ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη

    Εμπορικο και Έντεχνο. Μουσική δεν είναι όλα;

    freakhood
    13.01.2009, 01:00

    Παράθεση:

    Το μέλος palmos στις 13-01-2009 στις 00:04 έγραψε...

    Θα μιλήσω ως απλή ακροάτρια που ξέρω ελάχιστα εώς καθόλου από μουσικούς κανόνες! Συμφωνώ απόλυτα με τον INTHEFORESΤ όσο αφορά τη δουλεία και τη γνώση και το ταλέντο!

    Όσο για τη διάκριση μεταξύ "έντεχνου" και εμπορικού τραγουδιού, απλά θα πώ την άποψή μου η οποία είναι μόνο άποψη και σε καμία περίπτωση κανόνας! Δε συμφωνώ με τον όρο "έντεχνο", αλλά από τη στιγμή που έχει επικρατήσει και όλοι πλέον ξέρουμε πάνω-κατω τί εννοούμε με τον όρο αυτό, τον δέχομαι καθαρά σαν όρο και όχι στην ουσία της λέξης! Το ίδιο ισχύει και για τον όρο "εμπορικό".

    Απλά αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ είναι ότι δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ ποιοτικού και ευτελούς τραγουδιού! Ναι μεν η μουσική είναι μία αλλά ας μην τα βάζουμε όλα σε ένα σακί! Δεν μπορώ να βάλω στην ίδια θέση την Άντζελα Δημητρίου και την Άλκιστις Πρωτοψάλτη! Ούτε τον Καρβέλα με τον Θάνο Μικρούτσικο!

    Συνεπώς αυτοί οι όροι απλά χρησιμοποιούνται για καθημερινή συνενόηση και όχι με την ακριβή τους σημασία. Εντούτοις υπάρχει διάκριση ανάμεσα σε ποιοτική και μη ποιοτική μουσικη, διάκριση την οποία μάλιστα αποδέχονται άνθρωποι που ακούνε τη μία ή την άλλη ή και τις δύο!

     


    -----------------
    αλλά τί νόημα έχει το όνειρο χωρίς μικρές νοθείες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : palmos στις 13-01-2009 00:08 ]



    Κάνεις λάθος.

    Η Άντζελα Δημητρίου, η Άλκιστις Πρωτοψάλτη, ο Καρβέλας και ο Θάνος Μικρούτσικος είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.

    Και αυτή είναι η ουσία της υπόθεσης.

    Έναν μουσικό ως καλλιτέχνη, δεν θα έπρεπε να τον απασχολεί πόσο βιρτουόζος είναι.

    Ο καλλιτέχνης δεν ορίζεται από το πόσο τεχνικός είναι. Και για να το πω αλλιώς, υπάρχουν άτομα στον πλανήτη γη που ποτέ δεν ασχολήθηκαν ποτέ με το πεντάγραμμο ή τις νότες αλλά έκαναν τέχνη.

    Κατά τα άλλα, όπως έχω πει όλα είναι εμπόριο. Μπορεί να τα λέμε μουσική αλλά κατ'ουσίαν είναι εκμεταλεύσιμο προιόν. Όλα τα άλλα είναι καθαρά τεχνικά ζητήματα. Καμία σχέση με το ιδεατό της τέχνης δηλαδή. Δεν είναι τέχνη.

    Οι εξαιρέσεις? Απειροελάχιστες.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 13-01-2009 01:02 ]


    palmos
    13.01.2009, 19:59

    Από θέμα γούστου δεν είναι το ίδιο πράγμα! Και αυτό αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι τις περισσότερες φορές όποιος ακούει Άντξελα Δημητρίου δεν έχουν να του πούν τίποτα υα τραγούδια του Θάνου Μικρούτσικου και αντίστροφο βέβαια!

    Δεν είναι το ίδιο σύμφωνα με τη διάκριση που έθεσα, ποιοτικό-ευτελές, την οποία δεν είναι ανάγκη να την αποδέχονται όλοι!

    Και σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι για να γράψεις καλά τραγούδια πρέπει να είσαι βιρτουόζος! Ασφαλώς και υπάρχουν καλλιτέχνες αυτοδίδακτοι οι οποίοι έχουν γράψει αριστουργήματα!


    INTHEFOREST
    14.01.2009, 01:46

    Κανονας πρωτος.

    Κανενας δεν εχει γινει γνωστος χωρις καποιος να τον "σπρωξει".ΚΑΝΕΝΑΣ... ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ.Κανενας δεν πηγε με ενα ντεμο σε μια εταιρια και του εκαναν συμβολαιο.ΚΑΝΕΝΑΣ.Απο οπου και να προερχεται,εντεχνος η εμπορικος η ντι τζει η μπαντα η οτι θες και οπως το θες.ΚΑΝΕΝΑΣ(και οποιος το λεει για εντυπωσεις..του βαζω την καλτσα μου στο στομα του για να μαθει αυτος!!!).Οι εταιριες δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα να κουβεντιαζουν οτι γραφεται εδω στοφορουμ,ιδεολογικα,συναισθηματικα,κοινωνικα,πραγματιστικα,ουτοπιστικα κλπ.(Ολα τα σεβομαι).ΛΕΦΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!Αυτη ειναι η κεντρικη ιδεα και οχι τι αρεσει στον καθενα,γιατι οι εταιριες γνωριζουν (σε αντιθεση με πολλα παιδια εδω)και εχουν σπουδασει την γενικοτητα του γουστου!!Ξερουν οτι δεν μπορουν να βγαλουν ακρη με το γουστο του καθενος (ειναι κατι σε μεγεθος οπως η αρχη και το τελος του συμπαντος)και εξου τελικα και ο λογος που τους βολευει οταν πολλοι γινονται Ταλιμπαν υπερ των εμπορικων η των εντεχνων με αποτερο σκοπο την πωληση των σι ντι ΟΛΩΝ των καλλιτεχνων.Σκοπος επιτευχθει και εχουν και δικιο.

    Κανονας δευτερος.

    ΟΛΟΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ.(και εσεις πλακωθειτε γιατι τους αρεσει).Τελειωνουν τα ΛΕΦΤΑΑΑΑΑ!!!Η τιμιοτητα και η ατιμια ερχεται απο παντου και καλο ειναι να την περιμενεις.Στην νεα εποχη του ιντερνετ οπου κατεβαζεις χωρις να αγοραζεις, αυτοι(εταιριες-καλλιτεχνες)δεν βγαζουν και ετσι το προιον τους υποβαθμιζεται.Μενει λοιπον ο δυσκολος δρομος.Ζωντανες εμφανισεις και συνεργασιες.Εαν η τιμιοτης του εντεχνου Σαββοπουλου να βγαλει την Καλομοιρα στο Ηρωδειο ερχεται σε αντιθεση με την ατιμια του εμπορικου Μακροπουλου να τραγουδησει Θεοδωρακη εχει να κανει με τα χαρακωματα του γουστου η της ποιοτητας τοτε γελιεσαι πλανην οικτραν. Η να μιλησω για την τιμιοτητα των Ηρω-Νατασσα θεοδωριδου,Πυροβολακης-Ρεμος,Πυξ Λαξ-Καρρας κλπ...κλπ..κλπ.(κ.δ.ε.δ.α.τ....και δεν εχουμε δει ακομα τιποτα.)ΠΟΙΟ ΕΝΤΕΧΝΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ???Το γουστο μας εχει μπερδευτει σαν τις ορμονες μας την ανοιξη.ΛΕΦΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!(ειναι το ζητουμενο και δημοσιες σχεσεις βεβαια).

