαιωμα να βγουνε τανκς(ετσι μου εχουν πει δεν ξερω) οποτε καλα εκαναν. αλλα η απαθεια τους ειναι τραγικη. αν το δεις απο την πλευρα τους ομως τι να κανουν οταν βγαινουν στον δρομο πολλαπλασιοι διαδηλωτες που αν τους αγγιξουν (δυστυχως) η κατασταση θα γινει ακομα πιο δραματικη...αυτο που λες για τους ιερεις σε παρακαλω παρα πολυ να το σβησεις αμεσως απο το αρχικο ποστ. ειμαι αθεος αλλα μερικοι ιερεις ειναι πραγματικα υποδειγματα. μπορει να μην πιστευω αλλα αυτο πραγμνατικα με ενοχλει. επειδη τα ιδια ελεγα κι εγω πριν λιγο καιρο μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι αυτα ειναι ολα χαζομαρες... οι ιερεις πρεσβευουν τις αρχες του χριστιανισμου με τις οποιες εγω ειμαι απολυτα συμφωνος και παρα πολλοι απο αυτους ειναι εναρετοι ανθρωποι...  απο αυτα που ειπες ειναι μερικως αληθεια αλλα σκεψου λιγο.. ειμαστε ολοι θυματα της κοινωνιας. εσυ που εχεις το παπακι σου , εχεις 2 αμαξια στην οικογενεια, εχεις ενα pc στο σπιτι σου, πετας στον δρομο ενα μικρο σκουπιδι γτ δεν βαραινει αυτο το περιβαλλον,πηγαινεις φροντηστηριο και δεν αφηνεις το σχολειο να δουλεψει, κανει καταληψεις παρανομες για να πετυχεις κατι νομιμο, βγαινεις στους δρομους να δυαμαρτηρηθεις μονο αν εχει καλο καιρο και δεν εχεις δουλειες. ξερω τα ιδια πιστευεις αλλα αυτα που ανεφερα στην αρχη ελπιζω να σε αντικατοπτριζουν καπως. πρεπει να αλλαξουμε.....και αυτη η νοοτροπια που μερικοι θελουν να περνουν οτι οι ελληνες ειναι για τον @@@ ειναι εντελως εσφαλμενη...αυτα απο μενα. και να ξερεις αν εισαι εσυ ενταξει μονο τοτε να δυαμαρτυρεσαι. γτ εγω δεν θα βγω ποτε στον δρομο να φωναξω για οικολογια π.χ. οταν θα παω στην διαδηλωση με το αμαξι μου ουτε θα φωναξω κατα της ακριβειας οταν στο σπιτι μου πειμενουν 2 υπολογιστες  ανοιχτοι και στο γκαραζ μου μοστραρω τα αμαξια μου....


    JohnieAnto
    15.12.2008, 15:37

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 14-12-2008 στις 22:26 έγραψε...

     

