ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Δίκαιο της πυγμής ή δίκαιο της ανθρωπιάς;

    Spirous
    19.12.2008, 23:13

    Από τη μικρή μου πείρα έχω καταλάβει πως σ' αυτόν τον κόσμο υπάρχουν δύο λογιών άνθρωποι: αυτοί που μάχονται για το δίκαιο του "ισχυρότερου" και αυτοί που μάχονται για την ισοτιμία όλων. Οι πρώτοι θωρούν δίκαιη τη κυριαρχία τους στους άλλους καθώς όπως ισχυρίζονται γεννήθηκαν ή μόχθησαν πολύ για να γίνουν δυνατοί και άρα είναι δίκαιο να ασκούν εκμετάλευση. Οι δεύτεροι θεωρούν πως όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι από το γεγονός και μόνο ότι είναι άνθρωποι και κάθε εκμετάλευσηανθρώπου από άνθρωπο είναι εν γένει άδικη έως διαστροφική.

    Εσείς τι πιστεύετε;


    kamelia8
    21.12.2008, 11:16

    ...Και υπάρχουν και εκείνοι που αμφιταλαντεύονται πότε στο ένα και πότε στο άλλο δίκαιο, ανάλογα με τις συνθήκες.

    Στην Ελλάδα, για να μην το γενικεύσω οικουμενικά, επικρατεί το δίκαιο της πυγμής σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις. Και δε βλέπω προοπτικές να αλλάξουν τα πράγματα...


    djmetronomos
    21.12.2008, 11:34

    Να ήταν τόσο απλά τα πράγματα... Τόσο "μαύρα-άσπρα"... Δυστυχώς, υπάρχουν πολλές κατηγορίες και υποκατηγορίες, οι οποίες ενώνουν ομάδες ανθρώπων αλλά και τους κάνουν να πολεμούν τους "άλλους"... Δίχως να είμαι θρησκόληπτος, Ο Πύργος της Βαβέλ από τη Βίβλο είναι το τέλειο σημείο αναφοράς. Άνθρωποι διασκορπισμένοι στα 4 σημεία του ορίζοντα, ο καθένας μιλάει στη δική του γλώσσα και δεν καταλαβαίνει τον διπλανό του...

    Μερικά παραδείγματα: Ολυμπιακοί-Παναθηναϊκοί, Ρώσσοι-Αμερικανοί, Καθολικοί-Προτεστάντες, Δεξιοί-Αριστεροί, Αριστεροί-Πιο Αριστεροί, Έντεχνοι-Εμπορικοί, Γέροι-Νέοι, Πλούσιοι-Φτωχοί, Λευκοί-Μαύροι, Χριστιανοί-Μουσουλμάνοι, Μπάτσοι-Διαδηλωτές, Πρωτευουσιάνοι-Βλάχοι, Άντρες-Γυναίκες, Στρέιτ-Γκέι, Καπνιστές-Μη Καπνιστές, Χορτοφάγοι-Κρεατοφάγοι... Η λίστα είναι ατέλειωτη. Δυστυχώς, και στους μεν και στους δε υπάρχοιν οι Κρετίνοι... Αυτοί διαιωνίζουν το μίσος και το φανατισμό.


    stistis
    27.12.2008, 21:30

    Kαλησπερα!Δεν εχεις & αδικο,νομιζω πως αυτη η αντιθεση κυριαρχει στις κοινωνιες.Πιστευω ομως οτι ολα κινουνται & εξελισωνται αλλαζοντας τις ποιοτητες τους.Το ιδιο κανουν & οι διαφορες αντιθεσεις(κατα καιρους ακομα & βιαια).πχ η βασικη αντιθεση στην εργασια & στις σχεσεις που την διεπουν(αφεντης-δουλος,φεουδαρχης-κολιγος,κεφαλαιοκρατης-εργατης).Νομιζω πως οσο αποκτα εμπειρια & γνωση η ανθρωποτητα,λυνεται σιγα σιγα αυτη η αντιφαση σε οφελος της "ανθρωπιας".Σημερα ο εκμεταλευομενος εχει σιγουρα περισοτερα δικαιωματα & ελευθεριες ενω ο κυριαρχος περισοτερα προβληματα.


    noizreduction
    27.12.2008, 22:49

    Εγω ξερω πως υπαρχει το δικαιο των δικηγορων και το αδικο των θυματων... {#emotions_dlg.whistling} Απο εκει και περα, ουτε οι σοφιστες δεν θα ηταν τοσο αισιοδοξοι οταν ελεγαν πως υπαρχουν πολλες αληθειες..αρκει να εισαι με την πιο ισχυρη!