ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.846 μέλη

    Η άποψή σας για τη Hip-Hop μουσική σκηνή

    deathminor88
    05.01.2009, 04:11

    Αν και η άποψη μου είναι κάπου στη μέση θέλω να πώ το εξής (και αφορά σε όλα τα είδη μουσικής, και τέχνης γενικότερα): Ο σκοπός μιας δημιουργίας δεν έχει σχέση με την ποιότητα της και το πόσο δημοφιλής είναι.

    Όταν το καταλάβουμε αυτό στην Ελλάδα, η  μουσική ίσως προχωρήσει..ίσως..

    ΥΓ (αν και ξεφελυγει από το θέμα, μια από τις μεγαλύτερες λαλακίες της σύγχρονης μουσικής που παίζεται 40 χρόνια σχεδόν, και πορώνει όλο τον κόσμο γράφτηκε για να γεμίσει έναν δίσκο, ενώ ένα άλλο ακόμα πιο τεράστιο κομμάτι για να πουλήσει και να βγάλουν λεφτά οι καλλιτέχνες)

    ΥΓ(υστερογράφου) Μιλάω για το Paranoid-Sabbath, και Bohemian Rhapsody-Queen αντίστοιχα.

    Σορυ που ξέφυγα λίγο από το Hip-Hop..

     


    johnfrusciante
    05.01.2009, 05:33

    λοιπον..για να μην μαλωνουμε αδικα ξεκαθαριζω οτι αυτα που θα πω ειναι αποψη μου για αυτο μη με παρετε με τις πετρες..λοιπον..η αποψη μου λεει οτι οποιος μιλησει για μουσικη στην hipi hopi λογικα θα αστειευεται..δεν υπαρχει ουτε ενα τραγουδι που να δειχνει μουσικα στοιχεια απο πισω(εκτος απο λιγο eminem)..κ ακομα αν υπαρχουν..ας τα συγκρινει με οποιοδηποτε αλλο στυλ μουσικης που υπαρχει κ θα δει οτι δεν επαρκουν..θεωρω οτι αυτο το ειδος εχει να κανει κατα 99% με τους στιχους..νεγροι (οπως ειπαν τα παιδια πριν απο μενα) καταπιεσμενοι απο ρατσισμο συνηθως..οταν εχεις πολυ πραγμα να βγαλεις απο μεσα σου ειναι δυσκολο να το συνδυασεις κ με μουσικη κ βρισκω λογικη την δημιουργια της hipi hopi μουσικης..τωρα καποιοι ρωτησαν για ποιο λογο ολοι εμεις κραζουμε αυτο το ειδος..για τον απλουστατο λογο οτι ο λογος υπαρξης της δεν υφισταται πλεον απο τους ιδιους τους δημιουργους της...το να βαλεις ενα χορευτικο μπιτ απο πισω να παιζει δεν λεει τπτ..ευκολο..μουσικα οργανα δεν υπαρχουν..μελωδια δεν υπαρχει..κ μενει μονο ο στιχος..κ οταν ο στιχος λεει για "γκομενες κ για κινητα κ οτι μου βγαζει κοκκινη καρτα..κ οτι θα μου φαει την γκομενα" το μονο που μπορω να κανω ειναι αρχικα να γελασω κ μετα να μην τους παρω σοβαρα..

    οταν συμβαινουν τοσα σε μια κοινωνια..μουσικη δεν ξες..τουλαχιστον γραψε σοβαρο στιχο..κ δεν νομιζω κανεις να καταδικαζει τραγουδια απο Active Member κ αλλους που οντως ειχαν κατι να πουν..λογικα απορριπτουν το κιτς..γιατι για κιτς προκειται..

     

    κατι παει να πει ο deathminor88 αλλα το χανει στην πορεια...οντως καποιος που παιζει ροκ δε σημαινει οτι ειναι πανω απο την hipi hopi..κ το τι ροκ παρταλι πλεον κυκλοφορει γ***** τα..ανουσιες μπαντες που κυκλοφορουν χωρις κανενα απολυτως λογο..κ γιατι οχι κ ο νιβος κ ο καθε νιβος?