    Κανονας τριτος.

    Οταν δεν υπαρχουν ιδεες απλα......κλεψε.Νομιμα η παρανομα,κομψα η ακομψα,στεγνα η με σαλιο,εμπορικα η εντεχνα.Να συμφωνησω οτι ο Φοιβος (για την Βανδη)και ο Δαντης(για τον εαυτο του)κλεβουν ασυστολα και ακομψα........ΑΛΛΑ..........θα πω το ιδιο και για την Πρωτοψαλτη που το κανει εντεχνα και με σαλιο,και οχι μονο μας εχει ταραξει στην διασκευη αλλα τα κανει και βιντεο κλιπ(νομιζοντας  επιπλεον οτι θα ακολουθησουν ολοι την αλαζονεια της και δεν θα παρουμε χαμπαρι οτι το πηγαδι επιασε πατο).Γιατι λοιπον να κατακρινω τους πιο νεους εμπορικους που κλεβουν κομψα και παρανομα ισως τον Ρακιντζη??(Μιχας-Δικος σου για παντα κλπ.)Οτι βλεπουν κανουν τα παιδια και μαλιστα με πιο παλιο ρεπερτοριο.

    Κανονας τεταρτος(και κουραστηκα...)

    Πισω απο τις λεξεις κρυβεται το μεγαλο ψεμμα και θα τα παιξεις(οχι ο Αλεξης).Η δισκογραφια ηταν ενα μεγαλο φαγοποτι και εχει ερθει τωρα πια εκει που της αξιζει.Φαστ φουντ.Απο ολες τις πλευρες.Εντεχνα,εμπορικα,λαικα,ποπ,σκυλαδικα.Και ευθυνονται για αυτο οι ιδιοι οι καλλιτεχνες απο ολους τους χωρους.Και πρωτοι απο ολους οι εντεχνοι γιατι εικοσι χρονια τωρα εχασαν την μαχη να προωθησουν αξιολογους νεους καλλιτεχνες(με την ελευση της τηλεορασης και του ραδιοφωνου σε ευρεια κλιμακα)και κανενας τους δεν πηρε πρωτοβουλια για να σωσει οτι μπορει,παρα μονον τον εαυτο τους και τις καταθεσεις τους.Και επειδη το παιχνιδι παιζεται εκ των εσω(οπως προειπα)καταληξαμε να βγαινουν τον χρονο εικοσι σκουπιδια(θα τα πω εμπορικα αλλα δεν συμφωνω) και δυο καλα(θα τα πω εντεχνα και σιγουρα δεν συμφωνω).Με αυτην την γεωμετρικη προοδο ειναι σιγουρο οτι ακομα και μεσα στα σκουπιδια θα βρεις το ελαχιστο καλο(σαν την γατα οπου βρισκει να φαει ψαροκοκκαλο τελικα μεσα στον καδο).ΑΛΛΑ.....δεν θα δεχτω καμμια κοροιδια και σε κανενα επιπεδο απο τα δυο καλα γιατι εστω και αυτα κρατανε τις ελαχιστες ισοροπιες.Οχι τις δικες τους ομως , αλλα τις δικες μας ισοροπιες.Το γουστο,την επιλογη,την διαθεση,την (ελαχιστη)κριτικη μας σκεψη,το ταξιδι μας,τον ερωτισμο μας.

    Αυτοι λοιπον τα λεφτα και εμεις ολα τα αλλα και αν νομιζουν οτι θα με κοροιδεψουν με τεχνασματα εντεχνων-εμπορικων το επομενο σι ντι τους θα ειναι μειντ ιν ναιτζιρια!!!!


    freakhood
    14.01.2009, 01:57

    PALMOS νομίζω πως ο INTHEFOREST απάντησε καταλλήλως. Σε κάποια δεν θα συμφωνήσω αλλά η ουσία της υπόθεσης βρίσκεται ακριβώς εκεί....ΛΕΦΤΑΑΑΑΑΑ!!!

    υγ: Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα. Ακόμα και αυτό που κάνουμε εμείς τώρα, βοηθά κάποιον (ή κάποιους) να βγάζει χρήματα. Δεν το κάνει για την ψυχή της μάνας του
    (αν καταλάβατε τι εννοώ...)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 14-01-2009 01:57 ]


    panosbousalis
    14.01.2009, 06:21

    Υπάρχουν και καλλιτέχνες που φτιάχνουν μουσική για να εκφραστούν και που η φιλοδοξία τους δεν είναι ο πλούτισμός. Πολλοί πέθαναν στην ψάθα όχι από κακοδιαχείριση αλλά επειδή δεν είχαν σε πρώτη μοίρα το χρήμα και άλλοι απλά ζουν με τα απαραίτητα. Σίγουρα ένα μέρος της μουσικής είναι εμπορικό, αφού πέρα από πνευματικό έργο για κάποιους αποτελεί και προϊόν.


    palmos
    14.01.2009, 18:36
    Ναι δεν μπορώ να πώ ο INTHEFOREST το έθεσε σωστά, αν και όπως και εσύ δεν συμφωνώ σε όλα! Αλλά επειδή θελώ να παραμείνω και κάπως ρομαντική συμφωνώ και με τον panosbousalis!
    INTHEFOREST
    15.01.2009, 00:28

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 14-01-2009 στις 06:21 έγραψε...

    Υπάρχουν και καλλιτέχνες που φτιάχνουν μουσική για να εκφραστούν και που η φιλοδοξία τους δεν είναι ο πλούτισμός. Πολλοί πέθαναν στην ψάθα όχι από κακοδιαχείριση αλλά επειδή δεν είχαν σε πρώτη μοίρα το χρήμα και άλλοι απλά ζουν με τα απαραίτητα. Σίγουρα ένα μέρος της μουσικής είναι εμπορικό, αφού πέρα από πνευματικό έργο για κάποιους αποτελεί και προϊόν.



    θα απαντησω συντομα γιατι καποιος μου καταραστηκε το λαπ τοπ και τα επαιξε το πληκτρολογιο.Γουσταρω τρελλα γιατι ολοι μας γλυτωνουμε τους ψυχιατρους!!!!χαχαχαχαχαχα


    panosbousalis
    15.01.2009, 01:43

    Φίλε ΙΝΤΗΕFOREST,αν το να πουλάς πνεύμα ικανοποιεί τον εύθραυστο ψυχισμό σου και λειτουργεί ψυχοθεραπευτικά τότε χαλάλι. Αν πάλι θες να κάνεις διάλογο προσπάθησε να χρησιμοποιείς τον εγκέφαλό σου και τα επιχειρήματά σου.

