ελληνική μουσική
    694 online   ·  210.832 μέλη

    Ηλεκτρική κιθάρα για black metal

    Acheron
    24.12.2008, 17:04

    Δεν έχω ξαναγοράσει ούτε ξέρω κιθάρα αλλα έχω όρεξη να μάθω. Θέλω μια κιθάρα με ήχο κατάλληλο για black metal

    και ειδικά ήχο σαν αυτο:
    Link

    " target="_blank">

    ή αυτό:
    Link
    " target="_blank">> (το κανονικό κομμάτι)

    ή και σαν αυτό:
    Link
    " target="_blank">

    Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα όμως.

    1) Ο ήχος εξαρτάται απο την κιθάρα, απο τον ενισχυτή ή και απο τα δύο?

    2) Τι παραπάνω μπορεί να μου προσφέρει μια ακριβή κιθάρα και ενιχυτής, απο την στιγμή εγώ δεν ενδιαφέρομαι ούτε για δυνατό ήχο ούτε για τον τέλειο ήχο? (ενδιαφέρομαι όμως να έχω έναν σχετικά ωραίο ήχο και συγκεκριμένο είδος ήχου. Αν είχα την κιθάρα του πρώτου βίντεο θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Acheron στις 24-12-2008 17:05 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Acheron στις 24-12-2008 19:24 ]


    delta66
    28.12.2008, 00:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Acheron στις 24-12-2008 στις 17:04 έγραψε...

    Δεν έχω ξαναγοράσει ούτε ξέρω κιθάρα αλλα έχω όρεξη να μάθω. Θέλω μια κιθάρα με ήχο κατάλληλο για black metal .........
    Link" target="_blank">

    1) Ο ήχος εξαρτάται απο την κιθάρα, απο τον ενισχυτή ή και απο τα δύο?

    2) Τι παραπάνω μπορεί να μου προσφέρει μια ακριβή κιθάρα και ενιχυτής, απο την στιγμή εγώ δεν ενδιαφέρομαι ούτε για δυνατό ήχο ούτε για τον τέλειο ήχο? (ενδιαφέρομαι όμως να έχω έναν σχετικά ωραίο ήχο και συγκεκριμένο είδος ήχου. Αν είχα την κιθάρα του πρώτου βίντεο θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος)

     

     

    1. Και απο πολλα αλλα ακομη, ακομη και απο την πενα, το καλωδιο ή την ταση του ρευματος στο σπιτι να φανταστεις.

    Αλλα ειναι νωρις για αυτα ακομη.

    Αυτο που θα προσεξεις στην αρχη ειναι αυτα που ανεφερες (κιθαρα-ενισχυτη) και μονο αν θες να μη "χασεις" χρηματα με φτηνες-προχειρες επιλογες τοτε προσεχεις να παρεις και ολα τα αλλα (καλωδια, πεταλια, πενες, χορδες κλπ) σε καλη ποιοτητα απο την αρχη.

    Αναλογα την τσεπη του καθενος λοιπον.

    2. α) Θα σου προσφερει αξιοπιστια (δεν θα χαλασει ευκολα) και καλυτερη τιμη μεταπωλησης (αν χρειαστει).

    β) Μετα απο λιγο καιρο που θα αρχισεις να εχεις απαιτησεις γιατι θα αρχιζεις να "ακους" λεπτομερειες και θα θελεις να ανταποκρινεται πιο σωστα σε αυτα που θα θελεις και θα εχεις πλεον την δυνατοτητα να παιξεις, δεν θα χρειαστει να την αλλαξεις γρηγορα.

    Ομως παντα προτεινω στην αρχη μια κιθαρα οικονομικη (αλλα καλη τιμη/αποδοση) γιατι θα φαει "τις φαπες της" οπως τρωνε ολες οι κιθαρες ανεξαιρετως, στα χερια του νεου κιθαριστα.

     

    Θα χρειαστεις μια κιθαρα με διπλους μαγνητες (humbuckers) μεγαλης εξοδου ή ακομα και active.