    κ στην τελικη παιδια..δειτε το κ αλλιως..οι ανθρωποι αυτου του στυλ σκεφτειται ποσα χρονια ηταν εκτος συστηματος..τελειως στην απεξω..αφηστε τους να χαρουν κ αυτοι λιγο..κανα βιντεο κλιπ..κανα φραγκο..οι χαζογκομενες που θα τους κατσουν επειδη νομιζουν οτι ειναι καποιοι...μουσικοι τσαρλατανοι ειναι ολοι γιατι δεν μειναν πραγματικοι μουσικοι ωστε να τους διαχωριζουμε..

    το ζητημα ειναι οτι γελαω με αυτους γιατι πιστευω οτι δεν εχουν καμια σχεση με καλιτεχνικη φυση κ κλαιω ιδιαιτερα με την ροκ που εδω κ χρονια ψαχνουμε να βρουμε ενα δισκο..ενα εργο βγαλμενο απο την ψυχη..κ βγαινουν μονο οσοι διψαν για λεφτα,ονομα,γκομενες ..χαζομαρες..κ απο ροκαδες δε το δικαιολογω..αυτη ειναι η διαφορα..


    deathminor88
    05.01.2009, 13:18

    Εδώ διαφωνώ. Η μουσική δεν είναι μόνο να περνάει μυνήματα. Είναι και για να διασκεδάζει. Έτσι και ο Nivo και ο κάθε Νivo, κάνει αυτό το πράγμα. Δεν χρειάζεται να υπάρχει πάντα στίχος που να ξεσηκώνει και να λέει.Επίσης μελωδίες υπάρχουν,και το θέμα σε αυτά τα είδη είναι η ευρηματικότητα. Το να φτιάξεις παραγωγές σαν αυτές δεν είναι εύκολο, και είναι σίγουρα πολύ πιο δύσκολο από ροκ τραγουδάκια της πλάκας (επίτηδες λέω ροκ).

    Επίσης γενικότερα το hip hop έχει μουσική, μελωδία στην φωνή κλπ ενώ η Rap δεν έχει.

    Για άλλη μια φορά. Το mainstream hip hop, rnb είναι για να παίζεται σε club, να διασκεδάζεις,να χορεύεις. Είναι τόσο απλό!!!

    Υπάρχουν τα άλλα που έχουν πολιτικό, και κοινωνικό στίχο.

    Και υπάρχουν και άλλα που είναι εντελώς γελοία.

    Αν δεν σας αρέσουν οκ..Απλά μην κρίνετε αυτολυς που τους αρέσουν...!


    kidX
    06.01.2009, 01:38

    Το Hip-Hop είναι μια μουσική που εχει και καλά και κακά κομμάτια. Και φίλε johnfrusciante μάλλον εσύ έχεις ακούσει τραγούδια που μιλάνε μόνο για γκόμενες και φράγκα. Δοκίμασε και κάποια άλλα συγκροτύματα και πες. Νομιζω πως είναι πολύ στενόμυαλο να ακυρώνεις κάτι έχοντας δει μόνο μια όψη αυτού.


    johnfrusciante
    06.01.2009, 07:54

    {#emotions_dlg.whistling} ειμαι κ στενομυαλος..χμμ....ναι εχεις δικιο..γιατι το θετεις κ σωστα εδω που τα λεμε....επισης ειμαι κ φαν της κολεγιακης ομαδας μπασκετ του νορθθθ καρολαινα..{#emotions_dlg.happycrazy}κ της γυναικειας πολο του μασασουσετςςς

    γ#$%^^ τα τζονι που δεν γιναμε ευζωνοι  δηλαδης...οκ..η καλυτερα yo man...peace{#emotions_dlg.beer}

     

     


    odis13
    06.01.2009, 12:58

    Εχουν εκφραστει πολλες αποψεις εδω, με παρα πολλες συμφωνω εν μερη.

    Αντι ομως να εκθεσω την αποψη μου, θα σας δειξω ενα συγκροτημα που ειναι hip hop..ή μηπως δεν ειναι?Εγω τυχαια τους ειδα live και παρολο που λογο διαφορετικων ακουσματων η hip hop δεν μου αρεσει, περασα τελεια εκεινοι τη βραδια και παραδεχτηκα τα παιδια που παιζανε.

