ελληνική μουσική
    405 online   ·  210.814 μέλη

    Γνώμες για ένα σαξόφωνο

    Mandingueiro
    15.12.2008, 03:59

    Καλημέρα / καλησπερα σε όλους,

    Έχω αποφασίσει λοιπόν να ξεκινήσω σαξόφωνο, αλλά επειδή δεν θέλω να δώσω πολλα λεφτά με την μία για κάτι που δεν ξέρω αν θα συνεχίσω -αν και έχω τρέλα-, αποφάσισα λοιπόν να πάρω κάτι φθηνότερο στην αρχή και σε 6 μήνες αν έχω την ίδια τρέλα (μάλλον διπλάσια θα είναι) να πάρω κάτι πιο καλό.

    Σκέφτηκα λοιπόν το Yamaha YTS-275: http://europe.yamaha.com/en/products/link/109959

    Πως σας φαίνεται; Είναι καλό για έναν αρχάριο; Βέβαια θα ρωτήσω και καθηγητές αλλά θα ήθελα και μια γνώμη απο εσάς :)

    Επίσης, αν αποφασίσω τελικά και πάρω αυτό, είδα πως στον Νακα το έχουν 1100 ευρώ ενώ σε κάποια άλλα sites απο εξωτερικό φθηνότερα. Υπάρχει κάποιος κίνδυνος αν το παραγγείλω απο έξω, εφ'όσον το έχω δεί βέβαια live και με τον δάσκαλο και αποδειχθεί καλό για έναν αρχάριο.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mandingueiro στις 15-12-2008 04:07 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Mandingueiro στις 15-12-2008 15:33 ]


    wilo
    19.01.2009, 17:07

    Καλησπέρα φίλε.Το 275 είναι ένα πάρα πολύ καλό όργανο για αρχή το οποίο  θα το χρησημοποιεις καί μετά την αγορά άλλου οργάνου. Βέβαια άν πιστεύεις ότι σε τόσο μικρό διάστημα θα (6 μήνες) θα πάρεις καινούριο σαξόφωνο καλύτερα να δεις και το trevor james the horn classic τενόρο ΄μίας και αυτά τα σαξόφωνα έχουνε καλή ποιότητα κατασκευής  όμορφο ήχο αλλά και πολύ καλή τιμή.

    Και τώρα όσον αφορά την αγορά απο εξωτερικό. Προσωπικά μετά απο αγορες με κάρτα της τάξεως των 2000+ευρό δεν έχει κλαπεί τίποτα.Στην Ελλάδα ποτέ δεν έχει γίνει κάτι παρόμοιο και σε αυτή την περίπτωση που κάτι τέτοιο γίνει η τράπεζα αναλαμβάνει νομική ευθύνη και δεν πληρώνεις ''τα σπασμένα''.Η αγορά απο εξωτερικό είναι και συμφέρουσα και ασφάλείς απο καλά γερμανικά-αγγλικά και όχι μόνο sites.