    Και εναν ενισχυτη (οχι λαμπα γιατι ειναι ακριβος)

    λιγα watt (για το σπιτι)

    με "βρωμικο" καναλι για να μην αγοραζεις και πεταλακι στην αρχη.

    Μια θηκη ωμου για να την τραβολογας στα προβαδικα.

    Ενα καλωδιο 3-5 μετρα (οσο πιο κοντο τοσο λιγοτερο ηχο "χανεις" στο δρομο) αλλα να σε φτανει να κινηθεις και λιγο. (αργοτερα που θα θελεις να αλωνιζεις στη σκηνη παιρνεις ενα ασυρματο βισμα {#emotions_dlg.biggrin})

    Ενα ηλεκτρονικο κουρδηστηρι

    3-6 σετ χορδες να εχεις (καθε μηνα αλλαζε αναλογα τη χρηση)

    10-20 πενες (medium και hard απο 0.60 - 1 mm)

     

     


    Acheron
    30.12.2008, 04:36

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

    Σκέφτομαι να πάω σε κάτι φτηνό. Απο κιθάρες που προσπάθησα να ακούσω στο youtube συνάντησα μια "standard Stagg s-series" η οποία μάλλον πρέπει να είναι φθηνή αλλα ο ήχος ήταν ικανοποιητικός για εμένα.

    την κιθάρα αυτή την βρήκα εδώ: https://www.youtube.com/user/Aderlass0

    είναι και για αριστερόχειρες οπότε θα μου έρθει κουτί αυτή. Το θέμα είναι δεν ξέρω πως ακριβώς λέγεται και που θα την βρώ ακριβώς αυτή.(όχι οτι θα την αγοράσω άμεσα. απλά να μάθω τιμή και να την βάλω στην λίστα με τις υποψήφιες κιθάρες) όποιος ξέρει ας μου πεί.

     

    δεύτερη υποψήφια είναι η Ibanez GRG170DX που βγαίνει και για αριστερόχειρες (έχει και humbucker που μου είπες):

    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=4470


    Bgre
    01.01.2009, 14:00

    Νο1) 'Ολες οι ηλεκτρικές κιθάρες έχουν...humbuckers , αλλιως θα ήταν ενα κομματι ξυλο με 6 χορδές
    Νο2) Για να παίξεις τετοια κομμάτια η κιθάρα δν χρειαζεται κατι ιδιαιτερα ξεχωριστο
    Νο3) Μεχρι να μαθεις να παίζεις τετοια κομμάτια και να ακούς τη λεπτομερεια όπως είπαν η κιθάρα σου θα έχει χαλασει(με την προυποθεση οτι πηρες μια κατω των 300ευρώ)
    Νο4) Ψαξε καλα τον ενισχυτη που θα πάρεις
    Νο5) Οταν χρειαστει κα αλλαξεις κιθάρα , τοτε ψαξτο πολυ καλα ....προσεχε μην κανεις βιαστικες κινησεις
    Νο6) ΑΝ θες μπορω να σου κανονισω συναντηση με τον κιθαριστα των Burzum{#emotions_dlg.laugh}


    deathminor88
    01.01.2009, 14:42

    Γνώμη μου: πάρε κάτι φθηνό μέχρι να μάθεις να παίζεις. Δεν θα μάθεις σε 1 μήνα, θα σου πάρει κάποιο καιρό και στην πορεία θα μάθεις και θα ακούσεις πολλά και μπορεί να αλλάξεις και να ξαναλλάξεις γνώμες κλπ.


    odis13
    01.01.2009, 15:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Bgre στις 01-01-2009 στις 14:00 έγραψε...