    Οριστε λοιπον οι Spokinn Movement.

    http://www.spokinn.com/

    Εχουν και myspace παντε να ακουσετε τιποτα.Ολα live ουτε λουπες προηχογραφημενες και μπιτακια ουτε τιποτα.

    Ισως δωσει μια νεα οπτικη γωνια απο την οποια μπορουμε να δουμε το θεμα του τοπικ.

     


    -----------------
    And Leo turned and said: ''Let there be Strat..''.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 06-01-2009 13:04 ]


    kostas-5150
    07.01.2009, 08:37

    Kαταντησαμε την μουσικη,πεδιο μαχης ενω ειναι απλα ενας χωρος εκφρασης.

    Καποιοι εκφραζονται μεσα απο την χιπ χοπ,μειν η αντερ κ περνουν καλα.Ποιος ειμαι εγω που θα τους πω οτι η μουσικη που γουσταρουν ειναι μπουρδα κτλ,ποιοι ειμαστε εμεις?

    Αδερφια εκφραστειτε,ειναι υγεια.

    Ακομα κ να βρισετε..

    Kostas Metalhead


    johnfrusciante
    07.01.2009, 12:40

    σωστο ειναι αυτο που λεει ο kostas-5150 αλλα τι σχεση εχει με αυτα που συζηταμε..?

    κ οι πορδες ηχος ειναι..αρα "μουσικη" ...το λες εσυ ομως αυτο στυλ μουσικης?

    δε ταυτιζω πορδες με hip hop φυσικα..απλα μιλαω απλα για να καταλαβετε το σκεπτικο μου..

     

    αυτο που λεει ο deathminor88 ειναι σωστο..ομως το οτι ειναι μουσικη για διασκεδαση για καποιους κ δεν ειναι για μενα δε σημαινει οτι δεν ειναι ειδος μουσικης..αλλα ουτε επειδη ειναι διασκεδαστικη για καποιους ειναι ποιοτικη μουσικα..μονο ο death εχει πιασει τι ακριβως λεω..

     

    α κ για να μην ξεχνιεμαι...{#emotions_dlg.whistling} χθες το πηρε το ματσακι η νορθ καρολαινα απεναντι  στο βρωμο νιου τζερσιιιι{#emotions_dlg.smartass}


    basill
    19.01.2009, 03:34

    Παράθεση:

    Το μέλος v-for-variemai στις 04-01-2009 στις 16:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 02-01-2009 στις 14:22 έγραψε...

    Παιδια διαφωνω καθετα...

    1)μουσικη με κοινο δεν μπορεις να την απορριπτεις

    2)υπαρχουν Hip hop σχηματα με πολυ καλη "μουσικη" και στιχο που εχει κατι να σου πει

    3)μη μπερδευετε το hip hop με τις εμπορικες λαλακιες που κυκλοφορουν (βλεπε nivo etc)

    Το hip hop ξεκινησε στις φτωχογειτονιες της Αμερικης απο νεγρους που ηθελαν να εκφραστουν καπως...Το underground hip hop ειναι αυτο που πρεπει να ακουσεις για να καταλαβεις την αξια αυτου του ειδους τεχνης...

    *δεν ακουω hip hop αλλα το εχω ψαξει.Αν δεν βαριεστε ψαξτε το και σεις...



     

    Συμφώνω με αυτό...

    Και εξάλλου πέρα απο το ξένο hip hop που έχει σίγουρα μεγαλύτερη ποικιλία, και το ελληνικό έχει μερικά αξιόλογα (βλ. κάποια των Active Member) . Δεν είναι σωστό να απορρίπτεις κατευθείαν ένα είδος μουσικής χωρίς να ψάξεις λίγο παραπάνω γι'αυτό.