    Εγώ μίλησα για τους ανθρώπους που βλέπουν τη μουσική ως μέσο έκφρασης και όχι πλουτισμού. Και πέρα από τη βιτρίνα του lifestyle και από αυτούς που κονομάνε, υπάρχουν άνθρωποι που απλά γουστάρουν τη μουσική, επικοινωνούν και βγάζουν το ψωμί τους.  Δεν ξέρω τι βρίσκεις τόσο ξεκαρδιστικό σε αυτή την διαπίστωση. 

    Αν θέλεις να κάνεις διάλογο μέσω παράθεσης προσπάθησε να έχεις και τον ανάλογο σεβασμό στο συνομιλητή σου. Η ανωνυμία δεν είναι λόγος να γινόμαστε ζώα 


    INTHEFOREST
    15.01.2009, 11:08

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 15-01-2009 στις 01:43 έγραψε...

    Φίλε ΙΝΤΗΕFOREST,αν το να πουλάς πνεύμα ικανοποιεί τον εύθραυστο ψυχισμό σου και λειτουργεί ψυχοθεραπευτικά τότε χαλάλι. Αν πάλι θες να κάνεις διάλογο προσπάθησε να χρησιμοποιείς τον εγκέφαλό σου και τα επιχειρήματά σου.

    Εγώ μίλησα για τους ανθρώπους που βλέπουν τη μουσική ως μέσο έκφρασης και όχι πλουτισμού. Και πέρα από τη βιτρίνα του lifestyle και από αυτούς που κονομάνε, υπάρχουν άνθρωποι που απλά γουστάρουν τη μουσική, επικοινωνούν και βγάζουν το ψωμί τους.  Δεν ξέρω τι βρίσκεις τόσο ξεκαρδιστικό σε αυτή την διαπίστωση.

    Αν θέλεις να κάνεις διάλογο μέσω παράθεσης προσπάθησε να έχεις και τον ανάλογο σεβασμό στο συνομιλητή σου. Η ανωνυμία δεν είναι λόγος να γινόμαστε ζώα



    (ΟΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΟΥΣΙΚΩΝ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΛΕΙΣΤΕ ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΨΤΕ ΜΑΤΙΑ)(ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΑΡΓΑ!!!)

    Φιλε Πανο.Ειναι αληθεια οτι μερικες φορες καποιος που δεν τον ξερεις μπορει απλα να σε παρει χαμπαρι.Και εσυ φιλε μου το καταφερες.Αυτο ειναι μια ικανοτητα που πρεπει να την ψαξεις(περαν της μουσικης γιατι απο αυτην μαλλον καθαρισες,αν καταλαβα καλα απο τα γραφομενα σου!!).Ο ψυχισμος μου οντως δεν ειναι καλα και οι ψυχοθεραπειες δεν αποδιδουν.Ο λογος ομως ειναι πιο σοβαρος απο οτι νομιζεις.Εκανα μια σοβαρη ανταλλαγη.Αλλαξα την ψυχικη μου υγεια με την ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ και την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ γιατι οσο ημουν ψυχικα ορθος(οπως εσυ φανταζομαι)ζουσα σε εναν κοσμο ουτοπιας ,αμπελοφιλοσοφιας,και το μονο τελικα που καταλαβα ηταν οτι ειμαι πολυ καλος για να παραμεινω μετριος στην χωρα του Ποτε-Ποτε.Για αυτο και με αφησαν να φυγω με την προαναφερθεισα ανταλλαγη.Να σου εξηγησω ομως τι χωρα ειναι αυτη.

    Σε αυτην την χωρα (του ποτε-ποτε)οι ανθρωποι βλεπουν την μουσικη ως μεσο εκφρασης και οχι πλουτισμου.ΔΗΛΑΔΗ....πανε το πρωι στην οικοδομη η σαν ντελιβερι μποις για να βγαλουν ενα μεροκαματο(ενω ειναι αριστοι μουσικοι) και οχι σαν επαγγελματιες(αν δεν σου πεφτει βαρυς ο ορος)μουσικοι, το μηνιατικο τους ,δηλαδη,μεσα σε ενα τριωρο.Σε αυτην την χωρα(του ποτε-ποτε)οι ανθρωποι επικοινωνουν μονο μεσω της μουσικης.ΔΗΛΑΔΗ....δεν ξερουν και δεν εχουν τροπο να το κανουν διαφορετικα και για αυτον τον λογο δεν ειναι αληθινοι ,γνησιοι και ψυχικα ωριμοι.Σε αυτην την χωρα (του Ποτε-Ποτε παντα)εχουν επισης απαγορευτει και διαγραφει λεξεις και προτασεις.Αν τις αναφερεις τιμωρεισαι με νοητικη στερηση απο ενα εως δεκα χρονια και σου απαγορευεται να ερθεις σε επαφη με αλλους μουσικους που η μουσικη τους προσφερει μια φρατζολα ψωμι και εποικοινωνια.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ."ΕΙΜΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΤΟΣΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΕΣΥ ΙΣΩΣ ΤΑ ΔΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ".η το ακομα καλυτερο αλλα πιο αυστηρο"ΣΗΜΕΡΑ ΥΠΕΓΡΑΨΑ 250 ΑΥΤΟΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΕΧΩ ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΑ ΒΓΩ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ" και βεβαια το ακραιο και θανασιμο"ΠΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕ ΤΟ  ΝΕΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ????"

    Δεν μπορουσα φιλε μου Πανο λοιπον να ζησω σε εναν τετοιο κοσμο και μια τετοια χωρα για αυτο συνεννενοηθηκα την απαλλαγη μου.Ετσι τωρα μπορω να φωναζω ανετα ολα τα παραπανω και πανω απο ολα να ειμαι ειλικρινης στον εαυτο μου γιατι ειμαι μια αλεπου τελικα που τα επιασα και δεν τα εκανα κρεμασταρια.Τωρα μπορω ανετα πια να κανω την ψυχοθεραπεια μου με τους φιλους μου(που δεν ειναι μουσικοι)την γυναικα μου και τον σκυλο μου και μαντεψε τι εμαθα(οπως μου ειπαν και δεν το ηξερα).Ειμαι πιο γνησιος με τον εαυτο μου.Οχι για ολα τα παραπανω(πονηρουλη...εκει πηγε το μυαλο σου!!!)αλλα γιατι τωρα πραγματικα γραφω μουσικη για την ψυχη μου.............και(αυτο ειναι το πιο ωραιο)..............ολα τα πιο πανω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΔΙΟ(οπως νομιζα οταν ημουν στην χωρα του Ποτε-Ποτε).