    Νο1) 'Ολες οι ηλεκτρικές κιθάρες έχουν...humbuckers , αλλιως θα ήταν ενα κομματι ξυλο με 6 χορδές
    Νο2) Για να παίξεις τετοια κομμάτια η κιθάρα δν χρειαζεται κατι ιδιαιτερα ξεχωριστο
    Νο3) Μεχρι να μαθεις να παίζεις τετοια κομμάτια και να ακούς τη λεπτομερεια όπως είπαν η κιθάρα σου θα έχει χαλασει(με την προυποθεση οτι πηρες μια κατω των 300ευρώ)
    Νο4) Ψαξε καλα τον ενισχυτη που θα πάρεις
    Νο5) Οταν χρειαστει κα αλλαξεις κιθάρα , τοτε ψαξτο πολυ καλα ....προσεχε μην κανεις βιαστικες κινησεις
    Νο6) ΑΝ θες μπορω να σου κανονισω συναντηση με τον κιθαριστα των Burzum{#emotions_dlg.laugh}



    No1) Εμ....ΟΧΙ?Δεν εχουν ολες οι κιθαρες humbuckers.Υπαρχουν και οι singlecoils ξέρεις...και ειναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ διαδεδομενοι.

    Νο2)Χρειαζεται να εχει high output humbuckers.Yπαρχουν παρα πολλες κιθαρες που δεν κανουν για black metal λογω κατασκευης και ηχου.Σε αριστεροχειρες για αυτα τα λεφτα η Ibanez που βρηκε το παιδι ειναι οκ, η cort x2 επισης.

    Νο3)Οι κιθαρες δε χαλανε αν ξερεις να τις προσεχεις, μπορεις να παρεις μια φθηνη κιθαρα για αρχη αλλα να μη τη διαλυσεις.Μπορει οταν παρεις ενα καλυτερο οργανο να εχεις την φτηνη για backup και πειραματισμους.

    Νο4),Νο5) Συμφωνω.


    Acheron
    01.01.2009, 18:36

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 01-01-2009 στις 15:08 έγραψε...

    Σε αριστεροχειρες για αυτα τα λεφτα η Ibanez που βρηκε το παιδι ειναι οκ, η cort x2 επισης.

    Μάλλον μία απο αυτές τις δύο θα πάρω.(Ποιά απο τις δύο θα εξαρτηθεί απο τα οικονομικά μου)

    Σκέφτομαι το εξής και θέλω να ρωτήσω αν γίνεται. Λέω να αγοράσω την κιθάρα και να την χρησημοποιώ για αρχή χωρίς ενισχυτή (ίσως με σύνδεση στον υπολογιστή αν γίνεται) και όταν με τον καιρό μάθω αγοράζω ενισχυτή ώστε να έχω χρόνο θέλω να ψάξω με την ησυχία μου. Δεν ξέρω όμως τι μπορεί να κάνει μια ηλεκτρική κιθάρα χωρίς ενισχυτή γιαυτό ρωτάω.

    Το λέω γιατί δεν θέλω να αγοράσω ενισχυτή στα τυφλά(ενοώ χωρίς να τον ακούσω). ενώ κιθάρα μάλλον θα αγοράσω στα τυφλά. Ελπίζω να μην πειράζει που θα αγοράσω κιθάρα χωρίς να την δοκιμάσω γιατί αλλιώς μπορεί να χρειαστεί να τρέχω αθήνα αν δεν υπάρχουν στην πόλη μου.

    Επίσης σκέφτομαι και αυτή http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=2814 (αν υπάρχει για αριστερόχειρες) γιατί δεν έχει τρέμολο και σκέφτομαι οτι αυτό μπορεί να της δίνει περισσότερη αξιοπιστία(με την λογική όσο λιγότερα έχει τόσο πιο δύσκολα χαλάει) Δεν ξέρω αν έχει βάση αυτό που σκέφτομαι.


    ExploitedAnarchy
    01.01.2009, 19:26

    thn fender squier,mhn thn skeftese,gia hard rock kai sabbathies kalh einai,alla ws ekei,e exei kai kalo clean...8a sou proteina mia pio heavy ki8ara,o ka8enas exei ta gousta tou,alla mias kai eisai se black metal fash 8a sou proteina auth

    http://www.thomann.de/gr/bc_rich_warlock_bk_bronce_ii.htm

    an kai xamhlou kostous einai kalh kataskeuh,exei bc rich magnhtes kai oxi magnhtes proeleushs apo xwmaterh,(akomh kales gia arxh einai oi ibanez,jackson)pantws thn fender squier mhn thn skeftese,pistepse me 8a apogohteuteis molis proodepseis ligo.Akomh polu kales,egw mono mia dokimasa, alla panta akouw kala logia einai oi epiphone(etairia 8ugatrikh ths gibson).