     

     

    διαφονω καθετα κ απελεκιτα!! κουσικι ειναι η αληθεια!! μουσικι λεμε το ειδος που δεν στερειτε του πλουτου κ της ομορφιας! π.χ. κλασικι!! τωρα επειδη πανε 400 προβατα για σφαγυ αυτο δεν σημενει κατι επι της ουσιας... κ επειδη η Ελλαδα στον γενικο βαθμο ειναι ερμεα του παροδικου δεν λεει κατι επι της ουσιας κι αυτο!!! ΕΕΛΛΕΕΟΟΣΣ......


    Strkastroukas
    20.01.2009, 02:00

    auta pou 8a pw parakatw ekfrazoun tin gnwmi mou kai mono. symfonw sto oti iparxoun kala hip hop group pou exoun na poun kati (k oxi mono mia konsola na baraei apo pisw xwris noima) k tous paradexomai gia auto pou kanoun alla skeftite ligo. mporei ena rock tragoudi na sigri8ei se piotita (k posostita) me ena hip hop,Rap ktl?

     

    Y.G.: me tin poiotita 8elw na pw tin empeysi tou komatiou,ti sin8esi, tous stixous ktl

    Y.G.:symfonw oti iparxoun weutorock sigrotimatakia (onomata dn leme ikogenies dn 8igoume) pou distixws einai mia alli labri efebresi tis epoxis mas.

    Y.G.: ekana ena latjos arxika k diasteblose tin apantisi mou.
    -----------------
    Κανείς δεν είναι τέλειος...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Strkastroukas στις 25-01-2009 01:27 ]


    angel-0f-darkness
    20.01.2009, 16:03

    Ακουγα ενα διαστημα Hip-Hop αλλα πολυ συντομα καταλαβα οτι δεν ειχε τιποτα να μου δωσει σαν μουσικη.. Λεμε οτι εχει στιχο αλλα και παλι.. Λιγοι ειναι αυτοι που αξιζαν [βλ. ff.c, κορυφαιοι... Ακομα τους ακουω.!].. Αυτοι ειχαν να δωσουν και αυτοι τα ΕΧΟΝΑΝ κυριολεκτικα!

    Και μετα βλεπεις τους καινουριους παρερ να κλευουν τον ρυθμο ενος, ροκ συνηθως, κομματιου και βαζουν οτι μπουρδα θελουν απο στιχο... Και μετα σου λενε αυτη ειναι η μουσικη μας.. Πως μιλας για μουσικη οταν στηριζεσαι σε μεγαλο βαθμο απο αλλα ειδη μουσικης?

    Οκ μπορει να ειναι πολυ απολυτο αυτο που λεω αλλα εχουν ακουσει τοσα τα αυτια μου.. Μια φορα ενα παιδι που ειχε hip hop συγκροτημα με τους φιλους του μου ειχε πει οτι η μεταλ μουσικη αντιγραφει την hip hop και οτι να 'ναι...

    Πως να παρω στα σοβαρα ενα ειδος μουσικης απο την στιγμη που ακουω κατι τετοια??{#emotions_dlg.confused1}


    deathminor88
    21.01.2009, 23:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Strkastroukas στις 20-01-2009 στις 02:00 έγραψε...

    auta pou 8a pw parakatw ekfrazoun tin gnwmi mou kai mono. symfonw sto oti iparxoun kala hip hop group pou exoun na poun kati (k oxi mono mia konsola na baraei apo pisw xwris noima) k tous paradexomai gia auto pou kanoun alla skeftite ligo. mporei ena rock tragoudi na sigri8ei se piotita (k posostita) me ena rock,metal ktl

     

    Y.G.: me tin poiotita 8elw na pw tin empeysi tou komatiou,ti sin8esi, tous stixous ktl

    Y.G.:symfonw oti iparxoun weutorock sigrotimatakia (onomata dn leme ikogenies dn 8igoume) pou distixws einai mia alli labri efebresi tis epoxis mas.



    Φαντάζομαι ότι εννοείς να συγκριθεί ένα hiphop με ένα rock/metal.

    Φυσικά και μπορεί. Οι πιο μεγάλες λαλακίες που έχω ακούσει είναι metal. Επίσης γιατί να μην μπορέι να συγκριθεί? υπάρχουν ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΑ κομμάτια σε όλα τα είδη, που δεν υπάρχει λόγος να τα συγκρίνουμε.

