ελληνική μουσική
    442 online   ·  210.844 μέλη

    Προβλημα με Cubase sx3!!

    DaniDani
    17.12.2008, 12:11

    Καλημερα παιδες..

    Εχω εγκαταστησει το cubase sx3 ομως ενω στην αρχη ''εβλεπε'' κανονικα τους drivers της εξωτερικης καρτας ηχου ( Edirol AU-4fx ) τωρα δεν τους ''βλεπει''..
    Απο Divices -> Divice Setup -> VST Audiobay στην επιλογη Master Asio Driver μπορω να επιλεξω μονο τα εξης δυο : Asio direct x full duplex driver και Asio multimedia driver, τους drivers της καρτας μου δεν τους βλεπω πουθενα..Με αποτελεσμα να εχω καθηστερηση ενω στην αρχη που εβλεπε τους drivers της καρτας ηταν ολα οκ!!!

    Ισως να εκανα κατι λαθος ομως δεν μπορω να βρω ακρη!!
    Θα πρεπει να σας πω οτι η Onboard καρτα μου ειναι realtek και δεν ειναι απενεργοποιημενη,μηπως θα επρεπε?

    Ελπιζω να εγινα κατανοητος και να μην σας μπερδεψα!! Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!


    Lampiris
    21.12.2008, 07:29

    Πρώτα κάνε μία δοκιμή να εγκαταστήσεις ξανά τους drivers της κάρτας σου.  Πιθανόν για κάποιο λόγο ή από κάποιο άλλο πρόγραμμα να "χάλασαν" και να μην τους βλέπει.    Η onboard κάρτα ήχου δεν πειράζει να είναι ενεργοποιημένη αρκεί να την ορίσεις να την βλέπουν τα windows.           Με μερικές κάρτες βεβαια κάνει conflict και χρειάζεται απενεργοποίηση.Σε μένα δεν συμβαίνει αυτό.Στο Device setup τσετσεκαρισε το Release Asio Driver in Background για να μην χρησιμοποιείτε η κάρτα απο άλλα προγράμματα.

     


    DaniDani
    21.12.2008, 13:03

    Καλησπερα lampiris..

    Εκανα επανεγκατασταση τους drivers βημα βημα και ολα οκ τωρα!! Ευτυχως!!Εχω το κακο συνηθιο να κανω setup εμπειρικα χωρις να διαβαζω το manual..

    Ευχαριστω για το ενδιαφερον και συγγνωμη για την καθυστερηση!!

    Καλη συνεχεια.


    evlia
    21.03.2009, 12:16

    Καλημέρα!είναι δύσκολο να κατεβάσει κανειςτο {#emotions_dlg.confused1}Cubase  σπασμένο;


    evlia
    21.03.2009, 12:17

    Καλημέρα!είναι δύσκολο να κατεβάσει κανειςτο {#emotions_dlg.confused1}Cubase  σπασμένο;


    Lampiris
    23.03.2009, 19:22

    Παράθεση:

    Το μέλος evlia στις 21-03-2009 στις 12:17 έγραψε...

    Καλημέρα!είναι δύσκολο να κατεβάσει κανειςτο {#emotions_dlg.confused1}Cubase  σπασμένο



    Όχι αρκεί να το βρείς ...δεν νομίζω να επιτρέπονται links για πειρατικό software εδω πέρα.