    akomh uparxei kai auto to paketo,arketa aksiologo

    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=5216

     

    Apla koita na pareis gia arxh kati pou 8a se akolou8ei sthn ekseliksh sou,mhn se bazei se alles agores...


    delta66
    01.01.2009, 20:06

    Παράθεση:

    .......

    akomh uparxei kai auto to paketo,arketa aksiologo

    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=5216

     

    Πολυ καλη προταση μου φαινεται για αρχη {#emotions_dlg.thumbup}

    Και πολυ καλη τιμη.

    Βλεπω ειναι με ΦΠΑ τελικη.

    Το ιδιο πακετο στο θωμα εχει 239€ χωρις μεταφορικα, οποτε βουρ.

     


    ExploitedAnarchy
    01.01.2009, 20:22

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 01-01-2009 στις 20:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    .......

    akomh uparxei kai auto to paketo,arketa aksiologo

    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=5216

     

    Πολυ καλη προταση μου φαινεται για αρχη {#emotions_dlg.thumbup}

    Και πολυ καλη τιμη.

    Βλεπω ειναι με ΦΠΑ τελικη.

    Το ιδιο πακετο στο θωμα εχει 239€ χωρις μεταφορικα, οποτε βουρ.

     



    Ase file delta...egw molis phra ki8ara,meta apo mia ebdomada epesa se auto to paketo....eskasa!!!!!!!{#emotions_dlg.happycrazy}


    odis13
    01.01.2009, 20:40

    Γνωμη μου, μακρια απο την bcrich, οι φτηνες ειναι φτυαρια.

    Οι μαγνητες τους ΕΙΝΑΙ απο χωματερη, απλα τους παιρνουν και τους βαφτιζουνε bcrich.Οι μαγνητες των φτηνων ibanez και της x2 ειναι αν δεν κανω λαθος της μαρκας powersound, ειναι αξιοπρεπεις.

    Το πακετακι ειναι καλη λυση για αρχη αλλα μονο για αρχη.Δε θα σου παει πολυ, ειδικα με το μικρο το ενισχυτακι.Αλλα στα λεφτα που κοστιζει, για να ξεκινησεις να μαθαινεις και να κανεις τη φαση σου ειναι μια χαρα.Μια x2+ ενας roland cube ή line 6 ή..... θα ήταν αρκετα πιο ποιοτικη λυση αλλα κοστιζει κατιτις παραπανω.Εσυ αποφασιζεις.


    Acheron
    02.01.2009, 00:41

    Δυστυχώς το πακέτο δεν είναι για αριστερόχειρες.

    Οπότε μάλλον θα πάω για την IBANEZ GRG 170DXL http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=4470

    (είναι και πιο ακριβή η αριστερόχειρη έκδοση)

    Ας πούμε οτι έχω καταλήξει οτι παίρνω την IBANEZ GRG 170DXL. Για ενισχυτή δεν έχω κοιτάξει αλλα βλέπω τώρα κάτι βίντεο με τον Ronald Cube 20X και 15X και ψήνομαι πολύ για κάποιον απο αυτούς.

    Έκανα και μερικούς συνδυασμούς με τους 2 ronald ενισχυτές και 2 κιθάρες(ibanez και cort x-2)

    350Euro:

    CORT X-2 LEFT ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ (209Euro) + ROLAND CUBE-20X 20w ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ(147Euro)

    IBANEZ GRG 170DXL ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ(250Euro) + ROLAND CUBE 15x 15w ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ(99Euro)

    400Euro:

    IBANEZ GRG 170DXL ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ(250Euro) + ROLAND CUBE-20X 20w ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ(147Euro)

    Αν πάω για το σετ των 350ευρώ το ερώτημα είναι απο που να κόψω? Απο τον ενισχυτή ή απο την κιθάρα?(τον ROLAND CUBE-20X 20w τον σκέφτομαι μόνο για τις παραπάνω επιλογές που έχει γιατί η ένταση έτσι και αλλιώς πιστεύω οτι είναι αρκετή και στα 15)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Acheron στις 02-01-2009 00:42 ]


    odis13
    02.01.2009, 11:10

    Εχωντας μεταξυ αλλων μια cort x2 και εναν roland cube 30 θα σου πω οτι ο πρωτος συνδιασμος που εκανες ειναι πολυ καλος, μαλλον αρκετα καλυτερος απο τους αλλους 2.Αν μπορεσεις να μαζεψεις τα λεφτα θα εισαι τζαμι....και η x2 μου εχει φανει αρκετα καλυτερη απο την grg σε θεμα hardware, κλειδιων και τρεμολο δηλαδη.