    Και προς όλλους τους ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΥΣ ΡΟΚΑΔΕΣ/ΜΕΤΑΛΑΔΕΣ/Hip-Hop-AΔΕΣ και λοιπούς...

    ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ και ακούστε χωρίς ταμπού...

     

    ααα..υστερόγραφο και απορία...Λένε πολλοί: τα περισσότερα hiphop μιλάνε για γκόμενες και λεφτά...που είναι η ποιότητα..?

    και λέω και γω..: Έχετε ακούσει Motorhead, Nashville Pussy? Children of Bodom και Dimmu Borgir? Rhapsody? Αυτοί μιλάνε για γκόμενες και για μπύρες, για νεκρούς, για σατανάδες, και για τον Φρόντο και τους δράκους! Αυτή είναι η ποιότητα?

     


    johnfrusciante
    22.01.2009, 00:18

    κ γω δε πιστευω οτι εμπνευση εχει μονο ο ροκας..η εμπνευση χτυπαει την πορτα καθε ανθρωπου που εχει ανησυχιες κ προσπαθει να τις εκφρασει με διαφορους τροπους..ειτε ζωγραφιζοντας..ειτε πιανοντας μια κιθαρα ειτε ραπαροντας..ο καθε ενας οπως του βγαινει..κ οι υπολοιποι αν θελουν τον ακουν..

    επισης ικανοι ανθρωποι υπαρχουν σε καθε χωρο οπως επισης κ οι ανικανοι..

    φανταζομαι οπως κ οι τρυπες θα νευριαζουν που τους αποκαλουν ροκ μπαντα κ τους βαζουν σε μια λιστα που μεσα σε αυτη υπαρχουν πολλοι ξεφτιλισμενοι που μονο ροκαδες δεν θα πρεπε να τους αποκαλουν..ετσι κ οι Active Member οταν τους βαζουν σε ιδιο τσουβαλι με κατι νιβο κ παπαριες..

    κ απο την αλλη πλευρα..γιατι να χρειαζεται να συγκρινεις?το ενα το ακους το απογευμα..το αλλο βραδυ..το ενα οταν εισαι χαλια..κ το αλλο οταν θες να σκεφτεις...

    ποιοτητα ισως κ να ειναι τελικα αυτο που θα σε ταρακουνησει..θα σε κανει να σκεφτεις..να αλλαξεις τροπο σκεψης....αυτο που θα χει κατι να σου πει εσενα συγκεκριμενα..κ αν οχι σε σενα μπορει να το πει σε καποιον αλλο..


    anztra
    30.01.2009, 04:56

    LOIPON EPEIDI AKOUGA PALIOTERA SIXNA HIP HOP PARATHETO TA AGAPIMENA M SIGKROTIMATA GIA NA TA TSEKARETE MONOI SAS......THIMITHEITAI OTI MOUSIKI PAIDEIA SIMAINEI NA GNORIZEIS OLA TA EIDI MOUSIKIS

    TXC

    FFC

    ALFA GAMA

    PSIXODRAMA

    KSEKINISTE ME AUTA OLA ELLINIKA EINAI....TSEKARETE SE YOUTUBE.


    angel-0f-darkness
    30.01.2009, 12:02

    Παράθεση:

    Το μέλος anztra στις 30-01-2009 στις 04:56 έγραψε...

    LOIPON EPEIDI AKOUGA PALIOTERA SIXNA HIP HOP PARATHETO TA AGAPIMENA M SIGKROTIMATA GIA NA TA TSEKARETE MONOI SAS......THIMITHEITAI OTI MOUSIKI PAIDEIA SIMAINEI NA GNORIZEIS OLA TA EIDI MOUSIKIS

    TXC

    FFC

    ALFA GAMA

    PSIXODRAMA

    KSEKINISTE ME AUTA OLA ELLINIKA EINAI....TSEKARETE SE YOUTUBE.



    Νομιζω πως ολοι λιγο πολυ εχουμε ακουσει ff.c. Κοιτα για εμενα οι ff.c ειναι μια ξεχωριστη κατηγορια μουσικης[αν καταλαβαινεις τι εννοω..]. Πολλα νοηματα μεσα σε λιγους στιχους.. Απλα respect..


    -StrangeLittleGirl-
    31.01.2009, 00:05

    Θα μιλήσω για την ελληνική χιπ χοπ μιας και δεν έχω ακούσει σχεδόν τίποτα απο ξένη. Στιχουργικά έχει πολλές και καλές προοπτικές αυτό το είδος μουσικής. Όσον αφορά την μουσική και την αισθητική του ήχου γενικά... δεν ξέρω δεν έχω ακούσει κάτι που να μου κινήσει το ενδιαφέρον. Η δύναμη της χιπ χοπ για εμένα πηγάζει απο τον στίχο Κυρίως, και όχι απο την μουσική. Θα επανέλθω αν έχω κάτι άλλο να πω, ή να προσθέσω. . .


    FoinikasCY
    11.03.2009, 12:24

    κάθισα και διάβασα όλα τα posts. Ας πω και εγώ την γνώμη μου τώρα. Δεν θα ασχοληθώ με το εμπορικό που αναφέρατε αλλα για "τους άλλους".

    Ας πιάσω τα πράγματα από την αρχή. Το hiphop είναι ένα είδος μουσικής που αξίζει να το ακούς και το ξέρουν όση δεν ακούν μονο ότι τους σερβίρει το ραδιόφωνο αλλα ψάχνουν το πράγμα. Το hiphop κάποιοι άκουσαν μια φορα (τα γνωστά κομμάτια, ποσο μαλάκας είσαι κτλ) οποτε δεν τους άδικο που το κατακρίνουν, υπάρχουν όμως πολλά συγκροτήματα που αξίζουν 1000 φορες περισσότερο από αυτούς που είναι dives στην μουσική και δεν τους ξέρουν εκτώς του αθλήματος. Οι περισσότεροι το βλέπετε επιφανειακά το θέμα για 'φτο και λέτε διαφορα. Εγώ θα σας συνιστούσα να ψάξετε καλύτερα. Υπάρχουν πόλε σελίδες να μάθετε για το hiphop και να ακούσετε καλο hiphop.

     

    Το άλλο θέμα είναι για αυτούς που βγάζουν τι ψυχή τους για να κάνουν ένα καλο cd και το πουλάνε 5-10 euro μέσω ταχυδρομίου και ταυτόχρονα το ανεβάζουν και στο internet. όπως λέει και ένας στίχος "κί αναλογίσου ρε, πόση ζήτησαν 18εύρα για δίσκους που δεν κάναν ούτε για super cafe" όχι μονο για hiphop για όλα τα είδη.

    Αυτά απο εμενα.

    Φοίνικας.


    meet-sos
    11.03.2009, 12:30

    Λοιπόν ας πω κι εγώ τη γνώμη μου που έχω 12 χρόνια στο χιπ χοπ για να λυθούν κάποιες παρεξηγήσεις…

     

    Καταρχάς το χιπ χοπ δεν είναι μουσική , είναι τρόπος έκφρασης και δεν αφορά μόνο τον μουσικό τομέα (ραπ) αλλά σέρνει πίσω του και μια κουλτούρα ολόκληρη

    (graffiti , breakdance κτλ…)… Είναι ο τρόπος για κάποιον με περιορισμένες μουσικές γνώσεις κ ικανότητες να εκφραστεί μέσω του ραπ (να λέει ρίμες ρυθμικά)

    και του Beat το οποίο θα συνοδεύεται από μια λούπα ,ένα μπάσσο κ μια επιπρόσθετη μελωδία…

     

    πολλοί αποκαλούν το χιπ χοπ δευτερεύουσα μοσική έκφραση επικαλούμενοι την μεγάλη στηριξή του στην δειγματοληψία , τα samplers κτλ...

     

    Εγώ ως χιπ χοπας αλλά και μουσικός που ασχολείται με πάρα πολλά είδη μουσικής έχω να επισημάνω τα εξής...

     

    Βρείτε μου άλλο είδος μουσικής που (λόγω δειγματοληψίας) να πειραματίζεται με τόσα πολλά μουσικά είδη ταυτόχρονα...
    Γουστάρω όσους παίρνουν λούπες από πολλά και διάφορα είδη μουσικής.... Πρόσφατα συνομιλούσα με τον παραγωγό ενός πολύ γνωστού νεανικού χιπ χοπο συγκροτήματος κ μου έλεγε ότι παίρνει λούπες μόνο από soul...
    αυτό το θεωρώ λανθασμένο και πολύ οπισθοδρομικό... πρέπει κάποιοι να ξεκολλήσουν απο τις απόλυτα funk και soul επιρροές και να κοιτάξουν κάτι πιο πειραματικό... ακόμα και Ελληνική Μουσική (α ξέχασα, στην Ελλάδα όποιος πειραματίζεται με ελληνική μουσική του κολλάμε την ταμπέλα του σκυλά) ή και μουσικές που δεν 'έχουν καν φτάσει στα αυτιά μας...

     

    Το κακό είναι ότι ο περισσότερος κόσμος που ακούει χιπ χοπ είναι κολλημένος αποκλειστικά με τη ραπ και δε βλέπει πιο έξω διότι διακατέχεται από πλήρη έλλειψη μουσικής παιδείας , πράγμα που δυστυχώς ως αποτέλεσμα έχει την περιθωριοποίηση της μουσικής μας και το σταμπαρισμά μας ως "μουσικά άσχετοι"...... Σε όλα τα είδη μουσικής υπάρχει το ποιοτικό και το εμπορικό...

     

    Το χιπ χοπ το έχετε παρεξηγήσει όλοι επειδή το έχετε ταυτίσει με τον ΝΙΒΟ , τον 50 cent και με παρόμοιους πολυδιαφημισμένους καραγκιόζηδες…

     

    Αυτό δεν ισχύει,,, Υπάρχουν αναρίθμητα σχήματα και καλλιτέχνες στο παγκόσμιο μουσικό στερέωμα που έχουν πολύ πιο πλούσιες μουσικές και στίχους… Που μέσα στον ρυθμό τους εξηγούν ρυθμικά τα όνειρα τους και τις ιδέες τους , έχοντας και την ευχέρεια των αναρίθμητων στίχων που μπορείς να πεις μέσω του ραπ…

     

    Όσον αφορά το sampling (να παίρνεις δλδ λούπα από ήδη υπάρχουν κομμάτι) δεν είναι κλοπή… είναι μια τέχνη που άμα την μάθεις , εξελίσσεται σε αρρώστια!!!....

    Είναι η ηδονή του συνδυασμού του παλιού ήχου με τον νέο και του εμπλουτισμού του με διάφορους ήχους και μελωδίες που θα επιπροσθέσει ο εκάστοτε χιπ χοπ παραγωγός….

    Είναι ο συνδυασμός του χρουτς χρουτς που κάνει το βινύλιο με το Βρώμικο και αργό Beat…

    Eίναι Καυλα….!!!!!

     

    Αν θέλετε τσεκάρετε το Myspace μου  www.myspace.com/dagypsynigga   στο οποίο συνδυάζω Χιπ Χοπ με διάφορα άλλα είδη μουσικής , ώστε να καταλάβατε ότι δεν είμαστε όλοι οι χιπ χοπαδες “Yo Yo Gangsta” , κολλημένοι και μουσικά πρωτόγονοι…

     

    Φιλικά Meet-sos (aka Da Gypsy Nigga)


    FoinikasCY
    11.03.2009, 12:52

    μήτσο θα διαφωνίσω στο ότι το hiphοp δεν είναι μουσική. ΕΙΝΑΙ μουσική, δηλ. επειδή μονο στο ρεφρεν παει πιο μουσικά παρα στα κουπλε δεν είναι μουσική?


    paradisefox
    11.03.2009, 14:41

    Mια χαρά μουσική είναι η Hip-Hop και μια χαρά καλλιτέχνες έχει.

    Απλώς κάποιες φορές μου φαίνονται μονότονα τα κομμάτια και αυτό με κουράζει.

    Πα****ρες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν σε όλα τα είδη.Δε νομίζω ότι θα γλυτώσουμε ποτέ απ΄αυτό.