    Βεβαια και εδω ακολουθω καποιους κανονες οπως και εκει,οπως πχ.το να σεβομαι τον συνομιλητη μου,ΑΛΛΑ....εδω εχω το δικαιωμα να το κανω ΜΟΝΟ οταν με σεβεται και αυτος και να βαζω οριο στον σεβασμο.Αλλος κανονας ειναι να σεβεσαι το δικαιωμα της επιλογης και της αποψης του καθενος,και αυτο το κανω..αλλα........ΜΟΝΟ οταν διακρινω ειλικρινεια και μπορω να του δωσω μια αλλη αποψη που μπορει να τον κανει να σκεφτει.ΕΑΝ αυτη η αποψη(και η μικρη γνωση και εμπειρια που εχω) ειναι σκληρη και μη συμβατη με τα μεγαλα ιδεωδη που ο καθενας εχει για την ζωη του(και εγω μαζι) τοτε ας μεινει στην χωρα του Ποτε -Ποτε γιατι εδω οι αληθειες πονανε.Εκει τα μικρα ψεμματα φτιαχνουν ολοκληρους σαθρους κοσμους.

    Συγνωμη για την επιφανειακη ανωνυμια αλλα στο προφιλ μου ειναι ολα αναλυτικα.Εκει μπορεις να βρεις και πολλα που εχω γραψει και ισως καταλαβεις οτι τελικα τα παντα ειναι μουσικη χωρις ταμπελες και ταμπου.

    Ευχαριστω για την υπομονη!


    panosbousalis
    16.01.2009, 00:31

    Φίλε Νίκο σέβομαι απόλυτα τις απόψεις σου. Και σε κάποια από αυτά μπορεί και να συμφωνώ. Έκανες παράθεση σε ένα μήνυμα μου στο οποίο απλά ανέφερα και την ύπαρξη ανθρώπων που αγαπούν τη μουσική και που δεν υποκύπτουν στον εύκολο πλουτισμό, που μένουν χωρίς δουλειά προκειμένου να μην υποχωρήσουν σε βασικές αξίες που ορίζει η αισθητική τους και η όποια ιδεολογία τους. Ανθρώπους που δυστυχώς είναι μειοψηφία αλλά δεν μπορούμε να μην αναφέρουμε την ύπαρξή τους. Και το σχόλιό σου ήταν ένα απαξιωτικό , άκρως ειρωνικό  και χωρίς ίχνος σεβασμού χωρίς κανένα λόγο. Αν πιστεύεις πως όλοι είμαστε γουρούνια και πως δεν πέρασε ούτε ένας σωστός καλλιτέχνης από αυτή τη γη μπορούσες να το υποστηρίξεις χωρίς ειρωνικούς γέλωτες. Μπορείς λοιπόν να μου απευθύνεσαι χωρίς να πουλάς πνεύμα και έτσι μπορώ να ακούσω και να επεξεργαστώ τις απόψεις σου. Πιστεύω πως είμαστε σε θέση να επικοινωνούμε ευθέως, με ειρμό και ανθρωπιά.  Όσο για το πειραγματάκι, δεν καθάρισα ούτε με τη μουσική, ούτε με τίποτα. Μαθαίνουμε συνέχεια. Και δεν ζω σε κανένα φανταστικό κόσμο φίλε. Τα βλέπω τα σκατά τριγύρω μας όπως κι εσύ. Απλά που και που βλέπω και κανένα λουλούδι και ζουμάρω εκεί. Να είσαι καλά


    -----------------
    Πως να σωπάσω μέσα μου, την ομορφιά του κόσμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panosbousalis στις 16-01-2009 00:33 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panosbousalis στις 16-01-2009 01:08 ]


    INTHEFOREST
    16.01.2009, 03:07

    Παράθεση:

    Το μέλος panosbousalis στις 16-01-2009 στις 00:31 έγραψε...

    Φίλε Νίκο σέβομαι απόλυτα τις απόψεις σου. Και σε κάποια από αυτά μπορεί και να συμφωνώ. Έκανες παράθεση σε ένα μήνυμα μου στο οποίο απλά ανέφερα και την ύπαρξη ανθρώπων που αγαπούν τη μουσική και που δεν υποκύπτουν στον εύκολο πλουτισμό, που μένουν χωρίς δουλειά προκειμένου να μην υποχωρήσουν σε βασικές αξίες που ορίζει η αισθητική τους και η όποια ιδεολογία τους. Ανθρώπους που δυστυχώς είναι μειοψηφία αλλά δεν μπορούμε να μην αναφέρουμε την ύπαρξή τους. Και το σχόλιό σου ήταν ένα απαξιωτικό , άκρως ειρωνικό  και χωρίς ίχνος σεβασμού χωρίς κανένα λόγο. Αν πιστεύεις πως όλοι είμαστε γουρούνια και πως δεν πέρασε ούτε ένας σωστός καλλιτέχνης από αυτή τη γη μπορούσες να το υποστηρίξεις χωρίς ειρωνικούς γέλωτες. Μπορείς λοιπόν να μου απευθύνεσαι χωρίς να πουλάς πνεύμα και έτσι μπορώ να ακούσω και να επεξεργαστώ τις απόψεις σου. Πιστεύω πως είμαστε σε θέση να επικοινωνούμε ευθέως, με ειρμό και ανθρωπιά.  Όσο για το πειραγματάκι, δεν καθάρισα ούτε με τη μουσική, ούτε με τίποτα. Μαθαίνουμε συνέχεια. Και δεν ζω σε κανένα φανταστικό κόσμο φίλε. Τα βλέπω τα σκατά τριγύρω μας όπως κι εσύ. Απλά που και που βλέπω και κανένα λουλούδι και ζουμάρω εκεί. Να είσαι καλά


    -----------------
    Πως να σωπάσω μέσα μου, την ομορφιά του κόσμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panosbousalis στις 16-01-2009 00:33 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panosbousalis στις 16-01-2009 01:08 ]



    Φιλε Πανο,εαν σε προσβαλα ζητω ταπεινα συγνωμη αλλα το γεγονος οτι μου καηκε το λαπ τοπ ειναι τοσο αληθινο οσο και ο σκατοκαιρος εξω.Και για αυτο δεν μπορουσα να απαντησω εκεινη την στιγμη.Το σχολιο μου ειχε να κανει ΜΟΝΟ με αυτο το γεγονος και τιποτε αλλο.Για αυτο και δεν καταλαβα τον λογο της επιθεσης που δεχθηκα.Υπηρξαμε θυματα παρεξηγησης και για αυτο λυπαμαι.Σεβομαι το τι πιστευει ο καθενας μεσα στο φορουμ και το εχω αποδειξει. Διαβαζω και η κριτικη ειναι μονο για εμενα.Προτιμω την πλευρα των μουσικων και οχι των κριτικων.Δεν ξεχωριζω ομως  τους μουσικους και τις μουσικες.Τις μελετω, και οπως και εσυ μαθαινω.Αφηνω το μυαλο μου ανοικτο και παντα κατι πιανω.Δεν μπορω και δεν μου επιτρεπω να απαξιωσω καποιους καλλιτεχνες η μουσικους επειδη και μονο παιζουν σκυλαδικα η βλαχικα η εθνικ η ροκ η οτι αλλο και βεβαια δεν αντεχω τις ρατσιστικες τσιριδες ολων αυτων σε ψευτοδιλληματα του τυπου εντεχνο η εμπορικο και τετοια.Μου θυμιζει την μανα μου που με ρωταγε"Τι θα φας παιδι μου?Εχω σπανακοπιτα και γιουβαρλακια!"Η οταν το παπουτσι μου γλιστραγε ρωταγα τον εαυτο μου"Τωρα τι πατησα?Λαδια η σκατα?Δεν αντεχω την τοση υποκρισια απο μουσικους τουλαχιστον και μου φαινετε εκ του πονηρου.Υπηρξαν κι υπαρχουν πολλοι Ελληνες καλλιτεχνες και οχι μονο στην μουσικη οπου ακριβως επειδη παρεμειναν σε τετοια διλληματα στερησαν απο τον εαυτο τους τις επομενες μεγαλες τους δημιουργιες αλλα και απο εμας την ικανοποιηση και την χαρα να τους ακουμε.Και αυτο δεν τους το συγχωρω.