     

     


    montechristos-ole
    02.01.2009, 14:10

    Η Ibanez ειναι πολυ καλη λυση.Αλλα εχε στα υπ'οψην σου και τις cort αλλα και τις jakson.Eγω θα προτεινα μια ibanez....


    ExploitedAnarchy
    02.01.2009, 14:40

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 01-01-2009 στις 20:40 έγραψε...

    Γνωμη μου, μακρια απο την bcrich, οι φτηνες ειναι φτυαρια.

    Οι μαγνητες τους ΕΙΝΑΙ απο χωματερη, απλα τους παιρνουν και τους βαφτιζουνε bcrich.Οι μαγνητες των φτηνων ibanez και της x2 ειναι αν δεν κανω λαθος της μαρκας powersound, ειναι αξιοπρεπεις.

    Το πακετακι ειναι καλη λυση για αρχη αλλα μονο για αρχη.Δε θα σου παει πολυ, ειδικα με το μικρο το ενισχυτακι.Αλλα στα λεφτα που κοστιζει, για να ξεκινησεις να μαθαινεις και να κανεις τη φαση σου ειναι μια χαρα.Μια x2+ ενας roland cube ή line 6 ή..... θα ήταν αρκετα πιο ποιοτικη λυση αλλα κοστιζει κατιτις παραπανω.Εσυ αποφασιζεις.



    Egw file exw paiksei me fthnh bc rich kai htan mia xara...kai sto studio mia xara mou akougete...twra ti mou les..fantazomai bc rich den 8a exeis piasei sta xeria sou,isws kapoia pou emoiaze me bc rich....ektos an dokimases fthno montelo tou 1821...h bc rich einai sobarh etairia,den bgazei magnhtes tis plakas...oso gia enusxhtes,an einai na pareis line6 pare kalutera marshal....ta logia perita,o hxos ta leei ola...


    -----------------
    sodomy and lust

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ExploitedAnarchy στις 02-01-2009 14:42 ]


    odis13
    02.01.2009, 15:12

    Παράθεση:

    Το μέλος ExploitedAnarchy στις 02-01-2009 στις 14:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 01-01-2009 στις 20:40 έγραψε...

    Γνωμη μου, μακρια απο την bcrich, οι φτηνες ειναι φτυαρια.

    Οι μαγνητες τους ΕΙΝΑΙ απο χωματερη, απλα τους παιρνουν και τους βαφτιζουνε bcrich.Οι μαγνητες των φτηνων ibanez και της x2 ειναι αν δεν κανω λαθος της μαρκας powersound, ειναι αξιοπρεπεις.

    Το πακετακι ειναι καλη λυση για αρχη αλλα μονο για αρχη.Δε θα σου παει πολυ, ειδικα με το μικρο το ενισχυτακι.Αλλα στα λεφτα που κοστιζει, για να ξεκινησεις να μαθαινεις και να κανεις τη φαση σου ειναι μια χαρα.Μια x2+ ενας roland cube ή line 6 ή..... θα ήταν αρκετα πιο ποιοτικη λυση αλλα κοστιζει κατιτις παραπανω.Εσυ αποφασιζεις.



    Egw file exw paiksei me fthnh bc rich kai htan mia xara...kai sto studio mia xara mou akougete...twra ti mou les..fantazomai bc rich den 8a exeis piasei sta xeria sou,isws kapoia pou emoiaze me bc rich....ektos an dokimases fthno montelo tou 1821...h bc rich einai sobarh etairia,den bgazei magnhtes tis plakas...oso gia enusxhtes,an einai na pareis line6 pare kalutera marshal....ta logia perita,o hxos ta leei ola...


