ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Ένα Χαμόγελο Για Τη Σταυρούλα

    Deos
    28.12.2008, 22:33

    Σας παραθέτω αυτούσιο κείμενο του Δημήτρη Βεριώνη (dver17):

    ---------------------------------------------------------------------------------------

     

    «Ένα Χαμόγελο για τη Σταυρούλα»

    Η Σταυρούλα Σγουρού, 27 χρονών, είναι ραδιοφωνική παραγωγός και εκφωνήτρια από την Καβάλα. Πριν από λίγο καιρό, η Σταυρούλα έπεσε θύμα σφοδρού τροχαίου ατυχήματος από το οποίο υπέστη κάκωση νοτιαίου μυελού στην αυχενική μοίρα με αποτέλεσμα την παράλυση των κάτω άκρων. Η Σταυρούλα δεν έχει κάποια ασφάλιση και η οικονομική κατάσταση της δεν είναι καλή, ενώ για τη νοσηλεία και την αποθεραπεία της απαιτείται άμεσα ένα πολύ μεγάλο ποσό.
    Στις 12 και 13 Ιανουαρίου (Δευτέρα-Τρίτη) θα γίνουν δύο μεγάλες συναυλίες με σκοπό να συγκεντρωθούν χρήματα για την αποθεραπεία της Σταυρούλας. Τα έσοδα της συναυλίας θα κατατεθούν στον τραπεζικό λογαριασμό της Σταυρούλας. Η συναυλία θα λάβει χώρα στην «ΑΥΛΑΙΑ» στον Βοτανικό, με τη συμμετοχή πολλών γνωστών καλλιτεχνών.
    Ελπίζουμε να έρθετε να ενισχύσετε αυτή την προσπάθεια και να τραγουδήσετε μαζί μας για τη Σταυρούλα. Παρακαλούμε, διαδώστε τα νέα για τη συγκεκριμένη συναυλία στους φίλους σας.

    Οι συμμετέχοντες (με αλφαβητική σειρά) είναι:
    Δευτέρα
    Γιώργος Αετόπουλος
    Δημήτρης Βεριώνης
    Γιώργος Δημητριάδης
    Στάθης Δρογώσης
    Νίκος Ζιώγαλας
    Βασιλική Καρακώστα
    Αναστασία Μουτσάτσου
    Βικτώρια Νικολαϊδου
    Γεωργία Νταγάκη
    Ζωή Παπαδοπούλου
    Μίλτος Πασχαλίδης
    Λήδα Πισπίρη
    Μάνος Πυροβολάκης
    Λουίζα Σοφιανοπούλου
    Ζακ Στεφάνου
    Οδυσσέας Τσάκαλος
    Υπόγεια Ρεύματα
    Βαλέρια Χριστοδουλίδου & Elitron
    Domenica
    Locomondo (Μάρκος Κούμαρης)
    Picos Apicos & The Pina Coladas
    X Darawish

    Τρίτη
    Λένα Αλκαίου
    Ειρήσθω Εν Παρόδω
    Παντελής Θαλασσινός
    Mιχάλης Κακέπης & Sold Out
    Λιζέτα Καλημέρη
    Μαρία Καναβάκη
    Βασίλης Κετεντζόγλου
    Γιώτης Κιουτσόγλου
    Θόδωρος Κοτεπάνος
    Σταύρος Λάντσιας
    Ελένη Νάσιου
    Σοφία Παπάζογλου
    Ελένη Πέττα
    Διονύσης Σαββόπουλος
    Ελένη Τσαλιγοπούλου
    Γιάννης Χαρούλης
    Δημήτρης Χουντής
    Brothers In Plugs
    Dasho Kurti
    David Lynch
    Ηaig Yazdjian
    Human Touch

    Παίζουν οι μουσικοί
    Όμηρος Κομνηνός (μπάσο),
    Δήμητρα Αποστόλου (Keyboards),
    Θέμος Ρίζος (κιθάρα),
    Χρήστος Ζελελίδης (τύμπανα)
    Στέλιος Παρασκευάς (κιθάρα)
    Μάνος Αναγνωστόπουλος (μπάσο)
    Γιάννης Δημητριάδης (keyboards)
    Μάριος Ιωάννου (τύμπανα)


    «Αυλαία» (Αγίου Όρους 15 & Κωνσταντινουπόλεως, Βοτανικός).
    Δευτέρα 12 και Τρίτη 13 Ιανουαρίου, ώρα 21.00.


