ελληνική μουσική
    616 online   ·  210.846 μέλη

    Ελληνική δισκογραφία 2008. Εντυπώσεις;

    megaloserwtikos
    28.12.2008, 01:27

    Ποιοί δίσκοι που κυκλοφόρησαν την χρονιά που τελειώνει σας άρεσαν; Τι εντύπωση σας άφησε η ελληνική μουσική παραγωγή;

    Προτείνετε κάποιους δίσκους...


    rompa
    28.12.2008, 01:52

    Δημήτρης Κοργιαλάς - Τα κουτιά είναι κουφά

    Ελεονώρα Ζουγανέλη - Έλα

    Μιχάλης Εμιρλής - Μη διστάζεις


    Nafpaktos___
    28.12.2008, 01:57

    Νομιζω πως η φετινη σοδεια ηταν η καλυτερη απο το 2003 και μετα.

    Προσωπικα ακουσα τουλαχιστον 7-8 ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ δισκους("Ο Σαμανος" των Παπακων/νου και Σαββοπουλου,οι "Πετρινοι κηποι" του Θηβαιου,το "Παμε ξανα απ την αρχη" των Μικρουτσικου/Αντωνοπουλου,το "Second hand" των Night on Earth πανω σε κομματια του Θαναση,το "Παντα κατι μενει" του Μανου Ελευθεριου απο την σειρα αξιος λογος,το "Σ'ενα μεγαλο αυριο" απο τα Ενδελεχεια,το δυνατο comeback της Αρβανιτακη με το "Και τα ματια και η καρδια",η "Ισαλος γραμμη" του Γ.Καζαντζη)

    αλλα και τα πολυ προσφατα "Στη διαπασων" του Δ.Μητροπανου,το ντεπουτο της Μαρως Μαρκελλου με το "Κοριτσι για σπιτι" που νομιζω οτι με την παροδο του χρονου και των ακροασεων θα παρουν την θεση τους διπλα στα υπολοιπα.

    Να μην ξεχασω να αναφερω και μερικα εξαιρετικοτατα λαιβ αλμπουμς οπως αυτα του Δεληβορια και των Χαινηδων.

    Ελπιζω και την επομενη χρονια να εχουμε επισης πολλους αξιολογους δισκους και γιατι οχι και περισσοτερους.

    Αυτα που αναμενω με αγωνια ειναι η συνεργασια του Θαναση Παπακων/νου με τον Γιαννη Χαρουλη,η επιστροφη του Αλκινοου μετα απο 6 χρονια δισκογραφικης αποχης,η συνεργασια της Μελινας Κανα με τον Θαλασσινο και ο δευτερος δισκος της συγκλονιστικης Δαναης Παπαναγιωτοπουλου.

    {#emotions_dlg.walkman}


    emmanuella
    28.12.2008, 12:26

    Ελεονώρα Ζουγανέλη -  Έλα | Μία αρκετά ξεχωριστή ερμηνεία

    Joanna Drigo - Κάποιες ώρες γεννιούνται τα όνειρα   | Με μάξεψε αρκετά η συγκεκριμένη ... Το Cd έχει αρκετά ωραία - πολύ ωραία - τραγούδι

    Θηβαίος - Πέτρινοι κήποι    | Εχω ακούσει και πολύ καλύτερα τραγούδια του αλλά είναι ένα cd που το άκουσα αρκετές φορές

    Γυμνά Καλώδια - Μια ζωή σε μια στιγμή  &   Διάφανα Κρίνα - Κι η αγάπη πάλι θα καλεί    | Ε, τι να λέμε τώρα !!! Τρελό κόλλημα

    Και φυσικά

    Γιάννης Κότσιρας - Και παλι παιδί   | Αν και δέχτηκε αρκετές κριτικές, εγώ αγάπησα αυτό το cd

    {#emotions_dlg.walkman}


    geordan
    28.12.2008, 13:20

    Δίσκοι της χρονιάς: Ελένη Βιτάλη: 7 και να προσέχεις, Νατάσα Μποφίλιου: Μέχρι το τέλος

    Από επανεκτελέσεις: Γλυκερία - Μίκης Θεοδωράκης

    Σίγουρα αδικώ πολλά ενδιαφέροντα cd, π.χ. των Θ. Παπακωνσταντίνου, Χ. Θηβαίου, Σ. Κραουνάκη και πολλά άλλα λιγότερο ακουσμένα.


    kwstasagas
    28.12.2008, 14:42

    Γενικώς, δεν την παρακολούθησα ιδιαίτερα την ελληνική δισκογραφία το έτος 2008 {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}.....

    Από τα "ολίγα", που υπέπεσαν στην αντίληψή μου, ξεχώρισα κι εγώ, όπως και η emmanuela, το "ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ" των ΓΥΜΝΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ [αν και ο εν λόγω δίσκος εκδόθηκε στο τέλος του 2007 .... Τεσπα, νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί δίσκος του 2008 ... ] ..... Πραγματικά, αυτό το δισκάκι έπαιζε ... ακατάπαυστα στο cd player της παλιάς μου Λάντσια το καλοκαίρι, τις στιγμές που έκανα βόλτες στην Αίγινα ..... Και, σημειωτέον, το εν λόγω cd ήρθε στα χέρια μου ως ΔΩΡΟ από το ίδιο το συγκρότημα, καθόσον, μετά τη συναυλία τους στο ΚΥΤΤΑΡΟ, πέρυσι τέτοια εποχή, χάρισαν από ένα cd τους σε όσους παρακολούθησαν τη συναυλία .... Τι να πεις ... για τη γενναιοδωρία και το ήθος κάποιων καλλιτεχνών, όπως τα Γ.Κ., τα λόγια μάλλον περιττεύουν .......

    Πολύ καλή δουλειά, επίσης, και ο "ΣΑΜΑΝΟΣ", δλδ η δισκογραφική σύμπραξη Θανάση Παπακωνσταντίνου / Διονύση Σαββόπουλου .... Πρόκειται έναν δίσκο γεμάτο "γλυκόπιοτα" τραγούδια, τα οποία .... έχουν την ικανότητα να μάς βγάλουν από τα διαμερίσματά μας και να μάς ταξιδέψουν .... σε όλον τον κόσμο : Από την Κάτω Ιταλία μέχρι το Μεξικό, από κει στη Βολιβία, από κει .... ξανά πίσω στην Ελλάδα για ... να φτερουγίσει η ψυχή μας κάποια Κυριακή με "βήματα - φτερουγίσματα από παλιό Τσιτσάνη" κλπ κλπ .... [Αν και ο Θανάσης που, προσωπικά, λατρεύω είναι αυτός του ΒΡΑΧΝΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ και, κυρίως, της ανυπέρβλητης ΑΓΡΥΠΝΙΑΣ ... ] ......  

    Και τέλος ... έκπληξη ήταν και ο δίσκος "ΖΗΤΩ ΤΑ ΛΑΪΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ" του Παντελή Αμπαζή, με το λεπτό / χαριτωμένο / ευρηματικό χιο'υμορ του δημιουργού που αντλεί επιρροές από ΖΑΜΠΕΤΑ ....

    Αν εμφανίσθηκε κάτι αξιόλογο στην ελληνική δισκογραφία τη χρονιά που πέρασε, το οποίο αδίκως ξέφυγε της αντίληψής μας, θα είναι χαρά μου να το διαβάσω .....   


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 28-12-2008 14:44 ]


    kwstasagas
    28.12.2008, 14:50

    Και, φυσικά, μεγάλη παράλειψη ....

    ΜΟΝΙΚΑ - AVATAR ..... {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}

    Πραγματικά, μέσα από την ψυχή αυτού του πολύ νέου κοριτσιού, νομίζεις ότι .... ξεχειλίζει ένας χείμαρρος .... Πρόκειται για ένα πραγματικά γνήσιο ταλέντο, γεμάτο από τον ενθουσιασμό και την ορμή της νιότης .... Ανυπομονώ 22 Γενάρη να την δω για πρώτη φορά επί σκηνής [Γκαγκάριν] ..... 


    stevi93
    28.12.2008, 18:09

    Λοιπον,λοιπον...
    Δισκογραφικα μετρια χρονια το 'ο8..αλλα ειχε αρκετα ομορφα πραγματα...
    Εχουμε και λεμε:

    Σταματης Κραουνακης-Για εναν ερωτα. -Το πρωτο δισκογραφημενο live του Σταμ.μια υπεροχη συναυλια που ειχε δωθει περυσι με την φωνη του ιδιου,υπεροχα ασματα,υπεροχη ατμοσφαιρα,πολυ προσεγμενη δουλεια,ως συνηθως.Το λατρεψα,τον λατρεψα γι'ακομα μια φορα.

    Οι Απιθανες περιπετειες του Φοιβου Δεληβορια- Αποσπασματα απο 2 live εμφανισεις του Δεληβορια,και λιγα τραγουδια απο στουντιο,συνθετουν το πρωτο του live αλμπουμ.
    Πολυ φρεσκιες ενορχηστρωσεις,κανοντας τα τραγουδια σχεδον καινουρια,και με ενα υπεροχο τραγουδι το ''παιδικο''.Τον εχω λιωσει τον δισκο.


    Δημητρης Μητροπανος-Στη διαπασων- Αν και μετρα μονο μερες στα δισκοπωλεια,και απο τιε λιγες ακροασεις που εχω προλαβει να του κανω,εχω να πω τα καλυτερα.

    Μανωλης Μητσιας-Ενα τσιγαρο κι ενας ψευτης- Κι αυτος προσφατος δισκος,με πολυ καλες εντυπωσεις απο εμενα,κι εναν Μητσια,υπεροχο ερμηνευτη,ως συνηθως.


    Μαρω Μαρκελλου-Κοριτσι για σπιτι- Πολυ φρεσκος ηχος και στιχος,πολυ ωραια φωνη.
    Τα ασματα του δισκου ειναι πολυ καλα,και ορισμενα εξαιρετικα.
    Καλη της εποτυχια,μιας και ειναι ο πρωτος της δισκος.

    Μαρια Φαραντουρη-Λυδια Κονιορδου -Μυθοι γυναικων- Παραδοσιακα ακουσματα,Χατζιδακις,Θεοδωρακης,ερμηνευσμενα απο τις δυο αυτες φωνες.Το αποτελεσμα,καταπληκτικο.

    Μακης Σεβιλογλου-Γλυκο μεθυσι- Ενας δισκος απο εναν σχετικα νεο τραγουδοποιο,με μια ξεχωριστη χροια,και την συμμετοχη της Χαρουλας αλεξιου και του Δημητρη μητροπανου με ενα δυο και ενα τραγουδια αντιστοιχα.Οι δυο τους υπεροχοι,αλλα και ο ιδιος ο Σεβιλογλου.


    Joanna Drigo - Κάποιες ώρες γεννιούνται τα όνειρα- Φρεσκια δουλεια,μια πολυ ομορφη φωνη και ελπιδοφορα παρουσια.Κυριαρχει το ροκ ακουσμα.Αξιζει να την προσεξει κανεις.
    Ο δισκος ειχε αρκετες ομορφες στιγμες,ενω μου αφησε δυο πολυ ομορφα ασματα,που τα ξεχωρισα απο τα αλλα.


    -----------------
    http://blogs.musicheaven.gr/stevi93 για τ'όνειρο και ποιός ζωή δεν δίνει. για μια στιγμή εισαι αθάνατος.και σβήνει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stevi93 στις 28-12-2008 18:11 ]


    Tropaiatissa
    29.12.2008, 18:23

     

    Τυχαία σειρά...


    Νότης Μαυρουδής-Αναστασία Μουτσάτσου - Μια νύχτα στους αιώνες

    Νότης Μαυρουδής & Παναγιώτης Μάργαρης - Cafe de l' art VI - Passion

    Βαγγέλης Μπουντούνης-100 κιθάρες - Historia de un amor 

    Μανώλης Μητσιάς - Ένα τσιγάρο κι ένας ψεύτης

    Δημήτρης Μητροπάνος - Στη διαπασών

    Βασίλη Δημητρίου - Ματωμένα χώματα

    Χρήστου Παπαδόπουλου - Η εξαφάνιση

    Γιώργος Νταλάρας,Μαρινέλλα,Γλυκερία κλπ.- Θα πιώ απόψε το φεγγάρι-Αφιέρωμα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο

    Γιώργος Νταλάρας,Μπάμπης Τσέρτος,Ζαχαρίας Καρούνης κλπ. - Τραγούδια με ουσίες

    Ο Μπάμπης Τσέρτος τραγουδά Μιχάλη Σουγιούλ

    Γλυκερία-Μίκης Θεοδωράκης - Τα θεμέλια μου στα βουνά

    Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας - Σκοποί και τραγούδια της καθ' ημάς Ανατολής




    Σίγουρα βγήκαν κι άλλοι αξιόλογοι δίσκοι, αλλά προτιμώ να μη συμπεριλάβω στη λίστα κάτι που δεν έχω προλάβει να ακούσω... Πάντως μια παρατήρηση που έκανα είναι ότι οι περισσότεροι απ' τους δίσκους που έγραψα είναι με επανεκτελέσεις ή ζωντανές ηχογραφήσεις...


    stevi93
    29.12.2008, 18:44

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 28-12-2008 στις 18:09 έγραψε...

    Λοιπον,λοιπον...
    Δισκογραφικα μετρια χρονια το 'ο8..αλλα ειχε αρκετα ομορφα πραγματα...
    Εχουμε και λεμε:

    Σταματης Κραουνακης-Για εναν ερωτα. -Το πρωτο δισκογραφημενο live του Σταμ.μια υπεροχη συναυλια που ειχε δωθει περυσι με την φωνη του ιδιου,υπεροχα ασματα,υπεροχη ατμοσφαιρα,πολυ προσεγμενη δουλεια,ως συνηθως.Το λατρεψα,τον λατρεψα γι'ακομα μια φορα.

    Οι Απιθανες περιπετειες του Φοιβου Δεληβορια- Αποσπασματα απο 2 live εμφανισεις του Δεληβορια,και λιγα τραγουδια απο στουντιο,συνθετουν το πρωτο του live αλμπουμ.
    Πολυ φρεσκιες ενορχηστρωσεις,κανοντας τα τραγουδια σχεδον καινουρια,και με ενα υπεροχο τραγουδι το ''παιδικο''.Τον εχω λιωσει τον δισκο.


    Δημητρης Μητροπανος-Στη διαπασων- Αν και μετρα μονο μερες στα δισκοπωλεια,και απο τιε λιγες ακροασεις που εχω προλαβει να του κανω,εχω να πω τα καλυτερα.

    Μανωλης Μητσιας-Ενα τσιγαρο κι ενας ψευτης- Κι αυτος προσφατος δισκος,με πολυ καλες εντυπωσεις απο εμενα,κι εναν Μητσια,υπεροχο ερμηνευτη,ως συνηθως.


    Μαρω Μαρκελλου-Κοριτσι για σπιτι- Πολυ φρεσκος ηχος και στιχος,πολυ ωραια φωνη.
    Τα ασματα του δισκου ειναι πολυ καλα,και ορισμενα εξαιρετικα.
    Καλη της εποτυχια,μιας και ειναι ο πρωτος της δισκος.

    Μαρια Φαραντουρη-Λυδια Κονιορδου -Μυθοι γυναικων- Παραδοσιακα ακουσματα,Χατζιδακις,Θεοδωρακης,ερμηνευσμενα απο τις δυο αυτες φωνες.Το αποτελεσμα,καταπληκτικο.

    Μακης Σεβιλογλου-Γλυκο μεθυσι- Ενας δισκος απο εναν σχετικα νεο τραγουδοποιο,με μια ξεχωριστη χροια,και την συμμετοχη της Χαρουλας αλεξιου και του Δημητρη μητροπανου με ενα δυο και ενα τραγουδια αντιστοιχα.Οι δυο τους υπεροχοι,αλλα και ο ιδιος ο Σεβιλογλου.


    Joanna Drigo - Κάποιες ώρες γεννιούνται τα όνειρα- Φρεσκια δουλεια,μια πολυ ομορφη φωνη και ελπιδοφορα παρουσια.Κυριαρχει το ροκ ακουσμα.Αξιζει να την προσεξει κανεις.
    Ο δισκος ειχε αρκετες ομορφες στιγμες,ενω μου αφησε δυο πολυ ομορφα ασματα,που τα ξεχωρισα απο τα αλλα.


    -----------------
    http://blogs.musicheaven.gr/stevi93 για τ'όνειρο και ποιός ζωή δεν δίνει. για μια στιγμή εισαι αθάνατος.και σβήνει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stevi93 στις 28-12-2008 18:11 ]



    ξεχασα να αναφερω και τον υπεροχο δισκο του τριφωνου...


    jorge
    29.12.2008, 18:57

    1. Monika - Avatar

    2. Μέχρι το Τέλος - Νατάσσα Μποφίλιου

    3. more to think of...


    kwstasagas
    29.12.2008, 21:52

    Α, άλλη μια "δισκογραφική έκπληξη" από το 2008 : Επανακυκλοφόρησε η ΠΑΡΕΛΑΣΗ του Φοίβου Δεληβοριά μετά από 19 χρόνια από την πρώτη έκδοσή της {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}...... Το εν λόγω δισκογραφικό ντεμπούτο του Δεληβοριά, σε ηλικία μόλις 15 - 16 ετών, έλαβε χώρα το 1989 από τον ΣΕΙΡΙΟ του πεφωτισμένου ΜΑΝΟΥ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙ [εκείνη την περίοδο ο "Σείριος" έβγαζε πολύ ωραίες δουλειές] και επανεκδόθηκε το 2008 από την MBI ....

    Όσο κι αν το - συνθετικό και στιχουργικό - υλικό του τραγουδοποιού είναι ακόμη πρωτόλειο, αδιαμόρφωτο και "στα σπάργανα", το βρήκα πολύ συγκινητικό και πολύ - πολύ ενδιαφέρον !!! Κι αυτός ο δίσκος ήταν η αφορμή να κάνω ένα ταξιδάκι "στα παλιά" και, συγκεκριμένα, όχι μόνο στην εφηβεία του δημιουργού του, αλλά ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΦΗΒΕΙΑ ....

    Στο ένθετο του cd υπάρχει το εισαγωγικό σημείωμα με την υπογραφή του ΧΑΤΖΙΔΑΚΙ, με το οποίο ο μεγάλος μας συνθέτης προλόγισε την έκδοση του 1989, και πρόσφατο σημείωμα του ίδιου του Δεληβοριά, έτους 2008 ........

     


    kwstasagas
    29.12.2008, 22:02

    Όσο για το 2009 .... Περιμένω πώς και πώς την επιστροφή, μετά από αρκετά χρόνια, του πολύ - πολύ αγαπημένου μου ΠΕΤΡΟΥ ΔΟΥΡΔΟΥΜΠΑΚΗ στη δισκογραφία .... Όπως έχω ακούσει, σε λίγους μήνες θα κυκλοφορήσει την νέα δουλειά του με καινούρια τραγούδια .... {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}..................... 


    Aiolos_m
    29.12.2008, 23:47

    Νατάσσα Μποφίλιου- Μέχρι το τέλος

    Μόνικα- Άβαταρ

    Δημήτρης Μητροπάνος- Στη διαπασών (αν και χρειάζεται λίγη παραπάνω ακρόαση)

    Χρήστος Θηβαίος- Πέτρινοι κήποι


    megaloserwtikos
    30.12.2008, 16:19

    Τα δικά μου του 2008.

    Τελευταία αγόρασα το ''και τα μάτια και η καρδιά'' με την Αρβανιτάκη και μ' αρέσει πολύ.  Αλλά και ο δίσκος της Άννας Βίσση ''απαγορευμένο'' - αγαπημένη φωνή - που πήρα, έχει υπέροχες μπαλάντες. Ο δίσκος ''Μύθοι γυναικών'' με Φαραντούρη και Κονιόρδου είναι πάρα πολύ καλός με τραγούδια γνωστά, νανουρίσματα, αποσπάσματα από τραγωδίες, μικρά αφιερώματα σε γυναίκες της ιστορίας. Από τις πιο συγκλονιστικές στιγμές ''ο φοίνικας'' που οι δυό τους λένε χωρίς συνοδεία μουσικής και είναι τραγούδι φυλακισμένων γυναικών. Ο δίσκος της Βιτάλη ''7 και να προσέχεις'' καλός, όταν τον είχα πάρει τον είχα ακούσει πάρα πολύ. Αλλά ο δίσκος του Λουδοβίκου ''Ποιά πάθη από τον έρωντα'' δεν μ' άρεσε ιδιαίτερα. Συνήθως με τους δίσκους του περνούσα ολόκληρες εποχές, αυτός νομίζω δεν έχει την έμπνευση των προηγούμενων. Ο δίσκος του Λιδάκη το καλοκαίρι ''Απ' τη σιωπή του χρόνου'' ήταν υπέροχος. Τέλος ο δίσκος που έβγαλε η Ρεμπούτσικα με την Πασπαλά ''Χορός των άστρων'' είχε κι αυτός πολύ καλό αποτέλεσμα. Για πιο ρομαντικούς που αναζητούν μελωδίες.

    Αυτά κατάφερα να ακούσω και ν' αγοράσω φέτος. Όπως κάθε χρόνο και κάποια παλιότερα σιντάκια, ένα από αυτά μια συλλογή με δημοτικά του Στέλιου Μπέλλου... αυτό πια ήταν το πιο αγαπημένο μου σιντί φέτος. Δεν έχω λόγια. Ερμηνευτής σπουδαίος !


    -----------------
    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 30-12-2008 17:14 ]


    Lansetris
    30.12.2008, 23:43

    1. σ' ένα μεγάλο αύριο - ΕΝΔΕΛΕΧΕΙΑ

    2. κι η αγάπη πάλι θα καλεί - ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ

    3. Ο σαμάνος - Θ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - Δ. ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ

    Αυτοί οι 3 είναι οι δίσκοι που ξεχώρισα για το 2008, μια πολύ μέτρια, κατά τη γνώμη μου χρονιά, στην ελληνική μουσική. Δε μου άρεσε ούτε ο δίσκος της Αρβανιτάκη ούτε του Μικρούτσικου. Οι δουλειές τους όπως και πολλών άλλων ήταν έργα ρουτίνας.

    Η μεγάλη αποκάλυψη για μένα ήταν οι ΕΝΔΕΛΕΧΕΙΑ στον καλύτερο, μάλλον δίσκο της πορείας τους. Πάλι καλά που κρατάει ακόμα ο Θ. Παπακωνσταντίνου. Ως πότε όμως;


    geordan
    31.12.2008, 01:03

    Παράθεση:

    Το μέλος geordan στις 28-12-2008 στις 13:20 έγραψε...

    Δίσκοι της χρονιάς: Ελένη Βιτάλη: 7 και να προσέχεις, Νατάσα Μποφίλιου: Μέχρι το τέλος

    Από επανεκτελέσεις: Γλυκερία - Μίκης Θεοδωράκης

    Σίγουρα αδικώ πολλά ενδιαφέροντα cd, π.χ. των Θ. Παπακωνσταντίνου, Χ. Θηβαίου, Σ. Κραουνάκη και πολλά άλλα λιγότερο ακουσμένα.

     

    Αφού προσθέσω κι εγώ στα αγαπημένα το δίσκο "Ο χορός των άστρων" των Ε. Ρεμπούτσικα και Ε. Ζιώγα με την Ε. Πασπαλά, να κάνω και ένα σχολιάκι στις επιλογές μου.

    Τελικά φέτος μου άρεσαν περισσότερο γυναίκες. Βάλε και Ελεονώρα Ζουγανέλη, βάλε και Μόνικα...

     


    INTHEFOREST
    31.12.2008, 01:42

    Δισκοι(?)πολλοι.

    Καλοι οχι .

    Παραγωγες ανυπαρκτες.

    Προτεινω να μην αγοραζετε αλλα να κατεβαζετε.


    Thanasis-Gioglou
    31.12.2008, 07:50

    Δέκα cd's με καινούργιο υλικό και όχι επανεκτελέσεις, ζωντανές ηχογραφήσεις, συλλογές κλπ. Η σειρά είναι τυχαία και όχι σειρά αξιολόγησης.

    1)Βασίλης Δημητρίου "Ματωμένα χώματα"
    2)Ελένη Βιτάλη "Επτά και να προσέχεις"
    3)Νικήτας Βοστάνης-Κώστας Μπαλαχούτης "Όνειρο στην έρημο"
    (Κώστας Μάντζιος-Σοφία Παπάζογλου-Λιζέτα Καλημέρη-Γιάννης Ντουνιάς)
    4)Χρήστος Παπαδόπουλος "Η εξαφάνιση"
    5)Μανώλης Μητσιάς "Ένα τσιγάρο κι ένας ψεύτης"
    6)Μάνος Ελευθερίου "Πάντα κάτι μένει"
    7)Τρίφωνο "Προσοχή"
    8)Ευανθία Ρεμπούτσικα "Ulak"
    9)Γιώργος Καζαντζής "Ίσαλος γραμμή"
    10)Δημήτρης Μητροπάνος "Στη διαπασών"

    Και πέντε με επανεκτελέσεις:

    1)Γιώργος Νταλάρας "Θα πιω απόψε το φεγγάρι"-Αφιέρωμα στο Λευτέρη Παπαδόπουλο
    2)Γιώργος Νταλάρας "Τραγούδια με ουσίες"
    3)Γλυκερία "Τα θεμέλιά μου στα βουνά"
    4)Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας "Σκοποί και τραγούδια της καθ'ημάς Ανατολής"
    5)Παιδικές χορωδίες Σπύρου Λάμπρου & Δημήτρη Τυπάλδου "2 παιδικές χορωδίες μαζί"


    tweek
    01.01.2009, 13:23

    Αυτοι που ακουσα και μου εμειναν απ'το 2008(με τυχαια σειρα):

    Διαφανα Κρινα-Κι η αγαπη παλι θα καλει{#emotions_dlg.clap}

    Χ.Θηβαιος-Πετρινοι Κηποι

    Θ.Παπα/νου,Δ.Σαββοπουλος-Ο Σαμανος