    Τι σημαινει ιδεολογος καλλιτεχνης?Να μια καλη ερωτηση!Μηπως ειναι η κοινωνικη του θεση?Η καλλιτεχνικη του αξια μεχρι την στιγμη της ερωτησεως?Η οικογενοιακη ανατροφη του σε συνδυασμο με τις τεχνες?Η αισθητικη του οπως ανεφερες?Μηπως ειναι ολα αυτα μαζι?Τι εχουμε μαθει μεχρι τωρα στην ελληνικη μουσικη τουλαχιστον?

    Και δραπτομαι της ευκαιριας απο το κειμενο σου να κανω και δευτερη ερωτηση.Τι ειναι και πως οριζεται η αγαπη για την μουσικη?Απο το ειδος?Την ψυχικη κατασταση?Την γνωση?

    Επιζητω απαντηση για να συνεχιστει αυτη η ωραια κουβεντα.


    panosbousalis
    16.01.2009, 18:40

    Η αισθητική Νίκο πιστεύω πως παίζει καθοριστικό ρόλο. Η ομορφιά που πηγάζει εκ των έσω, ένα μέτρο που έχει ο καλλιτέχνης, το ταλέντο σε συνδυασμό με τη συνείδηση. Το βίωμα επίσης. Δεν έχω στο μυαλό μου τη μουσική στεγανοποιημένη. Οι ήχοι διαχαίονται, οι ιδέες μετασχηματίζονται και καλλιεργούνται. Απλά δεν μπορώ να δεχτώ πως όλοι οι μουσικοί από την αρχή αυτού του κόσμου είναι στην ίδια ευθεία. Υπήρξαν καλοί μουσικοί, εξαιρετικοί μουσικοί, λιγότερο καλοί κ.λ.π  Υπήρξαν μουσικοί που παλέψαν για τις ιδέες τους και μουσικοί που χρησιμοποίησαν τη μουσική για εφήμερα κέρδη. Υπήρξαν μουσικοί που συνομίλησαν με την αιωνιότητα αγνοώντας το χρήμα. Υπήρξαν και καταπληκτικοί μουσικοί που έκαναν και μεγάλη εμπορικοί επιτυχία. Οι αναλογίες δεν είναι πάντα ευδιάκριτες. Ο καθένας έχει κάποια όρια, μεταβλητά ίσως, τα οποία του δίνουν την αίσθηση του μέτρου. Επιλέγουμε αυτό που είναι πιο κοντά στην αισθητική και στο ένστικτό μας. Η πάστα, η πρώτη ύλη είναι πολύ σημαντική. Και η κατεργασία της πρώτης ύλης είναι καθοριστική.

    Μάλλον το ευτυχές θα ήταννα είναι τόσο καλλιεργημένο το αισθητικό κριτήριο των ακροατών ωστε το εμπορικό να ήταν και ποιοτικό ταυτόχρονα.

    ΥΓ. Χαίρομαι που λύθηκε η παρεξήγηση {#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    Πως να σωπάσω μέσα μου, την ομορφιά του κόσμου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : panosbousalis στις 16-01-2009 18:46 ]


    MirsiniManou
    17.01.2009, 17:02

    Προφανως δεν ειναι το ιδιο....η μεν ειναι κατασκευασμα με σκοπο τη χειραγωγηση και κατεπεκταση το κερδος και η αλλη ειναι αποπειρα επαφης με το θειο,με το πνευματικο


    patrickjlm
    18.01.2009, 21:39

    Παράθεση:

    Το μέλος INTHEFOREST στις 14-01-2009 στις 01:46 έγραψε...

    Κανονας πρωτος.

    Κανενας δεν εχει γινει γνωστος χωρις καποιος να τον "σπρωξει".ΚΑΝΕΝΑΣ... ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ.Κανενας δεν πηγε με ενα ντεμο σε μια εταιρια και του εκαναν συμβολαιο.ΚΑΝΕΝΑΣ.Απο οπου και να προερχεται,εντεχνος η εμπορικος η ντι τζει η μπαντα η οτι θες και οπως το θες.ΚΑΝΕΝΑΣ(και οποιος το λεει για εντυπωσεις..του βαζω την καλτσα μου στο στομα του για να μαθει αυτος!!!).Οι εταιριες δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα να κουβεντιαζουν οτι γραφεται εδω στοφορουμ,ιδεολογικα,συναισθηματικα,κοινωνικα,πραγματιστικα,ουτοπιστικα κλπ.(Ολα τα σεβομαι).ΛΕΦΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!Αυτη ειναι η κεντρικη ιδεα και οχι τι αρεσει στον καθενα,γιατι οι εταιριες γνωριζουν (σε αντιθεση με πολλα παιδια εδω)και εχουν σπουδασει την γενικοτητα του γουστου!!Ξερουν οτι δεν μπορουν να βγαλουν ακρη με το γουστο του καθενος (ειναι κατι σε μεγεθος οπως η αρχη και το τελος του συμπαντος)και εξου τελικα και ο λογος που τους βολευει οταν πολλοι γινονται Ταλιμπαν υπερ των εμπορικων η των εντεχνων με αποτερο σκοπο την πωληση των σι ντι ΟΛΩΝ των καλλιτεχνων.Σκοπος επιτευχθει και εχουν και δικιο.

    Κανονας δευτερος.

    ΟΛΟΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ.(και εσεις πλακωθειτε γιατι τους αρεσει).Τελειωνουν τα ΛΕΦΤΑΑΑΑΑ!!!Η τιμιοτητα και η ατιμια ερχεται απο παντου και καλο ειναι να την περιμενεις.Στην νεα εποχη του ιντερνετ οπου κατεβαζεις χωρις να αγοραζεις, αυτοι(εταιριες-καλλιτεχνες)δεν βγαζουν και ετσι το προιον τους υποβαθμιζεται.Μενει λοιπον ο δυσκολος δρομος.Ζωντανες εμφανισεις και συνεργασιες.Εαν η τιμιοτης του εντεχνου Σαββοπουλου να βγαλει την Καλομοιρα στο Ηρωδειο ερχεται σε αντιθεση με την ατιμια του εμπορικου Μακροπουλου να τραγουδησει Θεοδωρακη εχει να κανει με τα χαρακωματα του γουστου η της ποιοτητας τοτε γελιεσαι πλανην οικτραν. Η να μιλησω για την τιμιοτητα των Ηρω-Νατασσα θεοδωριδου,Πυροβολακης-Ρεμος,Πυξ Λαξ-Καρρας κλπ...κλπ..κλπ.(κ.δ.ε.δ.α.τ....και δεν εχουμε δει ακομα τιποτα.)ΠΟΙΟ ΕΝΤΕΧΝΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ???Το γουστο μας εχει μπερδευτει σαν τις ορμονες μας την ανοιξη.ΛΕΦΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!(ειναι το ζητουμενο και δημοσιες σχεσεις βεβαια).

    Κανονας τριτος.

    Οταν δεν υπαρχουν ιδεες απλα......κλεψε.Νομιμα η παρανομα,κομψα η ακομψα,στεγνα η με σαλιο,εμπορικα η εντεχνα.Να συμφωνησω οτι ο Φοιβος (για την Βανδη)και ο Δαντης(για τον εαυτο του)κλεβουν ασυστολα και ακομψα........ΑΛΛΑ..........θα πω το ιδιο και για την Πρωτοψαλτη που το κανει εντεχνα και με σαλιο,και οχι μονο μας εχει ταραξει στην διασκευη αλλα τα κανει και βιντεο κλιπ(νομιζοντας  επιπλεον οτι θα ακολουθησουν ολοι την αλαζονεια της και δεν θα παρουμε χαμπαρι οτι το πηγαδι επιασε πατο).Γιατι λοιπον να κατακρινω τους πιο νεους εμπορικους που κλεβουν κομψα και παρανομα ισως τον Ρακιντζη??(Μιχας-Δικος σου για παντα κλπ.)Οτι βλεπουν κανουν τα παιδια και μαλιστα με πιο παλιο ρεπερτοριο.

    Κανονας τεταρτος(και κουραστηκα...)

    Πισω απο τις λεξεις κρυβεται το μεγαλο ψεμμα και θα τα παιξεις(οχι ο Αλεξης).Η δισκογραφια ηταν ενα μεγαλο φαγοποτι και εχει ερθει τωρα πια εκει που της αξιζει.Φαστ φουντ.Απο ολες τις πλευρες.Εντεχνα,εμπορικα,λαικα,ποπ,σκυλαδικα.Και ευθυνονται για αυτο οι ιδιοι οι καλλιτεχνες απο ολους τους χωρους.Και πρωτοι απο ολους οι εντεχνοι γιατι εικοσι χρονια τωρα εχασαν την μαχη να προωθησουν αξιολογους νεους καλλιτεχνες(με την ελευση της τηλεορασης και του ραδιοφωνου σε ευρεια κλιμακα)και κανενας τους δεν πηρε πρωτοβουλια για να σωσει οτι μπορει,παρα μονον τον εαυτο τους και τις καταθεσεις τους.Και επειδη το παιχνιδι παιζεται εκ των εσω(οπως προειπα)καταληξαμε να βγαινουν τον χρονο εικοσι σκουπιδια(θα τα πω εμπορικα αλλα δεν συμφωνω) και δυο καλα(θα τα πω εντεχνα και σιγουρα δεν συμφωνω).Με αυτην την γεωμετρικη προοδο ειναι σιγουρο οτι ακομα και μεσα στα σκουπιδια θα βρεις το ελαχιστο καλο(σαν την γατα οπου βρισκει να φαει ψαροκοκκαλο τελικα μεσα στον καδο).ΑΛΛΑ.....δεν θα δεχτω καμμια κοροιδια και σε κανενα επιπεδο απο τα δυο καλα γιατι εστω και αυτα κρατανε τις ελαχιστες ισοροπιες.Οχι τις δικες τους ομως , αλλα τις δικες μας ισοροπιες.Το γουστο,την επιλογη,την διαθεση,την (ελαχιστη)κριτικη μας σκεψη,το ταξιδι μας,τον ερωτισμο μας.

    Αυτοι λοιπον τα λεφτα και εμεις ολα τα αλλα και αν νομιζουν οτι θα με κοροιδεψουν με τεχνασματα εντεχνων-εμπορικων το επομενο σι ντι τους θα ειναι μειντ ιν ναιτζιρια!!!!



    ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΕ ΤΗΝ POLYGRAM ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΜΕ ΕΝΑ DEMO ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ.ΤΟΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ Ο ΣΩΚΡΑΤΙΔΗΣ,ΟΠΟΤΕ,ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ...ΦΙΛΙΚΑ,ΠΑΤΡΙΚ ΜΑΝΤΖΟΥΡΙΔΗΣ


    INTHEFOREST
    19.01.2009, 15:50

    Παράθεση:

    Το μέλος patrickjlm στις 18-01-2009 στις 21:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος INTHEFOREST στις 14-01-2009 στις 01:46 έγραψε...

    Κανονας πρωτος.

    Κανενας δεν εχει γινει γνωστος χωρις καποιος να τον "σπρωξει".ΚΑΝΕΝΑΣ... ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ.Κανενας δεν πηγε με ενα ντεμο σε μια εταιρια και του εκαναν συμβολαιο.ΚΑΝΕΝΑΣ.Απο οπου και να προερχεται,εντεχνος η εμπορικος η ντι τζει η μπαντα η οτι θες και οπως το θες.ΚΑΝΕΝΑΣ(και οποιος το λεει για εντυπωσεις..του βαζω την καλτσα μου στο στομα του για να μαθει αυτος!!!).Οι εταιριες δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα να κουβεντιαζουν οτι γραφεται εδω στοφορουμ,ιδεολογικα,συναισθηματικα,κοινωνικα,πραγματιστικα,ουτοπιστικα κλπ.(Ολα τα σεβομαι).ΛΕΦΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!Αυτη ειναι η κεντρικη ιδεα και οχι τι αρεσει στον καθενα,γιατι οι εταιριες γνωριζουν (σε αντιθεση με πολλα παιδια εδω)και εχουν σπουδασει την γενικοτητα του γουστου!!Ξερουν οτι δεν μπορουν να βγαλουν ακρη με το γουστο του καθενος (ειναι κατι σε μεγεθος οπως η αρχη και το τελος του συμπαντος)και εξου τελικα και ο λογος που τους βολευει οταν πολλοι γινονται Ταλιμπαν υπερ των εμπορικων η των εντεχνων με αποτερο σκοπο την πωληση των σι ντι ΟΛΩΝ των καλλιτεχνων.Σκοπος επιτευχθει και εχουν και δικιο.

    Κανονας δευτερος.

    ΟΛΟΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ.(και εσεις πλακωθειτε γιατι τους αρεσει).Τελειωνουν τα ΛΕΦΤΑΑΑΑΑ!!!Η τιμιοτητα και η ατιμια ερχεται απο παντου και καλο ειναι να την περιμενεις.Στην νεα εποχη του ιντερνετ οπου κατεβαζεις χωρις να αγοραζεις, αυτοι(εταιριες-καλλιτεχνες)δεν βγαζουν και ετσι το προιον τους υποβαθμιζεται.Μενει λοιπον ο δυσκολος δρομος.Ζωντανες εμφανισεις και συνεργασιες.Εαν η τιμιοτης του εντεχνου Σαββοπουλου να βγαλει την Καλομοιρα στο Ηρωδειο ερχεται σε αντιθεση με την ατιμια του εμπορικου Μακροπουλου να τραγουδησει Θεοδωρακη εχει να κανει με τα χαρακωματα του γουστου η της ποιοτητας τοτε γελιεσαι πλανην οικτραν. Η να μιλησω για την τιμιοτητα των Ηρω-Νατασσα θεοδωριδου,Πυροβολακης-Ρεμος,Πυξ Λαξ-Καρρας κλπ...κλπ..κλπ.(κ.δ.ε.δ.α.τ....και δεν εχουμε δει ακομα τιποτα.)ΠΟΙΟ ΕΝΤΕΧΝΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ???Το γουστο μας εχει μπερδευτει σαν τις ορμονες μας την ανοιξη.ΛΕΦΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!(ειναι το ζητουμενο και δημοσιες σχεσεις βεβαια).

    Κανονας τριτος.

    Οταν δεν υπαρχουν ιδεες απλα......κλεψε.Νομιμα η παρανομα,κομψα η ακομψα,στεγνα η με σαλιο,εμπορικα η εντεχνα.Να συμφωνησω οτι ο Φοιβος (για την Βανδη)και ο Δαντης(για τον εαυτο του)κλεβουν ασυστολα και ακομψα........ΑΛΛΑ..........θα πω το ιδιο και για την Πρωτοψαλτη που το κανει εντεχνα και με σαλιο,και οχι μονο μας εχει ταραξει στην διασκευη αλλα τα κανει και βιντεο κλιπ(νομιζοντας  επιπλεον οτι θα ακολουθησουν ολοι την αλαζονεια της και δεν θα παρουμε χαμπαρι οτι το πηγαδι επιασε πατο).Γιατι λοιπον να κατακρινω τους πιο νεους εμπορικους που κλεβουν κομψα και παρανομα ισως τον Ρακιντζη??(Μιχας-Δικος σου για παντα κλπ.)Οτι βλεπουν κανουν τα παιδια και μαλιστα με πιο παλιο ρεπερτοριο.

    Κανονας τεταρτος(και κουραστηκα...)

    Πισω απο τις λεξεις κρυβεται το μεγαλο ψεμμα και θα τα παιξεις(οχι ο Αλεξης).Η δισκογραφια ηταν ενα μεγαλο φαγοποτι και εχει ερθει τωρα πια εκει που της αξιζει.Φαστ φουντ.Απο ολες τις πλευρες.Εντεχνα,εμπορικα,λαικα,ποπ,σκυλαδικα.Και ευθυνονται για αυτο οι ιδιοι οι καλλιτεχνες απο ολους τους χωρους.Και πρωτοι απο ολους οι εντεχνοι γιατι εικοσι χρονια τωρα εχασαν την μαχη να προωθησουν αξιολογους νεους καλλιτεχνες(με την ελευση της τηλεορασης και του ραδιοφωνου σε ευρεια κλιμακα)και κανενας τους δεν πηρε πρωτοβουλια για να σωσει οτι μπορει,παρα μονον τον εαυτο τους και τις καταθεσεις τους.Και επειδη το παιχνιδι παιζεται εκ των εσω(οπως προειπα)καταληξαμε να βγαινουν τον χρονο εικοσι σκουπιδια(θα τα πω εμπορικα αλλα δεν συμφωνω) και δυο καλα(θα τα πω εντεχνα και σιγουρα δεν συμφωνω).Με αυτην την γεωμετρικη προοδο ειναι σιγουρο οτι ακομα και μεσα στα σκουπιδια θα βρεις το ελαχιστο καλο(σαν την γατα οπου βρισκει να φαει ψαροκοκκαλο τελικα μεσα στον καδο).ΑΛΛΑ.....δεν θα δεχτω καμμια κοροιδια και σε κανενα επιπεδο απο τα δυο καλα γιατι εστω και αυτα κρατανε τις ελαχιστες ισοροπιες.Οχι τις δικες τους ομως , αλλα τις δικες μας ισοροπιες.Το γουστο,την επιλογη,την διαθεση,την (ελαχιστη)κριτικη μας σκεψη,το ταξιδι μας,τον ερωτισμο μας.

    Αυτοι λοιπον τα λεφτα και εμεις ολα τα αλλα και αν νομιζουν οτι θα με κοροιδεψουν με τεχνασματα εντεχνων-εμπορικων το επομενο σι ντι τους θα ειναι μειντ ιν ναιτζιρια!!!!



    ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΕ ΤΗΝ POLYGRAM ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΜΕ ΕΝΑ DEMO ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ.ΤΟΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ Ο ΣΩΚΡΑΤΙΔΗΣ,ΟΠΟΤΕ,ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ...ΦΙΛΙΚΑ,ΠΑΤΡΙΚ ΜΑΝΤΖΟΥΡΙΔΗΣ



    Συγνωμη φιλε μου αλλα δεν σε ξερω.Οποτε μαλλον επιβεβαιωνης τα γραφομενα μου.Γραφω..."κανενας δεν εχει γινει γνωστος...."και το προσπερασες.Το να κανω συμβολαιο και ενα ,δυο.σι ντι ειναι το πιο ευκολο.Το να κανω την παραγωγη επισης.Το να εχω εμφανισεις επισης.Το να εμφανιστω σε πρωιναδικο πιο ευκολο απο ολα τα πιο πανω.Και ολα αυτα τα κανω αν θελω σε τυχαια σειρα.Ολα αυτα περνανε ΚΑΙ απο εμενα(Γνωριμιες ,ποιοτητα δουλειας,κλπ..κλπ).Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ομως οχι.Αυτην την αποφασιζουν αλλοι γιατι η διαρκεια ειναι ολα τα ΛΕΦΤΑ για τις δισκογραφικες.Η συνεχης και αδιακοπη δισκογραφικη παρουσια.Αυτο που λεμε"Να σε ξερουν οι πετρες"Και αδιαφορα για οτι αυτο συνεπαγεται για τον ιδιο τον καλλιτεχνη,ιδεολογικα,συναισθηματικα,επαγγελματικα.Αν δεχθεις αυτο το παιχνιδι η οχι ειναι αλλο ζητημα και μακροπροθεσμα οι θυσιες πολλες.Αυτο αφορα ολα τα ειδη που εδω ονομαζονται ως"εμπορικα" η "εντεχνα".Και τελος να δεχθω οτι υπαρχει ενας Θεοδωρακης η Χατζιδακης η Ξαρχακος κλπ.Υπαρχουν ομως πολλοι Θαλλασινοι και Γλυκεριες και Πανταζηδες και Καραδες και μπορεις πολυ ευκολα να ξεχωρισεις τελικα ποιοι ειναι οι παικτες του παιχνιδιου.Η επιλογη να τους ακουσω σε ενα κουτουκι η σε μια πιστα η στο μεγαρο ειναι δικη μου.Ολα τα αλλα ομως οχι.Και ολα τα αλλα οι εταιριες δεν τα αφηνουν στην τυχη γιατι υπαρχουν απο αυτα.Ραδιοφωνικος και τηλεοπτικος χρονος.Επιλογη συνεργασιων.Προετοιμασια περιοδειων(Σπονσορες,Δημοι ,κοινοτητες,ιδιωτες κλπ.).

    Αν σε ηξερα σιγουρα θα σε ειχα δει στην τηλεοραση(καμμια τριανταρια φορες σε εναν χρονο)η θα σε ειχα ακουσει στο ραδιο(καμμια χιλιαδα φορες),θα σε ειχα πετυχει σε κανενα μαγαζι να εισαι με "εμπορικο"η "εντεχνο"συνεργατη η καμμια συναυλια καλοκαιρινη.Για να μην εχει συμβει μαλλον το"εχω συμβολαιο χωρις μεσο"δεν εχει καμμια αξια.Ολα τα αλλα ομως ,εχουν,και δεν αποφασιζεις εσυ για αυτα.

    Μην μπαινετε στις λεπτομερειες.Το κειμενο που εχω γραψει αντικατροπτιζει την γενικη ιδεα και οσοι γνωριζουν ,καταλαβαινουν.Υπερασπιζομαι παντα την διαφωνια.Ειναι υγεια πνευματικη.


    INTHEFOREST
    19.01.2009, 16:59

    Παράθεση:

    Το μέλος MirsiniManou στις 17-01-2009 στις 17:02 έγραψε...

    Προφανως δεν ειναι το ιδιο....η μεν ειναι κατασκευασμα με σκοπο τη χειραγωγηση και κατεπεκταση το κερδος και η αλλη ειναι αποπειρα επαφης με το θειο,με το πνευματικο



    Τι  θελουμε?Να διαβασουμε την ταμπελα η να διαλεξουμε το κονταρι που θα σταθει?Για μενα το "προφανως" δεν παει εκει!Προφανως και καποιος "τραβηξε"με την βια μεγαλους ηθοποιους να παιξουν στην "απαξιωτικη"τηλεοραση και μαλλον.. "προφανως" για τα"απαξιωτικα" λεφτα!Αλλιως δεν εξηγειται.

    "Προφανως" μεγαλοι καλλιτεχνες δεν μπορουν να μοιραστουν το θειο και πνευματικο τους εργο σε χωρους οπου "προφανως"και παλι, το ξηροκαρπι μαζι με το ποτο τριαντα ευρω(να το αφησω?) 

    "Προφανως"μερικοι γεννηθηκαν για κατασκευασματα και αλλοι για το θειο και το πνευματικο........και ο ρατσισμος δεν εχει τελος.......

    Για εμενα ολα ειναι επιλογες και απο οπου και να προερχονται ειναι συμβατες και ανθρωπινες και σιγουρα εχουν λογο.Το"Προφανως" δεν ειναι απο τις λεξεις οπου ενας καλλιτεχνης θα διαλεξει και καλο ειναι να ανοιξουμε το μυαλο μας και να ανοιξουμε τα λεξικα εμεις που τους ακουμε και ταξιδευουμε γιατι τελικα ειναι "προφανες"οτι κανενας δεν θα επιφορτιστει τον δικο σου και δικο μου προορισμο.Ολα ειναι επιλογες και μαλιστα συνειδητες!


    oscarpeterson
    19.01.2009, 17:21

    Προφανώς το 2 ειναι μεγαλύτερο απο το 1.  Όπα σορρυ λάθος, ξέχασα, είμαι καλλιτέχνης.  Ας ανοίξω λίγο το μυαλό μου...

    Η επιλογή μου -και μάλιστα συνειδητή (όλα είναι επιλογές λέει από πάνω)- είναι ότι το 2 είναι μεγαλύτερο από το 1.


    INTHEFOREST
    20.01.2009, 01:39

    Παράθεση:

    Το μέλος oscarpeterson στις 19-01-2009 στις 17:21 έγραψε...

    Προφανώς το 2 ειναι μεγαλύτερο απο το 1.  Όπα σορρυ λάθος, ξέχασα, είμαι καλλιτέχνης.  Ας ανοίξω λίγο το μυαλό μου...

    Η επιλογή μου -και μάλιστα συνειδητή (όλα είναι επιλογές λέει από πάνω)- είναι ότι το 2 είναι μεγαλύτερο από το 1.



    χαχαχα σωστος!!


    basill
    20.01.2009, 01:50

    ουπς!!να και η γνωμη μου!! ουτε εμπορικο ουτε εντεχνο!! να ακουτε τη σοφια και την αληθεια!! μπορειτε?? αν μπορειτε εχει καλος. και λεω οχι διοτι οι λεξεις ειναι ξεκαθαρες εμπορικο = εμποριο = αρα οχι τεχνη = μαζες και ερμεα..      εντεχνο = εν+τεχνη = οχι καθαρη τεχνη = πενιχρη,και για συγκεκριμενη κουλτουρα ανθρωπου!! ουπς Ελλαδα... και επειδη ειμαι πολη ενειμερωμενος λεω οτι το επομενο επιπεδο ειναι η εμπορικοποιηση του εντεχνου!! ΟΥΑΟΥ!! πιος ειμαι?? δεν ξερω πιος ειμαι κλασσικη μουσικη ακουω και οτι εχει σχεση με τον μουσικο πλουτο και την ποιοτητα που εστερνιζωμαι βαθια μεσα μου και που θελω να τρωει η ψυχη μου και τα σχετικα....  

     


    basill
    20.01.2009, 02:08

    Παράθεση:

    Το μέλος INTHEFOREST στις 20-01-2009 στις 01:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oscarpeterson στις 19-01-2009 στις 17:21 έγραψε...

    Προφανώς το 2 ειναι μεγαλύτερο απο το 1.  Όπα σορρυ λάθος, ξέχασα, είμαι καλλιτέχνης.  Ας ανοίξω λίγο το μυαλό μου...

    Η επιλογή μου -και μάλιστα συνειδητή (όλα είναι επιλογές λέει από πάνω)- είναι ότι το 2 είναι μεγαλύτερο από το 1.



    χαχαχα σωστος!!



     

     

    ουαου!! αν πεθανεις  τωρα φανταζωμαι παλι θα προλαβεις!!!