    Διοργάνωση: Δημήτρης Βεριώνης,
    Άρης Μπάτρης (Αυλαία)

    Επικοινωνία: dverionis@gmail.com

     

     


    ---------------------------------------------------------------------------------------


    Ελπίζω να παραστούμε όσο το δυνατόν περισσότεροι μια από τις 2 ή και τις 2 μέρες των συναυλιών, στην αξιόλογη προσπάθεια-πρωτοβουλία του Δημήτρη Βεριώνη.

     

     

     


    marylin
    28.12.2008, 23:13

    Σταυρούλα η αγάπη κάνει θαύματα! Βλέπεις πόσοι είναι κοντά σου και σε στηρίζουν; Όλα θα πάνε καλά! {#emotions_dlg.yes}


    PashalinaMakia
    29.12.2008, 00:13

    Συγγνώμη που θα είμαι η κυνική νότα στην κουβέντα , αλλά τέτοια και χειρότερα προβλήματα υγείας αντιμετωπίζουν εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο.

    Δεν μπορώ να καταλάβω την ευαισθητοποίηση σε συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων και την "κινητοποίηση" των καλλιτεχνών.

    Ξαναλέω:εκατομμύρια όχι ένας ή μια!!!Εκατομμύρια!Η συγκεκριμενοποιημένη ευαισθησία δεν είναι ευαισθησία.Είναι βοηθάω έναν φίλο ή γνωστό μου!

     

    Χωρίς παρεξήγηση ε...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 29-12-2008 00:15 ]


    Deos
    29.12.2008, 00:21

    Πασχαλίνα δε σε πίεσε κανείς να έρθεις ούτε να βοηθήσεις σε αυτή την περίπτωση ανάμεσα στις εκατομμύρια άλλες.


    jorge
    29.12.2008, 01:23

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 29-12-2008 στις 00:13 έγραψε...

    Δεν μπορώ να καταλάβω την ευαισθητοποίηση σε συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων και την "κινητοποίηση" των καλλιτεχνών.

    Δεν ισχύει αυτό που λες. Πολλοί από τους καλλιτέχνες που αναφέρονται, έχουν ευαισθητοποιηθεί για πολλούς και διάφορους λόγους κι έχουν βοηθήσει παρόμοιες προσπάθειες, όπου ο παθών δεν ανήκε στο μουσικό χώρο.

    Αλλά και ακόμα στον ίδιο χώρο να ανήκει, είναι πολύ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ όλο αυτό που γίνεται. Και είναι απίστευτα αυτά που διαβάζουμε από σένα. Λες και υπάρχει συμφέρον... Λες και όταν η κοπέλα μπορέσει να περπατήσει, ο Θαλασσινός ή ο Ζιώγαλας θα έχουν κερδίσουν κάτι.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 29-12-2008 στις 00:13 έγραψε...

    Ξαναλέω:εκατομμύρια όχι ένας ή μια!!!Εκατομμύρια!Η συγκεκριμενοποιημένη ευαισθησία δεν είναι ευαισθησία.Είναι βοηθάω έναν φίλο ή γνωστό μου!

    Από πότε η βοήθεια σε φίλο ή γνωστό ΔΕΝ είναι ευαισθησία;


    -----------------
    (Παρακαλώ πολύ μη μου στέλνετε ΠΜ για θέματα που έχουν σχέση με το site. Για αυτά υπάρχει το Forum και η κατηγορία Περί MusicHeaven)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-12-2008 01:24 ]


    tsibitos
    29.12.2008, 03:26

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 29-12-2008 στις 00:13 έγραψε...

    Συγγνώμη που θα είμαι η κυνική νότα στην κουβέντα , αλλά τέτοια και χειρότερα προβλήματα υγείας αντιμετωπίζουν εκατομμύρια άνθρωποι στον κόσμο.

    Δεν μπορώ να καταλάβω την ευαισθητοποίηση σε συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων και την "κινητοποίηση" των καλλιτεχνών.

    Ξαναλέω:εκατομμύρια όχι ένας ή μια!!!Εκατομμύρια!Η συγκεκριμενοποιημένη ευαισθησία δεν είναι ευαισθησία.Είναι βοηθάω έναν φίλο ή γνωστό μου!

     

    Χωρίς παρεξήγηση ε...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PashalinaMakia στις 29-12-2008 00:15 ]



     

    Βλέπω δεν χάνεις ευκαιρία για να μας ξαναδείξεις την μεγάλη σου ευαισθησία... Είναι ντροπή να μην επικροτούμε ΟΛΟΙ τέτοιες ενέργειες από όπου και αν προέρχονται. Αφού δεν θες να βοηθήσεις απλά προσπέρασε το. Τι προσπαθείς να κάνεις;;; Να απότρεψεις και αυτούς που θέλουν και μάλιστα με εντελώς άστοχο επειχήρημα;;;

     

    Μακάρι να μαζευτεί πολύς κόσμος και πιο πολύ μακάρι να πάνε όλα καλά με την υγεία της κοπέλας!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tsibitos στις 29-12-2008 04:32 ]


    johnfrusciante
    29.12.2008, 04:27

    αυτο καταλαβατε απο αυτο που ειπε ο πασχαλινα μακια?

    αχ...ελλαδα τι θα ησουν χωρις τους ελληνες σου...


    --papaki--
    29.12.2008, 04:57

    Το θεμα δεν ειναι ποσους ανθρωπους θα βοηθησει μια πραξη, η απο ποιο χωρο θα ειναι αυτοι που θα βοηθησουν και θα βοηθηθουν. Στο κατω κατω ο καθενας κανει αυτο που μπορει, αυτο που ειναι πιο κοντα του. Ξεχναμε οτι το "μεγαλο καλο" ξεκιναει απο πραγματα μικρα. Απο τη βοηθεια σε ενα φιλο η σε εναν αγνωστο που θα βρεθει στο δρομο μας. Αυτη η μικρη, φαινομενικα τουλαχιστον, βοηθεια ειναι που θα κρατησει την ελπιδα ζωντανη στις καρδιες μας.

    Σταυρουλα θα σου στειλω την αγαπη μου κι ας μην σε ξερω. Ελπιζω να εισαι καλα...και να χαμογελας...{#emotions_dlg.biggrin}


    marylin
    29.12.2008, 10:14

    Λινάκι καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.

    Σίγουρα αυτός που κινητοποίησε τους καλλιτέχνες αγαπάει πολύ τη Σταυρούλα και του αξίζουν συγχαρητήρια για όλη αυτή την προσπάθεια.

    Μακάρι να παραδειγματιστούν τα ΜΜΕ που καταφεύγουν πολλοί άνθρωποι σε απελπιστική κατάσταση ζητώντας οικονομική βοήθεια και να οργανωθούν πολλές συναυλίες που θα βοηθήσουν σίγουρα.

    Η βοήθεια απ' όπου κι αν προέρχεται είναι πάντα πολύτιμη.

    Πολλοί καλλιτέχνες είναι πάντα πρόθυμοι να συμμετάσχουν αφιλοκερδώς προκειμένου να δώσουν χαρά κι ελπίδα σε όποιον υποφέρει.

    Το θέμα είναι να ευαισθητοποιηθεί κι ο κόσμος γιατί πικράθηκα αφάνταστα όταν πήγα πριν λίγους μήνες σε συναυλία που είχε στόχο να μαζευτούν χρήματα για να φτιαχτεί νοσοκομείο για τα παιδάκια στην Αιθιοπία και το κοινό ήταν απελπιστικά λίγο...


    PashalinaMakia
    29.12.2008, 15:02

    Μου άρεσε που είπα χωρίς παρεξήγηση...

     

    Αϊντεεεεεεε....

     

    Γιάννη , δεν είπα ούτε οτι θα έρθω , ούτε οτι δεν θα έρθω.Επίσης δεν είπα οτι πιέζει το post το οποίο άνοιξεις για να μαζευτεί κόσμος.

     

    Γιώργο , απο την στιγμή που ήταν ραδιοφωνικός παραγωγός (συγγνώμη αν είμαι αναίσθητη) όλοι οι καλλιτέχνες θα έχουν να κερδίσουν κάτι που λέγεται είτε διαφήμιση είτε οτιδήποτε άλλο..Άποψή μου είναι αυτή και μην αρχίσετε να πυροβολείτε λες κι είπα την μεγαλύτερη αισχρότητα του κόσμου.Είπα το πώς το βλέπει ένας άνθρωπος κακιασμένος σαν εμένα.Με αρνητική αύρα πες το και αρνητικό σκεπτικό!

    Η δουλειά του τραγουδιστή ή του μουσικού είναι πολύ κατώτερη απο εκείνη του αγρότη ή του οικοδόμου γιατί ουσιαστικά δεν κάνει τίποτα.Όλοι αυτοί οι καλλιτέχνες , σύμφωνα με την άποψή μου πάντα , θα εκμεταλλευτούν το γεγονός της αγάπης απο το κοινό τους για την συσσώρευση χρημάτων για τη νοσηλεία της εν λόγω παραγωγού.Για μένα παύει να είναι ευασθησία επειδή  εαν θες να βοηθήσεις τον άλλον , όταν είσαι οικονομικά άνετος , κι αφού είναι 43 (!) καλλιτέχνες , με μια συνδρομή και των ιδίων θα μπορούσαν να καλυφθούν κάποια νοσήλεια.

     

    Τσιμπιτέ , μην γελάσεις αλλά είμαι ως άνθρωπος πολύ ευαίσθητη.Έστειλες ένα άστοχο (σύμφωνα πάντα με την άποψή μου) σχόλιο που είχα αφήσει σε ένα post του blog σου.Τα ναρκωτικά είναι το καταφύγιο ατόμων με προβλήματα αυτοπεποίθησης , με προβλήματα ένταξης στο κοινωνικό σύνολο και άλλα πολλά προβλήματα τόσο κοινωνικής όσο και συναισθηματικής φύσεως.

    Δεν είχα σκοπό να αποτρέψω κανέναν με το "σχόλιό" μου σε αυτό το post του forum , αλλά πίστεψέ με η ευαισθησία των Ελλήνων συγκεκριμενοποιείται..Δεν με νοιάζει η υγεία της συγκεκριμένης κοπέλας , γιατί δεν την ξέρω πάνω απ'όλα και επειδή ως 27χρονη γυναίκα θα έπρεπε να έχει ήδη ασφαλιστεί κάπου απο μόνη της.Εν μέρει δεν είχε αναλάβει σημαντικές ευθύνες του εαυτού της όπως η ασφάλιση.Για μένα η σημαντικότερη βοήθεια που μπορεί να δοθεί είναι στα παιδιά γιατί τα παιδιά είναι το μέλλον της ανθρωπότητας.Κλισέ φράση αλλά αληθινή!

    Κι η άποψή μου είναι πως όποιος παίρνει ναρκωτικά , ναι είναι βλάκας και αδύναμος χαρακτήρας.

     

    John , σέσε μέσα λέμε...

     

    Παπάκι , αν βοηθάς κάποιον αχάριστο κι ας είναι κι ο αδερφός σου που λέει ο λόγος μην το κάνεις καθόλου..

     

    Μαίρη μου , εαν ήμουν Αθήνα , πραγματικά θα είχα παρευρεθεί σε αυτήν την αξιόλογη προσπάθεια που είχε γίνει τότε..Ήταν αξιόλογος ο σκοπός και οι καλλιτέχνες που είχανε συμμετέχει ήταν εξαιρετικοί!

     

    Αλλά δημοκρατία πάντα σε αυτό το site!!!

    Έτσι κι είναι αντίθετη η άποψη του ενός με του συνόλου , κατευθείαν στήσιμο!

     

    Ελάχιστοι σκεφτήκανε τη διαφορετική διάσταση της απάντησής μου.

     

    Τα μυαλά είναι σαν τα αερόστατα!Λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!


    pokopik
    29.12.2008, 16:08

    Πολλα μπραβο σε οσουν συμμετεχουν και βοηθουν τετοιες κινησεις! Ειναι σημαδια οτι η ανθρωπια ακομα υπαρχει κι οτι η αλληλοσυμπαρασταση ειναι ζωντανη!

     Οσο για τις αντιδικιες και τους διαξιφισμους ,πιστευω οτι θα ηταν καλο να αποφευχθουν σε ενα τετοιο post που εχει να κανει με πολυ σοβαρο προβλημα υγειας..Αλλωστε τι διαλογο να κανεις και με καποιον που αναφερει ψυχρα οτι "..Δεν με νοιάζει η υγεία της συγκεκριμένης κοπέλας , γιατί δεν την ξέρω πάνω απ'όλα .."

     Και παλι πολλα συγχαρητηρια σε ολους τους καλλιτεχνες και κυριως στον οργανωτη της ολης κινησης!


    --papaki--
    29.12.2008, 18:16

    PasxalinaMakia συγνωμη αλλα θα διαφωνισω μαζι σου. Οταν καποιος ειναι σε μια δυσκολη θεση και χρειαζεται τη βοηθεια σου, δεν κοιτας αν ειναι αχαριστος η οχι. Τον βοηθας να ξεπερασει το προβλημα του, οπως εσυ μπορεις.Αλλωστε αν περιμενουμε ανταλλαγμα οποτε προσφερουμε βοηθεια, τοτε η βοηθεια παυει πλεον να ειναι βοηθεια και γινεται πραξη συναλλαγης.

    Εχεις δικιο οτι σε στησαμε λιγο στο τοιχο, αλλα οι διαφορετικες αποψεις πρεπει παντα να ακουγονται. Επικαλεστηκες ελειψη δημοκρατιας οταν εσυ η ιδια δεν ησουν ετοιμη να δεχτεις τη γνωμη των αλλων για τα σχολια σου.


    jorge
    29.12.2008, 18:28

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 29-12-2008 στις 15:02 έγραψε...

    Γιώργο , απο την στιγμή που ήταν ραδιοφωνικός παραγωγός (συγγνώμη αν είμαι αναίσθητη) όλοι οι καλλιτέχνες θα έχουν να κερδίσουν κάτι που λέγεται είτε διαφήμιση είτε οτιδήποτε άλλο..

    Ρε Πασχαλίνα ακούγεσαι λες και έχεις γνωρίσει μόνο ανθρώπους που οτι κάνουν, το κάνουν για το συμφέρον τους. Ενώ δεν είσαι κανένα πιτσιρίκι και υποτίθεται έχεις ζήσει κ έχεις εμπειρίες.

    Εσένα κανείς δε σ' έχει αγαπήσει; Όλοι οι φίλοι σου και οι γνωστοί σου - αν έχεις - είναι κοντά σου από συμφέρον; Όσοι σ' έχουν βοηθήσει ως τώρα στη ζωή σου, το έκαναν επειδή σε είχαν ανάγκη;


    Desmar
    29.12.2008, 20:58

    Ενδιαφέρουσα εκδήλωση από πλευράς καλλιτεχνών και για καλό σκοπό ...ελπίζω να καταφέρω να την παρακολουθήσω αν όχι και τις δύο μέρες τουλάχιστον την μια ... {#emotions_dlg.walkman}

     

    Υ.Σ. Όλες οι απόψεις είναι ευπρόσδεκτες να ακούγονται ...σίγουρα υπάρχει και η "άλλη άποψη" ...αυτό που μπορεί να υπάρχει "πίσω από την επιφάνεια" ...όμως αυτό δεν ακυρώνει την χρησιμότητα τέτοιων διοργανώσεων που μακάρι να ήταν περισσότερες ... BTW μου άρεσε αυτό που γράφτηκε για τα αερόστατα και τα μυαλά ...πολύ καλό!

    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}

     

     


    -----------------
    "Δεν εδεσμεύτηκα. Τελείως αφέθηκα κ'επήγα. Στες απολαύσεις, που μισό πραγματικές, μισό γυρνάμενες μες το μυαλό μου ήσαν, επήγα μες στην φωτισμένη νύχτα. Κ'ήπια από δυνατά κρασιά, καθώς που πίνουν οι ανδρείοι της ηδονής." Κ. Π. Καβάφης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Desmar στις 29-12-2008 21:00 ]


    karelia
    30.12.2008, 00:31

    Δεν με νοιάζει η υγεία της συγκεκριμένης κοπέλας , γιατί δεν την ξέρω πάνω απ'όλα και επειδή ως 27χρονη γυναίκα θα έπρεπε να έχει ήδη ασφαλιστεί κάπου απο μόνη της.Εν μέρει δεν είχε αναλάβει σημαντικές ευθύνες του εαυτού της όπως η ασφάλιση.Για μένα η σημαντικότερη βοήθεια που μπορεί να δοθεί είναι στα παιδιά γιατί τα παιδιά είναι το μέλλον της ανθρωπότητας.

    Με έστειλες με τα παραπάνω σου λόγια..{#emotions_dlg.thumbdown}


    dver17
    30.12.2008, 01:09

    Ως διοργανωτής και ως καλλιτέχνης που συμμετέχει στη συναυλία για τη Σταυρούλα, θα ήθελα να απαντήσω στο μέλος PashalinaMakia, ελπίζω χωρίς οργή, για τα όσα διάβασα.

    Πρώτον, θα ήθελα να γνωστοποιήσω ότι η Σταυρούλα δεν είναι φίλη μου (αν και πια θεωρώ πως είναι δικός μου άνθρωπος με όλη αυτή τη διαδικασία της συναυλίας), αλλά είχαμε μιλήσει τηλεφωνικά πριν από 2 χρόνια όταν κυκλοφόρησα το CD μου. Οπότε είναι τελείως λάθος το "βοηθάω μια φίλη μου" που αναφέρεις.


    Δεύτερον, δεν αντιλαμβάνομαι πως με τόση σιγουριά μπορείς να μιλήσεις για τα κίνητρα των καλλιτεχνών που συμμετέχουν. τους γνωρίζεις προσωπικά? Έχεις μιλήσει μαζί τους? Ξέρεις ποιά είναι η στάση τους απέναντι στα πράγματα? Γνωρίζεις αν, λ.χ, αφήνουν κάποιες άλλες δουλειές για να παραβρεθούν εκεί? Εγώ, παρότι το διοργανώνω, ας υποθέσουμε πως δεν ξέρω, εσύ ΠΩΣ ξέρεις? Θεωρώ λοιπόν ότι μάλλον από κεκτημένη ταχύτητα το έγραψες. Επίσης, πρέπει να σου αναφέρω ότι η συγκεκριμένη κοπέλα εργαζόταν στην Καβάλα. Η συναυλία γίνεται στην Αθήνα. Ακόμα, δε γνωρίζω πως καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι όλοι έχουν να κερδίζουν κάτι. Ο Σαββόπουλος, ας πούμε? Να κερδίσει τι? Να γίνει γνωστός? Σχετικά, δε, με τα δικά μου κίνητρα, θα μου επιτρέψεις να τα ξέρω εγώ καλύτερα και να μου αναγνωρίζω κάτι διαφορετικό από την ευτέλεια του ατομικού κέρδους.

    Τρίτον, γνωρίζεις αν είναι οικονομικά άνετοι όλοι οι καλλιτέχνες που συμμετέχουν ή αν πρόκειται να βοηθήσουν μόνο με την παρουσία τους στη συναυλία? Θεωρείς πως το συμμετοχικό μοντέλο κοινωνικής ευαισθησίας περιορίζεται μόνο στα ατομικά οφέλη? Συγνώμη, αλλά θεωρώ πως αν βλέπουμε παντού φαντάσματα, δε φταίνε τα φαντάσματα αλλά η συνωμοσιολογία που καλλιεργούμε μέσα μας.

    Τέταρτον, στην Ελλάδα του 2008 ξέρεις πόσοι άνθρωποι δουλεύουν ανασφάλιστοι? Και, εν πάσει περιπτώσει, η ευθύνη δεν βαραίνει τα αφεντικά και τους εργαζόμενους στον ίδιο βαθμό. Αλλά και πέρα από αυτά, τι εννοείς λέγοντας "θα έπρεπε να είχε ασφαλιστεί" και "δεν είχε αναλάβει σημαντικές ευθύνες του εαυτού της"? Θα πρέπει να πούμε, ας πρόσεχε?

    Πέμπτον, σε ενοχλεί η δυσαρέσκεια που προκαλούν οι απόψεις σου, και λες "κατευθείαν στήσιμο", τη στιγμή που εσύ έχεις στήσει στο "λεκτικό απόσπασμα" του κειμένου σου το σύνολο των συμμετεχόντων στη συναυλία, χωρίς, όπως φαντάζομαι, να έχεις κάποιο σχετικό έναυσμα ή στοιχείο. Τραγικό δεν είναι?

    Έκτον, να σεβαστώ την άποψή σου, αν έχεις να παραθέσεις κάποιο στοιχείο και όχι θεωρητικές, υποκειμενικές πιθανολογίες. Πέρα από το παντελώς αίολο των επιχειρημάτων σου (διάβασε παραπάνω), το μόνο που παραθέτεις είναι αυτό που ονομάζω "καθ' έξιν δυσπιστία".

    Έβδομον, τα προβλήματα υγείας δε νομίζω πως εντάσσονται σε αξιολογητικά κριτήρια. Επίσης, με βάση ποιά λογική η συγκεκριμενοποιημένη ευαισθησία "δεν είναι ευαισθησία"? Αντιθέτως, μπορεί και πρέπει να λειτουργεί ως εφαλτήριο για γενικότερη εγρήγορση, κοινωνική συνείδηση και νοιάξιμο.

    Ελπίζω να αντιληφθείς τα σημεία που κάνεις λάθος. Εύχομαι να ήταν η παρόρμηση της στιγμής.

    Εγώ το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πως θα 'θελα να'χα μια μεγάλη αγκαλιά να αγκαλιάσω όλους τους συμμετέχοντες, είτε όσους θα βρεθούν επάνω στη σκηνή, είτε από κάτω.

    Και τέλος, ελπίζω η κουβέντα να μη λοξοδρομήσει άλλο από το πραγματικό λόγο της ύπαρξης του post και να επιστρέψει εκεί όπου βρισκόταν: στην ανάγκη στήριξης ενός συνανθρώπου

     


    karelia
    30.12.2008, 01:28

    Ε όχι και παρόρμηση της στιγμής..

    Εδώ επέστρεψε με ολόκληρο κατεβατό,που απαντούσε στο καθένα ξεχωριστά..

    Αν και συμφωνώ ότι δεν πρέπει να λοξοδρομήσει άλλο η ουσία του θέματος.


    tsibitos
    30.12.2008, 01:58

    Μόνο λύπη με κάνει να νιώθω η απάντηση της Πασχαλίνας. Τίποτα άλλο. Νόμιζω πως δεν αξίζει τον κόπο να ασχόληθω άλλο αφού με κάλυψε ο πιο αρμόδιος, ο Δήμητρης.

     

    Και για να επιστρέψουμε στην ουσία του τόπικ, έχει ξεκινήσει κάποια προ-πώληση εισιτηρίων; από που; τιμές; Μια ιδέα είναι εάν κάποιος δεν μπορεί να πάει είναι να πάει να αγοράσει το είσιτήριο.. έστω..


    Desmar
    30.12.2008, 02:10

    Από ότι είδα στο internet το κόστος είναι 10€ βρήκα και το τηλέφωνο επικοινωνίας 210 3474074

    Δεν ξέρω βέβαια πόσο κόσμο χωράει μέσα αλλά ας πάρουμε να ρωτήσουμε ... υπάρχει και το site του μαγαζιού ...http://www.avlea.gr/

    Αυτά βρήκα ...αν έχει κανένας περισσότερες πληροφορίες ...αναμένουμε!

    {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}


    dver17
    30.12.2008, 06:25

    Η είσοδος είναι 10 Ευρώ τα οποία πηγαίνουν όλα στο λογαριασμό της οικογένειας.

    Η ώρα έναρξης της κάθε συναυλίας είναι 9,00 μμ, λόγω των πολλών καλλιτεχνών.

    Σύντομα θα σας πω και περισσότερα...

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

     





    επισυναπτόμενα: 2stauroyla.jpg