    -----------------
    sodomy and lust

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ExploitedAnarchy στις 02-01-2009 14:42 ]



     

     

     

     

    Λοιπον εχω πιασει και bc rich και πολλες αλλες κιθαρες, απο squier μεχρι huber με καθε ενδιαμεση σταση  και οταν λεω κατι δε το λεω για την πλακα μου.

    Αν νομιζεις οτι οι μαγνητες που γραφουν πανω bcrich και μπαινουν μονο στα φτηνα μοντελα της εταιρειας φτιαχνονται απο την bc rich παω πασο.Οι μαγνητες φιλε μου αυτοι φτιαχνονται σε εργοστασια στην κινα με το κιλο και η καθε εταιρεια παιρνει τους δικους της και σταμπαρει τη μαρκα της πανω.Δεν ειναι bcrich μαγνητες.

    Το μανικι της κιθαρας που εδειξες ειναι Nato, τουτεστιν κοντρα πλακε, αρα συμπιεσμενο ροκανιδι.Ειναι φοβερο, εχει πολυ πλακα ειδικα οταν μετα απο μερικους μηνες φαγωνεται στο neck joint και χαλαρωνουν οι βιδες και κανεις bomb diving με σταθερη γεφυρα.

     

    Εκτος όλων αυτων η κιθαρα που εδειξες ΔΕΝ ειναι για αριστεροχειρες.

     

     

     

    Για τους ενισχυτες, η σειρα MG της marshall ειναι ισως απο τους ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΥΣ ενισχυτες που εχουν βγει EVER.Ειχα εναν mg15 dfx για αρκετα χρονια και εχω παιξει εκτενως και με τον 30αρη και με τον 50αρη. Τα καθαρα του δεν υπαρχουν και τα γκαζια του ειναι τελειως τζιτζικια.Καμια σχεση με τα αξιοπρεπη γκαζια των ine 6 και των roland cube.Απο αξιοπιστια πασχουν κυριως λογω μεγαφωνου το οποιο ειναι μαρκα με εκαψες (αν δε με πιστευεις παρρε κατσαβιδι και ανοιξε την πλατη του ενισχυτη, 4 βιδες ειναι) και μετα απο λιγο καιρο θα εχεις τριξιματα και συντονισμους λογω φτηνιαρικης καμπινας.

     

     

     

    Το αν εσενα σου ακουγεται μαι χαρα η φτηνη bcrich στον  mg ειναι δικο σου θεμα και εξαρταται και απο τα σημεια αναφορας που εχεις.

    Για εμενα ειναι ελεεινος ο ηχος αυτου του συνδυασμου, ακομα και για αυτη την κατηγορια χρηματων.

     

    Γνωμη μου, την οποια και στηριξα  με κοινη λογικη και καποιες γνωσεις στο χωρο.


    ExploitedAnarchy
    02.01.2009, 16:15

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 02-01-2009 στις 15:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ExploitedAnarchy στις 02-01-2009 στις 14:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 01-01-2009 στις 20:40 έγραψε...

    Γνωμη μου, μακρια απο την bcrich, οι φτηνες ειναι φτυαρια.

    Οι μαγνητες τους ΕΙΝΑΙ απο χωματερη, απλα τους παιρνουν και τους βαφτιζουνε bcrich.Οι μαγνητες των φτηνων ibanez και της x2 ειναι αν δεν κανω λαθος της μαρκας powersound, ειναι αξιοπρεπεις.

    Το πακετακι ειναι καλη λυση για αρχη αλλα μονο για αρχη.Δε θα σου παει πολυ, ειδικα με το μικρο το ενισχυτακι.Αλλα στα λεφτα που κοστιζει, για να ξεκινησεις να μαθαινεις και να κανεις τη φαση σου ειναι μια χαρα.Μια x2+ ενας roland cube ή line 6 ή..... θα ήταν αρκετα πιο ποιοτικη λυση αλλα κοστιζει κατιτις παραπανω.Εσυ αποφασιζεις.