    αφου το πιασαμε πιο πολιτισμενα ας σου πω κι εγω συγνωμη οχι μονο για την εκφραση που και εγω χρησιμοποιησα αλλα και γιατι δεν διαβασα τι ελεγες παρακατω.. θα διαβαζω οσο θα γραφω και θα σ απαντω ....οταν λεμε κατι καλυτερα να μην γεινικευομαστε. δεν ειναι οι μπατσοι που πουλανε μαγκια. ειναι μερικοι αστυνομοι που κανουν καταχρηση... για παραδειγμα ενας γνωστος μου ετρεχε με 190 στην εθνικη τον σταματαει μπατσος και του λεει οταν κατεβηκε μην μιλησεις.... γυρναει ο ανωτερος λεει ποσο πηγαινε και ξερεις τι απαντησε? 138...για να γλιτωσει τα χειροτερα... οσο και για μενα με εχουν γραψει στο μηχανακι αλλα τα πληρωσα γιατι αυτο ηταν το σωστο... και δεν διαμαρτυρομαι. οι νομοι ισχυουν για ολους. αλλα δεν μπορει ολοι οι μπατσοι να ειναι αγιοι...αν οταν λες πουλανε μαγκια εννοεις για τον αλεξη να δεις μονο την αντιδραση μας που βγαινουμε στον δρομο και τα σπαμε(πρωσοπικα δεν τα σπαω αλλα ειμαι κι εγω ελληνας...)... να στο θεσω και αλλιως ο μπατσος ειχε τα @@@ να πουλησει την μαγκια του χωρις κουκουλα... ο μπατσος θα δικαστει εμεις μενουμε ατιμωριτοι...Στους υπευθύνους εκείνης της καφετέριας που κλείνει reserve τραπεζάκι στην πλατεία αλλά και σε αυτούς που βλέποντας το, το θεωρούν φυσιολογικό(αυτο πραγματικα δεν το καταλαβα)...οσο για την προστασια της βουλης ειναι ενα συμβολο της δημοκρατιας και αν πειραζαν την βουλη τοτε αμεσως υπαρχει το δικαιωμα να βγουνε τανκς(ετσι μου εχουν πει δεν ξερω) οποτε καλα εκαναν. αλλα η απαθεια τους ειναι τραγικη. αν το δεις απο την πλευρα τους ομως τι να κανουν οταν βγαινουν στον δρομο πολλαπλασιοι διαδηλωτες που αν τους αγγιξουν (δυστυχως) η κατασταση θα γινει ακομα πιο δραματικη...αυτο που λες για τους ιερεις σε παρακαλω παρα πολυ να το σβησεις αμεσως απο το αρχικο ποστ. ειμαι αθεος αλλα μερικοι ιερεις ειναι πραγματικα υποδειγματα. μπορει να μην πιστευω αλλα αυτο πραγμνατικα με ενοχλει. επειδη τα ιδια ελεγα κι εγω πριν λιγο καιρο μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι αυτα ειναι ολα χαζομαρες... οι ιερεις πρεσβευουν τις αρχες του χριστιανισμου με τις οποιες εγω ειμαι απολυτα συμφωνος και παρα πολλοι απο αυτους ειναι εναρετοι ανθρωποι...  απο αυτα που ειπες ειναι μερικως αληθεια αλλα σκεψου λιγο.. ειμαστε ολοι θυματα της κοινωνιας. εσυ που εχεις το παπακι σου , εχεις 2 αμαξια στην οικογενεια, εχεις ενα pc στο σπιτι σου, πετας στον δρομο ενα μικρο σκουπιδι γτ δεν βαραινει αυτο το περιβαλλον,πηγαινεις φροντηστηριο και δεν αφηνεις το σχολειο να δουλεψει, κανει καταληψεις παρανομες για να πετυχεις κατι νομιμο, βγαινεις στους δρομους να δυαμαρτηρηθεις μονο αν εχει καλο καιρο και δεν εχεις δουλειες. ξερω τα ιδια πιστευεις αλλα αυτα που ανεφερα στην αρχη ελπιζω να σε αντικατοπτριζουν καπως. πρεπει να αλλαξουμε.....και αυτη η νοοτροπια που μερικοι θελουν να περνουν οτι οι ελληνες ειναι για τον @@@ ειναι εντελως εσφαλμενη...αυτα απο μενα. και να ξερεις αν εισαι εσυ ενταξει μονο τοτε να δυαμαρτυρεσαι. γτ εγω δεν θα βγω ποτε στον δρομο να φωναξω για οικολογια π.χ. οταν θα παω στην διαδηλωση με το αμαξι μου ουτε θα φωναξω κατα της ακριβειας οταν στο σπιτι μου πειμενουν 2 υπολογιστες  ανοιχτοι και στο γκαραζ μου μοστραρω τα αμαξια μου....



    Πολύ καλά τα λες και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αυτό όμως που μάλλον δεν κατάλαβες είναι οτι δεν γενίκευσα σε καμία περίπτωση, όταν μίλησα για τους μπάτους που πουλάνε μαγκια μιλάω για τους μπάτσους που πουλάνε μαγκια δεν μπορώ να ξέρω πόσοι είναι αυτοί, αν γενίκευα θα έγραφα οτι ΟΛΟΙ οι αστυνομικοί πουλάνε μαγκια και δεν θα χρησιμοποιούσα τον όρο ΜΠΑΤΣΟΣ.

    Σε ότι αφορά τους παπάδες ισχύει το ίδιο μίλησα για αυτούς που φέρονται έτσι όχι φυσικά για όλους, αλοίμονο.

    Επίσης δεν αντιδρώ που προστάτευσαν τη βουλή, αντιδρώ όμως που δεν προστάτεψαν τα αυτοκίνητα και τις περιουσίες των συνανθρώπων μας.

    Επίσης θα ήθελα να σου πω το εξής, μπορεί εγώ να έχω 2 αυτοκίνητα 4 pc και 2 laptop αυτό όμως δεν με καθιστά υποκριτή αν διαδηλώνω κατα της φτώχιας ή οτιδήποτε ισα ίσα θα έλεγα οτι δείχνει αντικειμενικότητα κρίσης και επιλογών, ίσως να είμαι πλούσιος αλλά κανείς δεν ξέρει πως και με πόσο κόπο έγινα όπως επίσης το αν αντιλαμβάνομαι την πραγματικότητα γύρω μου. Το αν έχω δύο αυτοκίνητα δεν συμαίνει οτι δεν γνωρίζω πολύ καλά οτι υπάρχουν ανθρώποι γύρω μου που δεν αντέχουν να πάρουν ουτε ταξί !!!!!!!

    Αρα λοιπόν θα ήταν καλύτερο ολα αυτά που είπα να τα διαβάσει κανείς με πιό ανοιχτό μυαλό προσπαθόντας να δεί και λίγο απο πίσω...

    Τέλος πιστεύω οτι αν αυτό το ύφος και η νοοτροπία αντίδρασης ήταν γενικότερη τότε θα είχαν αλλάξει τα πράγματα έστω και κατα το ελάχιστο.

    Επίσης το κίνητρο μου δεν ήταν σε καμία περίπτωση το παληκαράκι που έχασε άδικα τη ζωή του ! άλλωστε μόνο μια φορά αναφέρθηκα σε αυτό! Μακάρι όμως να μή ξεχαστει όπως όλα εδώ στην χώρα μας αλλά να το θυμόμαστε ωστε κάποια στιγμή να σταματίσουν να συμβαίνουν τέτοια περιστατικά.


    JohnieAnto
    15.12.2008, 15:40

    Δυστιχώς εμείς οι Έλληνες ξεχνάμε πολύ εύκολα και πολύ γρήγορα ! αυτό έχει αποδειχτεί απο την ιστορία οτι είναι πολύ μεγάλο λάθος !


    ins2anity
    16.12.2008, 00:25

    λοιπον φιλε μου συγνωμη κιολας αλλα νομιζω πως με τον τροπο σου δεν αλλαζει τιποτα. με λιγα λογια μου λες πως ειτε εισαι πλουσιος και ομως διαδηλωνεις για την φτωχια η οτι αν ησουν πλουσιος θα διαδηλωνες. να διαδηλωσεις γιατι για την φτωχια? για να σ δωσει λεφτα και δουλεια το κρατος? το κρατος που να τα βρει ? ο πιο χρεωμενος ελληνας εχει μικροτερο χρεος απο την ελλαδα. ενταξει λογικο ειναι γτ μιλαμε για ολοκληρη χωρα αλλα ρε φιλε που να τα βρουνε τα λεφτα να μας τα δωσουν?αν πραγματικα νοιωθεις αγανακτηση για την φτωχια και πραγματικα θες να βοηθησεις τοτε βοηθας μονος σου την κατασταση. εφοσον αν εισαι πλουσιος και μπορεις να βοηθησεις εσυ μονο διαδηλωνεις για να βοηθησουν οι αλλοι τοτε φιλε μου καλως ορισες στον τροπο σκεψης των ψευτοιδεολογων ελληνων. αγωνας εκ του ασφαλους.... ενας αγωνας  στον οποιο μονο κερδισμενος μπορεις να βγεις... δεν παει ετσι φιλε μου...ξερω ξερω ηταν ενα παραδειγμα αλλα μεσα απο αυτο αντικατοπτριζεται ολη σου η ιδεολογια...

    παντως ξερεις κατι εισαι απολυτος και συν τοις αλλοις λες και πραγματα που δεν υφησταντε...οταν μιλας θα μιλας με στοιχεια. πες μου ενα παραδειγμα με παπαδες που πηδιουντε μεσα σε ιερο....σε παρακαλω ξανα σβηστο απο το αρχικο ποστ. επαναλαμβανω και εγω εχω κανει παρομοια δημοσιευση και στην αρχη ημουν απολυτος αλλα μετα καταλαβα οτι ημουν απολυτα λαθος.... σβηστο σε παρακαλω πολυ. δεν ειναι αληθεια αυτα που γραφεις και το ξερεις. αν δεν μου δωσεις αποδειξεις οτι οντως εστω και μια φορα εχει συμβει κατι τετοιο τοτε δικαια σε θεωρω ψευτη.....

     

    ελπιζω να καταλαβεις το λαθος σου. και μην μου πεις παλι οτι δεν αναφερεσαι σε ολους.... εναν θελω να μ πεις....

     

    και κατι ακομα... γιατι εχετε ολοι κολλημα να προβαλετε τα κακα του τοπου μας? μονο οι δολοφονοι μπατσοι υπαρχουν? η μονο οι ελληνες που ειναι ''θυματα''? δεν υπαρχουν ανθρωποι που εχουν εσωτερικα χαρισματα? αλλα ως γνωστων ολοι εχουμε την ταση να προβαλουμε τα αρνητικα του λαου μας....τι να πω... αν την βρισκεις να λες ποσο μαλακας μπορει να γινει ενας ελληνας τοτε τι να πω.... υπαρχουν (και ειναι πολλα ) τα θετικα στην χωρα μας αλλα επιμελως θαβοντε... τι να πω... ελπιζω να το σβησεις αυτο που σ ειπα


    sigur
    16.12.2008, 09:37

    η αλήθεια,  αν υπάρχει και δεν έχει τόσο λερωθεί  από όσους την επικαλούνται ωστε να μην αναγνωρίζεται , πρέπει να βρίσκεται κάπου στην μέση. Πρέπει λέω γιατί μέσα στα πράγματα δεν ήμαστε, ούτε στα Υπουργεία ούτε στη Βουλή όύτε στα Εθνικά ταμεία του κράτους. Αλλά αυτό δεν μας στερεί από το να κάνουμε κριτική. Και όταν οι καταστάσεις γίνονται όλο και πιο εύθραυστες οφείλουμε να κάνουμε γόνιμη και αυστηρή κριτική. Κυρίως όταν αυτή η κριτική προέρχεται από τα χείλη ενός νέου ανθρώπου.

    αγαπητέ ins2anity, θαυμάζω τον λόγο σου και την κρίση σου ,και συμφωνώ με τις απόψεις σου, ωστόσο θα σε περίμενα (λόγω του νεαρου της ηλικίας σου) περισσότερο απαιτητικό! Δηλαδή το κράτος εάν θέλήσει ,λεφτά θα μπορέσει να εξικονομήσει. Όχι πολλά αλλά με ορθό συντονισμό, καθαρές κινήσεις και όχι άλλες λαμογιές με μίζες και δωράκια θα μπορέσει να ορθώσει το αναστημά του απέναντι στις γιγαντιές εταιρείες που δεσμεύουν την Ελλαδίτσα μας με προμήθειες όπλων, εξοπλισμών, υπηρεσιών ασφάλειας κτλ. , θα μπορέσει να σταματήσει τις παροχές σε αμέτρητα δημόσια πρόσωπα (και αυτά τα πρόσωπα που διεκδικούν τάχα μου τάχα μου τις δόξες και την αναγνωρισιμότητα παλαιών Βασιλείων ...μή χειρότερα )

    Γαμώτο, μπήκαμε στην Ε.Ε. για να νιώθουμε ασφαλής και σίγουροι για τους γείτονες μας, όχι να συνεχίζουμε να πληρώνουμε ΄ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ τους στρατιωτικούς μας εξοπλισμούς και να μην προβάλουμε ούτε αντίσταση στον πανίσχυρο προμηθευτή !!  Ας κόψουνε την μισή προμήθεια και να τα δώσουνε για την παιδεία, την έρευνα, την περίθαλψη, τα ταμεία που αργοπεθαίνουν, την πρόνοια που είναι ανύπαρκτη κτλ. Ήμαστε αλλά πάντα βέβαια ήμασταν στον ΠΑΤΟ της Ευρώπης. Το παράδειγμα με τον εξοπλισμό είναι ένα μόνο, ακολουθούν δεκάδες αν το σκεφτείς.

    ΝΑΙ, θέλω κάποια κυβέρνηση να θυσιάσει το πολιτικό κόστος και να προσφέρει στον πολίτη που έχει τόσες και τόσες ανάγκες , και ας μην μειώσει το περιβόητο εθνικό κόστος. Αδιαφορό ας καταμερίσουν καλύτερα τα λεφτά μας. Ας αναλογιστούμε καλύτερα αλα αυτα τα δεκάδες εκατομμύρια πόσους γιατρούς θα προσλάμβαναν και πόσες αίθουσες διαδασκαλίας θα έφτιαχνάν...

    Για αυτό τον λόγο αναδυκνείονται και προβάλλονται περισσότερο οι προβληματικές συμπεριφορές των Ελλήνων, γιατί αυτές συχνά προκύπτουν από απαράδεκτες πολιτικές και απερίγραπτους πολιτικούς που παραμυθιάζουν το έτσι και αλλιώς κοιμισμένο Έλληνα , μπαίνουν στην Βουλή και πλουτίζουν , πέρνοντας σύνταξη από εκεί ...

    Φυσικα η περίσσια αυτοπεποίθηση στην ανοησία των ελλήνων μπορεί να είναι φαινόμενο της γενετικής, οι αναορθόδοξες πρακτικές μας, η δήθεν παντογνωσία μας για οτιδήποτε και η σιγουριά για τις μοναδικές μας ικανότητες (!) είναι συμπεριφορές που χρείζουν ιατρικής μελέτης. Τι να υποθέσω, όλοι οι άλλοι που αναπτύχθηκαν τα τελευταία 2000 χρόνια είναι βλάκες και φλώροι και εμείς μόνο γεννηθήκαμε με το χάρισμα του ..ημίθεου. Έλεος...

    Ήμστε απαράδεκτοι , ΟΛΟΙ μας κυριολεκτικά, ο καθένας έχει το μερίδιο ευθύνης του ( η αλήθεια είναi οτι η γενιά του ins2anity ευθυνεται ελάχιστα )

    αυτά πολύ φιλικά


    ins2anity
    16.12.2008, 10:30

    ευχαριστω φιλε sigur.. οσο για το αν ειμαι ενεργητικος η οχι δεν νομιζω οτι μπορεις να το κρινεις απο το αν συμμετεχω σε οποιο κινημα γινετε σημερα... πρωτα απ'ολα δεν ξερω αν καταλαβες αλλα δεν μου αρεσει καθολου ο αγωνας εκ του ασφαλους... οταν πριν απο λιγο καιρο ειχαμε καταληψη ελεγα στα παιδια απο το 15 μελες οτι ειμαι κατα γτ απλα δεν αγωνιζομαστε και αν θελουμε να αγωνιστουμε να κανουμε αποχη και να κοπουμε ολοι οσοι πραγματικα δεν συμφωνουμε με το συστημα της παιδειας. αλλα ουτε να δωσουμε και πανελληνιες. το αποτελεσμα ξερεις ποιο ηταν? 13 που μου ελεγαν οτι δεν γινετε αυτο και εγω και ενας φιλος μου που ημασταν υπερ αυτης της στασης.... δεν ειναι οτι δεν θελω να αντιδρασω.. ειναι οτι κανενας δεν με ακολουθει στους σωστους κατα την γνωμη μου τροπους αντιδρασης(αυτο μερικες φορες με βαζει σε σκεψεις μηπως τελικα ειμαι εγω αυτος που δεν σκεφταιτε σωστα αλλα τι να κανουμε;ετσι ειμαι εγω/και δεν μπορω ουτε και θελω να αλλαξω(μλκ τραγουδι))... τεσπα αυτο ειναι απλα ενα παραδειγμα αλλα στο λεω απλα για να καταλαβεις τον τροπο που σκεφτομαι και γτ δεν αντιδρω...ααα και κατι ασχετο για να δεις την  νοοτροποια της γενιας μου... ενας απο τους 15 ειπε:εγω θα κανω αποχη αλλα θα τις δικαιολογησω τις απουσιες!!!! πλακα δεν εχει? για σκεψου λιγο και πες μου... ποιος ειναι αγωνιστης σε αυτην την χωρα?δυστυχως εγω πιστευω κανεις...οσο για τον τραγικο προυπολογισμο που ξοδευει τοσα λεφτα σε αχρηστα πραγματα π.χ. πολεμικο εξοπλισμο ενα εχω να (ξανα)πω. αυτους ψηφιζουν οι ελληνες σε τεραστιο ποσοστο και αυτο παιρνουν. δυστυχως(λυπαμαι που το λεω) εχουμε δημοκρατια. και λεω δυστυχως γτ αν δινεις το διακαιωμα σε ανεγκεφαλους ανθρωπους να καθοριζουν το μελλον ΜΑΣ τοτε εισαι εξ ορισμου χαμενος...(το 2ο ενικο δεν ειναι για σενα). δημοκρατης ειμαι οσο δεν παιρνει αλλα εχω απογοητευτει πληρως απο τον λαο μας με τις τελευταιες εξελιξεις.........


    JohnieAnto
    16.12.2008, 16:41

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 16-12-2008 στις 00:25 έγραψε...

    λοιπον φιλε μου συγνωμη κιολας αλλα νομιζω πως με τον τροπο σου δεν αλλαζει τιποτα. με λιγα λογια μου λες πως ειτε εισαι πλουσιος και ομως διαδηλωνεις για την φτωχια η οτι αν ησουν πλουσιος θα διαδηλωνες. να διαδηλωσεις γιατι για την φτωχια? για να σ δωσει λεφτα και δουλεια το κρατος? το κρατος που να τα βρει ? ο πιο χρεωμενος ελληνας εχει μικροτερο χρεος απο την ελλαδα. ενταξει λογικο ειναι γτ μιλαμε για ολοκληρη χωρα αλλα ρε φιλε που να τα βρουνε τα λεφτα να μας τα δωσουν?αν πραγματικα νοιωθεις αγανακτηση για την φτωχια και πραγματικα θες να βοηθησεις τοτε βοηθας μονος σου την κατασταση. εφοσον αν εισαι πλουσιος και μπορεις να βοηθησεις εσυ μονο διαδηλωνεις για να βοηθησουν οι αλλοι τοτε φιλε μου καλως ορισες στον τροπο σκεψης των ψευτοιδεολογων ελληνων. αγωνας εκ του ασφαλους.... ενας αγωνας  στον οποιο μονο κερδισμενος μπορεις να βγεις... δεν παει ετσι φιλε μου...ξερω ξερω ηταν ενα παραδειγμα αλλα μεσα απο αυτο αντικατοπτριζεται ολη σου η ιδεολογια...

    παντως ξερεις κατι εισαι απολυτος και συν τοις αλλοις λες και πραγματα που δεν υφησταντε...οταν μιλας θα μιλας με στοιχεια. πες μου ενα παραδειγμα με παπαδες που πηδιουντε μεσα σε ιερο....σε παρακαλω ξανα σβηστο απο το αρχικο ποστ. επαναλαμβανω και εγω εχω κανει παρομοια δημοσιευση και στην αρχη ημουν απολυτος αλλα μετα καταλαβα οτι ημουν απολυτα λαθος.... σβηστο σε παρακαλω πολυ. δεν ειναι αληθεια αυτα που γραφεις και το ξερεις. αν δεν μου δωσεις αποδειξεις οτι οντως εστω και μια φορα εχει συμβει κατι τετοιο τοτε δικαια σε θεωρω ψευτη.....

     

    ελπιζω να καταλαβεις το λαθος σου. και μην μου πεις παλι οτι δεν αναφερεσαι σε ολους.... εναν θελω να μ πεις....

     

    και κατι ακομα... γιατι εχετε ολοι κολλημα να προβαλετε τα κακα του τοπου μας? μονο οι δολοφονοι μπατσοι υπαρχουν? η μονο οι ελληνες που ειναι ''θυματα''? δεν υπαρχουν ανθρωποι που εχουν εσωτερικα χαρισματα? αλλα ως γνωστων ολοι εχουμε την ταση να προβαλουμε τα αρνητικα του λαου μας....τι να πω... αν την βρισκεις να λες ποσο μαλακας μπορει να γινει ενας ελληνας τοτε τι να πω.... υπαρχουν (και ειναι πολλα ) τα θετικα στην χωρα μας αλλα επιμελως θαβοντε... τι να πω... ελπιζω να το σβησεις αυτο που σ ειπα



    Οι διαδηλώσεις για την φτώχια δεν ήταν δικά μου λόγια απλά απάντησα σε κάτι που μου έγραψαν και προσπάθησα να φέρω ενα παράδειγμα !

    Σε ότι αφορά τους παπάδες και την εκκλησία ψάξε να βρείς τις εκπομπές του Καρατζαφέρη πριν απο κάποια χρόνια και θα πάρεις ότι απόδειξη ζητάς.

    Απόλυτος δεν πιστεύω οτι είμαι και αυτό επειδή πολύ απλά έγραψα αυτά που βλέπω μπροστά μου ! δεν έγραψα την γνώμη μου για τίποτα ! απλά παρατήρησα !

    Και κάτι ακόμα ! που πάλι θα απαντήσει σε όλους όσους με έχουν χαρακτηρίσει οτι είμαι απόλυτος.... Δεν έχουν συμβεί αυτά που γράφω? έχουν άρα πιός γενικολογεί και πιός είναι απόλυτος? Πουθενά δεν είπα οτι η χώρα μας είναι μόνο κακώς κείμενα, δεν μπορώ να καταλάβω απο που το συμπαιράνατε αυτό, ο άλος μου είπε να μου κάνει δώρο εισητήριο να φύγω απο Ελλάδα..... και εγώ σας λέω οτι το μόνο που κάνετε είναι να αντιδράτε σε αυτά που λέω χωρίς κανένα επιχειρημα απλά με εικασίες άσχετες σε όλα αυτα που είπα ! αυτό είναι μεγάλο παράδειγμα στο γιατί εχουμε φτάσει ως εδώ ( για όσους καταλάβουν )

     


    JohnieAnto
    16.12.2008, 16:55

    Ποτέ και πουθενά δεν τα έβαλα με το κράτος για όσους δεν έχουν καταλάβει ακόμα..... Με εμάς τα βάζω γιατι τελικώς υπεύθυνοι είμαστε όλοι εμείς που είμαστε εκμεταλευσιμοι απο τα συστήματα που εμείς οι ίδιοι αναδεικνύουμε. Και τέλος εμείς τα πληρώνουμε για όλα !

    Για την εκκλησία επειδή πολλοι παρεξηγήθηκαν με αυτό που έγραψα.... πείτε μου δεν θεωρείτε οτι μας βιάζουν την νοημοσίνη και την καθημερινότητα μας όλα αυτά πο έχουν βγεί στη φόρα με το βατοπέδιο? αυτά τα λεφτά φίλοι μου όλοι εμείς μαζί δεν πρόκειται να τα δούμε ποτε στις τσέπες μας ούτε ζωγραφιστά !!!!!!!!!!!! για πιά εκκλησία λοιπόν να μιλήσω και ποιά να σεβαστώ ! Μου είπατε οτι υπάρχουν όμως και "άγιοι" άνθρωποι - πατέρες και συμφωνω, πού είναι όμως όλοι αυτοί ? στην αφάνεια και αυτό επειδή τα λαμόγια βγαίνουν μπροστά ! αρα λοιπόν μιλάμε και εκει για ένα βρόμικο σύστημα που δεν σέβεται ούτε την θρησκεία ούτε τις αξίες ούτε την ηθική ούτε τον άνθρωπο !

    αν σε όλα αυτά βλέπετε οτι έχω άδικο τότε πείτε το μου για  να σταματίσω να γράφω.... δεν θα έχει πια νόημα για μένα.

     

    Τα καλώς κείμενα της χώρας μας είναι πάρα πάρα πολλά, και κάποια στιγμή πρέπει να αναφερθούμε και σε αυτά, δεν μπορούμε όμως να κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας, το οτι υπάρχουν καλά δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να πούμε τα κακα ! και για να αλλάξει κάτι πρέπει να αλλάξει πρώτα η νοοτροπία μας !!!!!


    Disasterpiece
    16.12.2008, 19:17

    "Oμάδα αποτελούμενη από 20 περίπου νεαρούς εισέβαλε στο στούντιο κατά τη διάρκεια του μεσημεριανού δελτίου ειδήσεων της ΝΕΤ και διέκοψε την κανονική ροή".-απο zougla.gr

     

    Το κειμενο που εδωσαν εγραφε τα εξης:

    "Η δράση μας είναι αποτέλεσμα μίας συσσωρευμένης πίεσης που λεηλατεί τις ζωές μας και όχι μόνο μία συγκινησιακή έκρηξη με αφορμή τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου από την αστυνομία. Είμαστε μία ακόμη συλλογικότητα, κομμάτι της εξέγερσης που συμβαίνει.

    Ενάντια στην εξημέρωση από τα ΜΜΕ, προβαίνουμε σε παρέμβαση-παρεμβολή στη ροή του προγράμματος της ΕΡΤ. Θεωρούμε ότι τα ΜΜΕ συστηματικά καλλιεργούν το φόβο. Αντί να ενημερώνουν παραπληροφορούν. Παρουσιάζουν μια πολύμορφη εξέγερση σαν τυφλή εκτόνωση.

    Εξηγούν την κοινωνική έκρηξη με όρους ποινικούς και όχι πολιτικούς. Αποκρύπτουν επιλεκτικά τα πραγματικά γεγονότα. Προβάλλουν μία εξέγερση σαν ένα ακόμη θέαμα που πρέπει απλά να παρακολουθούμε μέχρι να αρχίσει το επόμενο σήριαλ. Τα ΜΜΕ μετατρέπονται καθημερινά σε μέσα καταστολής της ελεύθερης και δημιουργικής σκέψης.

    Να αυτοοργανωθούμε. Καμία αυθεντία δεν μπορεί να προσφέρει λύσεις στα προβλήματά μας. Χρειάζεται να συναντηθούμε με άλλους ανθρώπους. Να μετατρέψουμε τους δημόσιους χώρους – τους δρόμους, τις πλατείες, τα πάρκα, τις σχολές -σε χώρους αδιαμεσολάβητης έκφρασης. Να βρεθούμε πρόσωπο με πρόσωπο για να συνδιαμορφώσουμε τον λόγο και τις δράσεις μας.

    Να μην φοβηθούμε, να κλείσουμε τις τηλεοράσεις, να βγούμε από τα σπίτια μας, να συνεχίσουμε να διεκδικούμε, να πάρουμε τη ζωή στα χέρια μας. Καταγγέλλουμε την αστυνομική βία – Αμεση αποφυλάκιση των συλληφθέντων διαδηλωτών. Για την ανθρώπινη χειραφέτηση και την ελευθερία.»

     

     

    Y.Γ:Εμεις ομως δεν μασαμε,ετσι?!Εννοειται πως προκειται για μεθοδευμενο σχεδιο η' της CIA,η' των Νεφελιμ,η' ακομα και εξωγηινων(γιατι οχι ρε παιδια?)σκοτεινων κεντρων που εχθρευονται την Ελλαδαρα,η οποια ειναι ετοιμη να γινει παγκοσμια υπερδυναμη!Γρηγορειτε εν Χριστω αδελφοι-απογονοι των ΕΛ,πανε να σταματησουν την εθνικη παλινορθωση!

     


    -----------------
    "Aν μείνουν τα πράγματα όπως είναι,είσαστε χαμένοι.Φίλος σας είναι η αλλαγή,η αντίφαση είναι σύμμαχός σας.Aπό το τίποτα,πρέπει κάτι να κάνετε,μα οι δυνατοί πρέπει να γινουν τίποτα.Aυτό που έχετε, απαρνηθείτε το και πάρτε αυτό που σας αρνιούνται."Μ.Μπρεχτ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 16-12-2008 19:19 ]


    fireroc
    16.12.2008, 20:41

    μπραβο ρε !!!!!!! αποδειχτηκε ποσο ελληνες ειστε ! ενα 15χρονο παιδι παιθανε και σεις σφαζεστε μεταξυ σας ! αντι να ενοθουμε ολοι απομακρυνομαστε! γαμηθειτε λοιπον αλλα κρατηστε και καμια καποτα!


    ins2anity
    17.12.2008, 01:30

    μπραβο fireroc ενωτικο μηνυμα...

     

    επειδη πεθανε ενα παιδι πρεπει να μην ασχολουμαστε με τιποτα αλλο η να κανουμε οτι μας επιβαλουν?πρεπει στο αιμα του να χτισουμε βουνα απο τα οραματα η μαλλον τα συμφεροντα καποιων ε;ξερεις κατι? δεμ γουσταρω να μου λενε οι αλλοι τι θα κανω. γιατι ολους σας σας υποκινουν να ''αντιδρατε''(αν μπορουμε να πουμε αντιδραση τον αγωνα εκ του ασφαλους) και στην τελικη μονο για τα πιστευο σας και τις αξιες σας δεν κανετε τιποτα..

     

    κοιταξε να δεις φιλε μου σου ειπα να μου απαντησεις με αποδειξεις εσυ απλα μου λες να ψαξω να τις βρω...τα συμπερασματα δικα σου και οσων διαβαζουν αυτο το ποστ...

     

    ξερεις τι με λυπει αφανταστα ..οτι δεν μιλας συμφωνα με οσα βλεπεις αλλα συμφωνα με οσα σου δειχνουν και οσα θες να βλεπεις απο αυτα για να τρεφεις τα πεσιμιστηκα σου αισθηματα και ισως και τα εγωιστικα (για να θεωρεις τον εαυτο σου ανωτερο) ..τι να πω δεν ξερω...ισως..

     

    περιμενω στοιχεια. αν δεν μπορεις να μ τα δωσεις τοτε σβησε το αρχικο ποστ..

     

    και στοιχεια δεν ειναι οι εικασιες καποιου αλλα ντοκουμεντα. δωσε μου βιντεο με την πραξη η μαρτυρια... στειλε κατι να δουμε την τοση σαπιλα του κρατους μας.να δουμε ποιος τελικα ειναι ο σαπιος.... καλος και ο λογος αλλα δεν επαρκει.

     


    -----------------
    μα καπως αδοξα τελειωνει και το ξερω το καλοκαιρι που'ρχεται ξανα μεσ'την ψυχη μου ξερω! δεν θα το φερει παλι πισω η κραυγη μου κι αν το χειμωνα εσυνηθησα...ξανα θα υποφερω

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ins2anity στις 17-12-2008 01:38 ]


    jorge
    17.12.2008, 18:09

    Η περίοδος χάριτος έληξε. Όποιος ξαναβρίσει ή συνεχίζει να προκαλεί, έχει φύγει. JohnieAnto θα σε παρακαλούσα να διορθώσεις και το αρχικό σου post και να το φέρεις σύμφωνα με τους κανονισμούς του MusicHeaven. Είναι κρίμα να το κλειδώσουμε, μια και έχει γίνει αρκετά καλή κουβέντα, με εξαίρεση τη γλώσσα που χρησιμοποιείτε κάποιοι.


    bon_scott
    18.12.2008, 14:55

    Παράθεση:

    Το μέλος JohnieAnto στις 16-12-2008 στις 16:55 έγραψε...

    Ποτέ και πουθενά δεν τα έβαλα με το κράτος για όσους δεν έχουν καταλάβει ακόμα..... Με εμάς τα βάζω γιατι τελικώς υπεύθυνοι είμαστε όλοι εμείς που είμαστε εκμεταλευσιμοι απο τα συστήματα που εμείς οι ίδιοι αναδεικνύουμε. Και τέλος εμείς τα πληρώνουμε για όλα !

    Για την εκκλησία επειδή πολλοι παρεξηγήθηκαν με αυτό που έγραψα.... πείτε μου δεν θεωρείτε οτι μας βιάζουν την νοημοσίνη και την καθημερινότητα μας όλα αυτά πο έχουν βγεί στη φόρα με το βατοπέδιο? αυτά τα λεφτά φίλοι μου όλοι εμείς μαζί δεν πρόκειται να τα δούμε ποτε στις τσέπες μας ούτε ζωγραφιστά !!!!!!!!!!!! για πιά εκκλησία λοιπόν να μιλήσω και ποιά να σεβαστώ ! Μου είπατε οτι υπάρχουν όμως και "άγιοι" άνθρωποι - πατέρες και συμφωνω, πού είναι όμως όλοι αυτοί ? στην αφάνεια και αυτό επειδή τα λαμόγια βγαίνουν μπροστά ! αρα λοιπόν μιλάμε και εκει για ένα βρόμικο σύστημα που δεν σέβεται ούτε την θρησκεία ούτε τις αξίες ούτε την ηθική ούτε τον άνθρωπο !

    αν σε όλα αυτά βλέπετε οτι έχω άδικο τότε πείτε το μου για  να σταματίσω να γράφω.... δεν θα έχει πια νόημα για μένα.

     

    Τα καλώς κείμενα της χώρας μας είναι πάρα πάρα πολλά, και κάποια στιγμή πρέπει να αναφερθούμε και σε αυτά, δεν μπορούμε όμως να κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας, το οτι υπάρχουν καλά δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να πούμε τα κακα ! και για να αλλάξει κάτι πρέπει να αλλάξει πρώτα η νοοτροπία μας !!!!!



    kapoia stigmh prepei na arxisoume na antimetwpizoume thn alh8eia oso kai an de 8eloun polloi gt ponaei. Sunexise na grafeis file!!


    ins2anity
    19.12.2008, 16:53

    ακομα πειμενω φιλε μου καποια αποδειξη...


    JohnieAnto
    22.12.2008, 14:59

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 19-12-2008 στις 16:53 έγραψε...

    ακομα πειμενω φιλε μου καποια αποδειξη...



    αν περιμένεις ins2anity κάποιο video με τα όσα έχουν γίνει στις εκκλησίες δεν έχω να σου δείξω και για να είμαι ειλικρινής δεν θα ψάξω κιόλας επειδή θεωρώ οτι δεν αξίζει τον κόπο ! αν ενημερώνεσε και αν το έψαχνες λίγο το θέμα τότε θα ήξερες, αφού δεν ξέρεις τότε μην απαιτείς κιόλας !

    επίσης έχω απαντήσει σχεδόν σε όλους εδώ οτι ΔΕΝ γενίκευσα ποτέ και πουθενά σε ότι κι αν έγραψα ! μπορεί λόγω βιασύνης να έχω αρκετα λάθη ( συντακτικά κ.α.) αλλά γνωρίζω πολύ καλα τη σωστή χρήση του λόγου και καταλαβαίνω απολύτως τι γράφω !!!!!!!

    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ


    JohnieAnto
    22.12.2008, 15:14

    ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ LINK ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟΝ      ins2anity


    LINK">Link

    1


    LINK">Link

    2

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JohnieAnto στις 22-12-2008 15:17 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία