ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη

    Γίνεται το ρεμπέτικο r'n'b?

    karelia
    13.12.2008, 11:05

    Μόνο του σπανού τα γένια δε γίνονται στο ελληνικό τραγούδι.

    Όλα τα άλλα γίνονται.

    Το παρακάτω τραγούδι είναι διασκευή του τραγουδιού

    "Πέντε χρόνια δικασμένος"

    Και συμπεριλαμβάνεται στο καινούριο δίσκο της Άννας Βίσση.

    >
    FORTE
    13.12.2008, 13:22

    Αν πώ ακριβώς οτι αισθάνομαι τώρα που μώλις το άκουσα ,το{#emotions_dlg.ban}δεν το γλιτώνω και όχι άδικα!!ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΦΤΑΝΕΙΙΙΙΙ πια με τις βλακείες τους{#emotions_dlg.excl}Δεν τους αρκεί αυτό που κάνουν και άντε να μην πω πως,τόλμησαν να πιάσουν τώρα και το ρεμπετικο!!!!ΕΛΕΟΣ!!!{#emotions_dlg.wacko}


    kwstasagas
    13.12.2008, 15:00

    ..... Αυτό, πια, ξεπέρασε κάθε όριο .....

    {#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.happycrazy}
    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 13-12-2008 15:17 ]


    revelation
    13.12.2008, 16:18

    Η Βισση ΕΙΝΑΙ ΡΟΡ ΓΜΤ!!!!!!!!!!! οχι rnb.


    tsibitos
    13.12.2008, 16:56

     

    Αφήστε το Ρεμπέτικο ήσυχο....

    (και ισχύει για όλους τους "διασκευαστές" από Βίσση μέχρι Locomondo κλπ.)!


    nowaveband
    14.12.2008, 10:32

    Έλεος........σε λίγο θα κάνουν και το όταν καπνίζει ο Λουλάς σε λαικομπίτ και θα το τραγουδάει δεν ξέρω και εγώ ποιός....Ούπς{#emotions_dlg.crying}ελπίζω να μην έδωσα ιδέα.......

     


    kidX
    14.12.2008, 12:59

    Αυτό μάλλον θα το δουμε σε λίγο καιρό... {#emotions_dlg.whistling}{#emotions_dlg.laugh}


    kwstasagas
    14.12.2008, 13:25

    Και είναι και κάτι ακόμη : Πριν η κα Βίσση και οι συνεργάτες της προβούν σε αυτή τη "διασκευή", θα έπρεπε να λάβουν υπόψη τους το ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ στο οποίο εντάσσεται αυτό το τραγούδι : Γράφτηκε από έναν δημιουργό πονεμένο και βασανισμένο [τον Σμυρνιό Βαγγέλη Παπάζογλου], που γνώρισε πολύ καλά τι σημαίνει "προσφυγιά", τι σημαίνει "κατατρεγμός", τι σημαίνει "πίκρες" κλπ κλπ. Άλλωστε και το τραγούδι αυτό κρύβει γνήσιο και αυθεντικό πόνο, που για εμάς είναι πολύ δύσκολο να τον κατανοήσουμε ...

    Όλα τα παραπάνω, έπρεπε να τα σκεφθεί πολύ καλά η κα Βίσση και να μην πειράξει αυτό το "ιερό" τραγούδι. Πόσο, μάλλον, όταν και η ίδια προέρχεται από έναν τόπο {Κύπρος} που ξέρει "από πρώτο χέρι" τι θα πει προσφυγιά και κατατρεγμός ..... Αλλά, φαίνεται, ότι τα πολλά πλούτια και η πολλή δόξα την έκαναν να το ξεχάσει .....{#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.thumbdown} 


    gazakas
    14.12.2008, 13:32

    Στην ερώτηση του τόπικ η απάντηση είναι σαφώς καταφατική, και ισχύει το ίδιο αν αντικαταστήσουμε τα είδη "ρεμπέτικο" και "r'n'b", με οποιαδήποτε δύο άλλα είδη μουσικής, όσο ετερόκλητα κι αν μοιάζουν... Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική που λέει ότι κάποια είδη πρέπει να μένουν ανέγγιχτα και αγνά: οι διασκευές είναι ένα από τα πιο δημιουργικά κομμάτια της τέχνης... Τώρα, το αν μια διασκευή είναι καλή ή όχι είναι μια άλλη συζήτηση, η οποία ανήκει στη σφαίρα της προσωπικής αισθητικής του καθενός.

    Ειδικά για τη συγκεκριμένη διασκευή της Βίσση, δεν μπορώ ούτε ότι έφριξα ούτε ότι ενθουσιάστηκα κιόλας... Μάλιστα, ενώ πολλές φορές έχω στενοχωρηθεί που τραγουδιστές του χώρου της διασκεύασαν παλιότερα τραγούδια και οι νέοι ακροατές νόμισαν ότι είναι η πρώτη εκτέλεση, τώρα δεν υπάρχει καν αυτός ο φόβος, αφού τόσο το ίδιο το τραγούδι είναι πασίγνωστο ήδη, όσο και η θεματολογία του είναι αρκούντως παρωχημένη...


    stevi93
    14.12.2008, 15:05

    ιεροσυλια{#emotions_dlg.scared}

    ο tsimpitos με καλυψε,εν μερει...


    kwstasagas
    14.12.2008, 15:15

    " Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική που λέει ότι κάποια είδη πρέπει να μένουν ανέγγιχτα και αγνά: οι διασκευές είναι ένα από τα πιο δημιουργικά κομμάτια της "

    Επ' αυτού, δεν έχω καμία απολύτως αντίρρηση συμφορουμίτη !!!! Φυσικά και είναι θεμιτές και επιτρεπτές οι, με οποιονδήποτε τρόπο, διασκευές ρεμπέτικων και δημοτικών τραγουδιών. Φυσικά και οι διασκευές τραγουδιών συνιστούν "δημιουργία", και μάλιστα δύσκολη και απαιτητική !!! Όμως, εν προκειμένω, άλλο πράγμα με ενόχλησε : Δεν ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ να πάρεις ένα έργο τέχνης, που κρύβει πολύ πόνο μέσα του, να το αποδώσεις με "ελαφρότητα" και με "χαβαλετζίδικη" διάθεση και να το παραδώσεις στο κοινό να το χρησιμοποιήσει για "χαβαλετζίδικες" καταστάσεις και "φάσεις" [τσιφτετέλια πάνω στα τραπέζια των ελληνάδικων κλπ]. Όπως και να το κάνουμε, το συγεκριμένο τραγούδι ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ .... 

    "το ίδιο το τραγούδι είναι πασίγνωστο"

    Είσαι τόσο σίγουρος γι' αυτό ??? Εγώ εχθές ανέτρεξα στο YouTube και κάτω από το βίντεο του εν λόγω τραγουδιού .... διάβασα τα σχόλια και ... έμεινα άναυδος !!! Ω ναι, αρκετοί που έγραψαν σχόλια είχαν την εντύπωση ότι πρόκειται για καινούριο τραγούδι, που τραγουδάει σε πρώτη εκτέλεση η κα Βίσση {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}.....

    "η θεματολογία του αρκούντως παρωχημένη"
    Κι όμως ... εγώ, προσωπικά, όποτε ακούω Βαγγέλη Παπάζογλου, Τούντα, Σκαρβέλη, Απόστολο Χατζηχρήστο, Μάρκο, Μπαγιαντέρα, Δεληά, Μητσάκη, Παπαϊωάννου και όλους τους τραγουδοποιούς του ρεμπέτικου τραγουδιού, αισθάνομαι ότι η θεματολογία τους όχι μόνο δεν είναι παρωχημένη, αλλά .... πολύ - πολύ μπροστά για την εποχή τους !!!! Κατά την ταπεινή / υποκειμενική μου άποψη, ακόμη κι αν κάποιος ακούσει τραγούδι του Μάρκου το έτος .... 2100 πάλι αυτό θα νιώσει, ότι είναι πολύ μπροστά για την εποχή του ....

     

     

     

     


    tsibitos
    14.12.2008, 17:46

    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 14-12-2008 στις 13:32 έγραψε...

    Στην ερώτηση του τόπικ η απάντηση είναι σαφώς καταφατική, και ισχύει το ίδιο αν αντικαταστήσουμε τα είδη "ρεμπέτικο" και "r'n'b", με οποιαδήποτε δύο άλλα είδη μουσικής, όσο ετερόκλητα κι αν μοιάζουν... Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική που λέει ότι κάποια είδη πρέπει να μένουν ανέγγιχτα και αγνά: οι διασκευές είναι ένα από τα πιο δημιουργικά κομμάτια της τέχνης...


     

    Εμένα δεν θα με χάλαγε να πάρουν το κόμματι ο Πάππος ή ο Καράντίνης και να το διασκευάσουν αφένώς γιατί είναι "μουσικάρες" και αφετέρου γιατί πιστεύω ότι ξέρουν την ιστορία του συγκεκρίμένου κομματιου και θα το κάνουν με αγάπη και όχι αποκλείστηκα για να φτιάξουν μια αηδία που θα παιζεί σε κάποιο Club ενδεχομένως ανάμεσα σε Goin through καi 50 Cent και θα απευθύνετε σε πιτσιρίκια (γιατί μην μου πεις ότι η Βίσση δεν είναι για ηλικίες μέχρι 17).

    Για να διορθώσω λοιπόν την παραπάνω φράση μου και να μην είμαι εντελώς απόλυτος, δεν μ'αρέσουν οι διασκευες που (κατά την γνώμη μου) δεν θα άρεσαν και στον ίδιο τον δημιουργό του κομματιού. Οπως δηλαδή στο παραπάνω κομμάτι..


    fireroc
    14.12.2008, 19:27

    πως το τολμα αυτη η ....... α!!!!!!!!!! !!!! να κανει διασκευη σ ε αυτο το τραγουδι τι ελλειψη κουλτουρας  αισθητικης και σεβασμου  μπορει να εχει η βιση!!!!!   γιατι πρεπει να θυσιαζεται η μουσικη στο βωμο του κερδους?


    rompa
    15.12.2008, 22:38

    Κάνω απολογισμό του τελευταίου cd της Βίσση:

    - ένα καταπληκτικό ξένο κομμάτι που το μετατρέπει σε "Κόντρα" ...

    - ένα ρεμπέτικο υπό τις "yo" ανδρικές φωνητικές παρεμβολές

    - ένα κομμάτι αντιγραφή από το "4 minutes" της Madonna ...

     

    Τόσο καιρό που το ετοίμαζε είπε να πρωτοτυπήσει με αυτόν τον τρόπο?


    AlmaNegra
    17.12.2008, 10:14

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 14-12-2008 στις 17:46 έγραψε...

    δεν μ'αρέσουν οι διασκευες που (κατά την γνώμη μου) δεν θα άρεσαν και στον ίδιο τον δημιουργό του κομματιού. Οπως δηλαδή στο παραπάνω κομμάτι..

    Συμφωνώ και επαυξάνω με το φίλο tsibito, ο οποίος αν και γαύρος τα λέει σωστά! {#emotions_dlg.tt2}

    Πρώτο και τελευταίο λόγο έχει ο δημιουργός. Δικό του παιδί είναι, εαν το δεχτεί δεν μπορούμε να του το απαγορεύσουμε. Μπορούμε βέβαια να πούμε τη γνώμη μας και η δική μου είναι ότι όλα γίνονται γιατί η μουσική είναι μια και αδιαίρετη. Απλά υπάρχουν πολύ καλές διασκευές (βλέπε "Με σκότωσε γιατί την αγαπούσα" όπου οι Πυξ Λαξ του άλλαξαν τα φώτα κι όμως το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο και καθόλου προσβλητικό για το δημιουργό) αλλά και πολύ κακές εως αστείες... Κρίνουμε ανά περίπτωση κι όχι γενικά.

    Παράθεση:

    Ω ναι, αρκετοί που έγραψαν σχόλια είχαν την εντύπωση ότι πρόκειται για καινούριο τραγούδι, που τραγουδάει σε πρώτη εκτέλεση η κα Βίσση

    Αυτό είναι όντως κάτι άσχημο και άδικο..


    pavleas
    23.12.2008, 20:56

    το παλευει η κα Βισση να μενει και επικαιρη εκτος απο νεα

    χρονια πολλα και καλο μας κουραγιο!


    hitman20
    03.01.2009, 18:37

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 14-12-2008 στις 17:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gazakas στις 14-12-2008 στις 13:32 έγραψε...

    Στην ερώτηση του τόπικ η απάντηση είναι σαφώς καταφατική, και ισχύει το ίδιο αν αντικαταστήσουμε τα είδη "ρεμπέτικο" και "r'n'b", με οποιαδήποτε δύο άλλα είδη μουσικής, όσο ετερόκλητα κι αν μοιάζουν... Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική που λέει ότι κάποια είδη πρέπει να μένουν ανέγγιχτα και αγνά: οι διασκευές είναι ένα από τα πιο δημιουργικά κομμάτια της τέχνης...


     

    Εμένα δεν θα με χάλαγε να πάρουν το κόμματι ο Πάππος ή ο Καράντίνης και να το διασκευάσουν αφένώς γιατί είναι "μουσικάρες" και αφετέρου γιατί πιστεύω ότι ξέρουν την ιστορία του συγκεκρίμένου κομματιου και θα το κάνουν με αγάπη και όχι αποκλείστηκα για να φτιάξουν μια αηδία που θα παιζεί σε κάποιο Club ενδεχομένως ανάμεσα σε Goin through καi 50 Cent και θα απευθύνετε σε πιτσιρίκια (γιατί μην μου πεις ότι η Βίσση δεν είναι για ηλικίες μέχρι 17).

    Για να διορθώσω λοιπόν την παραπάνω φράση μου και να μην είμαι εντελώς απόλυτος, δεν μ'αρέσουν οι διασκευες που (κατά την γνώμη μου) δεν θα άρεσαν και στον ίδιο τον δημιουργό του κομματιού. Οπως δηλαδή στο παραπάνω κομμάτι..


    Θα συμφωνησο απολυτα φιλε tsibite!  Μερικα πραγματα δεν αγγιζονται, και μερικοι καφροι τα ισοπεδωνουν ολα για τα λεφτα και την δοξα!
    -----------------
    Don't run away, from the pain, a claim that you deal with. A power game, from within, impossible for you to see this!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : hitman20 στις 03-01-2009 18:38 ]


    hitman20
    03.01.2009, 18:42

    Παράθεση:

    Το μέλος revelation στις 13-12-2008 στις 16:18 έγραψε...

    Η Βισση ΕΙΝΑΙ ΡΟΡ ΓΜΤ!!!!!!!!!!! οχι rnb.



                                                                                                                               Η βισση ειναι οτι ναι αρκει να πουλαει φιλε revelation, δεν κανει να πω ακριβως τι ειναι γιατι θα ξεφυγω και λυπαμαι που υπαρχει ακομα και κανει τετεια μουσικα εγκληματα!


    be-good
    05.01.2009, 09:33

    Προσπαθώ να καταλαβω αν αυτο θα μπορουσες να το πεις τεχνη......

    Αν ο διμιουργος αυτου του τραγουδιου ειναι ευχαριστιμενος.....

    Τελικα το τωρινο ελληνικο τραγουδι ειναι πολυ πιο κατω απο οσο νομιζα.....


    dimitris1983
    07.01.2009, 16:43

    Είναι αίσχος η διασκευή ντροπή τους! Δεν σέβονται τίποτα!!!!!!!!