    Egw file exw paiksei me fthnh bc rich kai htan mia xara...kai sto studio mia xara mou akougete...twra ti mou les..fantazomai bc rich den 8a exeis piasei sta xeria sou,isws kapoia pou emoiaze me bc rich....ektos an dokimases fthno montelo tou 1821...h bc rich einai sobarh etairia,den bgazei magnhtes tis plakas...oso gia enusxhtes,an einai na pareis line6 pare kalutera marshal....ta logia perita,o hxos ta leei ola...


    -----------------
    sodomy and lust

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ExploitedAnarchy στις 02-01-2009 14:42 ]



     

     

     

     

    Λοιπον εχω πιασει και bc rich και πολλες αλλες κιθαρες, απο squier μεχρι huber με καθε ενδιαμεση σταση  και οταν λεω κατι δε το λεω για την πλακα μου.

    Αν νομιζεις οτι οι μαγνητες που γραφουν πανω bcrich και μπαινουν μονο στα φτηνα μοντελα της εταιρειας φτιαχνονται απο την bc rich παω πασο.Οι μαγνητες φιλε μου αυτοι φτιαχνονται σε εργοστασια στην κινα με το κιλο και η καθε εταιρεια παιρνει τους δικους της και σταμπαρει τη μαρκα της πανω.Δεν ειναι bcrich μαγνητες.

    Το μανικι της κιθαρας που εδειξες ειναι Nato, τουτεστιν κοντρα πλακε, αρα συμπιεσμενο ροκανιδι.Ειναι φοβερο, εχει πολυ πλακα ειδικα οταν μετα απο μερικους μηνες φαγωνεται στο neck joint και χαλαρωνουν οι βιδες και κανεις bomb diving με σταθερη γεφυρα.

     

    Εκτος όλων αυτων η κιθαρα που εδειξες ΔΕΝ ειναι για αριστεροχειρες.

     

     

     

    Για τους ενισχυτες, η σειρα MG της marshall ειναι ισως απο τους ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΥΣ ενισχυτες που εχουν βγει EVER.Ειχα εναν mg15 dfx για αρκετα χρονια και εχω παιξει εκτενως και με τον 30αρη και με τον 50αρη. Τα καθαρα του δεν υπαρχουν και τα γκαζια του ειναι τελειως τζιτζικια.Καμια σχεση με τα αξιοπρεπη γκαζια των ine 6 και των roland cube.Απο αξιοπιστια πασχουν κυριως λογω μεγαφωνου το οποιο ειναι μαρκα με εκαψες (αν δε με πιστευεις παρρε κατσαβιδι και ανοιξε την πλατη του ενισχυτη, 4 βιδες ειναι) και μετα απο λιγο καιρο θα εχεις τριξιματα και συντονισμους λογω φτηνιαρικης καμπινας.

     

     

     

    Το αν εσενα σου ακουγεται μαι χαρα η φτηνη bcrich στον  mg ειναι δικο σου θεμα και εξαρταται και απο τα σημεια αναφορας που εχεις.

    Για εμενα ειναι ελεεινος ο ηχος αυτου του συνδυασμου, ακομα και για αυτη την κατηγορια χρηματων.

     

    Γνωμη μου, την οποια και στηριξα  με κοινη λογικη και καποιες γνωσεις στο χωρο.



    kala egw prwteina thn sugkekrimenh bc rich se sxesh me thn squier,pou an les thn bc rich ftuari tote h squier einai gkasmas....

     

    kai milaw basei twn pragmatwn pou exw dokimasei...kai ton eksoplhsmo mou 8a ston diksw,oxi gia  na pw ti exw,apla gia na pareis mia idea...8a anebasw kai foto sto profil mou na deis...

    na ti exw apo ki8ares:

    fender squier pou einai a8lia

    meta bc rich

    http://www.thomann.de/gr/bc_rich_kerry_kingwartribe.htm

    kai exw paragkeilei auth

    http://www.thomann.de/gr/jackson_rr3_tr_egitarre.htm (mesa sthn ebdomada 8a thn exw)

     

    enusxhtes efe ktl....

    ton marshall

    http://www.thomann.de/gr/marshall_mg15dfx.htm

    kai to peiramatozwo

    den to brhka sto internet,enan stagg 20 watt...mono auta kserw

    Petalieres

    http://www.thomann.de/gr/behringer_xvamp_gitarrenmultieffekt.htm

    kai behringer distortion X

    http://www.dolphinmusic.co.uk/shop/flypage/product_id/22117

    kai gia to pc

    http://www.thomann.de/gr/line6_pod_studio_ux2.htm

    Pantws an 8es na sou dwsw thl kai apo to studio pou paizw me thn bc rich na deis,oti o lead guitarist me thn esp tou laiho,(oxi ltd,esp!!) akribh ki8ara,epa8e plaka me thn bc twn 300 euro apo twn hxo ths kai oxi mono autos....

     


    -----------------
    sodomy and lust



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ExploitedAnarchy στις 02-01-2009 16:17 ]


    επισυναπτόμενα: 110903_large.jpg 
    odis13
    02.01.2009, 19:11

    Ωραια φιλε μου Anarchy, αλλα παλι...τι σχεση εχει τι εχεις για gear ?

    Κατα τη γνωμη μου η bc rich που εδειξες ειναι ψιλο μπουρουχα και δεν εχει την ποιτητα κατασκευης μιας cort x2, ουτε στο fretwork ουτε στο φινιρισμα ουτε και στα ξυλα (ξαναλεω NATO μανικι!ροκανιδι και χαρτοπολτος!).Καμια σχεση, χιλιες φορες καλυτερες οι cort, ibanez.

    Και μια squire affinity strat ειναι τρομερα πιο καλοκατασκευασμενη απο την bc rich που εβαλες, αλλα δε κανει για αυτα που θελεις να παιξει το παιδι.

     

    Kαι εχοντας (αναμεσα σε αλλους) και roland cube 30 και τον marshall 15αρη που εχεις εσυ επιμενω, οχι μονο ο roland ειναι κλασεις ανωτερος απο τον mg, o mg ειναι απο τους χειροτερους ενισχυτες που εχω ακουσει στη ζωη μου, παρεα με κατι jacky jackson και crate...και μιλαμε για ενισχυτες ιδιας κατηγοριας στα ιδια λεφτα περιπου.

     

     


    ExploitedAnarchy
    02.01.2009, 23:25

    to paidi black metal 8elei oxi jazz kai blues gia na parei mia fender squier,pou einai gia thn plaka,mallon den exeis dei bc rich....exw kai thn fender kai thn bc rich,H fender sto studio koudounizei olh thn wra eite kanw muting eite oxi to idio pragma einai enw h bc rich ta bgazei pera mia xara,kai h fender pou les apo hxo mono gia clean kanei to distortion einai gia klamata,den exei gkazia h ki8ara,opws kai na to kaneis....mallon an krinw kai apo thn upografh sou....eisai fenderakias,ok den lew o ka8enas exei ta gousta tou,oso gia ton marshal,mia xara einai,den lew pws oi line 6 den einai kaloi,alla roland???kai lew pali 8elei black metal...oxi blues ...gia auto kalutera einai mia bc rich,jackson kai ibanez para cort,fender ktl...fantazomai black metal den akous....estw death...gia dokimase na paikseis death me fender...kai meta ela pes mou...100 efe xrhsimopoihsa,kai pali ton hxo gia black den ton ebgala...


    delta66
    02.01.2009, 23:55

    Φιλε anarchy ο odis μιλαει για τις ποιοτητες των ξυλων και γενικα για την κατασκευη των οργανων.

    Το λεει καθαρα αλλωστε οτι μια squire δεν κανει για το ειδος.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος odis13 στις 02-01-2009 στις 19:11 έγραψε...

    Και μια squire affinity strat ειναι τρομερα πιο καλοκατασκευασμενη απο την bc rich που εβαλες, αλλα δε κανει για αυτα που θελεις να παιξει το παιδι.

     

    Νομιζω πως το καταλαβαμε ολοι, δεν χρειαζεται αλλη αναλυση επι του θεματος. {#emotions_dlg.thumbup}




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία