ελληνική μουσική
    508 online   ·  210.821 μέλη

    Οι AC/DC στην Ελλάδα: Εντυπώσεις !!

    StavmanR
    18.03.2009, 10:51

    Τελικά η κρίση μας φέρνει πιο κοντά... {#emotions_dlg.biggrin}

     

     


    Zeta-MLTN
    15.04.2009, 15:16

    Οι ACDC οχι μονο δεν εχουν ερθει ποτε στην Ελλαδα, αλλα ειναι ακομη ικανοι να κανουν καλη μουσικη και το εχουν αποδειξει. Μπορει να μην ειναι οπως ηταν πριν 15 χρονια, ειναι ομως ενας θρυλος και οσοι τους αγαπουν δεν θα απογοητευτουν. Περιμενω να νιωσω σχεδον οπως οταν το 2005 ειδα για πρωτη φορα τους Black Sabbath. Οσοι δεν αγαπουν την παλια ροκ μουσικη φυσικο ειναι να μιλανε για πεθαμενη μουσικη. Οσοι νεοι ομως αγαπουν το ειδος, οπως εγω που ειμαι 23, ακουν αυτα τα τραγουδια για πρωτη φορα και τα ζουν σαν μια νεα εμπειρια οχι σαν κατι πεθαμενο. Αυτη ειναι η μεγαλη μαγεια αυτων των θρυλικων συγκροτηματων: η διαχρονικοτητα τους και τα συναισθηματα που εξακολουθουν να δημιουργουν και στις επομενες γεννιες. Δεν σου λεω να ερχονται 2 φορες το χρονο οπως οι Scorpions, ουτε να παιζουν χωρις να εχουν τη δυναμη πια να σταθουν πανω στη σκηνη μονο για την αρπαχτη. Οι ACDC θα μας ανταμοιψουν, ειμαι σιγουρη. Και για το ονομα του θεου, μην τους συγκρινεις με τη Madonna!!!!!Αλλο μια εξυπνη γυναικα με στρατηγικη που ξερει πως να βγαλει λεφτα, κι αλλο το πηγαιο ταλεντο των μεγαλων ροκαδων της δεκαετιας του 70 και του 80. Ειμαστε τυχεροι που θα τους δουμε. Κρατηστε τις κριτικες σας για μετα τις 28 Μαϊου λοιπον!

    ΥΓ: κυκλοφόρησε playlist?


    SteamRoller
    02.05.2009, 14:25

    Οντως μη συγκρινετε τετοιο μεγαθηριο με τη Madonna.. ειναι ντροπη! Δε λεω και η Madonna εχει μια ιστορια, καποτε εκανε μεγαλη επιτυχια και το αξιζε.. πλεον ομως πουλαει μονο μουρη και μουσικη χωρις ουσια! Οι AC/DC ποτε δεν ηταν celebrities και κανουν απλα αυτο που γουσταρουν οσο τους βαστανε ακομα τα ποδια τους.. το κανουν ομως καλα οι κεραταδες! Και δεν χρειαζεται να δειξουν ουτω κωλο ουτε βυζι για να παει καποιος στη συναυλια τους!! Οι μερες πλησιαζουν και πιστεψτε με δεν ειναι καθολου τυχαιο που οι διοργανωτες διαλεξαν το ΟΑΚΑ... θα γινει χαμος!!!


    drumaddict
    03.05.2009, 00:54

    Με τους AC DC θα αποτοξινοθούμε από το εγχώριο μίζερο Ξυλινοσπαθο-τρυπο-κατσιμιχο-πλιατσικο-παπακωνσταντινο- σκουπίδαριό,(και καλά ελληνικό ροκ).


    jorge
    25.05.2009, 13:02
    Αντίστροφη μέτρηση για τη συναυλία των AC/DC Στις 28 Μαΐου στο ΟΑΚΑ

     

    Λίγες ημέρες απομένουν μέχρι την πολυαναμενόμενη συναυλία των AC/DC στο Ολυμπιακό Στάδιο, στις 28 Μαΐου.

    Το διάσημο αυστραλιανό συγκρότημα έρχεται για πρώτη φορά στη χώρα μας, στο πλαίσιο της πρώτης -μετά το 2001- παγκόσμιας περιοδείας του Black Ice.

    Το πρόσφατο ομώνυμο άλμπουμ τους σημειώνει τεράστια επιτυχία και βρέθηκε στην κορυφή των chart σε 29 χώρες. Στη χώρα μας μάλιστα το άλμπουμ έγινε χρυσό μέσα σε δύο εβδομάδες.

    Για περισσότερο από τρεις δεκαετίες, οι αδερφοί Γιανγκ βρίσκονται στην κορυφή της επιτυχίας, με τραγούδια - σταθμούς όπως το Back In Black, Hell’s Bell, Highway to Hell, For Those About To Rock.

    Το σημαντικότερο κιθαριστικό δίδυμο στην ιστορία της ροκ έχει καταφέρει να μπει για τα καλά στη μουσική συνείδηση εκατομμυρίων ανθρώπων, ανεξάρτητα των μουσικών προτιμήσεων τους. Χαρακτηριστικά τους, η μοναδική τους ενέργεια και η εκκεντρικά Rock N Roll σκηνική παρουσία τους.

    Τα εισιτήρια κοστίζουν από 60 έως 90 ευρώ. Τicket Ηouse: Αθήνα (Πανεπιστημίου 42, τηλ. 210-3608.366), Θεσσαλονίκη (Μητροπόλεως 102, τηλ. 2310-264.880), ticketpro.gr.

    (tanea.gr)


    rivera
    28.05.2009, 08:23

    τελικα απο το musicheaven ποιοι "ροκαδες" θα ερθουν σημερα;


    PREDATOR28
    28.05.2009, 10:26

    Να ρωτήσω παίδες, ξέρουμε τι ώρα θα βγουν στην σκηνή απόψε  οι ''Θεοί''???


    dres
    29.05.2009, 04:14

    Μετα απο αυτο που εζησα σημερα πιστευω οτι μπορω να πεθανω ησυχος...... Σαν το παλιο καλο  κρασι........


    mariachi
    29.05.2009, 11:07

    Η πιο γνήσια ροκ ήχησε χτες στο ΟΑΚΑ!!Φανταστική ατμόσφαιρα,καυτή συναυλία!!!Ο κύριος Young και η παρέα του έδωσαν ρεσιτάλ για άλλη μια φορά.....Μια από τις κορυφαίες συναυλίες εν Ελλάδι!!

     

    Υ.Σ. Τί σόλο με τη κιθάρα έβγαζε ο Young ρε παιδιά!!!!!


    VOICETEACHER
    29.05.2009, 11:49

    Φανταζομαι οτι οσοι βρεθηκαν εκει ,θα το θυμουνται για καιρο!!!{#emotions_dlg.rockon}


    revelation
    29.05.2009, 12:17

    niiiiiiice.....itan ga......a. Fantastiki synaulia kai apo tis kaluteres pou exo paei. Akoma bouizoun ta autia mou. Epese ligo ksulo mprosta bebaia kai ekana gumnastikoula alla to aksize oso paei.


    antreas_dr
    29.05.2009, 13:32

    Απο τις καλύτερες συναυλίες, Πολύ καλή και εντυπωσιακή παραγωγή... H μπάντα τα έδωσε όλα με απίστευτη ενέργεια....

    Βέβαια.. μερικές μετάνειες, κάνα ευχέλαιο και καμιά εξομολόγηση θα χρειστούν μετά απο αυτό....

     

    Ξεκινάω με το Πάτερ ημών και βλέπουμε....


    Hermitage
    29.05.2009, 14:17

    Σίγουρα οι μουσικές επιλογές του καθένα είναι σεβαστές. Όμως το ελληνικό ροκ με το ξένο κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι μη συγκρίσιμο.Δύσκολα οι Έλληνες αποδίδουν τον σκληρό ροκ ήχο των ξένων και αν αυτό γίνει δεν είναι αποδεκτό από το ελληνικό κοινό ( βλέπε Sokrates κ.λ.π). Είναι όμως αδύνατο για τους ξένους να δημιουργήσουν στίχο αντάξιο του ελληνικού ροκ. Ας ανοίξουμε τ' αυτιά μας κι ας ακούσουμε και κάτι που θα κουράσει το αραχτό μυαλό μας, μπας και προβληματιστούμε λίγο - δεν είναι μιζέρια αυτό- και σε καμιά περίπτωση σκουπίδια!

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ   drumaddict


    -----------------
    Μ.Ν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hermitage στις 29-05-2009 14:22 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hermitage στις 29-05-2009 14:26 ]


    linguamortis
    29.05.2009, 21:11

    Ολα καλα και ολα ωραια χθες στη συναυλια.Μηπως ο ηχος τους ομως ηταν καπως!;Ημουν πανω δεξια στην 28.Η μηπως γερναω και τα αυτια μου κανουν πουλακια.Και στο τελος μηπως την εκαναν λιγο ασυνηθιστα!;Σε καμια περιπτωση βεβαια δεν με χαλασε το συνολο!Και στην τελικη πιστευω πως οπως και να χει οσοι ημασταν εκει ημασταν απο τους τυχερους γιατι...ποοοοτε θα τους ξαναδουμε αααααν τους ξαναδουμε!


    -----------------
    Life is too short so no waste time!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : linguamortis στις 29-05-2009 21:12 ]


    NoQuarter
    29.05.2009, 21:17

    Πολύ καλό show σιγουρά αλλά και για εμένα ο ήχος έπασχε και είναι κρίμα. Ο Johnson μετα βίας ακουγόταν πάνω απο τις κιθάρες των Young (εντάξει αυτό μπορεί να μην ήταν και τόσο κακό στην τελική {#emotions_dlg.rolleyes} ) αλλά και οι κιθάρες πολύ τσιρίδα και όχι αρκετά μπάσα κατά τη γνώμη μου.


    revelation
    30.05.2009, 00:29

    Παράθεση:

    Το μέλος linguamortis στις 29-05-2009 στις 21:11 έγραψε...

    Ολα καλα και ολα ωραια χθες στη συναυλια.Μηπως ο ηχος τους ομως ηταν καπως!;Ημουν πανω δεξια στην 28.Η μηπως γερναω και τα αυτια μου κανουν πουλακια.Και στο τελος μηπως την εκαναν λιγο ασυνηθιστα!;Σε καμια περιπτωση βεβαια δεν με χαλασε το συνολο!Και στην τελικη πιστευω πως οπως και να χει οσοι ημασταν εκει ημασταν απο τους τυχερους γιατι...ποοοοτε θα τους ξαναδουμε αααααν τους ξαναδουμε!


    -----------------
    Life is too short so no waste time!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : linguamortis στις 29-05-2009 21:12 ]



    Eμ πώς θες να ακούς εκει πάνω; Σε ένα στάδιο (γήπεδο ανοιχτό εν κοινής γιατί αυτό είναι το ΟΑΚΑ) πώς να μεταφέρεται τόσο καλά ο ήχος; Υπάρχει αντήχιση και μεγάλη μάλιστα. 


    kwstasagas
    30.05.2009, 10:10

    Εντυπώσεις από το λάιβ των AC/DC .... Τι να λέμε τώρα ... Είναι δυνατόν να περιγράψεις με λόγια αυτό που είδαμε και ακούσαμε προχθές ??? AC/DC .... απλά ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ για τις μοναδικές και αξέχαστες εμπειρίες που ζήσαμε στη συναυλία σας, που όμοιές τους μάλλον δεν θα ξαναβρούμε μπροστά μας .........   


    MikeGnR
    30.05.2009, 13:06

    Ήταν απίστευτη εμπειρία... Τα λόγια είναι περιττά, δεν περιγράφεται το τι έγινε, όσοι δεν ήρθαν έχασαν!! Πολλοί από σας είπατε πως ήταν από τις καλύτερες συναυλίες... Θέλω να μου πείτε τουλάχιστον μια που να ήταν καλύτερη...

    We salute you! Να μας ξανάρθετε!


    montechristos-ole
    30.05.2009, 15:14

    Η εμπειρια που εζησα δεν περιγραφεται με λογια...Απιστευτη σκηνοθεσια,απιστευτες μελωδιες και ενας ανκους που φαινεται σαν να ειναι ακομα εικοσι ετων...Η καλυτερη συναυλια που εχω δει ποτε...Θα κανω μερες για να συνελθω...


    dres
    30.05.2009, 18:27

    Η φωνή του Brian Johnson ίδια και απαράλλαχτη, ενώ η ενέργεια του 54χρονου Angus Young, κάνει τη Madonna να φαντάζει μεσόκοπη μπροστά στα χορευτικά και χοροπηδητά που έκανε παίζοντας κιθάρα και δείχνοντάς μας το…AC/DC εσώρουχό του.